Молдова: Всі гілки влади хочуть знищення Придністров'я

Андрій Сафонов, депутат парламенту Придністров'я   Підпишіться на новини «ПолітНавігатор» в   Світ тісний   ,   Яндекс Андрій Сафонов, депутат парламенту Придністров'я

Підпишіться на новини «ПолітНавігатор» в Світ тісний , Яндекс.Дзен , Telegram , Facebook , Одноклассниках , Вконтакте , канал YouTube і Яндекс.Новости

19 липня на офіційному сайті президента Республіки Молдова був опублікований його авторський матеріал «Про позицію президента Молдови щодо забезпечення безпеки Республіки Молдова та її громадян за допомогою зміцнення конституційного статусу постійного нейтралітету країни».

Після ознайомленням з написаним важко позбутися враження, що перед нами - реальний відмова чинного глави Молдови від курсу на союз з Росією і євразійський проект інтеграції в цілому. Ні про Євразійський Економічному Співтоваристві, ні про Митний Союз, ні, тим більше, про ОДКБ - ані слова ні слова.

Але, можливо, це виправдано, якщо мова йде про нейтралітет Молдови? Давайте розбиратися разом, шановні читачі.

1.Ефемерно чи протистояння Сходу і Заходу?

У президентській «Позиції» говориться, що «коли великі гравці, великі держави не можуть домовитися про взаємне дотримання інтересів один одного, першими жертвами подібних розбіжностей стають більш слабкі країни, а то й цілі регіони».

Погляд демонстративно об'єктивістський. Але ж, якщо враховувати колишні реверанси Ігоря Миколайовича в сторону Москви, можна було б і нагадати в статті, що не Росія погрожує війною Північної Кореї. Чи не вона бажає задушити Іран різними способами. Чи не вона, а НАТО залучила до свого складу цілий ряд країн, таким чином усуваючи на західних кордонах Росії. Чи не Росія допомагала силою змінювати владу зовсім поруч з Молдовою і Придністров'ям. І замовчувати про це, покладаючи, по суті, на Росію однакову з Заходом відповідальність за зростання міжнародної напруженості, неправомірно.

Ігор Додон також декларує, що Молдова «не повинна залучатися до ефемерне протистояння Схід-Захід», хоча це протистояння на наших очах загострилося у всіх регіонах земної кулі. Сирія, Україна, Корейський півострів, Молдова і Придністров'я - хіба протистояння в зазначених регіонах нагадує щось «ефемерне»? Гинуть люди, мільйони біженців покидають свої країни, руїни міст дивляться мертвими очницями, як після Сталінградської битви ... Розгортається найпотужніша гонка озброєнь у всьому світі!

Зрозуміло, що в умовах натиску США і Євросоюзу на Молдову президент РМ бажає уникнути прямої конфронтації з Брюсселем і Вашингтоном, а також з тими політиками Молдови, які періодично припиняють його повноваження для вирішення своїх завдань. Але люди хочуть чіткої позиції тут і зараз, а небажання сказати правду прихильників не додає ...

2.Руминія - теж помічник Молдови в нейтральному статусі?

У розділі «Молдова-Румунія» Додон пише: «Румунія є членом Європейського Союзу і НАТО, що накладає на неї додаткові зобов'язання з точки зору поваги норм і принципів міжнародного права, в тому числі дотримання суверенітету і недоторканності міжнародно визнаних кордонів Республіки Молдова. У свою чергу Молдова повинна прагнути використовувати існуючий потенціал Румунії для розвитку міждержавних відносин на благо обох держав. Молдова має право розраховувати на проведення двосторонніх консультацій з Румунією щодо довгострокового збереження свого статусу постійного нейтралітету і перспектив його визнання міжнародною спільнотою ».

Цей пасаж виглядає наївним. Румунія методично проводить політику підготовки до поглинання Молдови і закріплення її в орбіті політики США і НАТО. З якого дива Румунія допомагатиме Молдові зберегтися у вигляді самостійної і нейтральної країни? Де логіка? На жаль, але це місце в президентській «Позиції» виглядає, як побоювання дратувати Румунію і бажання її утихомирити. Але чи можливо таке умиротворення в умовах, коли Румунія стала найближчим військово-політичним союзником США в нашому регіоні? Навпаки, в таких умовах апетити політиків країни, двічі окупувала Молдавію (в 1918 і в 1941 роках), тільки зростають.

3.Презідент Молдови разом з правими і Заходом прямо говорить про виведення російських військ з Придністров'я

У розділі «Молдова-Україна» Ігор Додон бачить в Києві партнера, який буде «активно сприяти в досягненні справедливого, довгострокового, сталого врегулювання придністровської проблеми в існуючому загальновизнаному форматі« 5 + 2 ».

Конкретизуючи цю тезу, президент РМ роз'яснює свою позицію: «важлива роль належить Україні в пошуку вирішення такої складної проблеми, як сприяння вивезення та утилізації озброєння й боєприпасів, що знаходяться на складах ковбасні, а також у створенні сприятливих умов для завершення процесу виведення іноземних військ з території Республіки Молдова (забезпечення транзиту) ».

Тим самим, підхід Додона в питанні виведення російських військ, вивезення та утилізації російських озброєнь із Придністров'я фактично нічим не відрізняється від підходу правих політиків Молдови, а також США, ЄС і Румунії, відкрито вимагають виведення російських військ з берегів Дністра. Один в один.

Тут справа ось в чому. Крім російських, інших «іноземних» військ ні на правом, ні на лівому березі Дністра немає. Виходить, що видавлювати належить саме російські війська. І нічиї більше. А слово «іноземні» - це про людське око.

Придністровці ж рішуче за те, щоб російські війська перебували постійно в ПМР. Вони виступають не за воістину ефемерний нейтралітет, а за повномасштабний військово-політичний і економічний союз з Росією, за євразійський інтеграційний проект. У керівництва Молдови, включно з президентом Ігоря Додона, як ми побачимо нижче, інша думка.

4.Россія повинна допомогти Кишиневу підпорядкувати Придністров'я, а Кишинів відведе ПМР на Захід?

У розділі «Молдова-Росія» говориться, що Кишинів бачить роль Росії як «країна-посередника і гаранта всеосяжного політичного врегулювання придністровського конфлікту. Я вірю в те, що Росія зробить все можливе для того, щоб у нас зберігався мир, щоб Молдова практично реалізувала свій історичний шанс на розвиток як незалежної, суверенної, територіально цілісної держави в міжнародно визнаних кордонах ».

Тут також немає ні слова про союз з Росією і вступ Молдови в ЄАЕС, про євразійському інтеграційному проекті в цілому. Зате очевидно, що Кишинів робить ставку на допомогу Росії в справі підпорядкування Придністров'я владі Молдови. Для чого? А для європейської інтеграції «возз'єднане» Молдови. Читаємо розділ «Молдова-ЄС». У ньому сказано:

«Європейський Союз для Республіки Молдова є природним стратегічним партнером у всіх сферах життя молдавської держави і суспільства. Розглядаю реалізацію багатофункціонального Угоди про Асоціацію РМ-ЄС як можливість проведення необхідних внутрішніх реформ в Республіці Молдова. Ми усвідомлюємо, що ці реформи потрібні, перш за все, самій Молдові. Ми також висловлюємо вдячність Європейському Союзу за готовність підтримувати міжнародні зусилля по зміцненню суверенітету Республіки Молдова, сприяти відновленню її територіальної цілісності, в тому числі в процесі придністровського врегулювання у форматі «5 + 2».

Додон чітко дає зрозуміти, що відтепер про денонсацію угод про асоціацію РМ з ЄС і про зону торгівлі РМ з ЄС не може бути й мови. Це необхідно підкреслити на тлі вже зазначеного відсутності будь-якої згадки про євразійському інтеграційному проекті, ядром якого є Росія. Раніше про можливість денонсації цих угод з ЄС молдовські соціалісти говорили.

Додон показує базові цінності, на які повинна спиратися Молдова в перетвореннях під егідою саме Євросоюзу: «Демократія, повагу прав людини і його основних свобод, верховенство закону не просто лежать в основі політичної асоціації та економічної інтеграції, передбачених цією угодою, а й повинні сприяти політичному і соціально-економічного розвитку країни ». Потрібно вважати російську сторону зовсім наївною, розраховуючи, що вона сприйме при цьому пояснення на кшталт «це ми так для західників говоримо, а в душі ми за союз з Росією» ...

Перед нами - як мінімум, початок переорієнтації курсу президента Молдови зі Сходу на Захід.

5. Як США, на думку президента Молдови, «забезпечують стабільне і безпечне майбутнє» для країни

Все стає на свої місця, коли бачиш «Позицію» Додона щодо США. Тут розворот вже кидається в очі: у розділі «Молдова-США» сказано, що «США надають всебічну допомогу Республіці Молдова в послідовному здійсненні демократичних і ринкових реформ, а також у виконанні міжнародних зобов'язань Молдови в області захисту прав людини в цілях забезпечення стабільності та сталого розвитку держави. США завжди прагнули сприяти створенню реальних передумов в забезпеченні стабільного і безпечного майбутнього для молдавської держави і його громадян ».

Роль Вашингтона президент РМ особливо бачить в «вирішенні придністровської проблеми»: «Упевнений в тому, що США будуть нарощувати зусилля по досягненню мирного та міцного розв'язання придністровського конфлікту».

США і нарощують: пробили резолюцію в ООН про виведення російських військ, проводять спільні з Кишиневом військові навчання, передають деякі види військової техніки Національної Армії Молдови. За деякими повідомленнями ЗМІ, інструктори заморські навчають молдовських військових на полігонах навичкам бою в місті. Які міста, до слова сказати, можуть отримати наказ захоплювати бійці Нацарміі? України? Румунії? Навряд чи. Тоді які? ...

Написане Додоном на тлі підвищеної активності США по витісненню російських військ з берегів Дністра нагадує хід, спрямований на те, щоб його не вважали занадто лояльним Москві політиком. . Можливо, у автора своє пояснення їм написаного в «Позиції». Ми всі були б раді це пояснення вислухати.

6.НАТО, як можливість зміцнити безпеку, або чому важко всидіти на двох стільцях

У наступному розділі - «Молдова-НАТО» враження про перехід на західні рейки ще більше міцніє. Президент Молдови каже прямо: «Просування регіональних механізмів консультування і розвитку міждержавних відносин за прикладом Процесу співпраці в Південно-Східній Європі та Програми НАТО« Партнерство заради миру »є для Республіки Молдова однією з можливостей сприяння міжнародним зусиллям по створенню загальної системи безпеки і консолідації стабільності в Європі і світі ».

Тут вже коментарі зайві. З огляду на, що НАТО нарощує свої війська на кордонах Росії і проти Росії, розраховувати на допомогу цього агресивного блоку в справі закріплення нейтралітету Молдови - це смілива політична думка! Подібні компліментарні оцінки західної зовнішньої політики та євроінтеграції одночасно з повною відсутністю згадки можливого союзу Молдови з Росією і євразійської інтеграції в цілому, наштовхують на припущення: президент РМ не вірить в перемогу з російської допомогою Партії Соціалістів на майбутніх парламентських виборах.

Можна також припустити, що він і його оточення розглядають США, ЄС і НАТО, як більш сильного, в порівнянні з Росією, колективного гравця і поступово переорієнтується на них з метою привернути на свою сторону частину націоналістично налаштованого електорату Молдови.

Якщо такий розрахунок є, то він необґрунтований. Націоналісти - що прозахідні, що прорумунські - просто розділяться між декількома вже існуючими партіями. А частину своїх прихильників через невизначеної позиції в ясних питаннях цілком можна втратити і програти вибори.

Досвід пострадянського простору показує: всіх, хто бажає всидіти між двома стільцями, чекає неминучий і нищівного краху.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Але, можливо, це виправдано, якщо мова йде про нейтралітет Молдови?
1.Ефемерно чи протистояння Сходу і Заходу?
Сирія, Україна, Корейський півострів, Молдова і Придністров'я - хіба протистояння в зазначених регіонах нагадує щось «ефемерне»?
2.Руминія - теж помічник Молдови в нейтральному статусі?
З якого дива Румунія допомагатиме Молдові зберегтися у вигляді самостійної і нейтральної країни?
Де логіка?
Але чи можливо таке умиротворення в умовах, коли Румунія стала найближчим військово-політичним союзником США в нашому регіоні?
4.Россія повинна допомогти Кишиневу підпорядкувати Придністров'я, а Кишинів відведе ПМР на Захід?
Для чого?
Які міста, до слова сказати, можуть отримати наказ захоплювати бійці Нацарміі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация