Монети замість банкнот і відмова від дрібних копійок: куди приведуть нововведення НБУ? - новини ZIK.UA

  1. Ростислав Слав'юк, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету...
  2. Андрій Новак, голова Комітету економістів України:

Монети замість банкнот і відмова від дрібних копійок: куди приведуть нововведення НБУ?

Національний банк України від 14 березня представив нові монети номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень, які поступово замінять в зверненні відповідні паперові банкноти. У той же час НБУ припиняє карбувати монети номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок, а готівкові розрахунки пропонує округлити. Наскільки таке рішення виправдане і чи не буде це означати подальше здешевлення гривні - пояснюють економічні експерти.

Вводиться в обіг монети 1, 2, 5 і 10 гривень будуть поетапно:

  • перший етап - 27 квітень 2018 року буде введено в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні.
  • другий етап відбудеться пізніше, монети номінальною вартістю 5 і 10 гривень будуть вводитися в обіг в 2019-2020 роках (точну дату НБУ повідомить додатково).

Як пояснюють в НБУ, українці зможуть розраховуватися одночасно і новими монетами, і банкнотами відповідних номіналів необмежений період часу - поки монети поступово НЕ замістять банкноти в обігу. Тобто паперові гроші номіналом 1, 2, 5 і 10 гривні будуть в обігу паралельно з металевими, до останньої паперової гривні.

Вилучати з обігу банкноти номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень регулятор не буде, але перестане їх друкувати.

Такі зміни в Нацбанку називають оптимізацією готівкового обігу, що має зробити його більш зручним і менш витратним.

Як заявив в. о. голови НБУ Яків Смолій, з урахуванням терміну служби монет це допоможе заощадити державі близько 1 млрд гривень. За даними регулятора, тривалість життя монет значно вище тривалості життя банкнот. Монети знаходяться в обігу близько 20 років, а банкноти номіналами 1, 2, 5 і 10 гривень - в середньому близько одного року. Загалом через фізичного зносу банкнот Національний банк щорічно вилучає близько 800 млн штук банкнот усіх номіналів, майже половину з яких (понад 40%) складають саме банкноти низьких номіналів від 1 до 10 гривень.

«До цього рішення нас стимулює і розвиток безготівкових розрахунків, зміна купівельної спроможності гривні за останні 20 років і зміни в поведінці споживачів. Розвиток безготівкових розрахунків призводить до зменшення кількості номіналів в номінальних рядах країн світу. І Україна - не виняток. Частка безготівкових розрахунків в Україні з використанням платіжних карт за останні п'ять років зросла більш, ніж втричі - до 39% на початок 2018 року (з 12% - станом на початок 2013 року) », - додав Яків Смолій.

«Нові ужиткові монети матимуть сріблястий колір, будуть невеликими, легкими і зручними для розрахунків, - повідомив директор Департаменту грошового обігу Національного банку України Віктор Зайвенко. - Працюючи над їх дизайном, ми вирішили бути послідовними і зберегти портрети видатних українських особистостей, які зображені на відповідних банкнотах. На реверсі монети номінальною вартістю 1 гривня зображений портрет князя Володимира Великого; 2 гривні - князя Ярослава Мудрого; 5 гривень - гетьмана Богдана Хмельницького; 10 гривень - гетьмана Івана Мазепи ».

Монети замість банкнот і відмова від дрібних копійок: куди приведуть нововведення НБУ

Фото: НБУ

На аверсі всіх монет зображено малий Державний герб України (тризуб), номінал, назва країни-емітента (Україна) в обрамленні давньоруського орнаменту.

Серед елементів захисту монети, які потрібно використовувати при візуальному і тактильному контролі її справжності, - дизайн аверсу і реверсу, оформлення гурта (відповідний тип рифлення) і дрібні елементи зображень, які складно відтворити в кустарних умовах.

Фото: НБУ

Під час автоматизованого перерахунку монет на спеціальному обладнанні для їх ідентифікації використовуються технічні характеристики - розмір і вага, а також так званий електромагнітний підпис - електронний сигнал, характерний для того чи іншого матеріалу.

Також під час презентації нових монет в обігу і. о. голови НБУ Яків Смолій оголосив, що з 1 липня цього року в Україні будуть застосовуватися правила округлення загальних сум готівкових розрахунків.

голови НБУ Яків Смолій оголосив, що з 1 липня цього року в Україні будуть застосовуватися правила округлення загальних сум готівкових розрахунків

Фото: НБУ

Фото: НБУ

Фото: НБУ

Відповідні норми містяться в Постанові Правління Національного банку України «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів», якою передбачається:

  1. Національний банк України припиняє карбувати монети номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок. У той же час всі ці номінали розмінних монет і надалі залишатимуться в обігу. Однак в подальшому готівковий оборот не поповнюватиметься новими монетами зазначених номіналів.
  2. Монети номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок будуть продовжувати виконувати функцію засобу платежу (грошова одиниця України - гривня і надалі буде дорівнювати 100 копійкам).
  3. Для спрощення розрахунків встановлені правила округлення загальної суми покупки:
  • сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, округляється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
  • сума, що закінчується від 5 до 9 копійок округляється у бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.
  1. У разі наявності у покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві здачу цими номіналами.
  2. При безготівкових розрахунках округлення не виконується.
  3. Населення і надалі зможе використовувати розмінні монети дрібних номіналів, а торговельна мережа - встановлювати маркетингові ціни, які закінчуються на 99 коп.

У Нацбанку запевняють, що ціни від введення заокруглення не зміняться, а отже, реалізація даної ініціативи не призведе до подорожчання товарів і послуг. «Введення правил округлення не вплине на інфляцію як прямо, так і опосередковано, оскільки мова йде про правила округлення всіх товарів в чеку, а не про ціни на окремі товари», - заявляють в НБУ.

«Введення правил округлення не вплине на інфляцію як прямо, так і опосередковано, оскільки мова йде про правила округлення всіх товарів в чеку, а не про ціни на окремі товари», - заявляють в НБУ

Фото: НБУ

«Якщо екстраполювати ці рішення на сьогоднішню структуру готівки в обігу, з нього зникне майже 60% загальної кількості монет в обігу - це більше восьми мільярдів монет дрібних номіналів. Одночасно більш, ніж один мільярд банкнот будуть замінені монетами. Тому середня кількість монет, що припадають на одного українця, скоротиться вдвічі, а банкнот в обігу стане на 40% менше. І цей ефект ми побачимо вже через два-три роки », - підсумував Яків Смолій.

Фото: НБУ

Інформагентство ZIK звернулася до економічних експертів, щоб з'ясувати, як ці нововведення вплинуть на грошовий оборот і чи немає тут додаткових інфляційних загроз.

Ростислав Слав'юк, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи Університету банківської справи НБУ:

- Це не має ніякого відношення до інфляції. Давно вже йшлося про те, що треба замінити невеликі купюри монетами. Так зробили в багатьох країнах - навіть там, де грошова одиниця значно дорожче.

Монети мають перевагу, по-перше, за їх довговічність, по-друге, вони більш зручні при розрахунках в різного роду автоматах.

Мінуси в тому, що якщо брати статистику за останні сім років, у нас чомусь монети вилучаються з обігу. Не знаю, що люди з ними роблять, але така тенденція невелика є. Можливо, хтось їх будинку становить. Тобто існує загроза, що частину цих монет буде десь осідати і час від часу треба буде їх дочеканівать.

Але на оборот така заміна вплине однозначно позитивно.

Щодо відмови від випуску дрібних монет, то, звичайно, все будуть округлити ціни до більшого. Тобто якщо якийсь товар коштує, умовно кажучи, 96 копійок, то за нього будуть давати гривню. Але у великій мірі наявні сьогодні 1, 2, 5 навіть 10 копійок - досить штучне прикріплення в цінах. Тому що реально якщо подивитися на те, що сьогодні продають в наших супермаркетах, то там можуть ставити спеціальну ціну - умовно, 99 копійок, щоб спокусити покупця придбати цей товар. Тобто це чисто психологічна сторона. Тому я не вважаю за доцільне говорити про те, що якимось чином люди на цьому втратять. Сьогодні і так в більшості випадків одну копійку здачі не дають. Тому мені здається, що в монетах до 25 копійок сенсу взагалі немає.

Гривня з моменту її введення в 1996 році, коли долар коштував 1,86 грн, знецінилася навіть не в десять разів, а значно більше. Сьогодні по 5 або 10 копійок вже нічого не можна купити.

Ще наведу приклад наших сусідів поляків. У них п'ять злотих - монета. А це більше 1 євро або приблизно наших 40 гривень. Тобто вони не боялися цього, зробили відразу і знали, що це буде практично і зручно.

Андрій Новак, голова Комітету економістів України:

- З одного боку, заміна деяких дрібних паперових купюр на монети - це технічна заміна. Але з іншого боку - це поганий психологічний сигнал для України і для українців. Сигнал того, що гривня знецінюється і далі буде знецінюватися, втрачаючи свою номінальну вартість. І це стосується не тільки дрібних копійок, а вже навіть дрібних гривневих купюр.

Це поганий психологічний сигнал, певна підготовка до продовження знецінення гривні як грошової одиниці і, відповідно, негативних очікувань щодо високих темпів інфляції.

Тому я вважаю, що цей крок Національного банку, як мінімум, несвоєчасне, а як максимум - взагалі є поганим сигналом регулятора. У наш час від Нацбанку потрібні були б якраз протилежні психологічні сигнали - про стабільність, про зміцнення національної грошової одиниці, а не те, що він робить зараз.

Підготувала Тетяна Штифурко,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви помітили помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация