Мучитися від болю, щоб спокутувати гріхи - людоїдська логіка

  1. Дивитися на який страждає людини і говорити: «Це тобі за твоїм гріхам» - це, мені здається, верх гордості,...

Протоієрей Олександр Ільяшенко - про біль і знеболювання, а також про те, чи дається хвороба в покарання. Протоієрей Олександр Ільяшенко - про біль і знеболювання, а також про те, чи дається хвороба в покарання

Протоієрей Олександр Ільяшенко

Часом доводиться чути думку, ніби люди повинні страждати і мучитися від болю, нібито таким чином спокутуючи свої гріхи. Погодитися з такою думкою не можна, тим більше дивно чути таке твердження від віруючої людини.

Апостол Павло сказав: «Носіть тягарі один одного, і так виконаєте закон Христовий» (Гал. 6: 1,2). Господь через апостола Павла закликає нас один одному допомагати. І Сам Він зціляв недужих по їх вірі, позбавляючи від страждань. Що ж, ми, називаючи себе християнами, не будемо на це звертати увагу?

З цієї дивної думки випливає ще більш дивне наслідок, що святі чудотворці, які зцілювали людей, працювали даремно і мало не проти волі Божої. Адже хай краще стражденні страждають і вмирають в стражданнях. Якась людоїдська логіка. Знаменитий хірург, святитель Лука Войно-Ясенецький , Одним з найперших в світі, якщо не найпершим, розробляв регіонарних анестезію, яку зараз часто-густо застосовують в медицині, і в стоматології зокрема. Розробляв для того, щоб полегшувати людям страждання.

Кілька років тому мені робили операцію. Звичайно, як будь-яка людина, я хвилювався. Привозять в операційну, оглядаюся, на стінах хрестики висять - ось, значить, приміщення освячено, вже краще. Побачив на стіні ікону святителя Луки Войно-Ясенецького - і зовсім заспокоївся.

Звичайно, ми повинні докладати всіх зусиль, щоб полегшити людям страждання. Господь закликає нас робити добро ворогам нашим! Тим більше, наша задача допомагати стражденним братам.

Дивитися на який страждає людини і говорити: «Це тобі за твоїм гріхам» - це, мені здається, верх гордості, безумним жорстокості, бездарності і безсердечності. Якийсь вкрай збочене розуміння суті християнства.

Дивлячись на любов і доброту оточуючих, людина і страждання буде переносити легше, і він глибше усвідомлює їх зміст. А якщо він буде дивитися на наше бездушність, то до його фізичних страждань додадуться ще й моральні.

Років сім тому мене запросили в хоспіс хрестити і причастити мого колишнього старшого за досвідом і за віком товариша по службі. Він був свого часу членом партії, жартівник і веселун, який за словом в кишеню не ліз, а тепер я побачив його немічного, що знаходиться при смерті.

Ми його назвали, він причастився, лежав на боці, здавалося в забутті. Але ось він відкриває очі, дивиться на стіну і каже: «Хрест». Ми дивимося в ту сторону, але нічого, крім лікарняної стіни, не бачимо. А ось тільки що хрестився і прийняв Святе Причастя побачив хрест.

А тепер уявіть, що священик сказав би йому: «Ти, брат, за життя жив як хотів, то і то робив, по життю ти грішна людина, а ще й біль фізичну намагаєшся приглушити? Страждай собі для порятунку душі, а я до тебе не піду ». Чи місце такому священикові-псевдохрістіаніну в Церкві?

Так, відомо, що стражданням душа очищується. Але це - процес таємничий. Одна справа, якщо людина сприймає з вірою те, що Господь послав йому таке страждання - значить, так тому і бути, його треба переносити, отже, Господь так веде тебе до спасіння. Все це людина може прийняти для себе тільки сам. І якщо поруч знаходяться добрі люди, які на цьому складному, тернистому шляху порятунку людини допомагають своїм коханням, турботою, ніжністю, ласкою, співчуттям, грамотної медичною допомогою, - вони полегшують йому цей шлях. За любов оточуючих і його любов множиться.

Так що не треба тут мудрувань. Все ж просто і зрозуміло. Господь говорить: «Хворий був і відвідали Мене» (Мф. 25:34). Що значить «відвідали», себе, чи що, показали? Відвідали хворого, значить, постаралися полегшити його страждання тим або іншим способом. Адже про це Господь говорить. А якщо пройшли байдуже повз страждає людини, то тоді загробне доля наша незавидна.

Те, що серед православних є ті, хто стверджує, ніби хвороба дається грішним людям в покарання, щоб ті духовно очистилися, так це наша, священницька, недоробка. Та ще склалися такі ось спотворені уявлення через багатьох, багатьох років розхристаною життя.

Але не дарма ж раніше говорили: «Росіяни люди - добрі люди». Так воно і є, такими наші співвітчизники і залишилися, але стільки випробувань, стільки несправедливості, стільки нелюдського ставлення нападав і обрушується на пересічної людини. Тому так багато перекручених уявлень і про духовне життя, і про людину взагалі. Це дуже сумний факт, сумне свідчення про те, що ми багато в чому, не дивлячись на зовнішню культуру, здичавіли. Втратили то добре, милостиве стан душі, яке було характерно для російського народу.

Записала Оксана Головко

Що ж, ми, називаючи себе християнами, не будемо на це звертати увагу?
А тепер уявіть, що священик сказав би йому: «Ти, брат, за життя жив як хотів, то і то робив, по життю ти грішна людина, а ще й біль фізичну намагаєшся приглушити?
Чи місце такому священикові-псевдохрістіаніну в Церкві?
Що значить «відвідали», себе, чи що, показали?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация