монгольських воїнів

монгольських воїнів

Говорячи про озброєння монгольських воїнів XIII в. і особливо про їх зовнішньому вигляді, слід мати на увазі, що за сто років монголи з дикої варварської орди перетворилися в армію цивілізованої держави. Марко Поло зазначає, що «китайські» монголи «вже не ті, що були раніше».

Марко Поло зазначає, що «китайські» монголи «вже не ті, що були раніше»

Юрта, характерне житло степових кочівників, складається з дерев'яного гратчастого каркаса, обтягнутого чорною повстиною. На цьому малюнку зображена киргизька юрта. (Малюнок Хізер Докерай)

Про вигляді типового монгольського воїна відомо досить багато. Багато європейські мандрівники описували характерні зовнішні риси, особливості одягу і озброєння степових вершників, але до деяких з таких описів слід підходити з обережністю: монголи були занадто незвичайні для європейців, і тому картини сповнені перебільшень. Як приклад можна привести опис декількох сотень полонених монголів, складене перським поетом Аміром Хузру: «Їх очі настільки вузькі, а погляд настільки пронизливий, що, здається, вони можуть поглядом просвердлити дірку в мідній посудині, а їх сморід ще гірше, ніж колір шкіри . Їх голови сидять па плечах так щільно, що, здається, у них немає шиї, а щоки нагадують горбисті штопані бурдюки. Їх носи розплющені від однієї вилиці до іншої. Їх ніздрі подібні смердючим могил, з ніздрів стирчить шерсть, що досягає рота. Вуса їх надзвичайно довгі, а ось бороди дуже мізерні. Їх груди частиною чорного, частиною білого кольору всіяна вошами, немов пересохла земля кунжутними зернами. Взагалі, їх тіла усипані паразитами, а шкіра справляє враження шагрені, придатної лише для виготовлення чобіт ».

Монгольський легкий кіннотник, Русь, близько 1223 р

Епізод довгої погоні, яку монголи могли зробити, наприклад, після битви на річці Калці: монгольський кіннотник виглядів в прибережних чагарниках ховається російського воїна. Монгол носить халат, захоплений а ході хорезмськой кампанії; під халатом надітий теплий кожух. Шапка з облямованими хутром навушниками, зовнішність монгола відтворена по «Саранськ альбому» (Стамбул). До сідла приторочені моток мотузки, сокира, хутро з кислим молоком. Обладунки російського воїна зображені відповідно до зразками, представленими в Палаті зброї Кремля.

(Битва при Калці відбулася 31 травня 1223. р Показана на ілюстрації погода відповідає уявленням авторів про «суворої російської зими»!)

)

Джованні де Плано Карпіні, котрий подорожував в якості папського посла в Монголію в 1245-1247 рр., Залишив більш «тверезе» опис: «Зовні татари сильно відрізняються від звичайних людей, оскільки їх очі широко посаджені, а щоки в вилицях широкі. Їх вилиці виступають помітно далі щелеп; ніс у них плоский і маленький, очі вузькі, а повіки знаходяться під самими бровами. Як правило, хоча є й винятки, вони вузькі в талії; майже всі середнього зросту. Рідко хто з них має бороду, хоча у багатьох на верхній губі видно помітні вуса, які ніхто не вискубує. Стопи у них малі ».

Незвичайність зовнішнього вигляду монголів для європейця погіршувалася традиційними зачісками степовиків. Чернець Вільгельм Рубрук писав, що монголи виголюють квадратом волосся на голові. Цей звичай підтверджував і Карпіні, який порівнював зачіску монголів з чернечого тонзурою. Від передніх кутів квадрата, говорить Вільгельм, монголи виголювали смуги до скронь, і їх також голили, як і потилицю; в результаті утворювалося розірване кільце, що обрамляє голову. Чуб спереду НЕ стригли, і він спускався до брів. Що залишалися на голові довге волосся сплітали в дві коси, кінці яких за вухами зв'язувалися разом. Карпіні описує монгольську зачіску схожим чином. Він також зазначає, що монголи відпускають довге волосся ззаду. Опис зачіски монголів, схожою на кінський хвіст, залишене Вінсентом де Бове, також збігається з цими джерелами. Всі вони відносяться приблизно до 1245 р

Монголи в зимовому одязі з в'ючних верблюдом, 1211-1260 рр.

Багатий монгол на передньому плані озброєний довгим списом і носить два кожуха, один поверх іншого, причому внутрішній кожух надітий хутром всередину, зовнішній - назовні. Кожухи та шуби шили з лисячого, вовчого і навіть ведмежого хутра. Одвороти конічної шапки опущені для захисту від холоду. Бідні монголи, на кшталт погонича верблюдів, носили кожухи з собачих або кінських шкур. Двогорбий верблюд-бактріан - дуже корисна тварина, здатне нести поклажу масою до 120 кг. Горби верблюда обкладені повстю в шість-сім шарів, поверх яких закріплено в'ючне сідло.

Битва при Лігниці. Зверніть увагу на те, як художник зобразив монгольські шапки.

Основні елементи монгольського костюма описуваного періоду змінювалися мало. В цілому одяг був дуже практичною, особливо це відноситься до хутряних та стегнами зимовим шати: вони добре зберігали тепло. Звичайним головним убором була монгольська шапка, яку сучасники часто зображували на малюнках. Шапка мала конічну форму, шився з тканини і мала широкий відворот нижній частині ковпака, який можна було опускати в холодну погоду. Іноді відворот робили з двох деталей. Часто шапку прикрашали лисячим, вовчим або рисячим пухнастим або стриженим хутром. На деяких ілюстраціях ковпак шапки вінчає гудзик або щось схоже на неї; згадуються також хутряні ковпаки і шапки з хутряними навушниками. Може бути, під навушниками розуміються відвороти ковпака, а може, існували шапки особливого крою. Один з пізніх авторів говорить про двох звисаючих з верхівки ковпака червоних стрічках завдовжки близько 45 см, більше, однак, про таких стрічках ніхто не згадує. Втім, цілком можна прийняти (для XIII в.) Інше спостереження того ж автора, який стверджував, що в жарку погоду монголи обв'язували голову шматком тканини, залишаючи вільні кінці висять ззаду.

Монгольський важкоозброєний кіннотник, Лигниц, 1241 р

Шкіряні пластинчасті обладунки, обмазані варом для захисту від вологи, зображені за описом Плану Карпіні і книзі Робінсона «Oriental Armour». Шолом відтворений за тибетським малюнку, який цілком відповідає описам монгольського шолома: він виготовлений з восьми деталей, скріплених шкіряними ременями, вістря шолома також прикріплений шкірою. Кінські обладунки зображені за описом Карпіні. Подібні обладунки відомі по стилізованим, але цілком достовірним арабським зображень, зроблених приблизно через півстоліття. Наконечник списа забезпечений гаком і несе плюмаж з ячьего хвоста. Європейські лицарі носять сюрко Тевтонського ордена.

Одяг в цілому була однакової по крою; її основу становив орної халат. Ліва статі халата заорювали поверх правої і фіксувалася ґудзиком або зав'язкою, розташованої нижче пройми правого рукава. Можливо, що права статі під лівою теж якось закріплювалася, але, природно, побачити цього на малюнках можна. На деяких малюнках монгольські халати показані з широкими рукавами довжиною до ліктя, а під ними видно рукава нижнього одягу. Такого крою халати для літа шили з бавовняної тканини, але в міру розширення імперії, особливо в Персії і Китаї, стали з'являтися шовкові і парчеві одягу. Але навіть носіння таких витончених одягу аж ніяк не додавало витонченості самим монголам, про що свідчать перські рукописи. Всі мандрівники згадують про неохайності і бруду монголів, багато описують їх звичай витирати під час їжі руки об халат або штани. Багато підкреслюють і важкий запах, характерний для кочівників.

Широкі штани монголи заправляли в вузькі халяви чобіт, які шили без каблуків, але на товстій повстяній підошві. Халяви мали шнурівку.

Взимку монголи надягали повстяні валянки і один-два хутряних кожуха. Вільгельм Рубрук стверджує, що внутрішній кожух вони надягали хутром всередину, а зовнішній - хутром назовні, захищаючись таким чином від вітру і снігу. Хутро монголи отримували від своїх західних і північних сусідів і данників; верхня хутряна шуба багатого монгола могла бути зшита з лисячого, вовчого або мавпячого хутра. Бідняки носили кожухи з собачих шкур або овчини. Монголи також могли носити хутряні або шкіряні штани, причому багаті люди підбивали їх шовком. Бідняки носили бавовняні штани на шерсті, яка чи не збивалася в повсть. Після підкорення Китаю шовк отримав більшого поширення.

Після підкорення Китаю шовк отримав більшого поширення

Монгольські воєначальник і барабанщик, близько 1240 р

Монгольський воєначальник віддає наказ своєму тумен почати атаку російської армії. Воєначальник сидить на чистокровної перської коні, кінський убір - монгольського типу, але прикрашений перської власний пензлем. Вальтрап з округлими кутами в китайському стилі. До блиску відполіровані пластинчасті обладунки зображені за описами Карпіні і Робінсона. Шолом збірної конструкції реконструйований за тими ж джерелами; булава зображена по арабським мініатюр. Барабанщик-наккара зображений за старою ілюстрації, наведеної в книзі полковника Юла «Марко Поло»; видно довгі кисті, якими прикрашені барабани. Кольчуга барабанщика зображена за описом патера Вільгельма Рубрука. Ми можемо лише припустити, що барабанщик носив кольчугу як знак свого високого становища; саме він передавав всієї армії команди воєначальника.

Такий одяг допомагала монголам вести війну з суворими зимами; але ще більше воїнів виручала неймовірна витривалість. Марко Поло повідомляє нам, що при необхідності монголи могли по десять днів обходитися без гарячої їжі. У таких випадках вони могли при необхідності підкріплювати сили кров'ю своїх коней, розкриваючи їм вену на шиї і направляючи цівку крові собі в рот. Звичайний «недоторканний запас» монгола в період кампанії складався приблизно з 4 кілограмів випареного молока, двох літрів кумису (слабоалкогольного напою з кобилячого молока) і декількох шматків в'яленого м'яса, які засовували під сідло. Щоранку монгол розводив в 1-2 Курдюков півфунта сухого молока і підвішував Курдюков до сідла; до середини дня від постійної тряски на скаку ця суміш перетворювалася на якусь подобу кефіру.

Звичка монголів до кобилячого молока дозволяла їм значно підвищити мобільність своїх кінних загонів. Апетит у монголів був відмінним, і зазвичай точний Карпіні повідомляє, що монголи могли їсти собак, вовків, лисиць, коней, щурів, мишей, лишайники і навіть послід кобил. Випадки канібалізму відзначають різні автори, в тому числі і Карпіні, який розповідає, як під час однієї з облог у монголів скінчився провіант, і вони вбили одного з кожного десятка, щоб забезпечити інших їжею. Якщо це правда, стає зрозумілим, чому монголи так охоче брали на службу іноземців. Але бути впевненим в наявності канібалізму у монголів не можна: багато хроністи, без сумніву, могли таким чином просто висловлювати свою відразу до загарбників.

Інші характеристики монголів, проте, викликають скоріше повагу. Наприклад, всі вони відрізнялися чудовим зором. Достовірні джерела стверджують, що будь-який монгольський воїн міг у відкритому степу за чотири милі розгледіти людину, що визирає з-за куща або каменю, а при чистому повітрі відрізнити людину від тварини на відстані 18 миль! Крім того, у монголів була відмінна зорова пам'ять, вони чудово зналися на кліматі, особливості рослинності і легко розшукували джерела води. Тільки пастух-кочівник міг навчитися всього цього. Мати починала привчати дитину до верхової їзди у віці трьох років: його прив'язували мотузками до спини коня. У чотири-п'ять років хлопчик уже отримував свій перший лук і стріли, і з цього часу він більшу частину життя проводив верхом, з цибулею в руках, воюючи або полюючи. У походах, коли швидкість пересування ставала вирішальним фактором, монгол міг спати в сідлі, а оскільки у кожного воїна було по чотири коня для зміни, монголи могли рухатися без перерви цілу добу.

У походах, коли швидкість пересування ставала вирішальним фактором, монгол міг спати в сідлі, а оскільки у кожного воїна було по чотири коня для зміни, монголи могли рухатися без перерви цілу добу

Монгольський табір, близько 1220 р

Типовий монгольський кінний лучник в простому довгому халаті. Зверніть увагу, що халат заорюється зліва направо. До сідла підвішено майно воїна. Сагайдак, як і спосіб «транспортування» полонених, описаний в літописах того часу. Хлопчик на передньому плані одягнений так само, як дорослі. Він грає з дитинчам косулі - Ілліка. Жінки на задньому плані ставлять юрту, накриваючи її вицвілій повстиною.

Монгольські коні не поступалися в витривалості своїм господарям. Це були, і є до цих пір, невисокі кремезні тварини висотою 13-14 долонь. Їх щільна шерсть добре захищає від холоду, вони здатні проробляти довгі переходи. Відомий випадок, коли монгол на єдиною коні подолав за дев'ять днів 600 миль (близько 950 кілометрів!), А з системою передбачених Чингисханом кінних підстав ціла армія у вересні 1221 р за два дні без зупинок подолала 130 миль - близько 200 км. У 1241 р армія Субедея за три дні зробила 180-мильний перехід, рухаючись по глибокому снігу.

Монгольські коні могли щипати траву на ходу, харчуватися корінням і палої листям, за свідченням Матфея Паризького, ці «могутні коні» могли харчуватися навіть деревиною. Коні вірно служили своїм їздцям і були навчені миттєво зупинятися, щоб воїн міг точніше прицілитися з лука. Міцне сідло важило близько 4 кілограмів, мало високі луки і змазувалося овочами жиром, щоб не намокає під час дощу. Стремена також були масивними, а стремена ремені - дуже короткими [4] .

Головною зброєю монгола був складовою (композитний) лук. Для монгольського лука натягує зусилля становило 70 кілограм (помітно більше, ніж у простого англійського лука), а ефективна дальність стрільби доходила до 200-300 метрів. Карпіні повідомляє, що монгольські воїни мали два лука (ймовірно, один довгий і один короткий) і два-три сагайдака, що вміщали приблизно 30 стріл кожен. Карпіні говорить про два типи стріл: легких з маленьким гострим наконечником для далекої стрілянини і важких з великим широким наконечником для близьких цілей. Наконечники стріл, говорить він, гартувалися в такий спосіб: їх розжарювали до червоного, а потім кидали в солону воду; в результаті наконечник ставав настільки твердим, що міг пробивати обладунки. Тупий кінець стріли оперяються орлиними пір'ям.

Тупий кінець стріли оперяються орлиними пір'ям

Монгольський табір, 1210-1260 рр.

Кінний мисливець (праворуч) замість шапки обв'язав голову хусткою (такі головні убори описані Xoyертoм в «Історії монголів»). Соколине полювання була і до наших днів залишається популярним заняттям в Монголії. Сидить поруч монгол зображений без головного убору, щоб була видна його хитромудра зачіска (докладно вона описана в тексті). Великий котел і ширма (що захищає від вітру) описані в «Історії Вен Чи» - джерелі XII в., Що зберігається в Музеї образотворчих мистецтв Бостона. Зверніть увагу на згортати двері юрти і на спосіб носіння шароварів, заправлених в халяви чобіт.

Крім луків застосовувалося і іншу зброю, в залежності від того, чи належав воїн до легкої або до важкої кінноті. Важка кіннота користувалася довгими піками з гаками для висмикування противника з сідла і могла користуватися щитами. На деяких малюнках монголи зображені з невеликими круглими щитами, проте більш достовірні джерела стверджують, що щитами користувалися тільки в пішому строю. Великі шкіряні або плетені з лози щити застосовували вартові, а великі щити, схожі па панцир черепах, використовували при штурмі фортечних стін. Тяжкоозброєні кіннотники могли також діяти булавою. Мечі мали вигнуту форму, повторюючи форму шабель тюрків-мусульман. Легкоозброєні кіннотники користувалися мечем, цибулею і іноді дротиками.

Всі монголи в поході мали при собі легкий топірець, інструмент для заточування наконечників стріл (його пристібали до Колчанов), аркан з кінського волоса, моток мотузки, шило, голку і нитки, залізний або зроблений з іншого матеріалу казанок і два бурдюки, про які йшлося вище. Кожному десятку воїнів покладалася намет. Кожен воїн тримав при собі мішок з провіантом, і Карпіні згадує про великому шкіряному бурдюки, в якому ховали від вологи одяг і майно при переправі через річки. Карпіні описує, як застосовували цей бурдюк. Його переповнювали речами і прив'язували до нього сідло, після чого сам бурдюк прив'язувався до кінського хвоста; вершник мав плисти поруч з конем, керуючи нею за допомогою поводів.

Воєначальник монгольської важкої кінноти, Китай, 1210-1276 рр.

Джерелом для реконструкції зовнішнього вигляду і озброєння представлених тут монгольських воїнів, які готуються до нападу на китайське місто, послужили в основному записи Рашид-ад-Діна. Воїн на передньому плані одягнений так, як це показували ілюстратори Рашид-ад-Діна. Халат без рукавів дозволяє побачити оплечья пластинчастого обладунку, надягнутого під ним. Шолом перського типу; широкий «відворот» біля основи шолома часто показують на згаданих малюнках, але його призначення точно не відомо. Деякі вважають, що це аналог одворотів традиційної монгольської шапки, інші доходять до вже зовсім малоймовірних пояснень. Хвіст гепарда на сагайдаку також показаний на деяких ілюстраціях того часу; можливо, їм витирали підібрані стріли.

Кінний монгол одягнений зовсім в іншому стилі, ніж його стоїть командир. На малюнках до Рашид-ад-дину художники постійно підкреслюють, що під халатом або кожухом монголи не носили обладунків. Воєначальник спостерігає за стрільбою з катапульти, опис якої наводиться в тексті. Наша реконструкція заснована на самих надійних, по можливості, джерелах; швидше за все, це зброя наводилося в дію полоненими, хоча це могло частково обмежувати і дію самої катапульти. Доктор Джозеф Нідхем (Times Library Supplement, 11 January 1980) вважає, що знайомі європейцям требюшети з противагами є поліпшену арабами китайську катапульту.

Доктор Джозеф Нідхем (Times Library Supplement, 11 January 1980) вважає, що знайомі європейцям требюшети з противагами є поліпшену арабами китайську катапульту

Великі юрти не розбирається, а перевозили на возах слідом за рухомим військом. Па задньому плані показана установка юрт.

Складно в деталях описати обладунки монголів, оскільки вони були абсолютно незвичні для залишили описи очевидців, а малюнки можуть ставитися до більш пізнього періоду. Згадуються три види зброї: зі шкіри, металевих лусок і кольчуг. Шкіряні обладунки робили, скріплюючи між собою деталі так, щоб вони знаходили один на одного, - таким чином домагалися достатньої міцності при необхідної гнучкості; шкіру для внутрішнього шару доспсха виварювали, щоб вона стала м'якою. Щоб надати збруї водовідштовхувальні властивості, їх покривали лаком, здобутим з смоли. Деякі автори говорять, що такі обладунки захищали тільки груди, інші вважають, що вони закривали і спину. Карпіні описував залізні обладунки, причому залишив детальний опис технології їх виготовлення. Вони складалися з численних тонких пластинок шириною з палець і довжиною в долоню з вісьмома отворами. Кілька пластинок поєднувалося шкіряним шнурком, утворюючи панцир. Фактично Карпіні описує пластинчастий (ламеллярную) обладунок, широко поширений на Сході. Карпіні відзначав, що пластинки так ретельно полірували, що в них можна було дивитися як в дзеркало.

1 і 2. Воїни корейських допоміжних загонів, близько 1280 р

Ілюстрації виконані за малюнками з японського «сувою про монгольської навали». Тут зображені воїни допоміжного загону монгольського війська в період невдалого вторгнення в Японію. Корейці носять стьобана захисне озброєння; зброю монгольського зразка - цибуля, списи і мечі. Зверніть увагу на плетений з очерету прямокутний щит з бамбуковим каркасом.

3. Японський самурай, близько 1280 р

Самурай також зображений по малюнку з «сувою про монгольської навали»; тут показано типове японське озброєння того періоду. Зверніть увагу, що праве плече самурая не захищене збруї, щоб легше було користуватися цибулею, а згорнута в моток запасна тятива прикріплена до поясу зліва.

Реконструкції тибетських пластинчастих (ламеллярной) обладунків, дуже схожих на ті, що носили монголи. (Арсенал Тауера, Лондон)

З таких пластинок укладали угоди й повний обладунок. Збереглися деякі малюнки, зроблені в кінці описуваного періоду, а саме мініатюри з «Світовий історії» Рашид-ад-Діна (написані близько 1306 г.) і з японського «сувою про монгольської навали» (близько 1292 г.). Хоча обидва джерела можуть містити певні неточності, обумовлені специфічним поглядом на монголів їх авторів, вони непогано узгоджуються в деталях і дають можливість відтворити вигляд типового монгольського воїна, принаймні останнього періоду - епохи Хубілай-хана. Обладунки були довгими, нижче колін, але на деяких картинах з-під обладунків видно одяг. Спереду панцир залишався суцільним лише до пояса, а нижче мав розріз, щоб підлоги не заважали сидіти в сідлі. Рукава були короткими, ледь не дістаючи до ліктя, як у японських обладунків. На ілюстраціях Рашид-ад-Діна багато монголи носять поверх обладунків декоративні сюрко з шовку. У японському свиті обладунки і сюрко майже такі ж, головна відмінність монголів на японському свиті полягає в їх лютому вигляді. Рашид-ад-дін дає дуже стилізовані і чисті мініатюри!

Рашид-ад-дін зображує металеві шоломи з верхівкою, загнутої трохи назад. У японському свиті шоломи показані з кулею на верхівці, увінчаним плюмажем, і з широким напотиличника, що досягає плечей і підборіддя; на перських мініатюрах напотиличника набагато менше.

Можна припустити, що обладунки у монголів з'явилися не пізніше європейської кампанії; свідоцтв щодо більш раннього періоду занадто мало. Без сумніву, монголи носили обладунки і раніше, але, швидше за все, це були простіші варіанти.

Взимку поверх обладунків надягали хутряні кожухи. Легка кіннота могла взагалі не мати обладунків, а що стосується кінських обладунків, то на користь їх існування є приблизно стільки ж свідоцтв, скільки і проти них. Це, знову ж таки, може свідчити просто про відмінності важкої і легкої кінноти. Карпіні описує пластинчасті шкіряні кінські обладунки, зроблені з п'яти деталей: «... Одна деталь на одному боці коня, і інша - на іншому, і вони з'єднані між собою від хвоста до голови і прикріплені до сідла, а спереду від сідла - з боків і також на шиї; ще одна деталь закриває верхню частину крупа, з'єднуючись з двома бічними, і в ній є отвір, через яке пропускається хвіст; груди закриває четверта деталь. Всі перераховані деталі звисають вниз і досягають колін або бабок. На лоб накладена залізна пластина, пов'язана з бічними пластинами по обидва боки шиї ».

Батько Вільгельм (1254 г.) говорить про зустріч з двома монголами, що носили кольчуги. Монголи сказали йому, що отримали кольчуги від аланів, які, в свою чергу, принесли їх від кубачінцев з Кавказу. Вільгельм також додає, що бачив залізні обладунки та залізні шапки з Персії і що він бачив шкіряні обладунки були незграбними. І він, і Вінсент де Бове стверджують, що тільки важливі воїни носили обладунки; за свідченням Вінсента де Бове - тільки кожен десятий воїн.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация