моя Цивілізація

  1. Свіжий погляд новоявленого адепта
  2. безальтернативна любов

Назва: Sid Meier's Civilization IV

Жанр: покрокова стратегія

Розробник: Firaxis Games

Видавець: 2K Games

Мінімальні (рекомендовані) системні вимоги: Windows 2000 / XP, CPU 1.2 GHz (1.8 GHz), RAM 256 (512), DirectX 9.0c-сумісна відеокарта з 64 (128) Mb і апаратною підтримкою T & L, 1,7 Gb вільного місця.

Цю гру чекали чотири роки. Цю гру чекали абсолютно всі. І моя сусідка знизу Ніна Кузьмівна, бабуля невизначеного віку, останні півроку незмінно зустрічала мене біля під'їзду питанням: "А коли це" наше все "Сидушка Мейер випустить вже Ціву?" І в військкоматі товаришу підполковник, червоніючи, питав: "А може, вона вже вийшла, а ти просто не знаєш?" І навіть по національному телебаченню в програмі "Вести з полів" щотижня з кислою міною оголошували: "Ще ні, але вже скоро". І ось, планету накрив свято. Радіють всі: від двірників до психіатрів, від борців до продавщиць квасу. Тому що вона все-таки вийшла і ім'я їй - Sid Meier's Civilization IV. Або по-російськи - четверта Ціва.

Природно, більше за інших цю гру чекав саме я, тому що попередня версія за чотири роки встигла набриднути до чортиків. Тому я відразу поспішаю поділитися з вами своїми враженнями. Для нетерплячих читачів скажу відразу - так, купувати варто і негайно грати. А поки ці панове, кинувши читати, побігли в найближчий магазин за дисками, я продовжу свою розповідь з почуттям, толком, розстановкою.

Нова "Цивілізація" справляє враження гібрида другої і третьої частини. На мою думку, від кожної попередниці взяли тільки найкраще і ніжно пошили в хороший модний костюм. Взагалі-то найкращу гру всіх часів і народів складно чимось зіпсувати, але ж розробку курирував сам Сід, так що відмінний результат був очікуваним. І я абсолютно не здивувався, коли вперше запустив нову "Цивілізацію" о восьмій годині вечора, а прокинувся о пів на шосту ранку, привівши єгипетську імперію до дипломатичну перемогу. Послужлива статистика розповіла, що шлях до перемоги зайняв у мене дев'ятеро годин і вісімнадцять хвилин. Приголомшлива гра! Чудова гра! Безсумнівно краща стратегія цього року. Хоча порівнювати четверту "Цивілізацію" з іншими іграми не зовсім правильно, суперників просто немає ніяких, краще поставити її поруч з першими трьома серіями і зайнятися аналізом.

Вступний ролик як завжди нудний і нецікавий. Навіщо їх тільки малюють? Початок гри теж не зазнало особливих змін: вибираємо тип карти, її розмір (від якого залежить кількість суперників) і націю, за яку будемо грати. Ось тут нас чекає Перше нововведення - тепер для кожної країни може бути два лідера, від вибору одного з них будуть залежати специфічні властивості вашої майбутньої імперії. Але у деяких націй вибору лідера немає, наприклад, у Єгипту та Іспанії. До речі, всього націй в грі 18, думаю, на найближчі чотири роки вистачить.

Найцікавіше і дуже очікуване мною нововведення - релігії. Так, у другій частині "Цивілізації" можна було встановити форму правління "фундаменталізм" і захопити світ за допомогою "фанатиків". Але реалізація задумки була не дуже. Тепер же у нас є сім повноцінних релігій! Навіть дозволю їх перерахувати: іудаїзм, християнство, іслам, буддизм, індуїзм, конфуціанство і таоїзм. Насправді, крім назв, між релігіями немає більше відмінностей. Тобто вони дають абсолютно однакові бонуси. Вам же залишається вибрати, який "опіум для народу" з перерахованих зробити державною релігією. І цей вибір дійсно необхідний. Тому що ваша імперія без релігії буде розвиватися набагато повільніше сусідів. Тільки до кінця гри, відкривши "Free Religion", можна буде оголосити свободу віросповідання. До речі, релігії не доступні всі відразу, а з'являються в міру дослідження нових технологій. Спасибі розробникам - і тут вони постаралися дотриматися історичну правдивість. Так, у мене на початку з'явився іудаїзм, приблизно в сотому році нашої ери християнство, а в одинадцятому столітті - іслам. Дуже важливо і те, у кого першим з'явиться нова релігія, адже тоді ця нація отримує в своє розпорядження святе місто, в якому можна буде пізніше побудувати святиню. Наприклад, для іудаїзму це Храм Соломона, який, природно, буде приносити країні свої дивіденди. Крім того, якщо святе місто знаходиться у вашій країні, то ви зможете бачити, що відбувається поруч з тими містами, жителі яких теж дотримуються вашої віри. Поширюється релігія по торгових шляхах, прискорити процес можна, будуючи храми і собори (хоча собори для кожної релігії називаються по-різному), а також розсилаючи місіонерів по містах. Чим більше впливу має ваша релігія, тим більший вплив маєте ви. Країни з такою ж релігією, як у вас, дуже доброзичливі, а іновірці супляться і загрожують війною. Все як в житті. До речі, цілком можлива ситуація, коли в якому-небудь місті є сусідами все сім релігій. Правда, мені такого ще не доводилося бачити - максимум три. Власне, і храмів в такому місті можна побудувати кілька.

Пішли в минуле уряду. Точніше, вони, звичайно, залишилися, але тепер вони називаються "Civics" і мають п'ять категорій, в яких п'ять підкатегорій. Ці категорії відповідають окремо за форму правління, за економічний лад, релігійні свободи, систему виборів і праця. Сукупність усіх п'яти категорій і становить ваш уряд. Якщо зайнятися математикою, то ми маємо 25 в 25-го ступеня різних урядів. Вам достатньо? Звичайно, все нам доступно не відразу, але в міру розвитку технологій ваша нація може жити, наприклад, при такому веселому гібриді: Поліцейське правління (+ 25% виробництва війська і -50% незадоволених війною), Кріпосне право (+ 50% до швидкості робочих ), Бюрократія (+ 50% швидкість споруди у всіх міста і + 50% податків від столиці), Ринкова Економіка (+1 торговий шлях для кожного міста) і Теократія (кожен юніт, вироблений в місті з державною релігією, отримує додатково 2 XP) .

Як ви розумієте, тепер у нас і революції трапляються частіше. Анархію не скасували, як і не скасували спеціальну особливість деяких націй обходитися без анархії. Зате ввели "затримку" після революції. Тобто тепер можна відразу змінити той лад, до якого ви прийшли крізь терни революції, треба буде почекати кілька ходів. Як бачите, все зроблено для нашої зручності і щоб грати було цікавіше.

Перейдемо до міст. Досить багато змін, які, втім, зробили гру тільки зручніше. Наприклад, залишили забруднення, але змінили їх вплив. Тепер це не помаранчеві плям на квадратах навколо міста, які доводиться чистити робочим. Поясню докладніше: забруднення тепер з'являються не з будівництвом фабрики, а з самого початку гри і збільшуються з ростом міста і появою нових будівель. Місто росте, якщо є надлишок їжі, а забруднення тепер ці надлишки "з'їдають". Боремося перевіреними засобами - акведуками, госпіталями і так далі. Ось тільки немає цих надуманих обмежень в розмірах міста 6 і 12, як в попередніх версіях гри. У мене були міста, які досягали 20 без очищувальних споруд. Просто там люди дуже охайні жили :). У минулій "Цивілізації" ми могли дістати "Великої Людини", але тільки беручи участь в боях. Тепер кожне місто нашої імперії генерує окуляри для створення "Великої Людини". Ці великі люди можуть бути п'яти типів: великі вчений, інженер, артист, пророк і торговець. Як ви розумієте, від спеціалізації залежать здатності новоявленого генія. Наприклад, вчений може або побудувати академію в будь-якому місті, яка підвищить наукову віддачу цього міста, або прискорити вивчення науки (причому не тієї, яку ви вивчаєте в даний момент!), Або перетворитися в супер-фахівця. Крім того, якщо у вас є відразу два великих людини різних спеціалізацій, то можна влаштувати "Золотий Вік" для своєї нації, який буде тривати вісім ходів. Причому "Золотий Вік" можна влаштовувати не один раз, правда, для наступного потрібно вже на одного генія більше. Цікаво, що великі люди з'являються без прив'язки до національності, тому було забавно читати: "У Токіо народився Михайло Ломоносов". Міста як і раніше виробляють культуру, яка впливає на сусідів. Але тепер культура допомагає і захищати місто - містам з високою культурою дається захисний бонус, який з часом стає дуже істотним.

Давайте поговоримо і про війну. Юніти зберегли здатність навчатися, ось тільки тепер вони за перемоги отримують експірієнс-окуляри і підвищуються в рівні, завдяки чому можна вибрати їм нову здатність. До того ж військові юніти тепер діляться на дев'ять типів. Не буду їх все перераховувати, зазначу лише, що одні війська мають певні бонуси в протистоянні з іншими, своєрідні камінь-ножиці-папір виходять. Нарешті, дизайнери додумались дати нам можливість об'єднувати війська в групи, а не рухати кожного солдатика окремо.

Дипломатія змінилася не сильно. Варто зазначити, що не всі дипломатичні можливості відразу доступні. Наприклад, обмінюватися технологіями можна буде лише з відкриттям алфавіту. А при відкритті комунізму стане доступним "Постійний Союз". А це досить цікава штука - тоді дві держави фактично стають одним. Тобто ви продовжуєте керувати своїми юнитами і містами, але ресурси у вас стають загальними і до перемоги ви вже йдете удвох. Прямо Варшавський договір проти НАТО.

Потрібно відзначити ще кілька змін. Тепер не треба платити за утримання будинків, оплата йде тільки за місто, в цілому. Цікаво, що чим більше у вас міст, тим більше за кожен з них ви будете платити: одне місто - одна монета за хід, два міста - по дві монети за кожен, три міста - вже дев'ять монет, і так далі. До того ж корупція нікуди не поділася, хоча розробники і знизили її вплив. Варвари не просто вештаються по карті в пошуках пригод, їм повернули здатність захоплювати і руйнувати міста, а також будувати свої власні. На жаль, зникла можливість покращувати свій палац або тронний зал, яка була в минулих серіях. Замість цього, коли в місті відбувається "We Love the King Day", це місто один хід не платить за своє утримання. Слабка втіха. А ще в грі чудова музика, яка до того ж змінюється з кожною новою ерою. Так, в епоху відродження я слухав Баха, Моцарта і Бетховена. Хоча, якщо дотримуватися історичної справедливості, то Бетховен був пізніше :). Найбільшою несподіванкою для мене стала озвучка юнітів. Уявіть собі, я почав грати за росіян, а поселенець мені і каже: "Скажіть мені, що треба робити?" По російськи! Римляни базікають на латині, французи - по-французьки. Гублюся в здогадах, на яких мовах балакають єгиптяни і малайзійці.

Напевно, варто поговорити і про мінуси гри, так? А їх немає. Можливо, хтось назве мінусом те, що гра вимагає занадто багато ресурсів комп'ютера. Але давайте подивимося правді в очі - це мінус не ігри, а наш :). Заміна двовимірної графіки на тривимірну пройшла успішно. Звичайно, гра не блищить красою новітніх шутерів, але ж не в цьому її суть. Правда я, чесно кажучи, так і не побачив необхідності в цій тривимірності, на геймплей вона ніяк не впливає. Звичайно, будуть ще патчі, але вже зараз зрозуміло, що гра, безсумнівно, вдалася. Ви ще читаєте?

Олексій ХАЛЕЦЬКИЙ, [email protected]


Свіжий погляд новоявленого адепта

Я не був ветераном великої "цивілізованої" серії. І ніколи не міг зрозуміти, за що ці комп'ютерні шахи так люблять гравці, мрійливо ностальгуючи: "А ось я пам'ятаю в 91-му ...". Так, ця гра дійсно практично без вад. Говорячи про "Цивілізації" за номером чотири, старі зазвичай відзначають релігію. Мені здається, що все ж панове рецензенти дещо перебільшують її значення. Я, наприклад, зовсім не звертав на неї увагу: є хоч якась - і добре, бонус буде. Набагато сильніше мене порадувала поумневшая система переговорів. Таке відчуття, що ми говоримо не з комп'ютерним телепнем, а з цілком самодостатнім політиком. Облягаючи вороже місто або руйнуючи ворожі ферми, ми спочатку отримаємо спроби огризатися, а, відчувши себе у важкій ситуації (на межі втрати міста з потенційним просуванням ворожої армії до важливих ресурсів на кшталт заліза чи коней), ІІ почне підлабузнюватися, пропонуючи вам всілякі блага - контрибуцію , технології, ресурси або, в крайньому випадку, зубожілий містечко. Використовуючи цю особливість, можна "виносити" суперника малою кров'ю тактикою кочівників - швидкими руйнівними набігами і мародерством народного господарства. В іншому ж, не можна не погодитися, що Civilization IV - нова сходинка ігровий еволюції. І ні в якому разі не можна вважати новий тривимірний движок мінусом - ми ж уже не в кам'яному столітті ... Анімовані мужики, які розмахують дрючками, можуть змусити багатьох шанувальників барвистих RTS проводити ночі за "Цивілізацією", забувши про їжу і сон. Гра місяця об'єктивно, і суб'єктивно - гра року.

Арсеній КРАВЧЕНКО


безальтернативна любов

Найбільша проблема нової "Цивілізації" в спробі зробити її для всіх. Тобто вивести з розряду складних і "незрозумілих" симуляторів людської історії, перетворивши на щось смачне, солодке і блискуче. Та ще на батарейках. Звичайно, зрозуміло бажання розробників розширити цільову аудиторію, а заодно і касові збори проекту, проте ще жодного разу подібне бажання не приводило до польоту фантазії і творчого пориву.

Civilization 4 стала легше (комп'ютер майже все підказує) і одночасно заплутаніше. Дивним чином спрощений геймплей поєднується з перевантаженим інтерфейсом і безладним різними інформаційними віконцями головним екраном. Прийнятне наближення камери значно звужує ігровий огляд, не дозволяючи охопити одним поглядом відразу всю імперію. Спроби віддалитися на висоту пташиного польоту тільки погіршують ситуацію - простіше вже користуватися міні-картою при всій її умовності і схематичності.

Порадували дві речі: AI і музика. Перший зробив гігантський крок вперед (щось подібне писали, коли вийшла третя "Ціва"), дозволивши багато вирішувати світом. Друга - просто чудесна і завжди до місця, за що композитору окреме спасибі.

На жаль, гідних альтернатив Грі з великої літери немає. Все, що ми можемо робити - любити те, що нам пропонують. Любити і сподіватися, що на прикладі третьої "Цивілізації" дуже скоро вийдуть патчі і доповнення, які виправлять якщо не все, то дуже багато чого.

Єгор МАЛИЖЕНКОВ

Quot; І в військкоматі товаришу підполковник, червоніючи, питав: "А може, вона вже вийшла, а ти просто не знаєш?
Навіщо їх тільки малюють?
Вам достатньо?
Уявіть собі, я почав грати за росіян, а поселенець мені і каже: "Скажіть мені, що треба робити?
Напевно, варто поговорити і про мінуси гри, так?
Ви ще читаєте?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация