MP3 - не музика, а шум

Формат аудіофайлів MP3 міцно увійшов в наше повсякденне життя. Цьому сприяє широке поширення портативних плеєрів, поліфонічних дзвінків мобільників і величезна кількість інтернет-ресурсів, що дозволяють завантажувати музичні композиції. Але переважна більшість тих, хто користується всіма цими благами цивілізації, навіть і не підозрюють - як мало спільного мають mp3-файли зі справжньою музикою. Формат аудіофайлів MP3 міцно увійшов в наше повсякденне життя

MP3 - не музика, а шум

Професор музикознавства Стенфордського університету Джонатан Бергер щороку проводить один і той же експеримент із залученням різних груп студентів. Зібравши учнів у великому приміщенні, він програє їм музичні композиції, збережені в різних форматах даних. У завдання випробовуваних входить визначення різниці в звучанні на слух.

В ході тесту студенти прослуховували як компрессированного в формат MP3- композиції, так і не змінені аудіозаписи з частотою 44100 Гц. В ході експерименту прозвучали уривки опери, джазові номери та рок-композиції. В результаті виявилося, що молоді люди завжди виявляли відмінності в якості оперних і джазових мелодій, але при прослуховуванні року вибирали самий стислий і урізаний варіант MP3 з бітрейтом 128 Кбіт / с.

Читайте також "Культурна еволюція змінить біологічну"

За шість років експериментів Бергер зміг спостерігати, як пристрасті молодого покоління стають все менш і менш вимогливими. Вони готові слухати свою улюблену музику в будь-якій якості, і навіть знаходять задоволення в низькій якості MP3-файлів: фоновому шипінні і відсутності верхніх і нижніх частот. Багато зізнавалися, що «вихолощена» музика їм подобається більше, оскільки її слухати більш комфортно.

Бергер порівняв отримані ним результати з роботами інших вчених-акустиків і дійшов невтішного висновку - люди перестали слухати музику у високій якості. Ще десяток років тому справжні аудіофіли витрачали астрономічні суми на придбання звуковідтворювального обладнання, здатного задовольнити їх слух. Зараз же кількість таких меломанів зменшується в геометричній прогресії. Люди не просто перестають любити «високу акустику» - вони її ненавидять.

«Наше сприйняття змінилося, і ми починаємо налаштовуватися в музиці на ті звуки, яким віддаємо перевагу в повсякденному житті. Для кого-то це шипіння, а для кого-то - клацання, - пише в своєму блозі медіа-журналіст Дейл Догерті. - Спотворення звуку і перешкоди стали культурним артефактом. І хоча ми часто не помічаємо такі дрібниці, досить озирнутися в минуле і порівняти старі записи з новими, щоб зрозуміти що відбулися за останнє десятиліття зміни ».

Дивіться фоторепортаж в розділі "Наука і історія"

Причини такого перевороту свідомості вчені назвати не можуть. Ясно лише те, що музика впритул наблизилася до тієї межі, за якою вона втратить естетичне значення і перетворитися в виключно комерційний продукт.

Довідка: Формат аудіо MP3 був розроблений в 1994 році аудіолабораторіей інституту Фраунгофера, як спосіб кодування звукової доріжки до кодекам MPEG-1/2, і спочатку носив назву MPEG Layer 3. Вже незабаром він придбав повну самостійність і став найпоширенішим файловим форматом для зберігання і передачі музики.

Формат MP3 використовує алгоритм стиснення з втратою даних, при якому від композиції відкидаються звукові частоти, нерозрізнені для слуху більшості людей. Частина, що залишилася піддається компресії, аналогічної тій, що використовується програмами-архіваторами. На виході отримує файл, розмір якого в кілька (до десяти) разів менше оригінального треку на CD.

Широке поширення формату MP3 не має під собою ніякого логічного пояснення. Незабаром після його появи інші аудіогруппи і компанії розробив альтернативні методи компресії - такі як OGG Vo r bis і AAC, що відрізняються кращими параметрами компресії при збереженні аналогічної якості звучання.

Крім того, в форматі MP3 відсутня можливість стискати звук без втрати якості, що вміють робити такі кодеки як FLAC і APE. Багато з них навіть не підтримуються сучасними звуковідтворюючими пристроями. Проте, жоден звуковий формат не добився такого визнання як MP3. Парадокс?

Читайте також в розділі "Наука і техніка"

3. Парадокс?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация