Мобільний зв'язок в повсякденному житті: шкода чи користь

Куди не глянь - скрізь стирчать антени мобільного зв'язку. Вони є на дахах офісів і будинків, на опорах вздовж доріг, біля шкіл і дитсадків. У світі їх близько 1,5 млн, близько 50 тис. З яких встановлені в Україні. Представники мобільних операторів стверджують, що без цих станцій неможлива в Україні мобільний зв'язок, і що вони абсолютно нешкідливі. Але чи так це насправді?

На даху будинку твого

Згідно з Державними санітарними нормами і правилами захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань, антени-передавачі мобільного зв'язку дозволено у нас встановлювати практично на будь-яких дахах житлових і нежитлових будівель. Виняток - тільки дитячі навчальні та лікувально-профілактичні заклади. Але оператори мобільного зв'язку повинні строго дотримувалися вимоги до гранично допустимих рівнів електромагнітного поля.

Требовнаія ці жорсткі, і складають 2,5 мкВт / кв.см, що набагато менше, ніж, наприклад, в Росії, Угорщині та країнах Скандинавії. А на одному квадратному кілометрі не повинно стояти більше 32 станцій. Запобігти появі антени-передавача на даху свого будинку майже нереально, оскільки, за словами Данила Наливайко, юриста адвокатського об'єднання «Правова група Домініон», українським законодавством не передбачено перед установкою антени проведення громадських слухань з мешканцями будинку або працівниками установи, на дахах яких планують поставити передавач. Але після установки його можна звернутися за інформацією до органів місцевої влади і в санепідстанцію, щоб віясніть, чия антена з'явилася на даху і яке у неї випромінювання.

«Самі станції не несуть загрози, якщо при їх установці дотримується гранично допустимий рівень електромагнітного випромінювання, - каже Сергій Пуха, доцент кафедри фізико-технічних засобів захисту інформації НТУУ« КПІ ». - Адже їхня потужність виміряється десятками ватів в той час, коли, наприклад, київська телевежа випромінює мегавати енергії. Це вже дійсно дуже велика потужність. Так що якщо мобільний зв'язок і шкідлива, то, швидше за все, тільки занадто інтенсивним використанням самих телефонів ».

Куди не глянь - скрізь стирчать антени мобільного зв'язку

Говоріть, вас опромінюють

До слова, особливість роботи мобільних антен в тому, що вони видають сигнал не постійно, а через певний час. Адже це залежить від навантаження і кількості абонентів, які одночасно розмовляють в зоні дії однієї антени. Тому, за словами Сергія Біткін, старшого наукового співробітника лабораторії гігієни електромагнітного випромінювання Інституту гігієни та медичної екології ім. Марзєєва, в різний час доби потужність станції різна. Вночі вона може взагалі не працювати. А днем, коли йде велике навантаження, випромінювання збільшується. «Для кращого забезпечення зв'язку антени, за нормативами, встановлюються так, щоб їх енергія фокусувалася в тонкий струмінь, яка, якби ми її могли побачити, була б схожа на промінь прожектора, - пояснює вчений. - Таким чином під самою антеною утворюється практично мертва зона, де немає ніякого випромінювання. Далі випромінювання починає розсіюватися, як світло від ліхтарика. А вже в 100-120 метрах від антени воно настільки розсіяно і «роздроблене», що не несе взагалі ніякої небезпеки для людини. Саме тому такі об'єкти встановлюють на височинах або ж на дахах будівель. Це збільшує безпеку ».

Фізики упевнені, що чим більше буде актенн одного оператора і, відповідно, менше відстань між ними, тим слабкіше випромінювання - адже так ці антени будуть працювати на меншій потужності. Що ж стосується самих телефонів, які фізики називають більш небезпечними, ніж антени мобільного зв'язку, то в перші кілька секунд при виклику абонента і коли ми відповідаємо на дзвінок, мобілка «видає» випромінювання, в кілька разів перевищує допустимі норми, - приблизно близько 8 мкВт /кв.см при нормі 2,5.

Якщо дорослій людині таке випромінювання майже нешкідливо, то для дітей - небезпечно. Адже, як заявляють чиновники ВООЗ, мозкова тканина дитини тонше, ніж у дорослого, ще не сформована і має сильну провідністю. А тому більше піддається впливу електромагнітного випромінювання. Під його впливом клітини головного мозку можуть почати неконтрольовано ділитися. І при самому драматичному сценарії може утворитися пухлина. Щоб цього не допустити, в ВООЗ рекомендують не давати дітям користуватися мобільними телефонами до 8-річного віку.

Галина Гірак

Винос: Фізики стверджують, що чим більше буде антен одного оператора, тим безпечніше.

До речі

В кінці 2013 в м Яремче Івано-Франківської обл. відмовилися від мобільного зв'язку. Міськрада тоді прийняв постанову про заборону мобільного зв'язку на території міста. Згідно з документом від 26 вересня 2013 року, повинні були бути анульовані всі договори оренди з мобільними операторами. До того ж, до 1 січня 2014 року базова станція стільникового зв'язку повинна бути повністю демонтована. Таке рішення міськради стало результатом акцій протесту місцевих ініціативних громадян-радіофобією проти розміщення в Яремче вишок мобільного зв'язку. Активісти стверджували, що вони опромінюють городян. І що відмова від мобільного зв'язку допоможе залучити більше туристів в новому сезоні.

І якщо спочатку ще були прівержденци відмови від мобільного зв'язку, то з кожним днем їх ставало все менше. І. нарешті, люди стали тиснути на депутатів міськради, вимагаючи відновити сотовцую зв'язок. І 5 листопада 2013 року міськрада змушений був припинити своє рішення про заборону мобільного зв'язку. Цей випадок став унікальним наочним прикладом того, що сучасна людина не готовий відмовитися від звичних благ, навіть якщо є пождозреніе, що вони для нього нехай хоч трохи, але - шкідливі.

Але чи так це насправді?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация