Морква - користь і шкода вареної і сирої моркви для організму

  1. Морква - користь і шкода
  2. Корисні властивості моркви і протипоказання
  3. Користь і шкода вареної моркви
  4. Користь в сирому вигляді
  5. Бадилля моркви - корисні властивості і протипоказання

Доброго всім дня! Напевно, найулюбленішим і популярним овочем є морква - користь і шкода її просто не можна порівнювати, наскільки вона необхідна для здоров'я кожного з нас, особливо для дітей. Здавалося б, такий звичний коренеплід, який ми використовуємо при приготуванні страв щодня, але скільки в ньому прихованих достоїнств! Сьогодні я розповім, чим же корисний цей овоч в сирому і вареному вигляді, як застосовувати сік і навіть бадилля. Буде цікаво!

Вважається, що ця рослина спочатку росло в Афганістані, де і зараз спостерігається найбільше видове різноманіття цієї культури. Пізніше коренеплід помітили мандрівники, оцінили незвичайний аромат її бадилля і насіння, і привезли в Європу та інші країни світу саме як приправа і ароматизатора. Тільки значно пізніше люди зрозуміли, наскільки смачні і корисні у рослини корінці.

Звична нам помаранчева морквина теж з'явилася значно пізніше, її вивели голландці в 17 столітті, зараз же в світі існує не менше 60 різних видів культури, різних за розміром, довжиною, товщиною і кольором коренеплоду, а також висоті гички. На сьогоднішній день проведено ряд наукових досліджень, які доводять важливість і необхідність морквини для організму людини.

Морква - користь і шкода

Всі ми з дитинства знаємо морква, про користь і шкоду якої нам розповідали батьки і навіть вчителі. Дійсно цей овоч просто необхідний в раціоні кожної людини, але і надмірно вживати його не варто.

Як і всі продукти, морквина в помірних дозах здатна допомагати в роботі організму і навіть лікувати ряд хвороб, але і вживати її в кількості більше 1-2 середніх коренеплоду на добу не варто, так як в цьому випадку каротин НЕ буде засвоюватися, що призведе до пожовтіння шкіри. А ми ж не хочемо бути схожим на жертву гепатиту? Тоді давайте знати міру!

Доброго всім дня

Хімічний склад моркви

Вчені досконально вивчили багатий хімічний склад моркви, який перерахувати цілком достатньо складно. Для нас же цікаві найбільш корисні елементи, серед них можна назвати:

  • каротин, що в організмі перетворюється в такий важливий вітамін А;
  • вітаміни групи В;
  • аскорбінова кислота;
  • вітаміни К, Е, РР;
  • калій;
  • кальцій;
  • хлор;
  • залізо;
  • магній;
  • фосфор;
  • ефірні масла;
  • стероли;
  • ферменти.

У 100 грамах коренеплоду приблизно 1,3 грама білків, 0,1 жирів і близько 7 вуглеводів, не дивно, що калорійність продукту дорівнює всього лише 32 ккал - ідеально для людей, що стежать за своєю вагою!

Корисні властивості моркви і протипоказання

З огляду на наявність великої кількості корисних речовин в моркви, чи не будемо дивуватися її великим корисним властивостям, хоча є і певні протипоказання до вживання продукту.

Для початку розглянемо користь культури:

  • завдяки високому вмісту каротину є відмінним джерелом вітаміну А (за добу досить з'їдати 1-2 морквини), що відповідає за гостроту зору і запобігає сліпоту і інші проблеми з очима, для нормального засвоєння речовини коренеплід потрібно вживати з жиром - рослинним маслом або сметаною;
  • містить велику кількість антиоксидантів, що допомагає запобігати різні хвороби, зокрема, рак;
  • покращує стан хворого при цукровому діабеті;
  • благотворно впливає на серце і судини;
  • клітковина допомагає запобігти запори і застійні процеси в кишечнику, зняти симптоми геморою;
  • продукт допомагає позбутися від токсинів, шлаків, покращує роботу шлунково-кишкового тракту і приглушує голод, що застосовується при комплексному зниженні ваги;
  • коренеплід сприяє відновленню клітин печінки і нирок, виводить камені і пісок з сечового міхура, запобігає появі сечокам'яної хвороби;
  • при зовнішньому застосуванні дозволяє прискорювати регенерацію шкіри при ранах, опіках, омолоджує шкіру, прибирає зморшки;
  • необхідний коренеплід для жінок, стабілізуючи вироблення жіночих гормонів, а при годуванні груддю покращуючи склад молока;
  • важливий овоч і для чоловіків, посилюючи потенцію, підвищуючи лібідо і відновлюючи сили після серйозних фізичних тренувань;
  • діткам не менше потрібна морква, дозволяючи компенсувати брак вітамінів при активному зростанні організму, а звичка гризти овоч розвиває щелепу і запобігає неправильне розміщення зубів при зміні молочних на постійні.

завдяки високому вмісту каротину є відмінним джерелом вітаміну А (за добу досить з'їдати 1-2 морквини), що відповідає за гостроту зору і запобігає сліпоту і інші проблеми з очима, для нормального засвоєння речовини коренеплід потрібно вживати з жиром - рослинним маслом або сметаною;   містить велику кількість антиоксидантів, що допомагає запобігати різні хвороби, зокрема, рак;   покращує стан хворого при цукровому діабеті;   благотворно впливає на серце і судини;   клітковина допомагає запобігти запори і застійні процеси в кишечнику, зняти симптоми геморою;   продукт допомагає позбутися від токсинів, шлаків, покращує роботу шлунково-кишкового тракту і приглушує голод, що застосовується при комплексному зниженні ваги;   коренеплід сприяє відновленню клітин печінки і нирок, виводить камені і пісок з сечового міхура, запобігає появі сечокам'яної хвороби;   при зовнішньому застосуванні дозволяє прискорювати регенерацію шкіри при ранах, опіках, омолоджує шкіру, прибирає зморшки;   необхідний коренеплід для жінок, стабілізуючи вироблення жіночих гормонів, а при годуванні груддю покращуючи склад молока;   важливий овоч і для чоловіків, посилюючи потенцію, підвищуючи лібідо і відновлюючи сили після серйозних фізичних тренувань;   діткам не менше потрібна морква, дозволяючи компенсувати брак вітамінів при активному зростанні організму, а звичка гризти овоч розвиває щелепу і запобігає неправильне розміщення зубів при зміні молочних на постійні

Як і будь-який продукт, морква не можна вживати при індивідуальній непереносимості і ряді захворювань, серед них:

  • виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки;
  • запалення тонкого кишечника;
  • гастрит з підвищеною кислотністю;
  • камені в нирках великого розміру.

Користь і шкода вареної моркви

Часом морквина після варіння стає більш корисною, особливо при ряді хвороб, а ось потенційна шкода трохи знижується.

У вареному вигляді морква містить на 34% більше корисних для людини антиоксидантів, тому для профілактики онкопатологій і при лікуванні діабету коренеплід краще відварювати. Вчені довели, що любов до страв з відварної морквини здатна знизити ймовірність раку на цілих 40% і навіть зупинити розвиток пухлини при її наявності.

Користь в сирому вигляді

По можливості варто їсти овоч в сирому вигляді, особливо коли він ще свіжий і містить максимум корисних речовин.

Сирий коренеплід здатний знижувати рівень шкідливого холестерину в крові, що допомагає запобігти хворобам серця і судин, наприклад, при регулярному вживанні ризик виникнення інсульту знижується на 70%!

При лікуванні та профілактиці хвороб зору також краще використовувати сирої овоч, натираючи його на тертці і змішуючи з рослинним жиром або сметаною для перетворення каротину в вітамін А. Також можна використовувати і соки.

Сира морква допомагає підвищити імунітет, особливо у дітей, тому на неї варто налягати в період епідемій і після перенесених хвороб для запобігання рецидивам.

Не менш корисні салати і соки при боротьбі з анемією, так як в коренеплоді багато заліза. Та й вологість деревини склад крові при регулярному вживанні продукту покращується, відновлюються обмінні процеси, виводяться шкідливі речовини.

Подібне дія робить і коренеплід, приготований по популярному зараз корейському рецепту, до того ж завдяки наявності спецій посилюється секреція шлунка, що підвищує апетит. Але зазначу, що корисною буде приготована власноруч корейська морква в домашніх умовах, в готовому салаті з супермаркету в будь-якому випадку будуть консерванти і додаткові смакові добавки.

Для мене було сюрпризом, що найбільшу цінність становить не серцевина, а шкурка моркви. Лікарі радять молоді коренеплоди не очищати, а просто ретельно мити перед вживанням.

Сік моркви - корисні властивості і протипоказання

Соки з моркви зберігають всі корисні властивості овоча, як і протипоказання до застосування. Ще додам, що не варто захоплюватися фрешами з неї - всього 4-5 склянок на тиждень достатньо, щоб хизуватися яскраво-жовтою шкірою через накопичення каротину.

Свіжовичавлений морквяний сік є відмінним народним засобом проти глистів, я теж його пробувала на свою дитину. Знаєте, відмінна штука, і малюк п'є його із задоволенням, і ефект є відразу.

Вважається, що паразити не переносять запаху моркви, а окремі її складові викликають параліч, чому все глисти виходять з кишечника живими, чи не гинучи, що дозволяє вилікувати дитину без неприємних симптомів інтоксикації. Досить давати малюкові по 2 ч.л. соку вранці натщесерце кілька днів поспіль!

Досить ефективне лікування соком моркви при варикозному розширенні вен, атеросклерозі, гіпертонії.

Випитий з ранку склянку фрешу подарує сили на весь день, а от увечері надасть протилежний ефект - допоможе заснути швидко і міцно. Та й при стресі сік діє часом не гірше, ніж дорогі аптечні препарати.

Зазначу, що пити можна виключно натуральний свіжовичавлений сік, зроблений в домашніх умовах, а не рідина з пакетів - в ній крім ароматизаторів і барвників немає нічого.

Бадилля моркви - корисні властивості і протипоказання

При вирощуванні моркви городники викидають бадилля або згодовують її господарству, не замислюючись, що корисні властивості рослини поширюються і на неї, так само як і протипоказання.

Виявляється, в наземній частині рослини міститься багато аскорбінової і фолієвої кислоти, корисної для серця калію. Завдяки цьому зелень допомагає зменшувати ознаки геморою, варикозного розширення вен, знімає нервозність, поліпшити роботу очей.

За користь листя моркви можна порівняти з петрушкою і кропом, а їсти бадилля краще у вигляді салатів або ж додавати в чай. Як приготувати такі страви - підкажуть рецепти зелених салатів.

Як зберігати моркву в холодильнику

У щасливих власників приватних будинків і дач, де побудовані добротні підвали, ці овочі відмінно лежать саме там, а не в холодильнику, зберігаючи свою свіжість до весни. До речі, і тут потрібно вміти правильно зберігати коренеплід в льохах на зиму. Наприклад, дуже важливий процес заготовки:

  • збирати урожай потрібно після того, як нижні листочки починають підсихати;
  • перед викопуванням не можна поливати грядку 2 тижні;
  • вибирати морквину потрібно обережно, так як подряпини і порізи шкірки викличуть процес гниття;
  • після цього урожай потрібно підсушити 1-2 дня в теплому затіненому місці;
  • з коренеплодів зрізають бадилля для запобігання проростання;
  • складати овочі в льох на зиму краще в ящики, пересипаючи їх тирсою, сухим піском, іноді використовують заливку глиною і інші способи.

Але і в домашніх умовах, навіть в невеликій квартирі можна на довгі місяці зберегти свіжість овоча, потрібно лише знати секрети.

Отже, важливо заготовлювати самі здорові плоди. Як вибрати морква краще? Відбираємо найрівніші, яскраві екземпляри, без подряпин, вм'ятин, підгнилих або м'яких ділянок, відгалужень.

Далі їх можна вимити і просушити протягом кількох годин у теплому місці або ж просто обтрусити від бруду. Тепер можна приступати до процесу:

  • охолоджуємо коренеплоди в холодильнику пару годин (щоб уникнути появи поту);
  • пакуємо морква в целофанові пакети по 2-3 штуки;
  • складаємо пакети в ящик для овочів.

Я за краще тримати так в холодильнику миту моркву або навіть вже очищену, щоб при приготуванні їжі не витрачати час на її підготовку.

Розповім ще один секрет - з дрібної і зіпсованою морквини з тільки що зібраного врожаю краще підготувати заморожені заготовки. Як зробити? Просто очищаємо все коренеплоди, непридатні до тривалого зберігання, моєму, трохи просушують і трьом на тертку або ріжемо на шматочки. Залежить від того, де ви будете їх застосовувати. Наприклад, я використовую дрібну терку для заготовок на супи і нарізаю моркву смужками для плову.

Пакуємо все в невеликі пакетики або пластикові контейнери і відправляємо в морозильну камеру. Тепер при приготуванні їжі залишається дістати потрібну кількість овоча і додати в блюдо, ніякої мороки і витрати часу!

Незамінний овоч морква - користь і шкода її навіть порівнювати складно, вона не тільки є відмінною добавкою до маси смачних страв, а й дарує організму цілий букет вітамінів і мікроелементів, надає сил, зміцнює імунітет, поліпшує зір, зміцнює судини і серце, всього не перелічити !

Так давайте частіше, але з розумом використовувати цей дар природи в своєму харчуванні на благо здоров'я, свого і близьких. До побачення, підписуйтесь на блог, діліться статтями з друзями і не забувайте нас!

А ми ж не хочемо бути схожим на жертву гепатиту?
Як вибрати морква краще?
Як зробити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация