Може, настав час продавати «Челсі»?

Коли в 2006 році чашкою радіоактивного чаю був убитий Олександр Литвиненко, британський уряд було вражене. Як пояснив мені Пол Кнотт, який перебував в Москві британський дипломат: «Ми розуміли, що відносини з Росією погіршувалися. Але те, що сталося в серці Лондона, здавалося нам неймовірним ».

Ця ситуація призвела до чергового розбіжності між Кремлем і Великобританією. Британський уряд Гордона Брауна зажадало, щоб Володимир Путін видав двох передбачуваних вбивць - Дмитра Ковтуна і Андрія Лугового. Путін передбачувано відмовився. З обох сторін лунали гнівні слова, а в Москві вигадували нескінченні теорії змови.

У підсумку реакція Великобританії була помірною. Лондон вислав чотирьох російських дипломатів. На той час, коли Девід Кемерон став прем'єр-міністром в 2010-му, про цю справу вже практично забули.

Пріоритетом Кемерона було підтримувати відкритим потік російських грошей в Лондон. Йдеться про мільярди доларів, велика частина яких инвестировалась в елітну нерухомість.

Перемотувати плівку на 2018 рік і бачимо, як інший російський шпигун Сергій Скрипаль отруєний черговим екзотичним отрутою. Кремль знову заперечує будь-яку свою причетність до цього. Або до речовини «Новачок», яким була покрита ручка парадних дверей Скрипаля в звичайному провінційному британському містечку Солсбері.

В суботу я побував в Солсбері. Це була цікава сцена.

Поліцейські все ще охороняють місце, де були знайдені Сергій і його дочка Юлія на лавці в центрі міста. Лавку викопали із землі і забрали. На газоні зібралися лісові голуби. На шоломах у чергових констеблів «ЮніонДжек» з нагоди весілля принца Гаррі з Меган Маркл.

Британський уряд не вірить запереченням російського посла у Великобританії Олександра Яковенко та офіційних осіб Москви.

Насправді той, хто намагався вбити Скрипаля (хто б це не був), очевидно, встиг сховатися. Однак Тереза ​​Мей вважає, що тільки Москва мала мотив вбити Скрипаля, який, як виявилося, все ще працював на МІ-6 і надавав відомості західним спецслужбам.

Коли в 2006 році чашкою радіоактивного чаю був убитий Олександр Литвиненко, британський уряд було вражене

Петро Саруханов / «Нова газета». Перейти на сайт художника

На цей раз Лондон прийняв більш жорсткі заходи. Крім висилки дипломатів є і спроби скоротити обсяг грошових коштів, що надходять до Британії з колишнього Радянського Союзу. Однією з перших жертв опинився Роман Абрамович, який не зміг побачити, як його «Челсі» переміг «Манчестер Юнайтед» з рахунком 1: 0 у фіналі Кубка Англії на стадіоні «Уемблі».

Причина? Згідно з виданням The Bell, термін його візи інвестора закінчився минулого місяця. Великобританія не продовжила його. Представники олігарха впевнені, що незабаром він отримає нову. Можливо, що так. Але все ж очевидно, що для майже 700 російських бізнесменів, які отримали візи «першого класу» в період з 2008 по 2015 рік, життя стає дедалі важче.

Протягом більшої частини періоду правління Путіна для російської еліти була можливість поєднувати дві ролі. Вони могли бути підприємцями, будувати свій міжнародний бізнес. І вони могли бути агентами держави, які, коли їх покличуть, беруть участь у великих патріотичних проектах: від Олімпійських ігор в Сочі до чемпіонату світу ФІФА цього літа і до нового блискучого моста в Крим через Керченську протоку.

Тепер же епоха такого дуалізму добігає кінця. Стає все більш неможливим бути одночасно міжнародним бізнесменом, що тримає свої активи на доларових рахунках в західних банках, і вірним кремлівським функціонером.

Занадто складно володіти футбольною командою прем'єр-ліги і бути у телефону щоразу, коли президентська служба просить про послугу.

Лондон є найбільш багатонаціональним містом в світі, будинком для десятків тисяч емігрантів з Росії. Багато з них - мої друзі. Я сподіваюся, що росіяни продовжать приїжджати до Великобританії і що Абрамович знову отримає візу. Якщо він не повернеться, нам буде його не вистачати! І ми бажаємо Росії всього найкращого на чемпіонаті світу цього літа.

Так, ми все одно раді приймати російських, навіть мільярдерів. Але британський уряд зараз показує, що це не відноситься до грошей олігархів. Можливо, настав час подумати про продаж «Челсі» і переїзді?

Я впевнений, що є багато інших країн, які будуть вельми не проти надати безпечну гавань для московських грошей.

Причина?
Можливо, настав час подумати про продаж «Челсі» і переїзді?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация