Музеї Московського Кремля: - Цикл № 5. «Шедеври давньоруського живопису соборів Московського Кремля»

  1. Соловйова Лариса Валентинівна

Цикл «Шедеври давньоруського живопису соборів Московського Кремля» (№ 5) зацікавить любителів російської середньовічної живопису. З перших століть встановлення християнства на Русі російські люди стали звертатися з молитвами про захист і заступництво до Богоматері і до святого Миколая, і з особливим трепетом схилялися перед зображеннями Страшного суду і Символу віри. Цикл присвячений унікальних пам'ятників давньоруського живопису з Кремлівських соборів. Слухачі познайомляться зі стародавніми іконами Богоматері, дізнаються про численні і широко поширених переказах, присвячених чудесам Богородичних образів. У другій лекції йтиметься про есхатологічні християнських творах і догматах, які знайшли своє відображення в грандіозних фрескові розписи Архангельського і Успенського соборів. Про незбережених Кремлівських храмах святого Миколая, про житіє святого, про особливості його шанування на Русі слухачам розкажуть в третій лекції циклу. Завершує цикл екскурсія по соборах Московського Кремля.

ЗМІСТ 7 Жовтень 2018 Тема Прославлення Богоматері в іконах і фресках Кремля (лекція).

Лекція знайомить з історією складання культу Богородиці і особливості його розвитку на грунті російської християнської культури. Ви дізнаєтеся про особливе шанування Богородиці на Русі, котрий знайшов відображення в російського іконопису. На прикладі рідкісної кремлівської колекції ікон і фресок ви познайомитеся з особливостями зображення Богоматері, з основними іконографічними типами її образів. Вам розкажуть про найбільш шанованих іконах кремлівського зборів, які брали участь в офіційних церемоніях царського двору. Ви дізнаєтеся, чому головні міські храми на Русі присвячувалися свята Успінню Богородиці.


14 Жовтень 2018 Іконографія Символу віри і Страшного суду (лекція).

Прийнявши православну віру, Русь долучилася до візантійської християнської середньовічної культури. З Візантії і Балкан вона отримала основні канони зображення священних образів і біблійних сюжетів уже в сформованому вигляді. Християнські образи були творчо перероблені російськими художниками. В ході лекції ви дізнаєтесь, що витоки зображення Страшного суду сягають живопису давньоримських катакомб. Найбільш ранній фрескове зображення Страшного суду на Русі датується XII ст. А іконографія символу «Символу віри» стала формуватися в епоху царювання Івана Грозного і отримала широке поширення тільки в XVII в.


21 Жовтень 2018 Шанування святого Миколая і його образів на Русі (лекція)

І в Візантії і на Русі Микола Чудотворець сприймався як один з найважливіших православних святих. У Софійському соборі Києва, побудованому в середині XI століття Ярославом Мудрим, в числі найбільш шанованих святих присутній і мозаїчне зображення святителя Миколая. З лекції ви дізнаєтесь, чому особливе шанування цього святого в межах Русі починається вже з початку прийняття християнської віри і чому іноземці, які відвідали російські землі, називали святого «другим російським Богом».


28 Жовтень 2018 Живопис кремлівських соборів (заняття в соборах)

Протягом століть московські правителі збирали чудотворні ікони і запрошували прославлених іконописців для їх створення. Головний собор Кремля - ​​Успенський собор зберігав найбільш шановані іконні образи. Колекція ікон собору дає уявлення про основні етапи розвитку іконописного мистецтва, починаючи з XI ст. і аж до кінця XVII в. У Благовіщенському соборі, домовому храмі царської сім'ї, зберігалися найбільш шановані християнські реліквії. Особливим шануванням користувалися чудотворні ікони Богоматері, які сприймалися як оберіг і захист Московського царства і його правителів. Під час екскурсії Ви познайомитеся з найвидатнішими пам'ятками іконопису, пізнаєте їх історію і пов'язані з ними перекази.


УМОВИ ВІДВІДУВАНЬ:

Лекції читаються в лекційному залі за адресою: вул. Манежна, д. 7.
Розташування на мапі .

Придбати квитки на кожну лекцію ви можете:
- онлайн на нашому сайті; продаж квитків онлайн на нашому сайті на кожну лекцію починається за 2 місяці до її читання;
- в касах №6, 7, 8 в Олександрівському саду тільки в день читання лекції.

Вартість однієї лекції для всіх категорій - 250 руб.

АВТОРИ: АВТОРИ:

Соловйова Лариса Валентинівна

Методист I категорії ,
Екскурсійно-методичний відділ,
Музеї Московського Кремля

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация