Москва. Музей російської горілки .. Обговорення на LiveInternet

Приїхавши в Ізмайловський кремль в Москві, просто не міг не зайти в музей історії горілки. У музеї розповідається про історію цього напою зі старовинних часів до наших днів. Горілка стала таким же символом наше держави як текіла для Мексики, коньяк для Франції або саке для Японії. Спочатку музей розташовувався в Петербурзі, але не так давно переїхав зі своєю колекцією в Москву. Вважається, що саме в монастирях поблизу Москви стали вперше «хлібне вино». Вважається, що горілка - споконвічно російський напій. Це твердження спірне. У багатьох місцях земної кулі робили схожі напої за способом приготування і використовуваного сировини. На Русі так більше в честі були хмільні меду. За свідченнями літописців міцний алкогольний напій під назвою aqua vitae (вода життя) вперше привезли Генуя. Але якось не прижився він, можливо через свою надмірну фортеці. Адже aqua vitae був спирт. А спробуйте його випити! Початок експозиції якраз і розповідає про ті події. Однак через кілька десятиліть, вже за часів Василя II Темним праобраз горілки знову з'явився при дворі, вже як ліки. Друге пришестя виявилося вдалим. Росія традиційна багата зерном, мала в коморах надлишки. Ось і пішли вони на виробництво спирту. Так на Русі з'явилося хлібне вино.

Так на Русі з'явилося хлібне вино

Ще через якийсь час, вже при Івані Грозному вводиться державна монополія на виробництво горілки. Домашнє винокуріння каралося так само суворо, як виробництво фальшивих грошей. Посилання на каторгу, сприймалася як милість, а так смертна кара! Виготовлення та продаж - дуже прибуткова справа. Природно поміщики, дворяни, купецтво хотіло отримати зиск з цього. Держава теж бачило вигоду. Тому вже при Романових вводиться система відкупів і дозволів. Дана привілей давалася дворянам, іноді купцям. Монастирям можна було робити, але лише для власних потреб. За Петра I розквітають невеликі сімейні винокурні, що дали в наслідок цілі династії вінозаводчіков. Але при першому імператорі піклувалися не лише про виробництво алкоголю, але і про боротьбу з його зловживанням. Напевно чули про медалі «За пияцтво». Медаль вагою 6.8 кг вішалася на шию провинився.

При Катерині II і в наступні роки мати власні гуральню вважалося престижним. У кожній дворянській родині свої рецепти. Особливий шик - мати сорти за кількістю букв алфавіту. Держава хоч і дало право робити хмільний напій, але вела жорсткі заходи контролю. Правила постійно змінювалися то посилити або пом'якшували. Були норми скільки кожен міг продати або подарувати. Для будинку, для сім'ї, для гостей - роби скільки хочеш. Але ось продавати можна не більше обмеженої кількості. Жорстоко карали винокуріння серед міщан і селян. Якщо кого замінять за цією справою, то чоловіків в солдати, всіх інших в Сибір. При чому не тільки винного, але і могли всю село заслати. Не дарма тому за порядком стежили і чиновники, а й самі дворяни. Кому ж хочеться втрачати селян! Селяни ж, які не мають права варити самим, ходили в кабаки або уповали на щедрість «пана», який міг від милості своєї піднести чарку. До речі, то хто вважає, що пияцтво традиційно для сільської Росії сильно помиляється. Не було у селянина і часу і коштів напиватися вусмерть. А хто ж орав тоді, сіяв, збирав урожай, а холодною зимою працював в будинку і прибирав сніг? Пив би безпробудно - помер від голода.Проізводство горілки ставало все масштабні і більш технологічні. На 19 століття припадає пік розквіту приватний горілчаних підприємств. Якраз в другій половині 19 століття початку історія нині всесвітньовідома марка «Смирнов», названа по імені засновника Петра Арсенійовича Смирнова.

Вводяться стандарти. Внесок в стандартизацію вніс і великий російський вчений Дмитро Іванович Менделєєв. Свою докторську дисертацію він назвав «Міркування про сполучення спирту з водою». Вчений створив рецепт у горілки під званої «Московська особлива», яка в 1894 році була запатентована російським урядом як російська національна горілка. У ній частка етилового спирту була 40%. Однак ще раніше в 1866 році було узаконено положення, про те, що мінімальна фортеця повинна становити ті самі 40%. В основу пропорції ліг спосіб вимірювання фортеці. Якщо горілку підпалювали і прогорають рівно половина, так званий полугар, то фортеця такої горілки була 38, 6 градусів. Для просто округлено до 40. Так що Мендель фактично досліджував вже готове поєднання. Що не благає його заслуги в області не тільки хімії, але і науки в цілому.

Що не благає його заслуги в області не тільки хімії, але і науки в цілому

На рубежі ХХ століття пияцтво і легкодоступность спиртних напоїв стало справжньою проблемою. Держава знову вводить монополію і сухий закон. Причому закон діє і під час царської влади, і під час тимчасового уряду, і у перші роки радянської влади. Поради особливо почали боротьбу з пияцтвом, використовуючи різні методи, в тому числі і агітацію. Випускаються плакати і брошури, безліч сатиричних творів, висміюють п'яниць. Ефект був. Держава випускає лічені сорти, щось на внутрішній ринок, щось на експорт. Державний стандарт якості пред'являв високі вимоги до виробленому. Якісної була навіть дешева горілка, іменована в народі «андроповкой», її ввели в обіг, коли на чолі СРСР перебував Андропов.

Якісної була навіть дешева горілка, іменована в народі «андроповкой», її ввели в обіг, коли на чолі СРСР перебував Андропов

Все змінилося в 90-і роки. Скасовано монополія держави на виробництво. Нові сорти і марки стали з'являтися мало не з геометричною прогресією. Яких тільки марок не було випущено! Не всі могли похвалитися не те що високою якістю. Так часом їх вживання загрожувало отруєннями!

Зараз обстановка на ринку горілки та горілчаної продукції трохи покращився. Наші виробники знову беруть медалі на престижних міжнародних конкурсах і виставках. І все таки на мою думку, даремно скасована монополія держави.

У колекції музею є не лише російська горілка, і іноземна.

Звичайно, горілка з України, екзотикою не рахується, та й здивувати їй складно. Але є тут експонати з інших країн. Ось наприклад, щось азіатське. Якби я і зважився спробувати таке, то довго б збирався з силами.

Зате кожен бажаючий може пройти міні дегустацію різних міцних напоїв. Що скажете про віскі 13 річної витримки?

Природно, такий музей не обійшовся без сувенірної лавки, власного корчми і календаря з 365 приводами випити.

Природно, такий музей не обійшовся без сувенірної лавки, власного корчми і календаря з 365 приводами випити

А хто ж орав тоді, сіяв, збирав урожай, а холодною зимою працював в будинку і прибирав сніг?
Що скажете про віскі 13 річної витримки?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация