Морський бій: Росія почала ескалацію в Азовському морі

Ілюстрація / REUTERS

Вранці 25 листопада російський прикордонний корабель протаранив буксир Військово-морських сил України, який супроводжував два броньованих артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь» під час їх планового переходу з порту Одеси в порт Маріуполь. У командуванні ВМС України відзначили, що про намір здійснювати перехід, відповідно до міжнародних норм і з метою забезпечення безпеки судноплавства, РФ заздалегідь отримала повідомлення. Однак, всупереч Конвенції ООН з морського права і договору між Україною і Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки, прикордонний корабель РФ «Дон» протаранив український рейдовий буксир. В результаті інциденту було пошкоджено головний двигун корабля, обшивка і леєрне огородження, загублений рятувальний пліт.

«Прикордонні кораблі РФ здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Прикордонний корабель «Дон» скоїв таран нашого рейдового буксира. Диспетчерська служба окупантів відмовляється забезпечити право свободи судноплавства, гарантоване міжнародними угодами », - повідомило командування військово-морських сил України.

За словами прес-секретаря ВМС ЗСУ Олега Чалого, екіпаж буксира «не постраждав від тарана російським кораблем», і кораблі продовжили рух по Азовському морю.

У МЗС України відреагували на російську провокацію, заявивши, що РФ такими діями порушує норми Статуту ООН і Конвенції ООН з морського права .

«Провокаційні дії з боку РФ в Чорному і Азовському морі переступили межу і стали вже агресивними. Кораблі Російської Федерації в порушення свободи навігації неправомірно застосували силу щодо кораблів ВМС ЗС України », - йдеться в заяві.

Крім того, у відомстві зазначили, що будуть невідкладно інформувати партнерів України про агресію РФ в Азовському морі. «Такі дії несуть в собі загрозу безпеці всіх держав Чорноморського регіону, а, отже, вимагають чіткої реакції міжнародної спільноти», - підкреслили в МЗС.

У свою чергу, постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Борис Бабин додав, що «ці події ставлять хрест на міфі про Угоду 2003 року по Азову хоч у чомусь корисному для України». «Росіяни не просто протаранили буксир Військово-морських сил України, що призвело до втрати ним частки керованості, але і блокували всі кораблі групи з тим, щоб вони не могли надати допомогу цьому судну», - повідомив Бабин.

Однак на цьому інцидент не був вичерпаний.

Росія тут же, очікувано, заявила, що українські кораблі «неправомірно» зайшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря РФ. У ФСБ зазначили, що у них не було заявки на прохід кораблів і в графік проходу через Керченську протоку вони не були включені.

Втім, подібна заява не новина, враховуючи, що останнім часом росіяни все активніше блокують Азовське море прикордонними кораблями. Не кажучи вже про те, що перегородили Керченську протоку мостом.

Але зупинятися на досягнутому Росія не стала. Ближче до першої години дня РФ, розуміючи, що українські катери продовжують рух до Маріуполя, перекрила прохід до Керченської протоки на кордоні Азовського і Чорного морів для всіх судів. У Керчьтрафікконтроле повідомили, що рух на проході моста перекрито в обидва боки в зв'язку з посадкою на мілину російського танкера.

Разом з тим, в ВМС ЗСУ відзначили, що українськими військовими був зафіксований візит на бойовий курс двох ударних вертольотів ЗС РФ Ка-52.

І поки інформацію про закриття протоки не підтверджували міжнародною системою контролю судноплавства, танкер, що сів на мілину прямо під Керченською мостом, зафіксували для історії кримські журналісти.

Відео: Kerch.FM

У ВМС України цю ситуацію порівняли з подіями 2014 року, мовляв, «затопимо кораблі, не дамо можливості пройти». «Вони діють так, як діяли в 2014 році в бухті Донузлав у Криму, коли топили свої російські кораблі, і наші кораблі не могли пройти», - заявив командувач Військово-морських сил України, адмірал Ігор Воронченко.

У свою чергу, за його словами, екіпажі українських бронекатерів «знаходяться бойової готовності і готові до можливої ​​висадки російського десанту». При цьому адмірал зазначив, що важко спрогнозувати, скільки часу їм доведеться чекати можливості перетнути протоку.

За словами координатора групи «Інформаційне опір», народний депутат від «Народного фронту» Дмитра Тимчука, план Путіна, який реалізується через прикордонні ФСБ РФ, очевидний: після фактичної економічної блокади українських портів в Азовському морі перейти до залякування своїми військовими засобами ВМС України. «Момент для провокації в Москві вибрали підходящий, явно сподіваючись, що на даний момент увагу цивілізованого світу прикута виключно до подій у Франції», - вважає він.

«Навіщо ця провокація потрібна Путіну, і чому саме зараз? Варто згадати, що напередодні МЗС України офіційно заявив, що в грудні поточного року представить проект резолюції про мілітаризацію Росією Чорного і Азовського морів для розгляду на Генеральній асамблеї ООН », - додав експерт.

Таким чином, за його словами, Кремлю нинішня провокація потрібна з двох причин. По-перше, створити базу для звинувачення Києва в «агресивних діях», щоб, за допомогою своїх васалів спробувати поховати резолюцію ООН.

По-друге, дати сигнал Києву, що для Москви не існує ні норм міжнародного права, ні двосторонніх домовленостей.

Читайте також "Загроза повномасштабного військового конфлікту": український посол закликав США відреагувати на атаку росіян в Азові

Підтвердженням цих слів, до речі, може служити заява МЗС РФ, озвучене офіційним представником відомства Марією Захарової ще 22 листопада. Тоді вона повідомила, що, прикриваючись завісою «про таку собі мілітаризації Азовського моря», ситуацію в регіоні нагнітає саме Україна. А то, що Росія блокує суду, є всього лише «профілактичними заходами», які потрібні, виявляється, для «забезпечення безпеки російських громадян і об'єктів стратегічної інфраструктури, зокрема, Кримського моста».

На думку експерта-міжнародника Тараса Семенюка, після подібних дій і заяв РФ, Україні варто очікувати від «сусіда» нової агресії і ескалації. «Росія буде використовувати будь-яку можливість, щоб українці відповідали силою ... Така тактика вже використовувалася на Донбасі, коли російські« Гради »били по українських позиціях з житлових кварталів, чекаючи, коли наші обстріляють їх у відповідь. Щоб потім звинуватити Україну в агресивних діях », - зазначив він.

У зв'язку з цим, подальше протистояння біля Керченського моста може привести, наприклад, до того, що росіяни, щоб «прикрити» факт його почався обвалення (недавно з'явилася інформація, що на деяких ділянках відбувається вертикальне зміщення арок моста ), «Допоможуть» йому падати, а звинуватять у всьому українські військові катери.

Підтвердженням такої думки може слугувати те, що ближче до вечора російські кораблі при виході з Керченської протоки відкрили по українським кораблям вогонь, це призвело до поранення двох українських моряків, а українські катери і буксир були захоплені росіянами. «За оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери" Бердянськ "," Нікополь "вражені вогнем противника і втратили хід. Рейдовий буксир "Яни Капу" також примушений до зупинки. Кораблі захоплені спецназом РФ ", - йдеться в повідомленні. Також в ВМС повідомили про двох поранених українських військових моряків .

«Агресивні дії РФ вимагають рішучого засудження і жорсткої відповіді з боку міжнародного співтовариства, включаючи санкції», - заявили в Адміністрації президента України.

«Глава держави доручив МЗС оперативно проінформувати країни G7 і членів Ради Безпеки ООН про злочинні дії російської сторони в Азово-Керченській акваторії і в районі Чорного моря, а також ініціювати розгляд цього питання в рамках ООН та ОБСЄ», - йдеться в повідомленні з АП.

У зв'язку з цим, в 22-00 заплановано засідання Військового кабінету при президенті України.

УНІАН

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

«Навіщо ця провокація потрібна Путіну, і чому саме зараз?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация