Мучениця Ніна (Кузнєцова)

Ніна Кузнєцова з батьками

Блаженна мучениця Ніна народилася 28 грудня 1887 року в селі Лаль Архангельської губернії (нині це місто в Вятської області) в благочестивій родині урядника Олексія Кузнєцова і дружини його Анни. Вона була єдиною дитиною, і батьки любили її до надзвичайності. Вони мріяли видати дочку заміж, але Ніна з дитинства любила тільки молитву, монастирі і духовні книги. Храмов тоді було чимало, в одному тільки Лальска шість, хоча в ті роки це було невелике село. Подивився батько на тяжіння дочки до духовного і вирішив, що не сприятливо для неї буде порятунок на шляхах життя сімейної. Раз так, то нерозумно буде і перешкоджати її духовним прагненням. Батько віддав їй комору, в якому сам змайстрував полиці, і став купувати їй духовні книги. Так у Ніни зібралася багата бібліотека, і не було для неї більшого розради, ніж читання книг. Вона багато молилася, багато молитви знала напам'ять, на пам'ять читала Псалтир. В постійній молитві і трудах душа її зростала і зміцнювалася в чистоті, чесноти і досконало. Тоді ж вона стала приймати подорожніх і людей знедолених. Батьки цілком змирилися з обраним нею життєвим тереном, та й самі бачили, що настав час гонінь, і вже яка тепер щасливе сімейне життя, коли християн починають переслідувати, мучити і вбивати.

У 1932 році влада заарештувала Олексія і Ганну, які були вже в літах; вони не витримали тягот укладення і незабаром померли. Влада збиралися заарештувати разом з ними і Ніну, але під час арешту батьків її від переживань розбив параліч, і згодом вона насилу пересувалася і майже не володіла правою рукою. Коли потрібно було перехреститися, вона завжди допомагала собі лівою рукою. Якби не сталося з нею хвороби, засудили б і її на висновок, але через її немочі, протримавши місяць в Котласского в'язниці, Ніну відпустили додому. З тієї ж причини влада залишила їй будинок і все майно, яким вона розпорядилася якнайкраще. Будинок був великий, пятістенний, з величезною кухнею, де на полу вміщувалося до двадцяти чоловік і на печі п'ять, була ще велика кімната, яка вся займалася народом, в основному жінками, у яких були арештовані чоловіки, а майно відібрано. Всі вони йшли до Ніни, у якій знаходили притулок і їжу. Вона сама укладала їх ночувати, що було для неї нелегко через хворобу.

Після закриття на початку революції Коряжемского монастиря братія його перебралася в Лальск, тут утворився монастир з дванадцяти чоловік. Під храмом, в колишньому складському приміщенні, монахи склали піч, прорубали два віконця, перегородили склад надвоє і у них вийшло дві келії. Тут вони жили, а служили в Лальска соборі, і в своєму житті, і в церковній службі повністю зберігаючи монастирський устав. Вже і монастирів в Північній Русі не залишилося, а тут був монастир, і дванадцять чоловік братії зберігали чернече благочестя і благочиння. Настоятелем монастиря був ігумен Павло (Хотемов). Родом він був з зирян, з глухого села неподалік від Усть-Сисольск (нині місто Сиктивкар). Грамоті його навчив благодійник учитель, який викладав в місті, але щоліта, повертаючись додому, проходив через село, де жили батьки хлопчика. Учитель давав йому завдання на літо, пояснював урок і йшов, а на зворотному шляху брав виконане і ставив нове, і так хлопчик навчився грамоті. На все життя отець Павло зберіг вдячність до свого вчителя і згадував його за кожною літургією. Але ще більше він був вдячний тим, хто пробудив у ньому інтерес до грамоті духовної, любов до Христа і чернечого життя. Був він тоді підлітком, і ось сільські жінки зібралися йти на прощу до Києва пішки і запропонували взяти з собою і його. Він швидко зібрався, навіть шапки не взяв. Подорож зайняла цілий рік. Ось тоді, біля мощей преподобних в печерах Києво-Печерського монастиря, він цілком зрозумів і оцінив, що це таке - рятівний чернечий шлях. «Я за тих жінок, хто мене в Київ водив, щодня молюся, - говорив отець Павло, - якби не потрапив я тоді до Києва, то не став би ченцем, а не став би ченцем, то не втік би». «А тепер, батюшка, спасешся?» - питав його послушник Андрій Мелентьев. «А що не врятуюся ?! Біси мене потягнуть до пекла, так я от так руки розставлю та скажу: я християнин! немає вам до мене справи! »

Отець Павло був великим подвижником. Він пам'ятав напам'ять більше шестисот імен людей, за яких постійно молився за літургією. Щоб мати можливість пом'янути всіх, він приходив в храм за кілька годин до початку Служби Божої, здійснював проскомідію і молився за кожну людину. Коли його запитували, що таке монастир, він відповідав: монастир - це сімнадцята кафізма і кисла капуста кожен день, в простоті свого серця виділяючи для питається головне - молитву і пост. Сам він постив дуже суворо. Бувало, принесе йому хто-небудь домашнього печива або ватрушек смачних. Отець Павло подивиться, пощупає і сяк скаже зі сміхом: «Ой, ой, сильно хороші, так шкода». І піде. Ці ватрушки потім так і лежать, поки не засохне. Ніна забирала ці сухарі у батька Павла, розмочувати їх в ковші з водою і їла. Це і була вся їжа подвижниці протягом багатьох років.

Після того як в 1928 році і цей монастир в Лальска був владою закритий, частина братії і серед них ігумени Павло і Нифонт, який був в монастирі скарбником, знайшли притулок в будинку блаженної Ніни.

Монастирський статут блаженна дотримувалася строго. Спала вона чотири години на добу і о другій годині ночі незмінно ставала разом з монахами на молитву. І ніколи вона не пила ні чаю, ні молока, не їла цукру і нічого смачного, а вся її щоденна їжа складалася з розмочених у воді сухарів. І це при тому, що в світлиці у неї самовар зі столу не сходив, один скипить, інший ставлять, а за столом навколо самовара люди сидять, чай п'ють, їдять, повен двір коней, тому що і проїжджі у неї зупинялися: за постій платити не треба, та й шукати не треба, будинок блаженної Ніни, Уряднікова дочки, кожен вкаже, а вже в будинку все не по мирському, а по простому православним звичаєм влаштовано - всякий тут знаходив притулок і якусь їжу; у кого був надлишок хліба, борошна або крупи, ті, їдучи, залишали його для інших. Гості господині розташовувалися зазвичай навколо столу, але сама Ніна ніколи за стіл не сідала, а в кутку перед піччю у загородочкі на чурбачков. Вона ніколи не спала на ліжку, ляже в кутку хати під умивальником, натягне калечная руками на голову ковдру, згорнеться калачиком і спить. У храмі вона була присутня за кожною службою; влаштовувалася де-небудь на криласі і робила вигляд, що спить. Але варто було кому-небудь затнутися в службі, як вона відразу подавала голос і читала, що слід було далі, бо службу вона знала напам'ять. Зір у батька Павла було худе, і він, знаючи, що блаженна пам'ятає служби і церковний статут, бувало, відкривав з вівтаря двері і питав звідти: «Нінка, яке зачало Апостола і Євангелія читати?» Вона тут же і відповідала: такі-то , і ніколи не помилялася.

В цей час за псаломщика на криласі був послушник Андрій Мелентьев. Багатьох з тих, хто співав раніше в церкві, кого закулачілі, кого вислали, а деякі самі роз'їхалися і поховалися. Залишилися тільки бабусі-матінки та купчихи-бабусі, та інших бабусь назбирає дяк і з ними співає. А поки з ними співає, забуде вчасно потрібний Апостол знайти, а пора вже виходити читати. Блаженна сидить на криласі з закритими очима, роблячи вигляд, що спить, і в цей момент говорить: «Відкривай зачало ...» - «Ну, не заважай, Нінка», - відповість послушник, а сам спішно шукає. Перший час він не вірив, що вона йому вірно говорить, але потім, багаторазово переконавшись в цьому, вже не перевіряв.

У тридцятих роках з монастирських священиків залишився тільки ігумен Павло (Хотемов), і стали парафіяни побоюватися - чи зможе вести кожен день службу старець, який через вік ставав дуже немічним. Отець Павло хотів запросити служити ієромонаха, який щойно повернувся з ув'язнення, але староста храму злякалася і стала проти цього. Тоді запросили протоієрея Леоніда Істоміна, який служив в селі Опаріна. Він був родом з Великого Устюга, до революції був лісничим, а після революції, в самий розпал гонінь на Церкву, висловив бажання стати священнослужителем і був висвячений. Дуже переживали отець Павло і блаженна, а ну як прийде мирської протоієрей і порушить статут монастирський. Він прийде настоятелем, як його не послухати, якщо він зажадає скоротити службу? Андрій Мелентьев сказав блаженної: «Нінушка, давай так вмовимося - Не будемо піддаватися, поки він сам не заборонить. А й то - посперечаємось трошки. Скажімо: батюшка, по-перше, собор, а по-друге, в місті був монастир, люди тут освічені, розуміють службу. Ось ми і тримаємося за церковний статут, щоб пороку нам від людей не було. А якщо вже ви благословіть - так і буде, як благословіть ». А заздалегідь вирішили вони священика ні про що не питати. Отець Леонід, прослуживши кілька перших служб, нічого не сказав, так і залишилася у них в соборі повна монастирська служба. За молитвами і заступництвом блаженної Ніни собор в Лальска довго не закривався, хоча влада не раз брали кроки до припинення в ньому богослужіння. На початку тридцятих років вони все ж розпорядилися закрити собор, але блаженна тоді стала писати в Москву рішучі листи, зібрала і відправила ходоків і діяла настільки твердо і невідступно, що владі довелося поступитися і повернути собор православним.

У початку 1937 року співробітники НКВС заарештували батька Леоніда Істоміна, послушника Андрія Мелентьєва, старосту храму, співочих, багатьох прихожан і останніх ще залишалися на волі священиків. Всі вони були етаповані в Великий Устюг і укладені в храмі Архангела Михайла, перетвореному у в'язницю.

31 жовтня 1937 року співробітники НКВС заарештували блаженну Ніну, але звинувачення проти неї не 31 жовтня 1937 року співробітники НКВС заарештували блаженну Ніну, але звинувачення проти неї не   знайшли знайшли. Півмісяця протримали блаженну в Лальска в'язниці, ні про що не питаючи, не пред'являючи обвинувачення. Влада примушували до лжесвідчення проти блаженної багатьох людей, але погодився на це тільки один - заступник голови Лальска сільради. Він дав свідчення про те, що блаженна Ніна є активною церковніцей, яка не тільки противиться закриття храмів, але невпинно піклується про відкриття нових. «Влітку 1936 року, коли селищна рада мала намір закрити церкву в Лальска, - показував він, - Кузнєцова організувала кампанію, яка призвела до зриву цього заходу, вона збирала підписи і проводила зборів віруючих, надаючи для цієї мети свій будинок. У серпні 1937 року сільрада почав збирати підписи серед мешканців Лальска, які бажали б закрити храм, але Кузнєцова знову зібрала збори віруючих в своєму будинку і, таким чином, зірвала захід, намічене до проведення радянською владою. Коли був заарештований дяк Мелентьев, Кузнєцова відразу ж стала клопотати за нього, просити, щоб його звільнили, брала його під захист ».

Після цих показань в середині листопада блаженної Ніні було пред'явлено звинувачення, і вона була допитана.

- Слідство має дані про те, що ви протягом ряду років надавали свою квартиру для зборищ церковників, чи так це?

- Так, у мене в квартирі досі проживає священик Павло Федорович Хотемов, а також приходили інші віруючі з питань церкви і служби в ній.

- Слідству відомо, що ви з питання відкриття Лальска собору говорили: «Ця влада довго не протримається, все одно скоро буде війна і знову все буде по-старому». Чи так це?

- Ні, цього я не говорила.

Винною себе перед радянською владою блаженна не визнала.

Але що було робити з калікою, сам зміст якої в тюрмі було для влади незручним, а по популярності блаженної серед народу і страшним - і на наступний же день після допиту вона була відправлена ​​до в'язниці міста Котласа. 23 листопада 1937 року Трійка НКВС засудила блаженну Ніну до восьми років ув'язнення у виправно-трудовий табір. Блаженна Ніна була відправлена ​​в один з таборів Архангельської області, але недовго пробула тут сповідниця. Вона померла в концтаборі 14 травня 1938 року.

Зарахована до лику святих новомучеників і сповідників Російських на Ювілейному Архієрейському Соборі Руської Православної Церкви в серпні 2000 року для загальноцерковного шанування.

Ігумен Дамаскін. "Мученики, сповідники і подвижники благочестя Руської Православної Церкви XX століття"

«А тепер, батюшка, спасешся?
«А що не врятуюся ?
Зір у батька Павла було худе, і він, знаючи, що блаженна пам'ятає служби і церковний статут, бувало, відкривав з вівтаря двері і питав звідти: «Нінка, яке зачало Апостола і Євангелія читати?
Він прийде настоятелем, як його не послухати, якщо він зажадає скоротити службу?
Слідство має дані про те, що ви протягом ряду років надавали свою квартиру для зборищ церковників, чи так це?
Чи так це?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация