Молдавська "інквізиція" оголошує "полювання на відьом"

Виконуючий обов'язки президента Молдови Міхай (Михайло) Гімпу, який прославився низкою ініціатив щодо боротьби зі спадщиною комунізму, 27 травня вразив світ новою ідеєю. Він висловився за заборону найбільшої в країні Партії комуністів і всієї радянської символіки. Виконуючий обов'язки президента Молдови Міхай (Михайло) Гімпу, який прославився низкою ініціатив щодо боротьби зі спадщиною комунізму, 27 травня вразив світ новою ідеєю

Фото: AP

Виступаючи на прес-конференції, Гімпу запропонував заборонити Партію комуністів з тієї причини, що вона нібито є наступницею тоталітарного комуністичного режиму. "Розмовляти з нею нема про що, вона віджила себе історично", - виклав свою точку зору і. о.презідента.

Після цього від Гімпу дісталося і символіці. "Комуністичну символіку варто заборонити, оскільки вона пов'язана з тоталітарним режимом. Але таке рішення має ухвалити парламент. Спочатку варто заслухати і затвердити доповідь комісії щодо засудження комуністичного режиму".

В кінці свого виступу Гімпу зазначив, що комунізм треба засудити хоча б за те, що сьогодні молдавські громадяни живуть в злиднях. Він додав, що під "серпом і молотом" були вбиті мільйони людей, провокувався масовий голод і проводилася депортації населення.

Реакція молдавських комуністів була негайною. "Представники Партії комуністів розцінюють намір влади заборонити комуністичну символіку як спробу не просто нанести удар по найбільшій партії перед достроковими парламентськими виборами, а й завершити той державний, антидемократичний переворот, який розпочався 7 квітня 2009 року", - сказав депутат парламенту, колишній радник президента Володимира Вороніна Марк Ткачук.

Відзначимо, що вперше в сучасній історії Європи під заборону може потрапити партія, якій на всіх останніх парламентських виборах віддали свої голоси більше половини виборців.

Партія комуністів - найбільша в країні. Її лідер Володимир Воронін в 2001-2009 рр. двічі обирався депутатами президентом країни. І всі ці роки комуністи мали більшість місць в законодавчому органі.

5 квітня минулого року в Молдові пройшли парламентські вибори. Комуністи отримали 61 депутатський мандат (з 101). Цього їм вистачало для обрання президентом свого людини без консультацій з опозицією. Але їх противники на чолі з нинішнім і. о. президента Гімпу і прем'єром Владом Філатом спровокували в Кишиневі масові заворушення і домоглися перерахунку голосів. В результаті комуністи втратили конституційної більшості, що дозволяв самостійно обирати президента.

Читайте також: Придністровська тема "потурбувала" Молдавію

Читайте також:   Придністровська тема потурбувала Молдавію

Фото: AP

Після трьох невдалих спроб вибрати главу держави парламент довелося розпустити, і 20 липня 2009 пройшли нові вибори. Комуністи набрали близько 45 відсотків голосів, але цього вистачило лише для того, щоб зайняти 48 депутатських крісел. Решта отримали чотири опозиційні партії. Лідер прорумунських лібералів Гімпу став в. о.презідента, а ліберал-демократ Філат - прем'єром. Втім, 45 відсотків голосів комуністів - це в рази більше, ніж у будь-якій іншій партії.

Втім, колишньої опозиції також не вдається обрати президента - 53 голоси для цього мало. Так що не за горами той день, коли парламент знову доведеться розпускати. А ось за підсумками нових виборів до влади знову можуть повернутися комуністи. Згідно з опитуваннями, вони набирають більше половини голосів виборців. Тому щоб зберегти за собою крісло, Гімпу змушений вдаватися до різних хитрощів.

Саме для цього і. о. президента осідлав улюбленого коника - історію. Він відомий як прихильник об'єднання Молдови і Румунії та затятий критик російського народу та радянського. За його розпорядженням у цьому році була створена Комісія з вивчення і оцінки тоталітарного комуністичного режиму.

Пошук "ворогів" почався і всередині країни. Ними, зрозуміло, виявилися місцеві комуністи, які не поділяють ідею Гімпу про об'єднання Молдови і Румунії.

Скандальні історико-політичні ініціативи виконуючого обов'язки молдавського президента прокоментував "Правде.Ру" завідувач відділом Молдавії Інституту країн СНД Геннадій Коненко.

- Головна мета заяв Гімпу - знизити зростаючий рейтинг Компартії. З цією метою, наприклад, затіяли створення комісії з вивчення тоталітарного минулого. Однак нинішня Партія комуністів не має відношення до радянського періоду, оскільки вона була створена вже після падіння СРСР і діє на законних підставах. І вона не раз уже перемагала своїх прозахідних противників з великим відривом.

Я не думаю, що у них вийде заборонити Партію комуністів. Серед ліберально-демократичної коаліції немає з цього приводу єдності. Так, наприклад, Демократична партія згодна заборонити комуністичну символіку, але не збирається забороняти саму Компартію. А тепер подивимося на "важку спадщину" соціалізму, яке Гімпу вважає головним доказом на користь заборони Компартії.

До входження в 1940 р до складу СРСР Молдавія була аграрною територію. А на виході з Радянського Союзу вона вже була аграрно-індустріальною країною. Завдяки комуністам тут була також створена наукова база, місцева академія наук, вузи. Що стосується промисловості, то побудовані ще в радянські часи заводи конкурентоспроможні досі. Величезну роль для економіки країни має і Молдавська ГРЕС.

І все це відбулося завдяки "проклятому минулому", яке зараз хочуть засудити Гімпу і його кампанія. І яке в його очах уособлює Партія комуністів.

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация