Моніторинг взаємної торгівлі Грузія і Росія офіційно довірили Швейцарії

Моніторинг торгівлі через ділянки грузино-російського кордону обидві країни вже офіційно довірили Швейцарії. Росія підписала контракт зі швейцарською компанією SGS Société Générale de Surveillance SA, яка буде спостерігати за переміщенням вантажів через грузино-російський кордон, 18 травня. Грузія цей же документ оформила раніше, в грудні минулого року. Правда, коли саме швейцарська компанія приступить до процесу моніторингу, поки не відомо.

Як заявив в бесіді з кореспондентом «Ритму Євразії» спеціальний представник прем'єр-міністра Грузії з питань взаємовідносин з Росією Зураб Абашидзе, деталі реалізації даної угоди будуть розглянуті на черговій зустрічі з заступником міністра закордонних справ РФ Григорієм Карасіним, яка повинна відбутися 24 травня в Празі.

«У Празі ми обговоримо в загальних рисах наявні проблеми, а також деталі подальшої імплементації контракту і проекту. Йтиметься і про можливі терміни початку діяльності швейцарської компанії, які поки не уточнені. Наступним кроком на шляху здійснення домовленостей від 2011 має стати створення спільної грузино-російсько-швейцарської робочої групи, яка займатиметься моніторингом всього проекту », - повідомив З. Абашидзе.

Контракт, а також угоду про заснування трастового фонду (яке 18 травня було підписано між урядами РФ і Швейцарської Конфедерації) є складовою частиною оформленого 9 листопада 2011 року домовленості між урядами Російської Федерації і Грузії про основні принципи механізму митного адміністрування і моніторингу торгівлі товарами. Ця угода, в свою чергу, стало плодом тривалих переговорів в рамках процесу прийняття Росії до СОТ. Грузія залишалася на той період єдиним членом організації, який перешкоджав вступу Росії в її ряди.

Уряд Грузії в ході переговорів висунуло вимогу про заснування моніторингу над рухом вантажів через ті ділянки грузино-російського кордону, які офіційний Тбілісі не контролює. Малися на увазі Рокський тунель в Південній Осетії і прикордонний біля річки Псоу в Абхазії. Але в ході переговорів на вимогу російської сторони в число пунктів моніторингу було внесено і ділянку Казбегі-Верхній Ларс, ту ділянку кордону, який з грузинської сторони контролюється грузинською владою. Відповідно компанія SGS Société Générale de Surveillance SA буде спостерігати за торгівлею товарами на всіх трьох ділянках кордону.

Переговори з питання моніторингу кордонів розтягнулися на шість з гаком років, але врешті-решт сторони дійшли певних угод як в питанні вибору швейцарської компанії, так і по тексту самого договору, за яким були певні суперечності з обох сторін.

Для Зураба Абашидзе підписання Росією угод зі швейцарською стороною було цілком очікуваним, оскільки, за його словами, Росія взяла на себе зобов'язання в рамках міжнародної угоди (від 9 листопада 2011 року) і мала його виконати. Він підкреслив, що грузинська сторона ці ж зобов'язання виконала раніше російської.

Свого часу угоду від 9 листопада 2011 року в рамках переговорів про вступ Росії до СОТ було розцінено в Тбілісі (такі оцінки робилися в період правління Михайла Саакашвілі, але від цієї точки зору не відмовляється і нинішня влада) як поступка з боку Росії і непряме визнання суверенітету і територіальної цілісності Грузії, так як угода між Грузією і Росією передбачає контроль над торгівлею через абхазький і південно-осетинський ділянки кордону.

Як відомо, дипломатичні відносини між Грузією і Росією були розірвані з ініціативи уряду Саакашвілі у відповідь на визнання Росією незалежності Абхазії і Південної Осетії після серпневої війни 2008 року. Хоча колишня влада Грузії звинувачували у розв'язанні цієї війни Росію, а нинішній Тбілісі продовжує вважати, що тодішній уряд лише піддалося на російські провокації, створена з ініціативи ЄС спеціальна комісія зробила висновок про те, що війну почала грузинська сторона.

Наш кор.

Рейтинг Ритму Євразії: 1 1
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация