Могло ледве не бути війни 1812 року?

  1. Наполеон і Павло
  2. Кров не водиця
  3. Ганьба російської зброї
  4. Світ на плотах
  5. Куди не кинь, усюди клин

24 червня виповнилося 205 років, як французький імператор- «вискочка» почав кампанію, яка його і погубила

«Ми об'єдналися щоб просити Ваша Величність вислухати голос людяності, змусивши замовкнути пристрасті, твердо домагатися гармонії всіх інтересів і гарантувати тим самим існування всіх держав і забезпечити щастя Європи ...»

З таким зверненням 12 жовтня 1808 року звернулися з Ерфурта до короля Англії імператори Франції і Росії, Наполеон і Олександр I. Через день вони обнялися на прощання, щоб вже ніколи не побачитися, а менше, ніж через чотири роки - зійтися в смертельній війні.

Наполеон і Павло

24 червня виповнилося 205 років, як французький імператор- «вискочка» почав кампанію, яка його і погубила   «Ми об'єдналися щоб просити Ваша Величність вислухати голос людяності, змусивши замовкнути пристрасті, твердо домагатися гармонії всіх інтересів і гарантувати тим самим існування всіх держав і забезпечити щастя Європи

Олександру I 15 років. Жан-Луї Вуаль

Олександру було 16, коли 24-річний Наполеон вперше прославився взяттям Тулона на славу Великої Французької революції. І він навіть потай захоплювався цим безрідним уродженцем Корсики - адже головним наставником Олександра був швейцарський республіканець Лагарп. Втім, набагато більше зовнішньої, юного спадкоємця російського престолу займала політика внутрішня, а точніше - внутрісімейна. Його бабуся, Катерина II, ненавиділа власного сина, Павла I. Батько Олександра відповідав їй взаємністю. Своє більш ніж прохолодне ставлення він поширював і на сина. Адже Катерина спала і бачила, щоб незаконно передати престол онукові.

У 1799 році Наполеон в результаті перевороту приходить до влади і стає Першим консулом Французької республіки. До цього часу Катерини вже три роки як немає на світі, і Росією править нарешті дорвався до трону Павло I. Спочатку він, як і всі монархи Європи, ненавидить все те, що відбувається у Франції після революції 1789 року. Адже французи подали приклад багатьом народам Європи - як скидати королів. І вже тим більше монархи ненавиділи Наполеона, вискочку без роду без племені, який крок за кроком підминав під себе Європу.

І вже тим більше монархи ненавиділи Наполеона, вискочку без роду без племені, який крок за кроком підминав під себе Європу

Наполеон на Аркольском мосту. Антуан-Жан Гро

Але як не силкувався Наполеон, йому не вдавалося підкорити велику морську державу Англію. А море - це єдиний в ті часи торговий шлях, отже, Англія панує не тільки на морях, а й в економіці. Наполеон оголошує у себе і в підкорених ним країнах континентальної блокаду - заборона на вхід англійських судів - і подумує, як би відрубати у Англії Індію та інші колонії. Він всіляко шукає союзу з Росією, і тут - удача! Англійці образили Мальту, яку Павло I, що збожеволів на ідеї лицарства, вирішив разом з Мальтійським орденом взяти під російський патронат. Химерний Павло свариться з Англією і укладає союз з Наполеоном. Оскільки Павло все робить дуже імпульсивно, він навіть відправляє пішим походом в Індію 22-тисячне військо Донське.

Все закінчується плачевно: через три місяці Павла душать і ріжуть в Михайлівському замку. Наполеон, дізнавшись про це, в сказі: він упевнений, що змова інспірований англійцями і каже, що ніж встромили не в Павла, а в нього самого.

Наполеон, дізнавшись про це, в сказі: він упевнений, що змова інспірований англійцями і каже, що ніж встромили не в Павла, а в нього самого

Павло I в костюмі гросмейстера Мальтійського ордена. Володимир Боровиковський

Кров не водиця

Почавши царювання, Олександр заявляє, що хотів би жити мирно з усіма країнами і візьметься за зброю, тільки якщо це буде загрожувати Росії. Він одночасно підписує договори з Англією і Швецією і запевняє Наполеона, що і з Францією має намір підтримувати добрі відносини. А потім під тиском своєї рідні - згадаємо, що Катерина II, її чоловік Петро III і, отже, їх син Павло були німцями, і дружина у Павла, тобто нині вдова імператриця Марія Федорівна теж німкеня, і дружина Олександра I звідти ж - підпадає під вплив прусського короля Фрідріха-Вільгельма і його дружини. Після цього відносини з Францією стають все гірше. Тріщить по швах стримуючий Європу Амьенский договір про мир. Чи не з кращого боку показує себе в Парижі російський посол Марков, потім його змінюють. І все, можливо, налагодилося б, якби Наполеон не стратив в 1804 році герцога Енгіенського, єдиного сина принца Конде. Герцога стратили за підозрою в змові, напевно несправедливо, причому зроблено це було дуже бридко - вночі, в яру, колишнього вельможу змусили перед смертю тримати ліхтар, щоб катам було зручніше стріляти.

Всі монархи Європи оголосили траур, зненавиділи Наполеона ще сильніше - якщо можна було ще сильніше - і терміново утворили Третю антифранцузької коаліції.

Страта герцога Енгіенського. Жак Марі Гастон Онфре де Бревіль

Ганьба російської зброї

Олександр направляє Наполеону протест і отримує хльосткий відповідь, сенс якого приблизно такий: не Росії, де у власному замку душать імператорів і не карають вбивць, вказувати, як чинити розправу над змовниками.

А головне - майже відразу після страти герцога Наполеон з Першого консула стає французьким імператором. Коронація Наполеона відбувається 2 грудня 1804, а 6 грудня Олександр підписує договір з Англією.

Вважалося, що такий союз гарантує стабільність в Європі, а Францію можна буде війною примусити відмовитися від усіх післяреволюційних завоювань і повернути в кордону, які у неї були до 1789 року.

Вважалося, що такий союз гарантує стабільність в Європі, а Францію можна буде війною примусити відмовитися від усіх післяреволюційних завоювань і повернути в кордону, які у неї були до 1789 року

Карикатура на англійського короля Георга III і Наполеона. Джеймс Гіллрей

Все це для Росії закінчилося спочатку ганебною поразкою під Аустерліцем Перед цим старий Кутузов м'яко радив молодому імператорові не лізти на рожен, але були й інші, хто говорив Олександру I: «Вперед! Тепер або ніколи! ». Мабуть, їх було більше. 2 грудня 1805 Наполеон з 68-тисячною армією громить 92 тисячі росіян і австрійців. Олександр втік з поля бою, трясучись і ридаючи від жаху і ганьби. 12 тисяч російських солдатів були вбиті або взяті в полон.

Чомусь до Петербурга першої дійшла помилкова звістка про перемогу, а коли стала відома правда, імператора критикували все: і придворні, і військові, і власна сім'я. Його ж друг і тоді ще міністр закордонних справ князь Чарторийський дорікав імператора за особисту присутність на полі бою. Загалом, Олександр був винен кругом. Зате Пруссія одночасно підписала договір з Наполеоном і горнулася до Росії. До слова, вона вела себе подібним чином і далі, аж до війни 1812 року.

У листопаді 1806 року Олександра вже сам оголошує війну Франції і все закінчується через три місяці битвою під Ейлау, де Росія втрачає 26 тисяч чоловік убитими і пораненими. 14 червня 1807 року Росія терпить ще одне жорстокої поразки під Фридландом. Одночасно на півдні Росія вела затяжну війну з Персією.

Світ на плотах

Зустріч Наполеона, Олександра I і Фрідріха-Вільгельма III на Немане

Олександру I нічого не залишалося робити, як укласти так званий Тільзітский світ з Наполеоном.

Переговори в Тильзите нагадували добре поставлений спектакль. Режисером був, зрозуміло, Наполеон. Перша зустріч російського і французького імператорів відбулася на плотах посередині річки Німан. Олександра доставили на човні до плавучому павільйону, біля якого чекав «колега».

Ніби як першими словами Олександра були: «Я ненавиджу англійців так само сильно, як ви!» - «Тоді світ забезпечений!» - відповів Наполеон.

» - відповів Наполеон

Тильзит - німецьке місто, але прусський король, який перебував тут же, був підкреслено відтерті від переговорів. Наполеон і Олександр ходили один до одного в гості без охорони, назвали один одного «брат мій», нагородили один одного відповідно орденами Почесного легіону і Андрія Первозванного, але за стінами Тильзита стояли французькі війська.

Після тривалого спілкування Наполеон вважав Олександра симпатичним, але наївним, а російський імператор думав про своє французькому візаві як про ввічливому, розумному, але холодному і марнославного людині. Мабуть, Олександр ніяк не міг позбутися питання - як же цей вискочка з острова Корсика, в жилах якого тече аж ніяк не блакитна кров, мало того що зробився імператором, так ще і виріс в геніального полководця. Додамо, що Наполеон на той час склав для своєї країни Цивільний кодекс, який, по суті, не змінився до нашого часу, а його військові походи непогано підживлювали економіку Франції - тим більше, всі битви йшли на чужих територіях. А Росія залишалася країною, де живих людей продавали як худобу.

А Росія залишалася країною, де живих людей продавали як худобу

Наполеон і Олександр I. А. Вандаль

Куди не кинь, усюди клин

Після повернення з Тильзита Олександра в Петербурзі чекав черговий скандал. Рідна мати відмовилася його обійняти - адже син був «заплямований» братанням з корсиканським чудовиськом. Світло теж не міг зрозуміти підсумку переговорів. Найбільше Тільзітом були незадоволені ті, хто мав відношення до торгівлі. За договором Росія приєднувалася до континентальної блокади проти Англії.

За наступні чотири роки зовнішня торгівля Росії скоротилася майже наполовину, зате стрімко зростав бюджетний дефіцит. Виходило, що імператор не тільки поганий полководець і підкаблучник, а й огидний «менеджер». Олександр I шукав усілякі пастки, щоб обійти торгову війну з Англією, Наполеона це дратувало.

Катерина Павлівна

Французький імператор отримав від свого російського «брата» відчутний подвійне клацання по носу і просто як чоловік. На той час Наполеон вже точно вирішив розлучитися з Жозефіною . Наступний шлюб повинен був відбутися за політичним розрахунком: отримати довгоочікуваного спадкоємця і приєднатися до цих монархами, ну і забезпечити Франції надійного союзника. У Олександра I було дві сестри на виданні - Катерина і Анна.

Катерина спочатку вирішила пожертвувати собою для Росії, але вдова імператриця зробила все, щоб дочка вийшла за німецького герцога. Наполеон стійко прийняв відмову і попросив руки юної Анни. Тут уже Олександр всіляко затягував з відповіддю, а потім відмовив. Наполеон зрозумів, що йому дали віртуальну ляпас. Одружитися-то він одружився - з австрійською принцесою, але Олександру образи не пробачив.

В цей час в Петербурзі презирство до імператора, у якого під руками держава розповзалася, як старий мішок, досягло такого напруження, що по кутах зашепотіли про цареубийстве, згадуючи подію в Михайлівському замку. Привид батька постійно витав перед Олександром. Всі вважали сина мало не замовником злочину проти батька, і це теж значно ускладнювала відносини Олександра з наближеними.

Свою окрему гру вели дипломати. Іноземними справами у Наполеона займався Талейран, людина непересічна, але до жаху безпринципний. Він робив політичну кар'єру при трьох режимах, закінчивши її при повернулися після Наполеона Бурбонів. Талейран був присутній при останній зустрічі імператорів в Ерфурті в 1808 році і потайки запевняв Олександра в тому, що він повинен у всьому заперечувати Наполеону.

Поступово «братні» стосунки ставали все холодніше. Обидві країни так чи інакше готувалися до протистояння, хоча імператори посилали один одному ввічливі листи, м'яко висловлюючи подив діями один одного.

У 1810 році в Росії було введено новий торговий тариф, який сильно пошкодив французької торгівлі. Наполеон у відповідь на це позбавив родича Олександра, герцога Ольденбургского, його володінь. Після цього війна вже здавалася неминучою, і підготовка до неї активно йшла в обох країнах.

В кошмарних снах Наполеон не міг уявити собі, чим закінчиться для нього російська кампанія. Він сподівався на звичну тактику: вторгнення, пара «генеральних битв», і ось уже підписується мирний договір, потерпіла сторона приймає всі умови, а переможений народ годує переможців - в прямому сенсі цього слова. Перейшовши 24 червня 1812 року Німан і швидко завоював Литву, Наполеон довго чекав пропозицій про світ. Але відступаюча російська армія тягнула перевершують французькі сили вглиб країни ... Це стало початком кінця і для наполеонівської армії, і для нього самого.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация