Музейний острів - сузір'я найвідоміших музеїв Берліна

  1. Пам'ятки Берліна Рубрика: Берлін У далекому Середньовіччі північний край острова Шпрееінзель...
  2. Нереалізовані плани забудови острова
  3. Музейний острів і його музеї в наші дні
  4. Експонати музеїв Музейного острова
  5. Схожі публікації:

Пам'ятки Берліна

Рубрика: Берлін

У далекому Середньовіччі північний край острова Шпрееінзель представляла собою болотистий луг. Сюди виходили пополювати бранденбурзькі курфюрсти, які навряд чи могли припустити, що через кілька століть їх улюблені угіддя перетворяться в красивий оазис найвідоміших музеїв Берліна під загальною назвою Музейний острів (Museumsinsel). Сьогодні цей унікальний архітектурний та історико-культурний комплекс незмінно привертає увагу туристів і всіх справжніх цінителів мистецтва. І той факт, що в 1999 році Музейний острів узятий під охорону ЮНЕСКО і включено до переліку об'єктів Всесвітньої спадщини, красномовно говорить сам за себе.

З історії Музейного острова в Берліні

Якби лівий рукав річки Шпрее свого часу, в XVII столітті, чи не оснастили системою каналів, Музейного острова могло б і не бути. Яка тут зв'язок, запитаєте ви? Справа в тому, що внаслідок цього виник канал Купферграбен. Саме він і дав можливість осушити північний край острова Шпрееінзель. Між каналом і річкою утворився Кельнський острівець, на якому у другій половині XVII століття був розбитий парк Люстгартен. І ось в кінці вже XVIII століття (1797 рік) прусський король Фрідріх Вільгельм II приймає рішення підтримати ініціативу створення музею, в якому б розміщувалися твори мистецтва античного періоду та Нового часу. З такою пропозицією виступив професор мистецтвознавства Алоїс Хирт.

Однак ініціатива почала втілюватися в життя при наступному монарху, Фрідріха Вільгельма III. Згідно з його указом, музейне зібрання творів мистецтва має бути ретельно відібраним. Рішення короля схвалив і утворене бюргерство, все голосніше яка закликала владу країни створювати музеї як публічні зібрання творів мистецтва. Тепер залишалося масштабно перебудувати північну частину Шпрееінзеля. Без цього проект будівлі музею, представлений в 1822 році Карлом Фрідріхом Шинкелем, так і залишився б на папері. Крім зведення нового будинку проект передбачав вирівнювання каналу Купферграбен і будівництво кількох мостів. Була утворена спеціальна комісія зі зведення музею, якою керував відомий німецький філософ, державний діяч і дипломат Вільгельм фон Гумбольдт.

Частина Шпрееінзеля, де розташувалися скарбниці мистецтва, не відразу стали називати «Музейною островом». Ця назва поширилося в XIX століття. Воно з'явилося не випадково, і покликане було втілити в собі бажання Прусського королівства іменуватися культурним центром всієї Європи, ділячи це почесне звання з Парижем і Лондоном. Музейний острів дійсно став центром мистецтва і науки. По крайней мере, столиці Пруссії, а потім і Німеччини. А ще Берлін удостоївся прізвиська «Афіни на Шпрее». Подібні титули, до слова, присвоювалися в ті роки багатьом університетських містах на річках. Німецьке місто Дрезден, наприклад, іменувався Флоренцією на Ельбі.

Нереалізовані плани забудови острова

Оскільки представлені тут колекції мистецтва постійно росли, з'явилися плани щодо подальшої забудови та облаштування Музейного острова. Наприклад, німецький архітектор Альфред Мессель, що прославився проектуванням вілл для великої буржуазії, розраховував прилаштувати до будівлі Пергамського музею з південного боку додатковий корпус. Він дуже хотів розмістити в своєму дітище єгипетську колекцію. Однак ні цей, ні інші проекти залишилися нездійсненими. Оскільки виникло чимало нездоланних труднощів технічного і фінансового характеру.

Чи не пощастило і владі нацистської Німеччини, що планували перевлаштувати не тільки Музейний острів, а весь Берлін. Згідно з планами, розробленими особистим архітектором Гітлера і рейхсміністром озброєнь і боєприпасів Альбертом Шпеером, на Музейному острові могло б з'явитися ще чотири монументальних музею - Німецький музей, Музей єгипетського і переднеазиатского мистецтва, Музей XIX століття і Музей світової війни. Останній повинен був розташуватися уздовж Купферграбен, а перші три - на північному березі Шпреє, навпроти Музею кайзера Фрідріха. Автором проектів був великий німецький архітектор першої половини XX століття Вільгельм Крайс. Найбільшим з них міг би стати другою з наведеного вище переліку, який після коригування проекту стали називати Єгипетським музеєм. Його планувалася виставкова площа становила 75 тисяч кв. м.

м

Не залишилася без уваги фашистських правителів і південна частина острова Шпрееінзель. Архітектором молодіжного крила нацистської партії Гітлерюгенд Ханнс Дустманном була запропонована ідея створення тут нового Етнографічного музею, який би розташувався між Фрідріхштрассе і лінією міської залізниці. Крім того влади Третього рейху надумали забудувати ділянку між Ораніебургерштрассе, площею Монбіжуплац і Фрідріхштрассе. Для цього знадобилося б перенести палац Монбіжу, що раніше належав правила в Пруссії династії Гогенцоллернів. Однак усім цим грандіозним планам перешкодила Друга світова війна, розв'язана самими ж нацистами. В ході її було зруйновано і названий палац, який нині не існує - його так і не відновили ...

В ході її було зруйновано і названий палац, який нині не існує - його так і не відновили

Війна не пощадила і вже існуючі п'ять музеїв Музейного острова: масштаб руйнувань склав більше 70%. Згодом був затверджений план їх поетапного відновлення, який почав реалізовуватися з 1950 року. Однак поза планом чомусь залишився Новий музей (до того ж самий постраждалий з усіх). Його руїни прозвали «ганебною плямою», але брак площ не давала їх знести. Роботи стартували тільки в 1987 році і видалися дорогими. Повністю привести в порядок Музейний острів планувалося вже через два роки, проте роботи в цьому напрямку навіть не почалися - не вистачило коштів. Великомасштабні заходи щодо реставрації музейної скарбниці Берліна стартували в кінці 90-х років, тобто вже після об'єднання Німеччини. Фонд прусської культурної спадщини, будучи одним з найбільших установ культури світового масштабу, схвалив майстер-план Музейного острова і офіційно затвердив його. У його рамках було передбачено санація і об'єднання наявних будівель єдиний архітектурно-музейний ансамбль, а також реорганізацію колекцій, до 1989 року колишніх розділеними.

У його рамках було передбачено санація і об'єднання наявних будівель єдиний архітектурно-музейний ансамбль, а також реорганізацію колекцій, до 1989 року колишніх розділеними

Музейний острів і його музеї в наші дні

З обома берегами Шпрее острів з'єднує подвійний міст Монбіжу. Проїзд по ним громадського транспорту заборонений, так як обидва мости - це, по суті, вхід в Музей Боде. Його трикутне будівля якого всі люди знають. Особливо вражаючих розмірів купол, велично підноситься над північним краєм Шпрееінзеля. Острів з південного боку цього музею перетинає лінія міської електрички S-Bahn. Вона ж відокремлює Музей Боде від не менш представницького сусіда - Пергамского музею. В останньому зберігається дав йому назву Пергамський вівтар - монументальний твір античного мистецтва епохи еллінізму. Вхід в музей має вигляд площі, потрапити на неї можна по пішохідному мосту з вулиці Ам-Купферграбен.

Стара національна галерея, що сусідить з Пергамським музеєм, нагадує античний храм. Над її входом знаходиться кінна скульптура Фрідріха Вільгельма IV, а біля входу - обмежена дорическими колонами галявина. Влітку тут проходять концерти під відкритим небом і показують кіно. Вулиця Бодештрассе перетинає Музейний острів з південного боку Нового музею і Старої національної галереї. У західній частині острова, на південь від названої вулиці, знаходяться Старий музей і парк Люстгартен . У східній же частині острова розкинувся у всій своїй красі Берлінський собор .

Експонати музеїв Музейного острова

Старий музей . Відкрився в 1830 році, найперший на острові, колишні назви - Королівський музей, Музей старожитностей. Скарбниця рідкісних творів мистецтва Стародавнього Риму і античної Греції. На другому поверсі знаходиться колекція експонатів етруського мистецтва.

Новий музей. Відкрито в 1855 році, колишня назва Прусський королівський музей. Його експонати відображають чудове культурну спадщину скандинавських держав, Близького Сходу, Північної Африки та інших регіонів. У цьому музеї знаходиться і відомий у всьому світі бюст Нефертіті.

Музей Боде. Відкрився в 1904 році, був відомий як Музей кайзера Фрідріха. Зібрані унікальні скульптурні колекції і предмети мистецтва візантійської епохи, нумізматична колекція. Тут же знаходиться широко відомий Монетний кабінет, в чотирьох залах якого зберігаються монети всіх епох (VII століття до н. Е. - наші дні).

Стара національна галерея. Відкрився в 1876 році. В її стінах зберігається величезна колекція живопису художників XIX століття. Ви побачите роботи європейських майстрів в стилі класицизму, бидермайера, імпресіонізму, романтизму, модернізму.

Пергамський музей. Відкрився в 1930 році, друга назва - Пергамон-музей. У трьох його крилах розміщені окремі один від одного колекції - Антична колекція, Близькосхідний музей і Музей ісламського мистецтва. Крім Пергамского вівтаря II століття до н. е., найцінніші експонати - вавилонські ворота Іштар (VI ст. до н. е.) і фриз з Мшатти.


Схожі публікації:

Клініка «Шаріте» (фр Клініка «Шаріте» (фр. Charité)
«Шаріте» (фр. Charité - «любов до ближнього, милосердя») - найстаріша лікарня в Берліні, з більш ніж 3 000 місць вона є найбільшою університетською клінікою Європи. Приводом для створення Шаріте послужив наказ кабінету прусського короля Фрідріха ...

Відомство федерального канцлера Німеччини (нім Відомство федерального канцлера Німеччини (нім. Bundeskanzleramt)
Відомство федерального канцлера Німеччини - будівля в Берліні і місце знаходження однойменного німецького органу федеральної влади. В рамках переїзду німецького уряду з Бонна до Берліна Відомство освоїло нову будівлю, створене за проектами архит ...

Пам'ятник королю Фрідріху II Прусскому (нім Пам'ятник королю Фрідріху II Прусскому (нім. Denkmal König Friedrich II. Von Preußen)
Монументальна кінна статуя Фрідріха Великого присвячена королю Фрідріху II Прусскому, серед берлінців вона відома під короткою назвою «Старий Фріц». Статуя розташована в історичному центрі Берліна на середній смузі бульвару Унтер-ден-Лінден. Г ...

Пам'ятник Альбрехта фон Грефе (нім Пам'ятник Альбрехта фон Грефе (нім. Denkmal Albrecht von Graefe)
Пам'ятник німецькому хірургу-офтальмолога і професору офтальмології клініки Шаріте Альбрехта фон Грефе розташований на розі Шуманштрассе і Луізенштрассе і володіє складною конструкцією. Ініціатива створення пам'ятника виходила в 1872 році, через 2 роки ...

Міст Мольтке (нім Міст Мольтке (нім. Moltkebrücke)
Міст Мольтке - автомобільний і пішохідний міст, облицьований червоним піщаником, з несучими сталевими конструкціями на кам'яних опорах, побудований через річку Шпрее в районі Мітте Берліна. Міст, прикрашений скульптурами, був названий на честь Хельмута ...

Поділитися посиланням:

Яка тут зв'язок, запитаєте ви?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация