Москва, хоромное тупик, будинок 2/6

Кутовий шестиповерховий будинок № 2/6 в хоромное тупику був побудований в 1928 році за проектом архітектора А.І. Мєшкова в стилі конструктивізму. Це один з перших в Москві відомчих кооперативних будинків, в якому жили співробітники Наркомату закордонних справ і Наркомату праці.

Згідно базам «Меморіалу», принаймні 16 мешканців цього будинку в 1930-х роках зазнали політичних репресій. Перші таблички «Останнього адреси» з'явилися тут в грудні 2014 року - з іменами кадрових дипломатів Бориса Миколайовича Мельникова, Михайла Андрійовича Карського і Сергія Костянтиновича Пастухова. Пізніше, в березні 2015 року, на фасаді будинку 2/6 в хоромное тупику з'явилася ще одна пам'ятна табличка - з ім'ям дипломата Марка Абрамовича Плоткина.
Сьогодні ми встановили п'яту табличку на цьому будинку. Заявку подала внучка репресованого.

Григорій Мойсейович Меламед

народився в 1893 році в місті Поневеж Ковенської губернії в родині робітників.
народився в 1893 році в місті Поневеж Ковенської губернії в родині робітників

Нью-Йорк, жовтень 1935 року

У 1921-25 роках він займав пост завідувача консульським відділенням економіко-правового відділу НКЗС РРФСР-СРСР. У 1925 році був направлений в Китай на посаду віце-консула генерального консульства СРСР у Шанхаї. Повернувшись до Москви, Меламед в 1930 році обійняв посаду керівника консульської служби НКЗС / МЗС. У 1932-33 роках він працював уповноваженим НКЗС СРСР в Казахстані. Потім був направлений в США, де спочатку був представником "Інтуриста" в Нью-Йорку, потім обійняв посаду віце-консула. У сім'ї Меламеда до сих пір зберігається книга Ільфа і Петрова "Золоте теля", видана в Нью-Йорку в 1935 році англійською мовою, з дарчим написом Григорію Мойсейовичу, датованій жовтнем 1935 року - Меламед активно допомагав письменникам в організації їх подорожі по Америці. Після повернення з США Григорій Мойсейович був направлений в Китай, де зайняв посаду першого секретаря повноважного представництва СРСР в Китаї. Деякий час Меламед обіймав також посаду генерального консула СРСР у Нанкіні. Після того, як повпред Дмитро Васильович Богомолов, який брав активну участь в переговорах щодо укладення радянсько-китайського договору про ненапад, був відкликаний до Москви і заарештований в жовтні 1937 року, Меламед зайняв пост тимчасового повіреного в справах СРСР в Китаї.
У травні 1938 року Богомолов був розстріляний за звинуваченням в «участі в контрреволюційній троцькістської шпигунсько-терористичної організації». як стверджує в книзі «Мао Цзедун» російський історик-китаєзнавець Олександр панцу, причиною розправи над Богомоловим стало невдоволення підсумками його роботи в Китаї Сталіна: «У листопаді 1937-го, під час бесіди з двома великими діячами Гоміндану, що відвідали Радянський Союз, він (Сталін - ред.) привернув їхню увагу до «троцькістської проблеми». У 1921-25 роках він займав пост завідувача консульським відділенням економіко-правового відділу НКЗС РРФСР-СРСР

Григорій Мойсейович Меламед в Китаї

«У нас ... є погані інформатори, - сказав він. - Ось, наприклад, посол Богомолов ... [Він] дуже сильно гальмував укладення пакту про ненапад [з Китаєм] ... Ми викликали Богомолова і запитуємо, хто він такий. Виявляється, він троцькіст, ми його заарештували. Поганих інформаторів, і послів в тому числі, ми заарештовуємо ... Нещодавно ми отримали ще таку "інформацію" від Меламеда, що заміщує зараз посла: він повідомляє, що [китайський мілітарист] Бай Чунсі отримав від Ч [ан] К [ай] ш [і ] 50 мільйонів доларів у вигляді підкупу ... Як бути з Меламедом? Річка Янцзи у вас глибока? Може бути, втопити його в ній? (Загальний сміх.) ... "
Григорія Мойсейовича заарештували в Москві 26 жовтня 1938 років через місяць після повернення з Китаю. Через п'ять місяців після арешту 21 березня 1939 року Військовий трибунал Московського військового округу засудив Меламеда до вищої міри покарання за звинуваченням в «шпигунстві і участі в контрреволюційній троцькістської шпигунсько-терористичної організації». Меламед проходив по тій же справі, за яким був розстріляний його колишній начальник в Китаї повпред Богомолов і другий секретар повпредства в Китаї Павло Гаврилович саратовців, заарештований 4 квітня 1938 року й розстріляний 22 серпня 1938 року по таким самим обвинуваченням - в «участі в контрреволюційній терористичній організації ».
Вирок стосовно Меламеда був приведений у виконання ще через 3,5 місяці, 3 липня 1939 року. Йому було 46 років.
Після арешту Григорія Мойсейовича його дружина і дочка були виселені з квартири, а майно конфісковано.
Григорій Мойсейович Меламед був реабілітований в 1956 році за відсутністю складу злочину.
22 січня 2017 року «Остання адреса» прикріпив додому в хоромное тупику п'яту табличку: табличку з ім'ям дипломата Григорія Мойсейовича Меламеда.

Фото: Федір Флягін

***
База даних «Меморіалу» містить відомості ще про одинадцять репресованих, які проживали в цьому будинку. Якщо хтось із наших читачів хотів би стати ініціатором установки меморіального знака кому-небудь з цих репресованих, необхідно надіслати в «Остання адреса» відповідну заявку.
Докладні пояснення до процедури подачі заявки і відповіді на часто задавані питання опубліковані на нашому сайті.

Як бути з Меламедом?
Річка Янцзи у вас глибока?
Може бути, втопити його в ній?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация