Молитися треба!

Наш спецкор Павло Канигін передає з міжнародної наукової конференції «Вічний двигун»: від наукової фантастики до інновацій століття »

Російські інновації та модернізація нікуди не поділися, як намагаються представити справу злостивці і іноземні агенти Російські інновації та модернізація нікуди не поділися, як намагаються представити справу злостивці і іноземні агенти. Інновації та модернізація вийшли, як це трапляється з усіма правильними реформами в нашій країні, «на якісно новий рівень» (В. Путін).

Так, в Москві в Центрі міжнародної торгівлі відбувся «Енергодіалог на тему« Вічний двигун »: від наукової фантастики до інновації століття». Організатор - фонд «Глобальна енергія», створений В. Путіним, - звіз на конференцію 27 доповідачів з десяти країн.

Масштаб обговорення і розміри делегацій воістину історичні. Особливо якщо врахувати, що в 1775 році Паризька академія наук постановила своїм, можна сказати, волюнтаристським рішенням закрити (навіки) тему створення вічного двигуна. Але, як видно, навіки - не вдалося. У 2012 році в Москві тема знову піднята на високий науковий рівень. Всі 27 доповідачів - лауреати яка щорічно вручається В. Путіним престижної міжнародної наукової премії Global Energy Prize.

І адже хто знає, може, вже незабаром ідеї «Московського Енергодіалогу» затьмарять верхоглядскіе рішення академії паризьких наук. А Росія, нарешті, займе місце енергетичного суперважкоатлета, єдиного володаря секрету «вічного двигуна». Які тут ще потрібні інновації? Якщо модернізація по-Медведівський - це невиразне «Сколково» і світлодіодні лампочки, то модернізація по-путінськи - це реальна «Роснефть» і вічний двигун.

Втім, поки не все гладко з двигуном. Ще перед початком конференції серед учасників намітилося кілька фракцій зі своїм баченням проблеми. Найбільшою була фракція російських вчених, яка не бажала не те що бачити - навіть чути про «вічний двигун» ( «Ще один такий питання, і я викличу поліцію!» - сказав одному журналістові професор Філіп Рутберг). Потім - фракція російських вчених, яка табуированную тему обговорювала обережно (віце-президент РАН Микола Лаверов розповідав про енергію керованої грози, торнадо і ін.). І - іноземні гості, які вважали, що так метафорично і жартівливо ( «вічний двигун») ці дивні російські сформулювали проблему поновлюваних джерел енергії. «Але в кожному жарті є часточка правди!» - пояснив мені на старанному російською Пітер, помічник нобелівського лауреата Джона Аллама. «У цьому жарті є часточка жарту», ​​- заплутав я помічника.

Нарешті, фракцію радикальної опозиції - «проти всіх» - очолив професор Володимир Ацюковский, послідовник Ціолковського і Тесли, відомий отрицатель теорії відносності Ейнштейна. Ацюковский сіл на стілець перед входом в конференц-зал, розклав перед собою стопку книг «Матеріліалізм і релятивізм. В.А. Ацюковский »і принципово відмовився заходити всередину.

- Я прийшов, щоб висловити протест цього боягузливому збіговиську, - говорив професор Ацюковский. - Уже сто років вони морочать всьому світу голови теорією Ейнштейна. Труси! Але ж є і видатні уми, які розуміють ущербність і реакційність релятивістської теорії, і вони хочуть змін. Але мовчать.

- Але, може бути, ще не сформульовано альтернативне вчення? - запитав я обережно.

- Альтернатива є! - Ацюковский показав на свої книги. - Але визнати, що я прав, їм страшно! Кажу ж: труси.

У книзі професор Ацюковский наводить аргументи на захист теорії газоподібного ефіру, яке наповнювало Всесвіт (сучасна фізика теорію ефіру відкидає). Розповідає про «нескінченному енергетичний потенціал полів», «вічному ресурсі», світовому змові вчених і енергетичних капіталістів ...

У підсумку верх на конференції взяла фракція консерваторів. І «вічний двигун», хоч і був заявлений центром дискусії, згадувався рідко.

- Зараз ми стоїмо на порозі третьої технічної революції, - говорив зі сцени ісландський фізик, доктор Сігфуссон. - Першою революцією була парова машина, другий - транзистор, сьогодні - поновлюване вічне паливо! Розумна зелена енергія!

- Щось занадто багато стало розмов про поновлювану енергетику! Модна тема для студентів, - охолодив гарячого ісландці академік РАН А. Леонтьєв. - Навіть до середини століття ваша відновлювальна енергія не зможе забезпечити і 20% споживання планети. Так що якщо говорити про майбутнє - то давайте вже про ядерне паливо.

- Не треба забувати про сланцевий газ і нафту, в найближчі десятиліття вони виб'ються в лідери, - зауважив академік Лаверов. - Разом з ядерною енергетикою вони складуть основу ...

- Але ядерна енергетика дуже небезпечна! - заявив Нобелівський лауреат 2007 року по фізиці, британець Джон Аллам. - Чорнобиль, Фукусіма ... Цивілізації необхідно думати про екологію, як захиститися від загроз. Ще мінімум сто років ми будемо залежати від викопних джерел, тому повинні відповідально підходити до споживання, знижувати рівень вуглеводнів. Розробляти екологічні і практично невичерпні види палива. Той же водень ...

Але слова іноземців російський науковий сектор конференції не переконали. Традиційні види палива розглядалися нашими вченими як безумовні. Про відновлюваної, «зеленої», або - як ще кажуть - «розумної», енергії наші говорили поблажливо. Закрив суперечка радник РАН Олексій Конторович.

- Багато політиків, навіть деякі з перших осіб, любили останнім часом говорити: мовляв, сировина - це прокляття Росії, - почав вчений. - А я їм скажу: молитися треба на таке прокляття! Нафта, газ - наше щастя і майже вічний ресурс! Американці добувають нафти і газу стільки ж, а вугілля навіть більше. І ніхто не говорить про прокляття. Так з чого всі ці дурні розмови ?!

Радник РАН зробив паузу, ніби хотів, щоб відповідь прийшла з залу. «З того, що, крім нафти і газу, в Росії нічого немає!» - пролунав зухвалий голос із задніх рядів. Але академік Конторович, схоже, не розчув.

- Давайте дивитися правді в очі. Енергія вітру, хвиль, водень - все це навряд чи заповнить половину потреб навіть на рубежі XXII століття ... І у Росії тому залишаються всі козирі.

Такі слова радували і заспокоювали навіть самі критично налаштовані вуха. Стабільність ще на сто років. Вистачило б тільки нафти ...

До речі, про дефіцит. На конференції - і це впадало в очі - майже не було молодих вчених і іноземців. Їх, звичайно, і без конференцій в країні немає. Але якщо раніше, скажімо, при Медведєві, вчений молодь (особливо російських емігрантів) на показові зустрічі звозили з усього світу, сьогодні російську науку відстоюють люди у віці за 70, а то і 80 років. Що в якомусь сенсі точніше відображає її стан.

Наука ця майже не говорить англійською, бурчить на офіціантів і на ви з інтернетом. Нечисленні іноземці, не знаючи, як себе тут вести, тримаються осторонь.

- Буду думати, що ваша вчена молодь зараз в університетах викладає і займається дослідженнями, - сказав мені нобелівський лауреат Аллам.

- Ви справді так думаєте?

- А що мені залишається! Приїхав до Росії - будь оптимістом!

У перерві учасникам і гостям запропонували зробити каву-паузу. Учасники пили каву на вибір: з цукром або сливками, також був лимон. Вчені шикувалися в чергу до бойлерів, біля яких стояли таємничі гори тарілок.

- Під що, цікаво, тарілки? - питав у порожнечу вчений з густою бородою, доктор фізико-математичних наук з Томська Гончаров Василь (по бейджики).

- Під духовну їжу, колега, - відповідав йому ззаду «кандидат тех. наук з С.-Петербурга Альтерсон Григорій ». - Інакше як ми з вами, я перепрошую, створимо «вічний двигун»?

- Наявність закусок на конференції - найголовніший показник положення науки в країні, - хмурився доктор Гончаров. - У минулому році до кави покладалися пиріжки з грибами, ви пам'ятаєте? А в цьому році - порожні тарілки. Що за фарс?

- Падає, колега, падає щось повагу до фундаментальних наук, - погоджувався кандидат тех. наук Альтерсон.

Таке відчуття посилювалося, тому що за загальним вестибюлю прогулювалися з тарілками учасники сусідній конференції «VII Всеросійський з'їзд геологів». У тарілках у них були і пиріжки, і навіть бутерброди. Дивитися на молодих задоволених геологів було просто навіть образливо. Прикро, коротше, було за фундаментальну науку. Чого вже.

Які тут ще потрібні інновації?
Але, може бути, ще не сформульовано альтернативне вчення?
Так з чого всі ці дурні розмови ?
Ви справді так думаєте?
Під що, цікаво, тарілки?
Інакше як ми з вами, я перепрошую, створимо «вічний двигун»?
У минулому році до кави покладалися пиріжки з грибами, ви пам'ятаєте?
Що за фарс?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация