Молдова: вибори в місцеві органи влади - боротьба за Кишинів триває

У неділю 5 червня в Молдові пройшли вибори в місцеві органи влади. Після двох років безперервного голосування на парламентських виборах, жителі Молдови мали можливість вибирати місцеве самоврядування. Виходячи з молдавських умов, що почалася близько двох місяців тому виборча кампанія була бурхливою боротьбою і часто супроводжувалася агресією з боку кандидатів різних політичних сил. Експерти припускали, що ці вибори будуть надзвичайно важливі, а їх підсумки, особливо вибори мера Кишинева, можуть визначити вибір Молдови на найближчі роки. У неділю 5 червня в Молдові пройшли вибори в місцеві органи влади

Вибори в Молдові; джерело: A. Musteata

У неділю, відразу ж після закриття виборчих дільниць, коаліція неурядових організацій (серед яких CBS-AXA, IPP, ADEPT і Publika TV) оприлюднила попередні результати виборів на основі exit-poll опитувань, проведених в столиці країни - Кишиневі. Згідно з опитуваннями громадської думки на найважливіших виборах в мери Кишинева, переміг кандидат Ліберальної партії, чинний мер міста Дорін Кіртоаке. Він отримав 53% голосів. Його головний конкурент, кандидат партії комуністів Ігор Додон, отримав 40% голосів підтримки. Як пізніше виявилося, підсумки виборів були зовсім іншими. Схожа ситуація склалася під час осінніх парламентських виборів. Опитування exit-poll серйозно відрізнялися від остаточних результатів, опублікованих Центральною виборчою комісією.

Остаточно, вибори мера Кишинева виграв Ігор Додон. Згідно з інформацією опублікованій Центральною виборчою комісією і підтвердженої асоціацією Promo Lex, кандидат партії комуністів набрав 48% голосів, а Дорін Кіртоаке - 46% голосів підтримки. Крім мера Кишинева, жителі також обирали членів міської ради. Ситуація тут вже зрозуміла. Партія комуністів, вигравши в цілому 26 з 51 місця, буде мати більшість в раді Кишинева. Друге місце після комуністів зайняла Ліберальна партія, отримавши 17 місць в раді, наступна Ліберально-демократична партія - 7 місць. Тривідсотковий виборчий бар'єр також подолала Демократична партія, отримавши 1 місце. В сумі партії правлячого Молдовою альянсу «За європейську інтеграцію» отримали 25 місць у раді столиці.

В сумі партії правлячого Молдовою альянсу «За європейську інтеграцію» отримали 25 місць у раді столиці

Вибори в Молдові; джерело: Європарламент

Що стосується ситуації в інших регіонах країни, ми знаємо, що на 1 118 місць у місцевих радах різного рівня партія комуністів отримала більшість або 438 місць. Хоча партійні кандидати, які входять до складу правлячого альянсу «За європейську інтеграцію» отримали більше голосів, в цілому 660 місць в радах різного рівня. Решта місць дісталися кандидатам блоків і організацій, що не засідають в молдавському парламенті. Хоч поки важко говорити про те, що партії альянсу програли вибори, однак потрібно визнати те, що комуністи перемогли на виборах в великих містах Молдови: Бєльці (Balti), північній столиці країни, Кагул (Cahul) південній столиці та частково в Кишиневі. Хоч тут і триває боротьба, але все буде вирішено менш ніж за 10 днів, в неділю 19 червня, коли відбудеться другий тур виборів.

Понеділок - день дезінформації

У понеділок, 6 червня всі з нетерпінням чекали підсумків виборів. О 8 годині ранку ЗМІ подали інформацію про те, що після підрахунку 99% бюлетенів в Кишиневі виграв Ігор Додон, який отримав 53% голосів. Ця інформація була підтверджена кишинівської виборчою комісією. Через кілька годин Центральна виборча комісія заявила про те, що опублікована раніше інформація не відповідає дійсності, і представлені результати були розраховані не на основі 99% бюлетенів, як вже було зазначено, а тільки половини (43%). В кінцевому підсумку, результати виборів були оголошені тільки в середу, 8 червня. Кандидат партії комуністів в мери Кишеневі Ігор Додон звинуватив Центральну виборчу комісію в спробі фальсифікації виборів і лояльності кандидата Ліберальної партії Дорину Кіртоаке. Додон пригрозив комісії судовим розглядом. У четвер, 9 червня в Кишиневі відбулися вуличні акції протесту, організовані партією комуністів, яка потребує розпуску парламенту і відставки членів Центральної виборчої комісії.

боротьба триває

боротьба триває

Д. Кіртоаке під час виборчої кампанії; джерело: flickr

Здається, що битва за Кишинів ще не завершена. Сьогодні, коли три коаліційні партії керівні Молдовою мають єдиного кандидата у мери Кишеневі, всі одноголосно підтримують Доріна Кіртоаке. Ліберально-демократична партія навіть запропонувала фінансові ресурси на кампанію кандидата лібералів. Однак лідер Ліберальної партії Міхай Гімпу зберігає дистанцію стосовно пропозицій своїх партнерів по коаліції. Гімпу заявив на прес-конференції наступне, «Дорін Кіртоаке міг виграти вибори ще в першому турі, а молодь і ЗМІ несуть відповідальність за його поразку». У своєму висловлюванні Гімпу також послався на заяву партнерів по коаліції, які оголосили про підтримку Кіртаоке: «Ми не вимагаємо підтримки з боку інших партій, - переконував лідер лібералів, - Ми самі в змозі профінансувати себе і організувати хорошу виборчу кампанію».

Замах через два дні після виборів

У середу, на одній з центральних вулиць Кишинева, через два дні після виборів мав місце вибух замінованого автомобіля. Автомобіль з російськими номерами вибухнув у той момент, коли недалеко від нього в свою машину сідав Ігор Цуркан, колишній глава виборчого штабу Міхая Годя, одного з кандидатів в мери Кишинева. Після вибуху Цуркан був доставлений в лікарню з численними ранами, де через 2 години помер через серцевий напад. Міхай Годя, для якого працював Цуркан, ще місяць тому був заступником Ліберально-демократичної партії і її кандидатом в мери Кишинева. Годя, кілька тижнів тому офіційно відмовився від членства в партії і оголосив про те, що та зрадила свої ідеали.

Він вирішив балотуватися на виборах мера Кишинева в якості незалежного кандидата і отримав менше 1% голосів. Ігор Цуркан також був президентом федерації тенісу Молдови і бізнесменом. Поліція поки що не хоче коментувати причини того, що сталося. Найбільш правдоподібною версія замаху - пов'язана з бізнес-інтересами Цуркана. Однак, ніхто однозначно не виключає того, що вбивство Цуркана може мати політичний підтекст. Сьогодні Міхай Годя заявив, що він і його колега останнім часом піддавалися погрозам. Годя звернувся в молдавське МВС з проханням про захист. Напруга навколо молдавських виборів до місцевих органів влади дуже високо. Більшість з нас, має таке відчуття, що саме зараз відбувається боротьба за майбутнє Молдови. Багато залежить від того, хто виграє в Кишиневі і яку стратегію приймуть головні політичні сили Молдови. Ми тримаємо кулаки за те, щоб вибори пройшли правильно.

------

O автора: Олександр Мустеата: випускник факультету міжнародних відносин в приватному університеті Кишинева, член секретаріату республіканської ради молоді Молдови, член робочої групи Європейського форуму молодих у справах Східної Європи та Кавказу, автор блогу: www.alexamusteata.md , Засновник інституту політичних досліджень і демократичної освіти.

Читай також

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация