мокра справа

  1. насіннєвий відбір
  2. підготовка ґрунту
  3. Посів в воду
  4. Робота ковшем
  5. Збір врожаю
  6. Сушка і продаж

В Італії вирощують помідори, виноград і оливки, про це знають всі. Однак не всі знають, що в Італії ще вирощують багато рису. Як росте азіатський злак на півдні Європи? «Навколо світу» з'ясував це на плантаціях провінції Феррара

«Навколо світу» з'ясував це на плантаціях провінції Феррара

Початок місцевим рисівництва поклали англійці. У 1871 році в Лондоні була заснована організація під назвою Ferrarese Land Reclamation Company Limited, яку через рік перейменували в Società per la Bonifica dei Terreni Ferraresi - Суспільство по меліорації земель Феррари. Компанія купила близько 20 тисяч гектарів заболоченій землі в Італійському королівстві - в провінції Феррара, в області Емілія-Романья. Англійці сподівалися розбагатіти, але Суспільство виявилося неефективним і через 10 років було закрито. У 1898 році компанія була відтворена під тією ж назвою італійцями. Сьогодні в її розпорядженні 3750 гектарів землі навколо містечка Йоланда-ді-Савоя (Jolanda di Savoia), на 609 з яких росте рис.

насіннєвий відбір

Лютий - квітень

Культивація рису починається з відбору зерна для посіву. Його замовляють в транснаціональних компаніях з виробництва насіння, уповноважених Організацією ЄС з охорони якості сільськогосподарської продукції. Всього в Італії близько сотні різновидів рису. Їх ділять на дві групи: довгий А (lungo A) і довгий Бі (lungo B). У сортів А округлі невеликі зерна, які легко вбирають вологу і ідеально підходять для приготування різотто. Наприклад «карнаролі» (carnaroli), «арборіо» (arborio), «Бальді» (baldo), «арго» (argo). Лише мала їх частина йде на експорт, основне вживають самі італійці. До Бі відносяться вузькі довгий - «тайбоннет» (thaibonnet), «гральдо» (graldo), «Пегас» (pegaso). Ці здебільшого продають за кордон.

Головне завдання виробників насіння - зберегти чистоту сорту. Культурний рис може схрещуватися з сорно-польових чорвонозерні рисом (riso crodo), втрачаючи в результаті сортові якості. Тому культивувати зерно для нового посіву можна тільки на тих полях, де рис не вирощували років 8-10. Своїх земель у виробників насіння немає, вони орендують ділянки у аграрних підприємств.

Підготовлені для посадки рису ділянки заповнюють водою приблизно на 10 сантиметрів над землею
Підготовлені для посадки рису ділянки заповнюють водою приблизно на 10 сантиметрів над землею

- Ми теж здаємо в оренду поля, - розповідає головний агроном Товариства з меліорації земель Феррари Паоло Пьетробон. - Чому не сіємо власні насіння з зібраного врожаю? Занадто високі вимоги, особливий контроль з боку ЄС ... А взагалі, рис такі кола по світу навертає, що потім ми вирощені на нашій же землі насіння купуємо, наприклад, у американців.

підготовка ґрунту

1-15 квітня

Рисові ріллі поділені на прямокутні ділянки, або чеки, як їх називають рисівники, площею по 10-30 гектарів. Кожен чек з чотирьох сторін обгороджений земляними насипами по 40-60 сантиметрів у висоту і зрошувальними каналами. Два з них водовипускні, два скидні. Водовипускні на метр вище чеків, щоб вода з них падала на рис, як маленький водоспад. Скидні - на 30 сантиметрів нижче чеків, щоб вода стікала в них через труби, що проходять під насипами. Все поле з трьох сторін оснащений великим і високим водовипускні каналом, а з одного боку - низьким скідних.

Тижнів за два до посіву на сухі поля виїжджають комбайни. Вони обробляють землю під рис, як під будь-яку іншу культуру: прополюють, розорюють, поливають хімікатами від бур'янів, удобрюють.

Посів в воду

15-17 квітня

Підготовлені рисові чеки заповнюють водою на 10 сантиметрів над землею. У цей час вони виглядають як дрібні озера.

Сіють рис з тракторів, розсипаючи насіння з контейнера за кабіною.

У Емілія-Романьї рис сіють в воду з тракторів, розсипаючи насіння з контейнера
У Емілія-Романьї рис сіють в воду з тракторів, розсипаючи насіння з контейнера

- Ми в Емілія-Романьї кидаємо насіння в воду, в інших регіонах садять насухую, а воду пускають потім. Це залежить від доступності водного джерела, - пояснює агроном Паоло Пьетробон. - У нас поруч річка По, так що проблем немає. А де-небудь в П'ємонті воду видають з водосховищ за розкладом, який може не збігтися з порядком, встановленим природою: треба починати сіяти, а вода запізнюється.

Робота ковшем

15 квітня - 1 вересня

З моменту посіву підтримується водний режим. Через 8-9 днів після того як насіння були кинуті в воду, поля осушують на пару днів, щоб зернятка могли вкоренитися. Потім землі знову заливають на 10 сантиметрів, а через два тижні відбувається друге осушення на 6-7 днів, поки комбайни висапують бур'яни. Після чого молоді пагони висотою 5-7 сантиметрів повністю затоплюють і в кожному чеку в землю встромляють мірну дощечку. Нульовою відміткою вважається не поверхню землі, а рівень води в цей момент. Рис росте - рівень піднімають.

У П'ємонті рис перед посівом замочують у спеціальних сумках, оскільки часто доводиться садити насухую
У П'ємонті рис перед посівом замочують у спеціальних сумках, оскільки часто доводиться садити насухую

За підтримкою водного режиму стежить окремий фахівець - аквайоло, що в перекладі означає «відніс», або «ківш». У Товаристві по меліорації земель Феррари таким «ковшем» працює 30-річний Алессандро Гобатто.

- З кінця травня до середини червня я поступово додаю воду до максимальної позначки - десь 10-15 см, а потім до жнив у вересні просто підтримую цей рівень, - пояснює Алессандро. - Але поки пагони ростуть і змінюються, воду потрібно підливати потроху і не кожен день. А в дощові дні, навпаки, зменшувати, щоб не нашкодити. Наприклад, коли паростки починають кущитися, потрібно тримати воду нижче: під водою колоски не зможуть розвиватися. До кінця червня, коли пагони вже з півметра висотою, я просто стежу, щоб води завжди була необхідна кількість.

Малі водовипускні канали з'єднуються з великим. А той, у свою чергу, - з центральним каналом, що має пряме сполучення з головною водопостачальної станцією провінції, що бере воду з річки По. Малі скидні канали сполучаються з водозбірних, з якого вода потрапляє в підземну каналізаційну мережу, що виходить в море. Всі «артерії» і «вени» цієї системи з'єднуються один з одним за допомогою шлюзів, що закриваються простими дерев'яними заслінками. Коли потрібно пустити воду в чек, аквайоло піднімає заслінку в водовипускні каналі. Коли потрібно злити - в скидному.

Затоплені рисові поля нагадують невеликі озера
Затоплені рисові поля нагадують невеликі озера

- Мій робочий день починається о шостій ранку, - розповідає Алессандро. - Я об'їжджаю канали та за рівнем води розумію, скільки додати або прибрати. О восьмій зустрічаюся з працівником місцевої водостанція. Вона знаходиться там, де великий канал з'єднується з центральним. Там же спеціальний резервуар для води. Я говорю співробітнику, скільки води мені потрібно. Ми вважаємо в сантиметрах - по висоті. Зазвичай я беру від півметра до метра, з запасом. У спеку під 40 градусів волога швидко випаровується.

За день Алессандро об'їжджає всі рисові угіддя компанії. Він здається цілком задоволеним:

- Так я працюю вже шість років, завжди на свіжому повітрі і в русі. Зазвичай 1-2 вересня, за два тижні до збору врожаю, осушують поля, щоб техніка змогла пройти. Просто відкриваю шлюзи в скидних каналах.

Збір врожаю

12-15 вересня

Рис прибирають тими ж комбайнами, що і пшеницю або жито
Рис прибирають тими ж комбайнами, що і пшеницю або жито

Коли колосся піднімаються до півтора метрів у висоту і стають жовто-золотистими, вони готові до жнив. І тут важливо не зволікати, інакше зерна можуть обсипатися. В середньому працівники Товариства з меліорації земель Феррари збирають шість тонн рису з гектара. Машина зрізає колосся і пропускає їх через молотильний апарат, де зерна відокремлюються і по трубі потрапляють в кузов вантажівки, що супроводжує комбайн. Порожні ж колосся викидаються на землю. Різні сорти рису жнуть окремо. На все йде два-три дні.

Сушка і продаж

15-17 вересня

У Феррарі збирають по шість тонн рису з гектара
У Феррарі збирають по шість тонн рису з гектара

Зібране зерно відвозять на сушку. Відбувається вона у величезних вертикальних металевих трубах, в нижній частині яких встановлені газові печі, нагрівають повітря. Температура там підтримується на рівні + 35-40 градусів. Рис засипають на платформу, яка рухається всередині труби вгору-вниз. Через 24 години працівник бере на пробу жменю зерен, щоб за допомогою приладу визначити відсоток вологості. Для довгого зберігання і подальшої обробки придатний рис, в якому не більше 15% вологи (привезений з поля може містити близько 25% вологи). Висушені зерно з платформи потрапляє на стрічку транспортера, а потім через величезну воронку висипається в кузов вантажівки.

- Ми розфасовуємо рис по мішках і відвозимо на склад, а потім продаємо в компанії з очищення, - каже агроном Паоло. - Там його очищають від лушпиння, шліфують, в залежності від того, що хочуть отримати на виході, і збувають в магазини.

Після збору врожаю сельхозрабочие очищають плантації: сухі колоски згрібають в купи і спалюють. І роботи в рисових угіддях призупиняються до весни.

Бур'яни. відокремити зерна

Перший ворог рисівників на полях - здичавілий чорвонозерні рис (riso crodo). Бур'ян зазвичай виростає вище культурного рису сантиметрів на 10 і закриває собою інші колосся, створюючи сприятливий для паразитів мікроклімат. Дозріває на два тижні раніше сортового, насіння відразу осипаються на землю, а через рік знову дають багаті сходи. Під час жнив уже порожні колоски дикого рису зрізають разом з іншими, а потім викидають. Рис проходить очистку спеціальними оптичними машинами, які розрізняють насіння за кольором і відсівають із загальної купи всі небілі зерна. Riso crodo зазвичай рожевий, тому у нього немає шансів потрапити на полиці супермаркетів. Але деякі виробники, за словами Паоло Пьетробона, збувають тверді зерна бур'яну під виглядом бурого (неочищеного) рису, більш корисного і дорогого, ніж відшліфований білий. Чесні ж аграрії усіма засобами борються з бур'яном, але до кінця позбутися від нього неможливо. Одного разу чорвонозерні рисом заросла половина угідь під Ферраро.

Фото: GETTY IMAGES (X2), GETTY IMAGES (X2), SIME / VOSTOCK PHOTO, GETTY IMAGES (X2)

Матеріал опублікований в журналі «Навколо світу» № 10, жовтень 2015

Як росте азіатський злак на півдні Європи?
Чому не сіємо власні насіння з зібраного врожаю?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация