Музична билина: "Богатирська симфонія" Бородіна. Обговорення на LiveInternet

barucaba.livejournal.com

Музика Бородіна ... збуджує відчуття сили, бадьорості, світла; в ній могутній подих, розмах, широчінь, простір; в ній гармонійне здорове почуття життя, радість від свідомості, що живеш.
Б. Асаф 'єв

Симфонія №2 сі мінор `Богатирская`

Друга симфонія Бородіна - одна з вершин його творчості. Вона належить до світових симфонічним шедеврів, завдяки своїй яскравості, своєрідності, монолітності стилю і геніальному втіленню образів російського народного епосу. Композитор задумав її в початку 1869 року, проте працював над нею з дуже великими перервами, викликаними як основними професійними обов'язками, так і втіленням інших музичних задумів. Перша частина була написана в 1870 році. Тоді ж він показав її своїм товаришам - Балакірєва, Кюї, Римського-Корсакова і Мусоргського, які складали так званий балакиревский гурток або Могутню купку (визначення їх старшого наставника і ідейного керівника мистецтвознавця В. Стасова). У друзів показане викликало справжній ентузіазм. Мусоргський запропонував для неї назву Слов'янська героїчна. Однак Стасов, задуманий вже не над емоційним визначенням, а над назвою, з яким музика буде жити, запропонував: Богатирська. Автор не став заперечувати проти такого тлумачення його задуму, і симфонія залишилася з ним назавжди.

До закінчення її було ще дуже далеко. Відволікає багато - викладання в Медико-хірургічної академії, де Бородін обіймає посаду професора, викладання на Жіночих лікарських курсах, численні громадські обов'язки, в тому числі редагування науково-популярного журналу «Знання». Нарешті, відволікався композитор і на створення інших творів. У ці ж роки з'являються фрагменти опери «Князь Ігор», в якій теж дуже сильні «богатирські» ноти. Повністю завершеною симфонія виявилася тільки в 1876-му. Її прем'єра відбулася 2 лютого 1877 року в одному з концертів Російського музичного товариства в Петербурзі під керуванням Е. Ф. Направника.

Симфонія, незважаючи на відсутність оголошеної програми, має явно програмні риси. Стасов писав про це: «Сам Бородін розповідав мені не раз, що в адажіо він бажав намалювати фігуру Бояна, в першій частині - зібрання російських богатирів, в фіналі - сцену богатирського бенкету при звуці гуслей, при радості великої народної натовпу». Власне, це тлумачення і дало привід Стасову для найменування Богатирська.

Власне, це тлумачення і дало привід Стасову для найменування Богатирська

Всі ці картини об'єднуються загальною патріотичною ідеєю, яка послідовно розкривається в симфонії, - ідеєю любові до батьківщини і прославлення богатирської мощі народу. Єдності ідейного змісту відповідає музична цілісність твору.
Різнохарактерні картини, показані у Другій симфонії, утворюють одне широке епічне полотно, яке втілює думку про багатство сил і духовну велич народу.


джерело

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация