Мультфільм «Діти проти чарівників»: православне думку

Ми попросили головного редактора «Игромании» подивитися і прокоментувати скандальний мультфільм в жанрі «православного фентезі» з точки зору віруючого.

Всупереч поширеній в суспільстві думку, суть православ'я не в боротьбі з сумнівними з етичної точки зору культурними явищами. І не в развешивании на всі речі і всіх людей ярликів «чорне» і «біле». І не в установці найбільшого числа свічок біля ікони улюбленого святого.

Сформулюю так: православ'я будується навколо Христа, Його вчення і вибудовування відносин з Ним. І ще, як не дивно, навколо вибудовування відносин з оточуючими тебе людьми, «ближніми». Тому чим більше в творі євангельських мотивів, чим більше ситуацій, що дозволяють героям робити етичні вибори, чим більше там відчувається присутність Бога в тій чи іншій формі - тим такий твір цікавіше і корисніше для православної людини. Тим воно більш християнське, якщо завгодно. Найяскравіший приклад - «Хроніки Нарнії» Клайва С. Льюїса.

Але що пропонують нам з цієї позиції «Діти проти чарівників»?

Але що пропонують нам з цієї позиції «Діти проти чарівників»

Перше, що мені впало в очі, - Христос творцям мультфільму не цікавий. Центральна тема твору - біси і злісні чаклуни-сатаністи. Так, тема темних сил і їх взаємодії з людиною широко висвітлюється в християнській літературі, як вероучительной (Феофан Затворник), так і масової ( «Листи Баламута» того ж Льюїса). Однак навіть при розгляді подібних тим автори не брали до уваги Бога. Незацікавленість же творців мультика Христом так велика, що вони не завдали собі клопоту навіть промальовувати ікону Спасителя в іконостасі в сцені з молебнем ченців! Святі відмінно промальовані, а Христос - немає! Ось вам і пріоритети ...

Не видно Бога і в сюжеті. Демонічні сили охоче виявляють себе одному з героїв в печері, але ось ангелів ніде не видно. По суті, вищими представниками світлих сил показані грецькі ченці. У цьому начебто й немає нічого неприпустимого, але з боку це можна прийняти за чаклунство. Ченці вручають дітям чудотворний хрест ( «це наше рукоділля, це наша зброя»), моляться, щоб він спрацював, а участі Бога в чудотворення не показали. Духовна лайка ведеться між російськими військовими і грецькими ченцями з одного боку і демонами з іншого, що злегка не відповідає православним уявленням. Може, це і недоробка, а не якийсь підступний задум, але недоробка вкрай прикра.

З образами ворогів у мультфільму взагалі великі проблеми. В один котел полетіли і чорти, і сатаністи, і НАТО. При цьому, взагалі кажучи, ні другі, ні треті основними загрозами порятунку душі не є - перед сучасним християнським світом стоять ну зовсім інші виклики. А мультфільм поводиться так, немов армія расчленітелей немовлят на чолі з Алістером Кроулі стукає в двері Храму Христа Спасителя пляшкою кока-коли. Актуальних небезпек творці все-таки трохи торкнулися, але про це нижче, а зараз - про політичний підтекст в особі НАТО.

Я не бачу нічого кримінального в тому, щоб вводити в дитячу казку політику. Але не треба видавати за політику вологі фантазії націоналістів, в яких російські підводні човни в територіальних водах Великобританії загрожують торпедувати корабель НАТО, і це не має ніяких наслідків. Напад на кораблі Альянсу на його території, Карл! Як можна весь мультфільм оспівувати військових і при цьому приписувати їм подібні дурниці?

Взагалі, сам націоналістичний підтекст - «російські хороші, у них є захист, а все решта - злісні козли, які намагаються бідних російських знищити», - виглядає неймовірно дико, особливо в дитячому творі. Відразу хочеться здати цей витвір експертної комісії на перевірку: а чи не містить він ознак екстремізму і розпалювання міжнаціональної ворожнечі?

Відразу хочеться здати цей витвір експертної комісії на перевірку: а чи не містить він ознак екстремізму і розпалювання міжнаціональної ворожнечі

Але повернемося до християнських мотивів. Помітити неприховану ненависть до всього західного світу можна вже хвилині до п'ятої, але ось чого розгледіти не вдається - так це милосердя до ворогів і спроб їх наставити на шлях істинний. Наші браві герої намагаються напоумити всього одну дівчинку з цілої школи, і то недовго і лише на тій підставі, що вона росіянка. З учителями ніхто не церемониться - з автомата в них! Для порівняння згадайте сцену в «Дарах Смерті» (я зараз саме про книгу, не пам'ятаю, чи був цей епізод в екранізації), де під час вирішальної сутички Поттер намагається умовити Волдеморта покаятися.

Тут варто згадати, що книга «Діти проти чарівників», по якій зняли цей мультфільм, писалася як раз в пику «Гаррі Поттеру». Автори наполегливо намагалися пропхнути думка, що творіння Роулінг - шкідлива антихристиянська література, повна окультизму і чорної магії. Сам підхід до злочинців в ДПВ примітивний - вони, на мій погляд, показані аж ніяк не з позиції християнської системи світу. Чаклуни просто злі - НЕ поневолені і ошукані силами темряви люди, за душі яких треба помолитися і поборотися, а саме носії чистого зла, не варті ні жалю, ні шансу на виправлення - тільки знищення. А вони ж просто програли духовну боротьбу!

При цьому не сказати, що мультфільм абсолютно шкідливий і непроглядній неправильний. У ньому є і здорові, які не викликають у православної людини питань ідеї. Місцями непогано розкрита тема духовної боротьби і ролі в ній особистих пристрастей як проломів в обороні. Відмінно придумано з уроками у злих чарівників - на простих прикладах демонструються багато «модні» небезпеки сучасного світу. А то мені траплялося зустрічати православних (за їхніми словами) людей, які щоранку уявляють собі дорогу машину, сподіваючись таким чином «притягнути» її. Ось їм би епізод з уроком жадібності глянути!

Присвяти себе мультик розкриття цієї теми, покажи все схеми того, як людську жадібність і дурість використовують для збагачення, а то і зовсім щоб губити чужі душі, - зі скрипом можна було б закрити очі на огидну 3D-графіку і інші косяки та визнати твір корисним . Але те, що мультфільм вчить націоналізму, не може нічого розповісти про Бога і не ретранслює євангельські ідеї, робить його для мене однозначно неправославних твором.

Щоб ковбаса була з м'яса, цього м'яса в ній повинен бути хоча б 51%. А якщо в ній 60% туалетного паперу - вона з туалетного паперу, і є я її не буду. І вам не раджу.

Але що пропонують нам з цієї позиції «Діти проти чарівників»?
Як можна весь мультфільм оспівувати військових і при цьому приписувати їм подібні дурниці?
Відразу хочеться здати цей витвір експертної комісії на перевірку: а чи не містить він ознак екстремізму і розпалювання міжнаціональної ворожнечі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация