«Мрії кохання»: ноктюрн Ференца Ліста, присвячений Кароліні Вітгенштейн. Обговорення на LiveInternet

Ноктюрн "Мрії кохання» (N3 S 541), одне з найзнаменитіших творів Ференца Ліста, композитор присвятив головній любові у своєму житті. На жаль, у історії цієї любові був сумний кінець ...


У лютому 1847 Ференц Лист, уславлений у всій Європі 36-річний піаніст-віртуоз і композитор, давав концерти в Києві. Однією із слухачок на концерті в залі Київського університету св. Володимира була Кароліна Петрівна Вітгенштейн. 28-річна жінка була дружиною князя Миколи Сайн-Вітгенштейна, однак шлюб цей був невдалим, і після народження дочки Марії подружжя вже кілька років жили нарізно.

Ференц Ліст
Ференц Ліст

Кароліна Петрівна запросила Ліста погостювати до свого маєтку Воронинці неподалік від Києва. Після цього піаніст приїжджав в Воронинці ще тричі - і нарешті під час третього візиту, що тривав з жовтня 1847 по січень 1848 го, закохані вирішили поєднати свої долі і жити разом. Лист не хотів опинитися в двозначному становищі: йому була потрібна не любовна інтрига, а законний союз. Але Кароліна була заміжня - і ні чоловік, ні імператор Микола I не давали їй дозволу на розлучення. Тоді закохана жінка зважилася в буквальному сенсі слова на втечу - і, взявши дочку, покинула улюблені Воронинці, в які їй вже більше не судилося повернутися.

Кароліна Вітгенштейн
Кароліна Вітгенштейн

Протягом багатьох років Кароліна намагалася отримати розлучення, щоб повінчатися з Лістом. Вони жили разом у Веймарі, де геніальний музикант мав посаду придворного капельмейстера. З 1848 по 1861 рр. - час великого творчого злету композитора. Саме тоді були написані 12 симфонічних поем, багато фортепіанних творів, в тому числі «Соната» h-moll і концерти для фортепіано з оркестром. Тоді ж був закінчений фортепіанний цикл «Поетичні та релігійні гармонії» за Альфредом Ламартина, присвячений, як і всі симфонічні поеми, Кароліні.
У 1861 році, після тривалих клопотань у Ватикані, Папа Римський дозволив Ференцу Лісту і Кароліні Вітгенштейн нарешті обвінчатися. Закохані вирішують провести цей обряд в Римі 22 жовтня, в день 50-річчя композитора. Лист відмовляється від посади придворного капельмейстера Веймарського герцога і їде в Італію. У листі до Кароліні з Марселя він пише: «Це мої останні рядки. Моє тривале вигнання добігає кінця. Через п'ять днів я знайду в вас вітчизну, рідний дім і вівтар. О, якби я тільки зміг на схилі років забезпечити вам спокійну і радісне життя ».
20 жовтня, музикант вже в Римі. Все готово для церемонії вінчання. Але напередодні ввечері посланник Папи Римського приносить звістку про те, що весілля потрібно тимчасово відкласти, щоб знову переглянути справу про розлучення. Для закоханих це стало страшним ударом. Вражена Кароліна відмовляється від шлюбу з Лістом, але благає його залишитися жити в Римі, хоч і живуть вони тепер в різних будинках.

Коли в 1864 році помер колишній чоловік Кароліни, здавалося, що тепер уже ніщо їм не заважає. Але вона назавжди відмовилася від думки про шлюб, сприймаючи всі колишні перешкоди як волю Божу. Ференц Ліст в 1865 році, погодившись на вмовляння Кароліни, прийняв духовний сан і перебрався до Ватикану. До кінця життя вони продовжували спілкуватися, згодом тільки в листах. На столі великого музиканта під час його подорожей завжди стояв портрет Кароліни Вітгенштейн.

Сама ж вона зацікавилася канонічним правом і релігійним рухом в минулому і сучасності і присвятила цій темі багато праць. Римляни називали її «Сивілою з вулиці Бабуїно», а відомий італійський історик і белетрист Ч. Канту вважав «найбільш освіченою жінкою і глибоким мислителем XIX століття». Кароліна Вітгенштейн не змогла набагато пережити Ференца Ліста, якого не стало 31 липня 1886 р і померла в Римі в ніч з 8 на 9 березня 1887 р Так закінчилася ця історія великої любові ...

джерело

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация