Музей бойової і трудової слави металургійного комплексу ЮУМК

З історії створення музею

Патріотичне і громадянське виховання підростаючого покоління було завжди актуальним і важливим, займало провідне положення в діяльності колективу Донецького металургійного коледжу (з 2012 р - металургійного комплексу ЮУМК), навіть в 90-і роки, коли воно не було затребуване державою і суспільством Патріотичне і громадянське виховання підростаючого покоління було завжди актуальним і важливим, займало провідне положення в діяльності колективу Донецького металургійного коледжу (з 2012 р - металургійного комплексу ЮУМК), навіть в 90-і роки, коли воно не було затребуване державою і суспільством.

4 травня 1979 р коледжі був відкритий Музей бойової і трудової слави, який став центром патріотичного виховання студентів. Понад сорок років тому ініціатором створення музею став секретар комітету ВЛКСМ, а з лютого 1982 по листопад 2012 року - заступник директора коледжу з навчальної роботи Зирянов Борис Сергійович. Він організував збір краєзнавчого матеріалу і роботу Ради майбутнього музею з числа ветеранів війни та праці, багато років пропрацювали в навчальному закладі, і учнів.

Про нищівних залпах "Катюш" у Сталінградській битві, при звільненні міст-героїв Севастополя та Одеси дізналися хлопці з розповідей гвардії майора у відставці Кулакова Семена Олексійовича, який пішов зі студентської лави на фронт в перший день війни. Більше тридцяти років викладач історії Кулаков С.А. прагнув до того, щоб майбутні фахівці стали справжніми людьми, надійними захисниками Батьківщини.

З четвертого курсу педагогічного інституту добровільно відправився на фронт Самойлов Василь Олексійович. В умовах фашистської блокади міста - героя Ленінграда при бомбардуваннях і артобстріл підрозділ, в якому бився політрук автороти Самойлов В.А., забезпечувало 25-й гвардійський винищувальний авіаполк пальним, боєприпасами і продовольством через Фінську затоку, а потім по "Дорозі життя" через Ладозьке озеро. На все життя запам'ятав кавалер орденів Вітчизняної війни і Червоної Зірки героїчний прорив блокади Ленінграда, який стався в день його народження. Майже двадцять років воєнрук, полковник у відставці Самойлов В.А. вчив майбутніх фахівців "військовій справі справжнім чином", передова їм свій бойовий досвід, готував до військової служби в Збройних Силах СРСР і Росії.

Берегти і примножувати славні бойові традиції вчив студентів викладач електроніки, гвардії полковник запасу Якутії Микола Лукич, який в роки війни, будучи стрільцем - бомбардиром, штурманом літака, штурманом авіаційної ескадрильї, зробив 250 бойових вильотів, з них 180 вильотів вночі, скинувши 21 тонну бомбового вантажу і 300 тисяч листівок. Учасник параду Перемоги Якутії Н.Л., нагороджений за мужність і відвагу в боях за Батьківщину орденами: Червоного Прапора, Вітчизняної війни, Червоної Зірки та "За службу Батьківщині в Збройних Силах СРСР» 3-го ступеня, після війни був серед тих, хто дав путівку в небо льотчику-космонавту СРСР Герману Степановичу Титову.

Велику роботу з художнього оформлення матеріалів музею провів ветеран війни, художник Рижиков Анатолій Іванович.

На одному з планшетів розміщені фотографії 12 учасників війни, довгі роки пропрацювали в нашому коледжі і внесли вагомий внесок у військово-патріотичне виховання майбутніх фахівців. Постійні зустрічі з ветеранами дають можливість студентам подивитися по-новому на звичайних, як їм здавалося, людей, побачити в них героїв, серцем доторкнутися до ратного подвигу, перейнятися любов'ю до захисників Вітчизни.

Наші студенти і випускники навчаються у героїв - фронтовиків усім споконвічно солдатським доблестям: мужності і відваги, хоробрості і стійкості, вмінню досконало володіти зброєю і бойовою технікою. Вони гідно продовжують славні традиції ветеранів - фронтовиків. У музеї - портрети вихованців коледжу, нагороджених орденом Червоної Зірки за мужність і героїзм під час бойових дій в Афганістані: Івченко Володимира, Куліша Віктора, Мулюкова Марата, медалями "За відвагу" і "За бойові заслуги": Науміка Олександра, Румянцева В'ячеслава, Тітаева Андрія, Толкунова Андрія, Шакірова Рафона і ін. Про їхні подвиги розповідає стенд "Ми - інтернаціоналісти!".

У музеї проводяться оглядові екскурсії не тільки для студентів коледжу, а й для школярів міста, які приймають участь в Днях відкритих дверей, проходять зустрічі студентів з ветеранами, знатними випускниками коледжу, офіцерами і курсантами військових училищ, уроки мужності, класні години та інші заходи.

Розділи експозиції музею:

• "Генерал, вчений, будівельник" про начальника будівництва Челябінського металургійного комбінату, Герої Соціалістичної Праці генерала армії А.Н. Комарівському;
• "Внесок челябінців в Перемогу над фашизмом у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.";
• "Челябінський металургійний комбінат - флагман якісної металургії Росії";
• "Металургійний коледж - колиска челябінських металургів".

Відкривають експозицію музею матеріали про життя і діяльності начальника будівництва ЧМК і Металургійного району в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. - Олександра Миколайовича Комаровського.

Ім'я Героя Соціалістичної Праці, лауреата Ленінської і Сталінської премій, доктора технічних наук, генерала армії А.Н. Комаровського (1906-1973 рр.) Увійшло в історію як ім'я активного учасника будівництва каналу імені Москви, оборонних рубежів Південного, Південно-Західного і Сталінградського фронтів Великої Вітчизняної війни, Челябінського металургійного комбінату, Московського державного університету ім. М.В. Ломоносова, першої в світі атомної електростанції в м.Обнінськ, прискорювача елементарних частинок в Дубні, Серпуховського синхрофазотрона, Новосибірського Академмістечка, Зоряного містечка космонавтів і ряду інших найважливіших оборонних об'ектов.За зразкове виконання завдань радянського уряду О.М. Комаровський сім разів був удостоєний вищої нагороди СРСР - ордена Леніна.

В результаті багаторічної пошукової роботи, що проводиться студентами під керівництвом Зирянова Б.С., музей поповнився цікавими експонатами, газетами та журналами суворої воєнної доби: "Правда", "Комсомольська правда", "Червоноармійська правда», "Челябінський робітник", "Челябінський металург "," За сталінський метал "," Техника - молодежи "та" Вогник ".

Вдова генерала армії А.Н. Комаровського - Галина Онуфріївна - подарувала музею особисті речі героя: парадно-вихідний мундир, кашкет, письмове приладдя, годинник, а кожному активісту групи "Пошук" книгу із серії "Життя чудових людей" - "Полководці і воєначальники Великої Вітчизняної війни", в якій поміщений нарис полковника В. Бистрова "Генерал армії Олександр Комаровський".

З особливою гордістю студенти демонструють відвідувачам музею копію грамоти Президії Верховної Ради СРСР № 4872 від 4 листопада 1949р. про присвоєння Комаровскому А.Н. звання Героя Соціалістичної Праці, Диплом імені льотчика - космонавта СРСР Ю.А. Гагаріна Федерації авіаційного спорту СРСР, яким був нагороджений Комаровський за безпосередню участь у забезпеченні виконання програм космічних досліджень і фотографію, що відобразила Олександра Миколайовича з Ю.А. Гагаріним і П.Р. Поповичем на Червоній площі, альбом репродукцій художника, льотчика - космонавта СРСР А.А. Леонова з дарчим написом подяки і вдячності головному будівельникові Зоряного містечка.
Завідувач кафедри Московського інженерно-будівельного інституту доктор технічних наук Б.В. Дубровський, учень Олександра Миколайовича, подарував музею список наукових праць і книгу Комаровського "Будівництво ядерних установок".

Цінним музейним матеріалом стали плакати, що відображають найважливіші події політичного, економічного та культурного життя країни в 70 - 90 роки XX століття. Це дозволяє не тільки збагатити експозицію музею, а й створювати спеціальні виставки плакатів (наприклад, "Росії вірні сини", "Люди безсмертного подвигу", "СРСР - Батьківщина космонавтики!", "XXII Олімпійські ігри в Москві" і ін.). Альбоми, газети, макети танків: Т-34, КВ-1, ІС-3 і ІСУ-152, які випускалися Танкоградом в роки Великої Вітчизняної війни. Патефон і репродуктор, за яким слухали щодня зведення Радінформбюро з фронтів боротьби з фашистами.

Серед цінних експонатів особисті речі генерала армії А.Н. Комаровського, двічі Героя Радянського Союзу, генерал-полковника танкових військ Василя Сергійовича Архипова, матеріали про викладачів і випускників - кавалерів бойових орденів, удостоєних за мужність і героїзм, виявлені ними під час захисту Вітчизни.

Експозиція музею повідомляє про те, що 1 вересня 1955 року перші 120 учнів приступили до занять в Челябінському гірничо-металургійному технікумі, перетвореному в 1991 р в металургійний коледж, а в 2012 - в металургійний комплекс Південно-Уральського багатопрофільного коледжу. За півстоліття в навчальному закладі склався високопрофесійний педагогічний колектив.

Завдяки творчій праці педагогів коледжу - колиски челябінських металургів, 22 тисячі випускників стали фахівцями. Ми пишаємося тим, що серед кращих металургів і будівельників Росії наші випускники - Герої Соціалістичної Праці: Іван Панфіловскій, Іван Погорілець і Леонтій Мацков, повний кавалер орденів Трудової Слави трьох ступенів, кращий сталевар Златоуста Олег Арсентьев, керівники цехів і відділів, передовики виробництва Челябінського металургійного комбінату - найбільшого підприємства в Європі з виробництва високоякісних сталей і сплавів. Дванадцять наших випускників стали лауреатами конкурсу "Людина року ОАО" ЧМК "в 2003 - 2012 рр.

Основні напрямки в роботі музею по патріотичному вихованню студентів:

• історико-краєзнавче;
• військово-патріотичне;
• соціально-патріотичне;
• спортивно-патріотичне.

У різні роки студенти і викладачі коледжу зустрічалися в музеї зі знаменитими гостями. Серед них були - Губернатори Челябінської області П.І. Сумін і Б.А. Дубровський, Голова Законодавчих зборів області В.В. Мякуш, Герої Радянського Союзу О.М. Южилін і генерал армії В.І. Варенников, повні кавалери орденів Слави трьох ступенів: І.І. Бугров, Ф.Е. Маслин і Г.П. Усиченко, народні артисти Росії: А.А. Голобородько (виконавець ролі маршала К.К. Рокоссовського в кінофільмі "Битва за Москву") і А.Б. Белявський (виконавець ролі Л. І. Брежнєва в кінофільмі "Сірі вовки"), В.А. Конкін, В.Б. Коренев, О.Г. Мітяєв і С.Ю.Юрскій.

Музей багато років підтримує творчі зв'язки з літературним об'єднанням Челябінського металургійного комбінату. У музеї відбулися зустрічі студентів з письменником Анатолієм Белозерцева, автором книг "Повість про російською генерала" (про двічі Героя Радянського Союзу В.С.Архіпове), "Сталінградський характер" (про генерала армії Героя Радянського Союзу В.І. Варенниковим) і поетом -фронтовіком Анатолієм Головіним, автором поеми "Танкоград". Майже щороку приймають рідні стіни коледжу свого вихованця, а нині співголови Спілки письменників Росії, проректора Літературного інституту ім. М.Горького, поета Валентина Сорокіна, автора історичних поем: "Коловрат", "Дмитро Донський", "Безсмертний маршал" (про Г.К.Жукове).

Безцінними реліквіями музею бойової і трудової слави стали книги: "Полководці Перемоги і їх військова спадщина" і "Афганська жнива", фотознімки, подаровані студентам коледжу нашим земляком, доктором військових та історичних наук, президентом Академії військових наук, генералом армії Гареева Махмутов Ахметович.

На основі краєзнавчого матеріалу музею бойової і трудової слави коледжу Зирянова Б.С. в 2001-2006 рр. було написано 6 статей в енциклопедії "Челябінськ" і 36 статей в енциклопедії "Челябінська область" - про челябінців - повних кавалерів орденів Слави 3-х ступенів і педагогів навчального закладу, удостоєних почесного звання "Заслужений вчитель Росії" і знака "Почесний працівник середньої професійної освіти.

За останні роки рада музею організував в коледжі п'ятнадцять тематичних вікторин, присвячених знаменним подіям в історії нашої держави.

Не випадково робота музею була відзначена бронзовою медаллю ВДНГ СРСР. Він зайняв в 2002, 2005 і 2007 роках перше місце в огляді-конкурсі громадських музеїв, кімнат бойової і трудової слави середніх спеціальних навчальних закладів Челябінської області і гірничо-металургійного комплексу Росії в 2005 році. Студентська команда коледжу, підготовлена ​​Зирянова Б.С., зайняла 1 місце в історичній олімпіаді серед студентів середніх професійних навчальних закладів Південно-Уральського регіону, присвяченій 60 і 70-річчя Перемоги радянського народу над фашизмом у Великій Вітчизняній війні.

26 квітня 2007 р Російський державний військовий історико-культурний центр при Уряді Російської Федерації нагородив ГОУ СПО "Челябінський металургійний коледж" Почесним знаком "За активну роботу з патріотичного виховання громадян Російської Федерації".
17 січня 2009 р студенти коледжу взяли активну участь в урочистому врученні народної премії "Світле минуле" знаменитим землякам, котрі прославили нашу Челябінську область в Росії і за її межами: Президенту Академії військових наук, генералу армії Махмутов Гареева, народному артисту СРСР, Герою Соціалістичної Праці Євгену Нестеренко, Герою Росії, полковнику Євгену Конопелкіну, конструктору ракетної зброї, Герою Соціалістичної Праці Володимиру Коновалову, краще біатлоністи світу ХХ століття, головному тренеру збірної Росії п про біатлону Олександру Тихонову, народному артисту Росії, головному режисеру Центрального театру Російської Армії Борису Морозову. У цей день відбулася незабутня зустріч студентів коледжу з заслуженими артистами Росії Олегом Мітяєвим, Сергієм Безруковим і Мариною Єсипенко, олімпійською чемпіонкою з біатлону Світланою Ішмуратова.

Генерал Гарєєв М.А. вручив студентам, членам Ради музею коледжу, книги: "Переможці, полководці і воєначальники", "Генерал армії Махмут Гарєєв" і календар "Військово - історичного журналу".

У вересні 2008 р музейний загін коледжу "Спадкоємці Перемоги" під керівництвом Зирянова Бориса Сергійовича взяв участь в XIV Всеросійському зльоті музеїв і патріотичних об'єднань «Зайди в історію Росії», що проходив у Федеральному дитячому оздоровчо - освітньому центрі «Зміна» в м Анапі Краснодарського краю.

Музейний загін був нагороджений Дипломом оргкомітету та книгою "Перші кавалери золотих зірок" за досягнуті успіхи в освітній програмі "Школа пошукача". Йому вручено вимпел і Диплом Федерації космонавтики Росії імені Юрія Гагаріна за досягнуті успіхи у вікторині "Відкритий космос".

Робота ради музею по патріотичному вихованню майбутніх фахівців на героїчні бойові та трудові традиції народів Росії триває.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация