Музи поетів: немолоді автори і їх юні музи

  1. Федір Тютчев
  2. Микола Некрасов
  3. Федір Достоєвський
  4. Денис Давидов
  5. Олександр Пушкін
  6. Василь Жуковський
  7. Олександр Грибоєдов

Р азніца у віці, зрозуміло, не перешкода справжнього кохання. Тільки чомусь все зазвичай закінчується скандалом. Так відбувається і зараз, так було і в попередні століття. Втім, тоді від подібних романів залишалися і прекрасні вірші, а не тільки новинні заголовки. Згадуємо з Софією Багдасарова.

Федір Тютчев

Р азніца у віці, зрозуміло, не перешкода справжнього кохання

Федір Тютчев

Федір Тютчев

Олена Денисьева

Історія любові поета і Олени Денисьевой, мабуть, найвідоміша в цьому ряду. Він був старший за неї на 23 роки (йому 47, їй 24), знайомство їх відбулося в стінах Смольного інституту, де Олена навчалася в одному класі з його дочками. Напередодні випуску і придворних призначень (з смолянок традиційно обирали фрейлін) розгорівся скандал: керуючий інституту знайшов квартиру, яку коханці знімали для таємних побачень, Денисьева виявилася вагітною ...

Роман їх тривав 14 років, до самої її смерті. Всі ці роки Тютчев жив на дві сім'ї: він не залишав свою другу дружину, Ернестіна Пфеффель, (яка, до речі, теж стала його коханкою ще за життя першої дружини) з трьома дітьми і не міг залишити Олену і їх трьох дітей. Їй він присвятив вірші (так званий «Денісьевскій цикл»), що вважається одним з найбільш пронизливих в російської поезії.

Микола Некрасов

Іван Крамськой. Микола Некрасов в період «Останніх пісень». 1877-1878, Третьяковська галерея

1877-1878, Третьяковська галерея

Зінаїда Некрасова

А от Некрасов був одружений лише один раз. Втім, до цього його особисте життя було досить бурхливим: позаду - багаторічна співжиття з письменницею Авдотьей Панаєвій, їх померлий в дитинстві дитина; роман з французькою актрисою Селін Лефрой, інші історії ... Але душі хотілося спокою. Коли Некрасову було 48 років, він зустрів 23-річну голубооку блондинку Текле Анісімовни Вікторова, безграмотну дівчину з селян, солдатську дочку, утриманку петербурзького купця Литкіна. Некрасов повів її у «благодійника», перейменував в Зінаїду Миколаївну, водив на концерти, виставки, спектаклі, запрошував викладачів французької мови і музики. Типовий комплекс Пігмаліона.

І нарешті, з цієї простої і веселою дівчиною він обвінчався. Причому сам письменник був уже на смертному одрі, обряд довелося проводити на дому. Зіна залишалася з ним весь наступний період важкої хвороби. Через вісім місяців Некрасов помер від раку. А сім'я його молоду вдову відкинула.

Федір Достоєвський

Федір Достоєвський

Федір Достоєвський

Аполлінарія Суслова

Аполлінарія Суслова

Анна Достоєвська (Сниткина)

кохана Достоєвського , Знаменита Аполлінарія Суслова (кажуть, прототип Настасії Пилипівни), була молодша за нього на 18 років. Приїхала з провінції 21-річна дівчина цілеспрямовано шукала зустрічі з 40-річним письменником, переслідувала його листами і постійно впадала в очі. Незабаром у Достоєвського і його шанувальниці почався роман. Суслова користувалася своєю владою над коханим, постійно влаштовувала йому скандали, вимагала розлучення з дружиною, переводила докорами і загрожувала самогубством ...

Після смерті дружини Достоєвський запропонував руку і серце навіженої коханої, однак та відмовилася. Тоді він одружився на стенографістці Ганні Григорівні Сниткиной. Їй, до речі, теж було 20 років. І не помилився: дружина виявилася відданої соратницею, помічницею і берегинею спадщини. А 40-річна Суслова потім вийшла заміж за 24-річного Василя Розанова.

Денис Давидов

Джордж Доу. Портрет Дениса Васильовича Давидова. 1822-1828. Ермітаж

Коли поет-гусар зустрів 23-річну Євгенію Дмитрівну Золотарьову, йому було 48 років, він був давно одружений і мав шістьох дітей. Давидов познайомився з племінницею свого друга в Пензі, і в наступні три роки постійно навідувався до цього міста. Дівчина весь цей час залишалася незаміжньою, бродила з ним рука об руку, брала вірші, вела таємне листування і навіть, заздалегідь домовившись з Давидовим, заради зустрічі якось приїхала в Москву - правда, в супроводі сестри.

Поет ретельно приховував роман від дружини, але з часом до неї дійшли чутки, і вона зажадала від чоловіка пояснень. Тим часом у них продовжували народжуватися діти - всього їх було дев'ять. Але одного разу в Пензенської газеті з'явилася анонімна сатира, де автор розповів про цю історію, що, мабуть, стало останньою краплею для Золотарьової. Було ясно, що щасливого кінця у цій любові бути не може. Євгенія Дмитрівна погодилася вийти заміж за іншого.

Любов до Золотарьової стала останнім сплеском поетичної енергії Давидова - після розставання з нею він майже нічого не писав.

Олександр Пушкін

Олександр Пушкін

Олександр Пушкін

Елізабет Віже-Лебрен. Портрет Аглаї Давидової. 1824. Приватна колекція

Приватна колекція

Єлизавета Воронцова. Малюнок Петра Соколова. Ок. 1823. Музей В.А. Тропініна і московських художників його часу

Великий поет, на жаль, помер занадто молодим, щоб повноправно увійти в цей список старіючих донжуанів. Але траплялося, що і він звертав увагу на занадто юних для нього дівчат. Декабрист Іван Якушкін згадував: «У [ Аглаї Давидової ] Була преміленькая дочка, дівчинка років дванадцяти. Пушкін уявив собі, що він в неї закоханий, безперестанку на неї задивлявся і, підходячи до неї, жартував з нею дуже ніяково. Одного разу за обідом він сидів біля мене і, зашарівшись, дивився так жахливо на гарненьку дівчинку, що вона, бідна, не знала, що робити, і готова була заплакати; мені ж стало її шкода, і я сказав Пушкіну напівголосно: «Подивіться, що ви робите: вашими поглядами ви абсолютно збентежили бідне дитя». - «Я хочу покарати кокетку, - відповів він, - раніше вона зі мною залицялась, а тепер прикидається жорстокої і не хоче глянути на мене». З великими труднощами вдалося звернути все це в жарт і змусити його посміхнутися ».

Василь Жуковський

Іван Реймерс. Портрет Василя Андрійовича Жуковського. 1837 Ермітаж

1837 Ермітаж

Єлизавета Рейтерн

Коли 56-річний Жуковський звернув увагу на 17-річну Єлизавету Евграфовну Рейтерн, він, на щастя, був неодружений. Ніякі дружини і діти не могли перешкоджати щастя поета. Але батько дівчини, давній друг Жуковського, який познайомив їх, коли їй було всього 13 років, відмовив.

Через рік Жуковський знову зробив пропозицію, і тоді батько дозволив дівчині прийняти рішення самостійно. Вона сказала «так». Але, на жаль, шлюб був нещасливий, Єлизавета виявилася крихкою і болючою, її переслідували нервові зриви, відбулося кілька викиднів. Літній Жуковському довелося тягти на собі і сімейний побут, і виховання дітей. Він помер на порозі 70-річчя, а вдова пережила його всього на чотири роки.

Олександр Грибоєдов

Олександр Грибоєдов

Олександр Грибоєдов

Ніна Чавчавадзе

Нещасливим виявився і інший шлюб з великою різницею у віці, але тут втрутився сам фатум.

Різниця у віці Грибоєдова і його дружини становила 17 років. Коли вони обвінчалися в Тифлісі, йому було 33, а красуні княжни Ніни Чавчавадзе всього 15 років. Майже відразу Грибоєдова прийшов наказ їхати в Персію. Вагітну дружину він з собою брати не став. Жахлива звістка про розгром російського посольства і загибелі Грибоєдова рідні спочатку від неї приховували, але в підсумку Ніна все дізналася. Це призвело до передчасних пологів і втрати дитини. Вона прожила ще майже 30 років - і всі вони були присвячені пам'яті про загиблого чоловіка.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация