Молебень про владу

Всім відомо, що для Церкви небайдужий питання про владу, тому що це питання про безпечний і законному улаштуванні загальнонародної життя. Про це свідчить щоденне моління Церкви на єктеніях і на літургії, де ми просимо, щоб Господь дав мирне правління для тихого і безтурботного житія.

Про це свідчить щоденне моління Церкви на єктеніях і на літургії, де ми просимо, щоб Господь дав мирне правління для тихого і безтурботного житія

Досягти цього тихого і безтурботного житія - непросто. Всі ми бачимо, як важко владі встановити хоча б елементарну законність в суспільстві. І ми добре знаємо, що без християнської віри це навіть у відносній повноті неможливо. Ми бачимо, що твориться в країнах, де живуть народи віруючі, але не знають правдивої Христової віри. Спробу встановити владу без Бога зовсім недавно в ХХ столітті зробили в Росії комуністи, але це був режим терору і морального здичавіння. Наслідки цього режиму досі очевидні у всьому тому, що відбувається в країні зараз на наших очах.

Церква не повинна займатися активною політикою; але Росія - православна країна і, як усім зрозуміло, для Церкви бажано, щоб влада хоча б в деякому наближенні співвідносилася в своїй діяльності з Божими заповідями. Крім цього, влада повинна розуміти, що таке державність, а для цього потрібно бачити духовний сенс государствования. Але, перш за все ми повинні пам'ятати, що будь-яка влада - від Бога. Бог посилає влада іноді на допомогу народам, а іноді - в покарання.

Церква не займається активною політикою, але вона, проте, неминуче присутній в політиці, і не тільки в силу своєї масовості, але і, в першу чергу, своїм духовним свідченням. Це духовне свідчення було і буде завжди, навіть якщо Вона чисельно впокориться, як це і було, наприклад, за радянських часів. Разом з усіма людьми Церква чує, «про що шумлять народні вітіі», але не вдається до будь-які оцінки дій і заяв різних партій і діячів: одному Богу відомо, що в душі у кожної людини і що з ним буде завтра. Але Вона покликана до набагато більшого: просити Того, Кому дана «всяка влада на небі й на землі», про встановлення тут, на землі, порядку, милості, благополуччя і про те, що влаштувало сприятливих для духовного зростання умов життя через тих, кому Він захоче дати тимчасову владу. Для цього потрібні, звичайно, спеціальні молитовні прохання.

Тому, на нашу думку, перед Церквою ще стоїть спільне завдання виробити і сформулювати духовне ставлення до принципу виборної влади. І це надзвичайно важливо. Таке завдання постало перед Церквою вперше, тому що аж до комуністичної революції на початку ХХ століття православні країни були монархічними, а тепер по всьому світу поширилася т.зв. демократія. У монархічне час, коли влада була спадковою і Государ був православним, був помазаником Божим, таке питання не стояло, але молебні про государя завжди мали місце. Після падіння царської влади в 1917 році Помісний Собор Російської Церкви 1917-1918 рр цілком послідовно скасував всі молебня про Государ, тому що його не стало. Тоді ж Церква заявила про позитивне ставлення до будь-якій формі влади, аби вона спиралася на справжню законність і дбала про народ. Однак це не означало, що молебень про владу не потрібен. Але революційні події розвивалися так стрімко, що до питання про складання молебню про владу справа не дійшла, оскільки нова влада майже відразу зайняла різко ворожу позицію до релігії.

За радянських часів всі думали лише про те, як пережити деспотичну владу, послану в покарання за безбожництво і аморальність, що поширилися в нашому народі ще до революції. Тепер ми живемо в епоху змінної влади. Це неминуче загострює загальну увагу до проблем державного управління. Наш народ практично не має історичного досвіду т.зв. «Демократичного» управління, тому для нашої країни це питання в даний час особливо складний. У період зміни влади неминуче виникає певна нестійкість суспільства. Така дійсність. Всі відчувають подив і не знають, що робити. Церква не ставиться байдуже до обшенародним проблем і про всі потреби, приватних і загальних, Вона звертається до Бога з молитовними проханнями. Влада - це особливе і дуже висока, дуже важке і відповідальне служіння, надзвичайно значуща для всіх і кожного, особливо в таке безпринципне час, як пережите нами зараз .. Зараз, виходячи з новозавітного вчення про те, що «всяка влада - від Бога» , і в період зміни влади, і в період новообраних тимчасових правителів ми повинні спільно, все разом, з особливою увагою, посилено просити Господа про дарування правителям мудрості, про дарування народу і зміцненні гідної, прихильність до Церкви і народу влади. Потрібна влада, яка буде піклуватися про духовно-моральному стані народу. Інакше ми перестанемо існувати.

Але потрібно пам'ятати і про те, що влада є такою, якою сам народ: якщо народ прагне до праведності, то і влада буде благої, а якщо він схильний до безбожництва, магії, розпусті, пияцтву, розкраданню, - то яку ж він повинен отримати владу ? Одним словом, що заслужили, те й отримуємо. Втім, є милість Божа. У важке останнім часом історії Господь обіцяє скоротити ті дні через вибраних. Але і завжди є обрані, які моляться за весь світ і за нас, за наш народ і їх молитвами ми ще живемо. Однак це не знімає з кожного з нас особистої відповідальності і слід боятися прогнівити Бога так, що Він не стане слухати молінь праведників про народ. Це вже частково було в минулому ХХ столітті. Безсумнівно, світ занурений в безбожництво. Але ми зовсім не думаємо, що слід вважати положення безнадійним. Саме тому і потрібно своєчасно молити Бога про дарування володарям і прагнуть до властітельства богоугодних якостей. У будь-якому випадку і до самого кінця, наш обов'язок - просити Господа про свою країну. Отримуємо ж ми то, що завгодно Богові, що милує і карає.

Ми повинні зрозуміти, що вибори самі по собі не дають для населення жодного серйозного результату не тільки в Америці, але в Росії. Значні зміни відбуваються в залежності від духовного стану народу, і ось це особливо важливо саме для Росії, як світового центру Православ'я. Разом з тим «серце царево в руці Божій» Якщо ж ми зовсім не стараючись в проханнях наших про потрібну влади, а лише лихословимо, сміючись над немічними діями політиків, то чому ми повинні очікувати від Господа благоустрою суспільства і держави?

Великі, тривожні питання завжди вимагають спільної молитви. У всі невизначені і смутні часи Церква становила відповідні молитовні прохання і відповідні молебні співи для загальноцерковного вживання з метою вблагати Господа про прощення гріхів і помилування. Так, під час революції 1917 року і громадянської війни з благословення св. Патріарха Тихона була складена особа молитва про порятунок Росії (молитва про Вітчизну). Ця чудова молитва відповідала важким обставинам того часу і в ній містяться відповідні прохання про припинення негараздів, вбивств, хитань і чвар, попрання країни ворогами. В даний час, коли, слава Богу, немає громадянської війни, і ми поки не переживаємо остаточного руйнування країни, деякі люди, стурбовані станом країни, і зараз читають цю або іншу молитву, молячись за спасіння вітчизни. Це дуже добре. Звичайно, на кожній літургії вимовляються прохання «про богохранимої країні Російської», «про властех' та воїнство ея». Молитва на літургії дуже важлива, також необхідна приватна, келійно молитва про владу, про державу Російської кожної людини. Але окрема молитва (і окреме прохання) не замінює молебню, як соборного служіння. Багато нам кажуть, що келійно моляться про гідну влади і про збереження Росії. Чи достатня одна лише келійна молитва, в умовах, коли немає гоніння і ніхто не заважає молитися соборно і вголос? На все особливі випадки Церква встановила служити молебні. Звичайно, ми знаємо, що світ лежить у злі і в цілому схиляється до занепаду з найсерйознішими наслідками для всього людства. Однак є православне переказ, яке говорить нам, що глава останнього православного царства свій вінець віддасть Христу.

Тому, мимоволі думаючи про завжди непростий процес встановлення владарювання в країні на черговий період, або про поліпшення порядку, про встановлення справедливих, розумних і добрих законів, про дії влади на місцях, - доречно відслужити Господу повноцінний молебень, зі співом тропарів, з Євангелієм, з єктенії, що містять відповідні прохання і з особливими молитвами, присвяченими твердженням як загального благого владного порядку у Вітчизні, так і в кожному окремому випадку, хоча б при зміні начальника управи. У нас достатньо зразків: молитовні последования на новоліття, про звернення заблуканих, подячний молебень, про болящих, про які подорожують, про учнів, про добру справу і про інші потреби. Є молебень, співаємо під час лиха і при нападі ворогів, але про те, що влаштувало власного народу і держави слід молитися, не чекаючи лих. Тому, на нашу думку, прийшов час, коли необхідно повинен бути складений спеціальний молебень про дарування Богом народу мудрою, доброю і праведної влади.

Молебень є соборну служіння, він збирає і з'єднує людей для спільного звернення до Бога в кожному важливій справі. Він, будучи загальним молінням, наставляє і виховує тих, хто молиться. Як, не маючи такого молебню, зробити молитву про дарування істинної і праведної влада не келійним, приватною справою, а загальноцерковним? Як залучити до неї найбільше число людей? Всякому зрозуміло, що у нас немає ніякого досвіду молитися соборно про владу, тому що в цьому не було ніколи ніякої потреби. Але зараз, здається, ми зобов'язані навчити наш народ саме такий соборній молитві. Політики збирають і привчають народ ходити на мітинги, де чимало демагогії і помилкових обіцянок. Народ в розгубленості. Нам слід було б збирати, вивчати і закликати народ до віри в те, що є насправді - влада справді належить Богу, і Він чує Свій народ і дає владу, кому хоче і кому потрібно для нашої користі. Але в питанні влади ми не фаталісти. І, запрошуючи людей на молебень про владу, ми скажемо, що ми не займаємося політикою, як спеціальної державної активної діяльності, тому що будь-який правитель може стати угодним Богу, якщо він творить правду.

Роблячи висновки з історичних уроків, слід було б, як здається, скласти такий особливий молебень, щоб кожен священик зі своєю паствою в будь-який час міг би просити Господа про гідну влади. Молебень про владу, безсумнівно, повинен бути свідченням про справжню природу владарювання, яке виходить від Бога. Звісно ж, що це повинен бути молебень з розгорнутими, більш докладними проханнями, в яких думка тих, хто молиться була б зосереджена на різноманітті і необхідності просити у Господа духовно-моральних достоїнствах для очікуваної влади. Вважаємо, в проханнях такого молебню повинні бути названі ті чесноти, яких в наш час, як правило, вельми не вистачає особам, які мають владу і до неї прагнуть. Тільки в молитовному зверненні до справжнього джерела влади - Богу, народ наш подолає обмеженість «виборів» і отримає надію в сучасних умовах знайти гідну владу від Бога.

У наш досить важкий час по-справжньому від правителів потрібно святість, щоб протистояти темним силам - міродержітелям темряви віку цього. Це, можливо, здається неймовірним, але в тому-то і суть, що у Бога можливо те, що людині буде неможливо. В цьому суть віри. На нашу думку, не слід обмежуватися половинчастими проханнями. Церква повинна мати відвагу старанно просити у Господа святих мужів у владу, а Господь, Який милує і карає, на свій розсуд посилає нам володарів, яких Він хоче. Хай буде воля Божа. До того ж, просити Господа про владу слід не тільки напередодні виборів, а постійно, не тільки в масштабах країни, але і в масштабах міста, району, села, управи і т.д ..

Всі ми, віруючі люди, уповаємо на силу молитви, і досвід Церкви свідчить: немає сумніву, що чим більше ми будемо вдаватися до соборної молитви, тим грунтовніше і духовнішим буде влаштовуватися наша приватна і загальна життя. Можна запропонувати для громадського обговорення наступний приблизний порядок молебню.

Початок звичайне.

Псалом 89.

Символ віри.

Єктенії велика, з додатковими особливими проханнями (після Про град сем ...):

Про еже НЕ згадували беззаконь і неправд людей своїх, і отвратіті від нас весь гнев' свій, праведно рухомий на ни, Господу помолимось.

Про еже милостиво нинішнє подяка і благання нас недостойних рабів своїх в пренебесний свій жертовник прияти і милостиво помилувати нас, Господу помолимось.

Про еже учредіті до правлінню чоловіків мудрих і благоразумних', аще можливо і святих, не свого сі іщущіх', але до здійснення богоугодному і народові нашому рятівного, Господу помолимось.

Про еже влада імеющіх' наставіті до святого і мудрому житія і праведному, Дух мірен', віру, правду, добросердя, до ближнього любов в сердцах' їхні начертаваті, Господу помолимось.

Про еже ся готовящіх' у владу умудріті, і розсудливість, надія на Господа, милість, терпіння, смиренність їм по милосердю невимовного Свого дарував, і заставлений владне, аще завгодно Богові, совершіті до слави Божої і на повзу человеком', Господу помолимось.

Про еже державу нашу, і воїнство укрепіті і непоборне соделаті та б вірі і благочестю у країні нашея возрастаті, а нечестя і всякому злоделанію умалітіся, Господу помолимось.

(Далі звичайні прохання).

Бог Господь і явився нам ...

Тропар: Всемилостивого Спаса (поки немає спеціального тропаря).

Апостол: до Римлян, зачало 111 (Рим. 13. 1-8: «1 Всяка душа можновладців та кориться: нeсть бо влада аще не від Бога, сущия ж влади від Бога учинені суть. 2 Тeмже протівляяйся влади, Божу повелeнію противляться: протівляющііся ж себe грeх сприймають. 3 Князі бо не має боязнь добрим дeлом, але злим. хочеш же ледве не боятися влади? добра твори, і імeті будеши похвалу від нього: 4 Божий бо слуга є, тебe на благо. Аще чи зле твориш, бійся, не бо без розуму (всує) меч носить: Божий бо слуга є, месник у гнeв зле творить. 5 Тeмже потреба повіноватіс не тільки за гнeв, а й за совeсть. 6 Сього бо ради і данини даєте: служителі бо Божі суть, у істое це пребивающе. 7 віддамо убо всeм належна: Йому ж убо урок, урок: а Йому ж данину, данину: а Йому ж страх, страх: і Йому ж честь, честь. 8 Ні одного ж нічімже должни бувайте, точию еже любити один одного: любиш бо друга, закон виконай. 9 їжака бо: не чини зробиш, що не убіеші, що не вкрадеш, що не лжесвідeтелствуеші, що не похощеші, і аще кая ина заповeдь, в цьому словеси відбувається, в їжаку: Люби ближнього твого, якоже сам собі. 10 Люби щирого зла не чинить. виконання убо закону є любов. 11 І це, вeдяще час, яко годину вже нам від сну востаті. »).

Євангеліє: від Матвія, зачало 116 (гл. 28, 16-20: 16 Єдиної ж надесяте учениці идоша в Галілею, в гору, аможе повелe їм Ісус: 17 і відeвше його, поклонилися йому: ові ж усумнeшася. 18 І приступили Ісус, рече їм, кажучи: дадеся ми всяка влада на небі й на землі: 19 Ідіть убо навчіть усі народи, хрестячи їх в ім'я Отця і Сина і Святого Духа, 20 навчаючи їх берегти все, що я заповeдах вам: і се, аз з вами єсмь в усі дні до кінця вeка. Амінь. »).

Потрійна ектенія. Після Про країну нашої:

Про еже мілостівим' оком' прізреті на святу Свою Церкву і дотримати ю неушкоджені і непоборне від єресей і негараздів і світом своїм оградіті, молимося Тобі, Спасителю наш, вислухай і помилуй.

Про еже укрепіті єднання народов' батьківщини нашого і силою Святого Духа обратитим всех на шлях миру і братолюбства, рцем' вси, милостиво вислухай і помилуй.

Давий заповедьТвою нам, еже любити Тебе, Бога нашого і ближнього свого, сотвори, та ненависть, ворожнеча, образи та інша беззаконня припиняться, справжня ж любов і мир Твій та царствуют' серед народов' батьківщини нашого, молимося ти, Спасителю наш, вислухай і милостиво помилуй .

Ще молимось, зглянься, Чоловіколюбче Господи, мілостівим' твоїм оком' на рабів Твоїх народ сей, до Твоєму благоутробію вірою припадаючи і почувши моління їх, справа улаштування владного під країні нашої (у граді сем, в тому краї. В цьому місці) благополучно волею Своєю зроби во славу Твою, бо всесильному царю молимось Тобі, вислухай і помилуй.

Ще молимось, про їжака укрепіті державу нашу, і у властех' і в піл сущіх' научіті, та тихе і мирне житіє пожівем', в усякому благочесті й чистоті, Господи вислухай і милостиво помилуй.

Ще молимось, од людей лукавих', неправедних' і нечестівих' захисти, добрих ж даси ці під страсе Твоем', і Ангела Твого благоуветліва до делом' сім пристави, і про їжака воспятіті вся препятія відімих' і невідімих' ворог, поспешство ж у всем 'до благополучного здійсненню делающім' сотвори, та устроение государское добре здати, молимтися, Преблагий Спасе, услыши и милостивно помилуй.

Вигук: Почуй нас, Боже ...

Молитва Господу нашому Ісусу Христу:

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, Тобі ж дадеся всяка влада на небі й на землі! Він буде йому милосердний про нас грішних, даруй країні нашій мирне правління, даруй мир і благоустроение жительству християнському, утверди віру православну в країні нашій і у всьому світі. Церква апостольську і соборну применшення НЕ предаждь побільшиш і зміцни віру православну в народі нашому; пощади нас і збудуй нам під властех чоловіків розсудливих, аще можливо і святих, заради слави імені Твого; молитвами всіх нових мучеників і сповідників Російських і всіх святих, що в землі Російській просіяли; і нехай буде в країні нашій - правління мудре і святе, світ, тиша, благоденство; в народах батьківщини нашого світ і братерство; в правітелех - розум богопросвещенний, милосердя і безкорисливість, в законах - істина і милість, в судах - справедливість і милість, в воїнство - віра і фортеця, під училищах - наставництво і старанність; во благих людях - вірність, в злих же - страх і боязнь, в їжаку престаті їм від зла, творити ж добра; зміцни країну нашу в благочесті і благочестя, і тако в державі нашій Царство Христове зростає і множиться, і щоб прославилося в ній Бог, чудовий у святих своїх, Йому ж слава навіки. Амінь.

Молитва Божої Матері «Царице моя преблагая ...»

Відпуст.

Надійшли пропозиції:

Включити тропар (чи молитву) ікони Божої Матері Державної; Всім святим, землі Російської просіявшим, виділивши окремо св. Патріарха Тихона і Царську сім'ю;

Також врахувати, що молебень може відбуватися на державному, обласному, єпархіальному чи іншому рівні. Якщо на даному рівні керівники, які очолюють владу православні, то можна згадувати їхні імена (один або два за бажанням тих, хто молиться).

Можуть бути затверджені поряд із зазначеними вище основними читаннями Апостола і Євангелія і наведені нижче варіанти, які може вибирати службовець ієрей молебень погодившись з обставинами.

Варіанти до читання апостола:

  1. 1 Ср. 2. 13-17 ( «повинною ... аще цареві ... аще ... князем ...»)
  2. 2. 1 Тим. 2. 1 4 ( «Молю убо ... творите молитви ... за царя і за всіх іже у владі суть ...»)

Варіанти до євангельського читання:

  1. 3. Мф. 22.15-22; або Мк. 12. 13-17; або Лк. 20. 20-25 ( «... Віддамо убо кесарів кесареве, і Божого Богові ...»)
  2. Мф. 17. 24-27 ( «... та не спокусимо їх ... обрящеши статір' ...»)

Молитва про порятунок Росії св. Патріарха Тихона:

Господи Боже Спасителю наш! До Тебе припадаємо зламаносердим і ми свої гріхи і беззаконня наші, ними ж раздражіхом Твоє милосердя і затворіхом щедроти Твоя. Отступіхом бо від Тебе, Владико, і заповідей Твоїх я не соблюдохом, нижче сотоворіхом, якоже заповів єси нам, Тим-то Негаразди вразив єси нас, і дав єси нас на попрання ворогом нашим, і умаліхомся паче всіх мову, і бихом в притчу Він наругу сусідом нашим. Боже великий і грізний, каяйся про злість людських, що зводять нізверженния і утверждаяй ніспадающія! Небесну Твою силу з неба зійшли, вилікуй виразки душ наших, і збудуй нас від одра хвороби, яко наполнішася розслаблення стегна наша, яко болім неправдою і народжуємо беззаконня. Утамуй хитання і розбрати в землі нашої, віджени від нас заздрості і завзяття, вбивства і пияцтва, розпалення і спокуси, потрапили в серцях наших всяку нечисть, ворожнечу і злобу, та паки все полюбимо один одного і єдине перебуватимемо в Тобі, Господі і Владиці нашому , якоже повелів єси і заповів єси нам. Помилуй нас, Господи, помилуй нас, яко ісполніхомся приниження і Несміт гідні звести очеса наша на небо. Пом'яни милості, яже показав єси отцем нашим, преложи гнів Твій на милосердя і дай нам допомогу від скорботи. Молить Тебе Твоя Церква, представляющі Тобі клопотання інших Твоїх: преподобних і богоносних отців наших Сергія Радонезького і Серафима Саровського, Петра, Алексія, Іони, Іова, Філіпа, святителів Московських, священномученика Єрмогена, особливо святителя Тихона, Патріарха Московського, і всіх новомучеників і сповідників російських, і всіх святих в землі нашої просіяли, неабияк же Пресвятої Богородиці і Пріснодіви Марії, від років стародавніх покривавшія і заступавшія країну нашу. Врозуми всіх, іже у владі суть, і возглаголят в них благая про Церкву Твою і про всіх людей Твоїх. Силою Хреста Твого зміцни воїнство наше і визволи їх від усякого наклепу ворожі. Споруди нам мужів сили і розуму, і дай всім нам духа мудрости та страху Божого, духу фортеці і благочестя. Господи, до Тебе прибігаємо, навчи нас творити волю Твою, бо Ти єси Бог наш, яко у Тобі джерело Живота, в Твоїм світлі побачимо світло. Пробаві милість Твою провідним Тебе на віки віків. Амінь.

Зрозуміло, що питання про владу займає всіх, і всі так чи інакше обговорюють між собою цей безсумнівно найважливіший для народного життя питання. Але чи часто наші ці розмови розсудливі і корисні? Здається, трохи ми розуміємо. Набагато корисніше було б старанно молитися, щоб Господь зберіг нас від всякого зла і не знищив би нас заслуговують це своїм невіглаством. Будемо старанно молитися про дарування праведної влади.

Даний проект молебню «Про властех'» попередньо був розісланий ряду священнослужителів. Деякі адресати нам нічого не відповіли, від інших було отримано ряд відгуків. Відгукнулися, в цілому позитивно, ближні переважно з середовища парафіяльного духовенства, стурбованого і справжнім, і майбутнім станом і становищем своєї пастви. Надійшла низка пропозицій, які увійшли в пропонований проект. Зокрема, ми наводимо, як варіант, під назвою «Молитви про батьківщині» молитву, складену в свій час з благословення св. Патріарха Тихона; а також і прохання на єктенії, включені з благословення Патріарха Алексія II. Крім того, в пропонованому проекті молебню до розгляду запропоновані прохання, відсутні в більш ранніх текстах. Публікуючи, від імені учасників проекту, даний текст, ми сподіваємося, що публічне обговорення продовжиться на славу Божу і на користь Церкви.

Протоієрей Олександр Салтиков

Чи достатня одна лише келійна молитва, в умовах, коли немає гоніння і ніхто не заважає молитися соборно і вголос?
Як, не маючи такого молебню, зробити молитву про дарування істинної і праведної влада не келійним, приватною справою, а загальноцерковним?
Як залучити до неї найбільше число людей?
Очеш же ледве не боятися влади?
Але чи часто наші ці розмови розсудливі і корисні?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация