Можна мати подвійне громадянство в Росії (два громадянства)?

  1. Як отримати подвійне громадянство?
  2. Повідомлення про одержання другого громадянства ГУВМ МВС РФ
  3. Юридичні наслідки подвійного громадянства

Конституція Російської Федерації в частині 1, 2 статті 62 явно визначає, що громадянин Росії може мати подвійне громадянство, тобто одночасно бути і російським підданим і громадянином іншої держави. При цьому ні свободи, ні права, ні обов'язки, обумовлені громадянством РФ, з нього не знімаються і не скасовуються. Але є ряд нюансів, особливо в питаннях, що таке «мати подвійне громадянство» і що таке «мати два громадянства». А це принципово важливі з юридичної точки зору терміни, суть яких можна докорінно змінити бажання отримати друге громадянство для тих чи інших цілей.

Так, принципово у людини може бути множинне громадянство відразу декількох держав, але в російському законодавстві для позначення подібного статусу використовується термін «подвійне громадянство», а не «множинне громадянство». Тобто Російська Конституція не забороняє своїм підданим бути одночасно громадянами двох, трьох і більше країн, але не визнає інші підданства своїх громадян, не дозволених міждержавними договорами РФ.

Як отримати подвійне громадянство?

Відразу розберемося з термінологією: «подвійне громадянство» визнається Росією тільки в одному випадку - коли між РФ і іншою державою укладено міждержавний договір про подвійне громадянство, що зазначено в ст. 62 Конституції РФ. На сьогоднішній день подібний договір укладений Росією лише з Республікою Таджикистан (див. Закон № 152-ФЗ від 15 грудня 1996р. і п. 1 ст. 1 Договору між Україною і Російською Федерацією і Республікою Таджикистан про врегулювання питань подвійного громадянства від 07.09.1995 р). Таким чином, громадянин РФ може мати повноцінне подвійне громадянство тільки для двох країн: Російська Федерація і Таджикистан. У всіх інших випадках можна говорити лише про «двох громадянства» або про друге громадянство, але не подвійному.

Але існують ситуації, коли у громадянина Росії оформлено громадянство іншої держави, з яким міждержавний договір не укладався. У такому випадку вважається, що громадянин має «друге громадянство», яке в юридичному сенсі має дещо інше значення, ніж «подвійне громадянство». Для Росії громадянин, який має друге громадянство (крім громадянства Таджикистану), в будь-якому випадку буде тільки громадянином РФ.

Відповідно, в'їзд і виїзд з країни, звернення в органи та установи РФ, звернення в Російські органи за кордоном має проводитися тільки на підставі російських документів громадянина і на підставі російських законів. Це не перешкоджає громадянину з другим громадянством користуватися своїм другим паспортом в інших країнах.

Повідомлення про одержання другого громадянства ГУВМ МВС РФ

Протягом 60 днів з моменту набуття громадянства іншої держави громадянин РФ, який проживає на території Росії, зобов'язаний повідомити в письмовому вигляді Головне управління з питань міграції МВС РФ за місцем проживання (раніше ці функції виконувала скасована кілька років тому ФМС).

Для громадян, які постійно проживають за кордоном, таке правило не діє. Якщо громадянин не подав повідомлення в зв'язку з перебуванням за кордоном, він подає його не пізніше 30 днів з моменту в'їзду на територію Росії (п. 1 Положення, затвердженого Наказом Президента РФ № 699 від 21 грудня 2016р., ч. 3 ст. 6 Закону № 62-ФЗ від 31 травня 2002 року).

За подачу неповних відомостей або несвоєчасне відправлення повідомлення передбачається адміністративна відповідальність у вигляді штрафних санкцій від 500 до 1 000 рублів, згідно зі ст. 19.8.3. КоАП РФ

Юридичні наслідки подвійного громадянства

Конституція РФ (ст. 62) визначає, що набуття громадянином РФ громадянства іншої держави не припиняє самого громадянства Росії і ні в якому разі не звільняє громадянина від обов'язків і не скасовує його прав і свобод, пов'язаних з наявними у нього громадянством РФ, якщо інше не передбачено міжнародним договором з цією державою або федеральним законодавством.

Які юридичні наслідки подвійного громадянства і які обмеження встановлені федеральним законодавством для осіб з громадянством декількох держав одночасно?

  • Громадянин Росії з наявними громадянством іншої держави не має права вступити на державну службу в РФ, якщо тільки це обмеження не знімається міжнародним договором (см.п. 7 ч. 1 ст. 16 Закону № 79-ФЗ від 27 липня 2004 року).
  • Громадянин з подвійним громадянством не має права бути учасником, редактором або засновником ЗМІ, не може володіти, керувати або контролювати, тобто мати більше 20% акцій (часток) у статутному капіталі юридичної особи, яка бере участь в установі, редакції ЗМІ чи в організації, безпосередньо виробляє мовлення, а також здійснювати контроль над ЗМІ будь-яким іншим способом.
  • Особа з громадянством іншої держави не може бути членом Громадської палати РФ (Закон № 2124-1 від 27 грудня 1991 року (ст. 19.1), Закон № 32-ФЗ від 04 квітня 2005 року (п. 5 ч. 2 ст. 7)).

У тексті міждержавних договорів висвітлюються особливості подвійного громадянства, а саме: громадянин обох країн, які уклали відповідний договір, не може одночасно здійснювати права і обов'язки, які передбачені в громадянстві кожної країни. Так, якщо громадянин проходить службу за призовом в збройних силах тієї країни, в якій він знаходиться територіально на момент призову. Служити в ПС іншої країни він не буде.

Якщо громадянин, який має громадянство обох країн, які уклали міждержавний договір, знаходиться на території однієї з них, на нього не будуть поширюватися обмеження стосовно прав та обов'язків, передбачені для іноземців в цій країні.

Існують, однак, правова колізія полягає в тому, що немає чітких правил, що встановлюють яких саме громадян РФ слід вважати «постійно проживають за межами Російської Федерації», коли починається і коли припиняється це статус. На поточний момент російське законодавство не містить явного визначення поняття «громадянин, який постійно проживає за межами Російської Федерації», не встановлені ні терміни ні умови. Можна розглядати ситуацію так, що реєстрація за місцем проживання (за місцем перебування) за певною адресою на території Росії підтверджує постійне проживання в Росії, а постановка громадянина на консульський облік в якості постійно проживає за межами РФ підтверджує постійне проживання за межами РФ.

Як отримати подвійне громадянство?
Як отримати подвійне громадянство?
Які юридичні наслідки подвійного громадянства і які обмеження встановлені федеральним законодавством для осіб з громадянством декількох держав одночасно?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация