Морській піхоті Росії 310 років: Міністерство оборони Російської Федерації

Головна Енциклопедія Історія воєн Детальніше

Наказом Головнокомандувача Військово-Морським Флотом Російської Федерації № 253 від 15 липня 1996 «Про запровадження річних свят і професійних днів за фахом» день 27 листопада оголошено днем ​​морської піхоти.

Взяття шведських кораблів в гирлі Неви
Взяття шведських кораблів в гирлі Неви. Художник Л.Д. Блінов

Оформлення морської піхоти як роду сил флоту відбулося в ході Північної війни зі Швецією (1700-1721 рр.). Його зародження пов'язано з ім'ям Петра I, який восени 1704 року, після створення на Балтиці ескадри гребних і вітрильних суден, в "Роздумах про що починається флоті на Балтійському морі» наказав: «Слід вчинити полки морських солдат (числом по флоту дивлячись) і розділити їх по капітанам вічно, до яких належить капралів і сержантів взяти зі старих солдатів заради кращого навчання ладу і порядків ». Ці вказівки були реалізовані через рік, 16 (27) листопада 1705 року, коли під керівництвом генерал-адмірала Ф.А. Головіна почалося формування першого морського полку. Цей день став днем ​​народження морської піхоти Росії.

Командний склад нового роду сил флоту комплектувався досвідченими унтер-офіцерами лейб-гвардії Преображенського і Семенівського полків, а рядовий - характеризувався соціальної, національної та релігійної однорідністю. У 1712 р на кожній з трьох ескадр Балтійського флоту були сформовані підрозділи морських солдат: батальйони адмірала (660 осіб), віце-адмірала (660 осіб) і контр-адмірала (652 людини). Вони брали активну участь у Північній війні. Так, в битві при Гангуте батальйон галерної ескадри взяв на абордаж флагман противника - 18-гарматний фрегат «Елефант» на чолі зі шведським командувачем.

Накопичений бойовий досвід був узагальнений в новому «Морському статуті» 1720 р Відповідно до його положень в складі флоту з'явилося постійне з'єднання гребних судів з приписаним до нього десантним корпусом - всього 3705 морських солдат. У 1785 р морська піхота з'явилася і на Чорному морі. Уже в грудні 1790 р морські гренадери відзначилися при взятті фортеці Ізмаїл.

Взяття фортеці Ізмаїл 11 грудня 1790 року
Взяття фортеці Ізмаїл 11 грудня 1790 року. Художник М. М. Іванов

Згодом штатні з'єднання і частини морської піхоти брали участь вже в війнах XX століття - Першої світової і радянсько-фінляндської 1939-1940 рр. Але найбільш яскравою сторінкою в її історії стала Велика Вітчизняна війна 1941-1945 рр. З початком військових дій на флотах, флотиліях і військово-морських базах почалося формування бригад і батальйонів морської піхоти, які комплектувалися з особового складу кораблів, берегових частин і військово-морських навчальних закладів. Вони призначалися переважно для ведення бойових дій на приморських напрямках, перш за все, в десантних і протидесантних операціях.

Всього в роки Великої Вітчизняної війни на різних ділянках радянсько-німецького фронту діяли 21 бригада і кілька десятків окремих полків і батальйонів морської піхоти. Вони застосовувалися в морських десантах, для оборони військово-морських баз і приморських міст, в операціях сухопутних угруповань. Так, бригада морської піхоти брала участь в обороні Талліна, шість батальйонів морських піхотинців відбивали удари ворога на Моонзундского архіпелазі, загони морської піхоти були залучені також до оборони військово-морської бази Ханко. Чотири бригади і кілька батальйонів перебували в складі 42-ї і 55-ї армій, а також Невської оперативної групи в найважчі періоди битви за Ленінград.

На південно-західному напрямку морська піхота спільно з частинами Окремої Приморської армії і Північно-Кавказького фронту захищала Одесу, Севастополь (сім бригад, три полки і вісім окремих батальйонів), Керч (одна бригада), Новоросійськ (три батальйони загальною чисельністю понад 3400 чоловік) і Туапсе, входячи до складу об'єднаних міжвидових угруповань оборонних районів. В ході Сталінградської битви в складі 64-ї армії діяв зведений батальйон морської піхоти Волзької флотилії.

Частини та підрозділи морської піхоти були незамінними при проведенні десантних операцій. Тільки за перші півтора року війни радянськими флотами і флотилії була здійснена висадка 45 оперативних, тактичних і диверсійно-розвідувального десантів. Вони впливали на тили і фланги ворожих угруповань, відволікали на себе їх значні сили, сприяли військам, які наносили удари на суші. Першим великим тактичним десантом на Чорному морі став десант в районі Григорівки (під Одесою) у вересні 1941 р В кінці квітня - початку травня 1942 р районі мису Пікшуев була здійснена висадка 12-ї бригади морської піхоти (6235 осіб) Північного флоту. Спільно з частинами 14-ї армії вона брала участь в Мурманської наступальної операції. В подальшому морська піхота широко застосовувалася при висадці десанту з метою звільнення Новоросійська, в ході Моонзундского десантної (260-я бригада) і Петсамо-Кіркінесской наступальної (600 морських піхотинців Північного флоту) операціях.

Морські піхотинці Північного флоту на палубі катера
Морські піхотинці Північного флоту на палубі катера

Не стала винятком і Радянсько-японська війна. У серпні 1945 р командування Тихоокеанського флоту здійснило висадку 130-ї бригади і 335-го окремого батальйону морської піхоти, а також інших підрозділів (всього близько 6000 осіб) в порту Сейсін. Вони опанували порт і містом, виключивши тим самим відхід японських військ морем. Висадка проводилася з переданих союзниками десантних кораблів, що дозволило мати в складі головних сил танки, що значно збільшили силу удару.

В ході Південно-Сахалінської наступальної операції Північна Тихоокеанська флотилія 16 серпня 1945 р висадила на західному узбережжі Сахаліну десант у складі 365-го батальйону морської піхоти і батальйону 113-й стрілецької бригади. Після короткого, але запеклого бою десант опанував портом і містом Есутору. При проведенні Курильської десантної операції в передовому загоні десанту на острів Шумшу (Самуся) діяв батальйон морської піхоти. При утриманні плацдарму він відбив атаку супротивника, знищивши при цьому 15 японських танків і забезпечивши висадку головних сил.

В цілому в ході Великої Вітчизняної і радянсько-японської воєн морська піхота брала участь як в самостійних десантах, так і спільно з сухопутними частинами, як передового загону або в першому ешелоні десанту. Її підрозділи проходили спеціальну десантну підготовку, в ході якої відпрацьовувалися питання подолання загороджень на воді і березі, штурму берегових укріплень, захоплення і блокування найбільш важливих об'єктів противодесантной оборони ворога.

На флотах, за винятком Тихоокеанського, були відсутні десантно-висадочні кошти спеціальної будівлі і десантні кораблі, що не дозволяло мати в складі десанту самохідну артилерію і танки. Для висадки використовувалися бойові кораблі і катери різних типів. Підрозділи першого кидка часто висаджувалися з торпедних катерів і катерів - морських мисливців. Майже всі десанти, за винятком декількох річкових десантів Дунайської флотилії, а також невеликих морських, висаджувалися в нічний час. При цьому висадка планувалася так, щоб завершити її до світанку.

Досвід бойових дій морської піхоти показав, що вона була універсальним родом сил Військово-морського флоту, здатним вирішувати найскладніші завдання. За проявлені мужність і героїзм 113 морських піхотинців були удостоєні звання Героя Радянського Союзу, багато частин і підрозділів нагороджені орденами і отримали почесні найменування, чотири бригади (13, 66, 71, 75, 154-я) і два батальйони (335-й і 336 -й) перетворені в гвардійські.

Морська піхота Росії на марші
Морська піхота Росії на марші

У 1956 р в ході реорганізації Збройних Сил СРСР морська піхота була скасована. Але вже в червні 1963 року на базі гвардійського мотострілецького полку Білоруського військового округу був знову сформований окремий полк морської піхоти Балтійського флоту, потім створені окремі полки на Тихоокеанському (серпень 1963 г.), Північному (1966) і Чорноморському (1967 р ) флотах. Незабаром на базі полку Тихоокеанського флоту було розгорнуто дивізія морської піхоти. У 1979 р окремі полки інших флотів були переформовані в бригади. До 1990 року чисельність морської піхоти в Збройних силах СРСР становила 12,6 тис. Осіб, з яких 7,6 тис. Дислокувалися в європейській частині країни, а 5 тис. - на Далекому Сході. При необхідності планувалося збільшити чисельність даного роду сил флоту в 2,5-3 рази.

Командир 386-го окремого батальйону морської піхоти Чорноморського флоту Герой Радянського Союзу майор Н
Командир 386-го окремого батальйону морської піхоти Чорноморського флоту Герой Радянського Союзу майор Н.А. Бєляков зачитує наказ особовому складу. 1943 р

Після створення Збройних Сил Російської Федерації в першій половині 1990-х років морська піхота була переведена на нову організаційно-штатну структуру. Суть її перетворень полягала в доданні більшої самостійності підрозділам і частинам при виконанні завдань у відриві від головних сил. Морські піхотинці брали активну участь в бойових діях на Північному Кавказі, в ході яких виявили відвагу, мужність, самовідданість і високу майстерність. Двадцяти двом з них присвоєно високе звання Героя Росії, в тому числі восьми - посмертно.

Фрагмент меморіального комплексу «Морська душа»
Фрагмент меморіального комплексу «Морська душа». Відкрито в 2003 р Скульптор Л.Є. Кербель. Полярний. Мурманська обл.

Сьогодні морська піхота, як рід сил ВМФ, призначена для ведення бойових дій у складі морських десантів, а також для оборони узбережжя (військово-морських баз, портів). До її складу входять: дві окремі бригади Тихоокеанського флоту (155-я - г. Владивосток і 40-я Краснодарському-Харбінська двічі Червонопрапорна - м Петропавловськ-Камчатський); 61-я окрема Червонопрапорна Кіркінесская бригада Північного флоту - сел. супутник; 336-я окрема гвардійська Білостоцька орденів Суворова і Олександра Невського бригада Балтійського флоту - м Балтійськ; 810-я окрема бригада Чорноморського флоту - рр. Севастополь, Феодосія, Темрюк; два окремих батальйону Каспійської флотилії (414-й - м Каспійськ і 727-й - м Астрахань). Всього даний рід сил флоту налічує понад 15 тис. Чоловік. Всі частини і підрозділи відносяться до формувань постійній бойовій готовності, містяться в штатах воєнного часу, комплектуються на контрактній основі і за призовом.

Морська піхота оснащена сучасними бойовою технікою і озброєнням. Це мобільні, добре підготовлені для дій в морських десантах частини і підрозділи, неодноразово демонстрували свою майстерність, як при веденні бойових дій у складі міжвидових угруповань військ і сил, так і на навчаннях і в морських походах. Морська піхота гідно представляє Збройні Сили РФ, забезпечуючи захист інтересів держави.

Ігор Старчеус,
науковий співробітник Науково-дослідного інституту
військової історії Військової академії Генерального штабу
Збройних Сил Російської Федерації

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация