Музика - про перемогу над смертю (+ АУДІО)

  1. «Великдень - головний День Перемоги в історії людства»
  2. Вічне і фундаментальне
  3. Рівняння на Царгород
  4. місіонерський потенціал

Напередодні Світлого Христового Воскресіння і 70-річчя Великої Перемоги з'явилася великодня композиція «Христос-Переможець», присвячена цим двом подіям. Її творці - московський священик, член Комісії від Північно-Східного вікаріатства по церковному освіти і діяльності недільних шкіл при Єпархіальному раді міста Москви, ієрей Іоанн Федоринов, який написав вірші, і його матушка Катерина, пишучи музику. https://www.pravmir.ru/wp-content/uploads/2015/04/gimn.mp3

Твір відрізняється від пісень сучасних православних виконавців і відсилає до традицій класики Твір відрізняється від пісень сучасних православних виконавців і відсилає до традицій класики. Самі автори називають цей твір дитячої піснею або міні-мюзиклом, але по його урочистості дуже хочеться назвати його «Великодніх гімном». Творіння отця Іоанна і матінки Катерини прозвучить на Великдень в ефірі Чорногірського радіо "Святігора". Композицію включив до свого репертуару хор Свято-Сімеоновская кафедрального собору Бреста в Білорусі. Також пісню можна послухати в вільному доступі в соціальних мережах. Що спонукало сім'ю священика написати великодній гімн, а також про місце музичної проповіді в місіонерської діяльності отець Іоанн розповів нашому кореспонденту.

«Великдень - головний День Перемоги в історії людства»

- Отець Іван, як виникла ідея написати великодній гімн?

- Моя дружина Катерина викладає спів в недільній школі і, як це часто буває, попросила мене скласти вірші для пісні. При підготовці дитячих свят зазвичай виникає одна і та ж проблема: де знайти музику, пісні, вірші, бажано ще не набили оскому, а якісь нові, свіжі. З причини відсутності великого числа новинок, часто доводиться кожен раз складати щось власне. Періодично ми обов'язково розбавляємо концертні програми недільних шкіл з уже відомих пісень якимись своїми авторськими речами. Останній раз кілька наших пісень прозвучали в дитячому спектаклі на Різдвяну ялинку Московського Північно-Східного вікаріатства в цьому році. В інтернеті є відеозапис цього свята .

- За формою ваша композиція дуже відрізняється від авторської православної пісні.

- Пісня створювалася до дуже відповідального заходу - Першому Фестивалю недільних шкіл, який пройде 11 травня в Концертному залі ім. Наталії Сац. Виникла ідея зробити концертний номер. Передбачалося, що він буде закривати першу частину фестивалю. У цьому номері повинні були брати участь вокалісти, дитячий хор, професійні танцюристи і дитячий хореографічний колектив. На завершення на сцену б вийшли всі хори, які беруть участь в першій частині концерту, щоб три рази проспівати фінальне «Христос Воскрес!». На жаль, наша пісня в програму фестивалю так і не увійшла - ми трохи не вклалися в терміни.

- Назва пісні «Хрістос- Переможець» викликає асоціації зі словосполученням «народ-переможець», яке зараз на слуху в зв'язку з відзначенням ювілею Великої Перемоги.

- Фестиваль, для якого готувався номер, присвячений відразу двом святам - Великодню і 70-річчю Перемоги. Перша частина концерту буде присвячена Великодню, друга - Велику Перемогу. Номер закривав першу частину і передував другу. Це визначило назву - «Христос-Переможець». Я свідомо провів паралелі, користуюся унікальною можливістю святкування ювілею Великої Перемоги, щоб нагадати ще про одну Перемозі - Найбільшою, Господа нашого, Ісуса Христа, над смертю. Великдень - теж День Перемоги. Мабуть, це взагалі - головний День Перемоги людства. Наша місіонерська завдання полягало в тому, щоб розповісти про Христа, як про Переможця смерті. Можна було почекати рік і на наступну Великдень поставити гарний концертний номер, але тоді акценти ювілейних урочистостей з нагоди Великої Перемоги були б втрачені. А вони працюють в даному контексті на Головну Перемогу. Тому ми вирішили не відкладати на рік, а надати музичної композиції завершеного вигляду - записати трек в студії і представити на суд слухачів у вільному доступі для скачування нашого твору. Пісню розмістили в соціальну мережу, розіслали друзям і знайомим.

- Які відгуки Ви отримуєте?

- Багато позитивних відгуків, як від простих слухачів, так і професійних музикантів, що хоч якось утішає на тлі того, що нашого концертного номера в фестивалі не буде. Пісню попросили для пасхального ефіру на Чорногорському радіо "Святігора", з яким у мене дружні стосунки. Хор Свято - Сімеоновская кафедрального собору міста Бреста в Білорусі, запросив ноти і вже розучує пісню для виступів на Великдень.

Вічне і фундаментальне

- Композиція нагадує саундтрек до мультиплікаційного фільму. Великі музичні «перегони» між текстовими шматками. Мені, як слухачеві, не вистачає відеоряду.

- Довгий програш замислювався спеціально для красивого вальсу. Відсилання до класики свідомий: досвідчені слухачі або музикознавці можуть почути відгомони Баха або Чайковського. Воскресіння Христове - основа Вічного Життя і говорити про це цілком логічно в прекрасних класичних музичних традиціях. Твір, що має класичне підставу-базис, є ні що інше, як спроба нової зв'язку з прекрасним, вічним спадком людства за допомогою сучасного формату звучання.

Твір, що має класичне підставу-базис, є ні що інше, як спроба нової зв'язку з прекрасним, вічним спадком людства за допомогою сучасного формату звучання

Для кращого сприйняття нами було вибрано звичне для сучасних дітей звучання в форматі голлівудського саундтрека до мультфільму. До наступної Великодня, можливо, ми знайдемо спонсорів, які профінансують створення мультиплікаційного кліпу на цю пісню, і, можливо, вона стане ще цікавіше і заграє новими фарбами, але, може, звичайно, і потонути, загубитися в інформаційному інтернет-потоці. Представники інших релігійних конфесій, до слова сказати, не скупляться на створення релігійних мультиплікаційних і інших фільмів.

- Отець Іван, ви зараз торкнулися теми православних цінностей в сучасному мистецтві ... Наскільки це близько сьогоднішнім діячам культури?

- У нас, православних християн, є прекрасні музичні і кінематографічні приклади християнських творів. Згадати один тільки "Острів" Павла Лунгіна. Погодьтеся - шедевр і яскравий слід в новітній історії вітчизняного кінематографа. Можна, отже, говорити з суспільством на ці Вічні теми? Можна і потрібно! Адже що цікаво: є зворотний зв'язок, є соціальний запит на подібну продукцію. Світські невоцерковлені люди зрозуміли, про що цей фільм, оцінили, чекають нових картин подібного плану. На жаль, такі твори можна назвати штучним товаром, але ж він так затребуваний суспільством. А раз є попит, потрібно створювати пропозиції.

- Кінематограф все одно ближче сучасній людині, але чи готовий сьогоднішній слухач, вихований масовою культурою, сприймати духовні гімни?

- Відразу обмовлюся, що пісня створювалася не як «церковне» твір, а композиція, світська за формою, але духовна за змістом. Ми, перш за все, орієнтувалися на воцерковлених людей, яким точно зрозуміла ця тема, і на аудиторію, знайому з класикою.

Крім того, це наше послання тим, хто поки тільки прагне відкрити для себе істину і визначити свій життєвий шлях. У їх числі - підлітки, поки ще не зміцнілі душі, яким потрібна поряд з тілесної ще й особлива - легкотравна духовна і душевна їжа.

Зазвичай композиції мають куплетно-пріпевние форми, але ми навмисно відмовилися від цього і вибрали багаточастинну музичну форму. Можна було і оперу написати, і цілий мюзикл. Можливо, це і буде коли-небудь зроблено. Але на момент створення цієї пісні у нас стояли конкретні завдання, які припускають що-небудь тривалий за часом.

Рівняння на Царгород

- У чому полягає головна ідея Вашого пасхального гімну?

- Як і інші наші пісні, це одна з музичних проповідей для сучасних людей, що шукають Істину. Христос - Воскреслий і переміг смерть, Дарує нам надію на воскресіння - ось головна ідея пісні, і, напевно, найголовніша думка взагалі. Тому як, "Якби Христос не воскрес, то й віра наша була б марною". Хіба не про це, перш за все, ми повинні говорити, благовістити і проповідувати всюди?

Хіба не про це, перш за все, ми повинні говорити, благовістити і проповідувати всюди

Думаю, все люди, в основному, хочуть жити вічно, але не всі ще знають, що є можливість врятуватися через купіль хрещення в Христа. Хочеться сподіватися, що ця пісня наштовхне поки, може бути, ще не прийшли або тих, хто сумнівається в вірі людей на думку про істинність християнського шляху, адже смерть більше ніхто не переміг.

- Але тут, все ж, головне не текст, а сама форма подачі. Ви дуже серйозно підійшли до створення «пісні для дитячого свята», і навіть не потрапивши в програму фестивалю, пішли до кінця - записали в студії. Можна було б змиритися до наступного разу .... А ви дали професійне звучання, виклали у відкритий доступ, пропонуєте в ротацію.

- Ми хочемо, щоб сучасне православне творчість впливало на людей, і вони йшли до храмів, але для цього багато повинні ретельно потрудитися. Адже в цьому є певна апостольство: привести людей до розуміння прекрасного, пробудити бажання жити, творити, прагнути до вічного життя. А раз ставляться такі серйозні завдання, то робитися все повинно якісно, ​​професійно, бездоганно і на висоті. Особливо в наші дні, тому, що сьогодні світська музична індустрія має колосальними можливостями при створенні своєї продукції, і саме цю продукцію слухають сучасні люди. У церковній же середовищі, в основному, все робиться «бюджетненько» або «малобюджетненько». Подумайте тільки, якби тисячу років тому в Константинопольському храмі Святої Софії співали як попало, були вражені б посли російські від такого співу, і вибрав би Князь Володимир православ'я для свого народу?

Упевнений, на той момент хор Царгородського Собору був найкращим у Всесвіті. Так чому зараз, залучаючи сучасних людей до Бога, ми не прагнемо зробити все якісно, ​​на високому професійному рівні? Ось до чого потрібно прагнути і в наші дні. Не тільки до змісту, але і до форми. Чи буде сьогодні створена духовна музика такого рівня, як створювали Глінка, Чайковський, Бахметьев, Чесноков, що сьогодні є скарбницею православної культури. Чим наповнять її люди нашої з вами епохи? Чи залишиться щось після нас, крім архітектурних споруд? Багато храмів відновлено старих, побудовано нових - тепер людей до Бога звертати потрібно, творити нематеріальне - інтелектуальний і культурний церковне спадщина.

місіонерський потенціал

- До сучасної православної музики, буває, застосовують вираз «церковний маргарин». Такі «благодатні» піснеспіви навіть людьми, які, що називається, «в темі», погано засвоюються.

- Можна говорити про існування якоїсь церковної "моди", або набору прийнятних усталених жанрів, як наприклад авторська пісня під акустичну гітару, яка, до речі сказати, мені подобається, сам часто співаю під гітару. Але сьогодні це тихий мову минулого століття, якому важко протистояти децибелам цифрового електрозвучанія. Таку музику вже майже не чути. У той же час твори сучасних творчих православних людей несуть в собі колосальний життєвий потенціал!

Іноді і гірше розкручених радянських бардів 20 століття! Сьогодні є цілі співтовариства православних поетів, бардів, але вони немов в підпіллі. З іншого боку, запиши такий трек і виклади на суд слухачів - не почують. Загубиться ця пісня, швидше за все, не буде почутою, а візьми її, зроби грамотну аранжування, запроси професійних музикантів, виконавців, звукорежисера і така цукерка вийде! Багато сильних поетів є в православній спільноті, чому при дефіциті матеріалу тоді ніхто до них майже не звертається? Задумаються чи сильні люди світу цього, що ж пора крім зодчества вкладати і в інтелектуальне багатство нашого народу, розвивати власне - церковне, створювати спадщина для майбутніх поколінь?

- Ви пішли на те, щоб зробити студійний запис. А адже це дуже дороге задоволення для сім'ї священика.

- Саме тому це наша єдина спільна пісня, записана в студії. А складати доводиться регулярно. Вдалося зробити професійний запис завдяки нашим друзям - звукорежисеру Роману Насибу, вокалістам, випускникам консерваторії, подружжю Честин - Олексію і Анастасії, а так само інших вокалістам. Роман - мультиінструменталіст, який записав пісні не одному десятку відомих російських виконавців. Він із задоволенням і самовіддачею відповідально підійшов до цієї роботи - розкрив композиторський задум матінки Катерини, зафіксувавши його в музичну роботу, а вокалісти, на мій погляд, зуміли надати гимнический характер твору.

- Великодній гімн - перша Ваша студійний запис, але у Вас є і інші пісні ...

- Ми з друзями створили проект «Команда Іоанн» , Яка виконує композиції про російських героїв - святих в рок-форматі з patriotic, folk і metall елементами - на зрозумілій молоді мові. Наші композиції розповідають про сильних людей, які можуть бути зразком для наслідування. Це наші великі російські святі герої - Олександр Невський, Борис і Гліб, Сергій Радонезький, Князь Володимир. Проповідь не обов'язково укладена в словесну амвон форму. Житія святих і навіть епізоди з їхнього життя, героїчні вчинки - самі по собі є проповіддю.

- Ви ставите перед собою місіонерське завдання при написанні пісень?

- Я сподіваюся, що послухавши пісні, молоді люди зацікавляться нашими святими і нашою вірою, що спонукає їх на великі вчинки. Якщо хоч одна людина, послухавши нашу пісню або прочитавши вірш, захоче стати християнином, якими були наші великі святі предки, значить, все вийшло, і вони були написані і виконані не дарма. Сподіваюся, з часом в православному середовищі з'явиться більше нових композицій, зрозуміло, записаних в хорошій якості, щоб можна було наповнити ними святкові концертні програми на парафіях і всюди, де є можливість говорити про Христа мовою музики. Вітаю всіх з наступаючим святом Світлого Воскресіння Христового. Ветеранів - з наступаючим Днем Перемоги. Царства небесного всім покійним православним воїнам, життя свої за Вітчизну поклали. Сподіваюся, що композиція «Христос-Переможець» стане хорошим подарунком для всіх віруючих напередодні святкування 70- річчя Перемоги і Перемоги над смертю - Пасхою Христовою.

Які відгуки Ви отримуєте?
Наскільки це близько сьогоднішнім діячам культури?
Можна, отже, говорити з суспільством на ці Вічні теми?
Кінематограф все одно ближче сучасній людині, але чи готовий сьогоднішній слухач, вихований масовою культурою, сприймати духовні гімни?
Хіба не про це, перш за все, ми повинні говорити, благовістити і проповідувати всюди?
Так чому зараз, залучаючи сучасних людей до Бога, ми не прагнемо зробити все якісно, ​​на високому професійному рівні?
Чим наповнять її люди нашої з вами епохи?
Чи залишиться щось після нас, крім архітектурних споруд?
Багато сильних поетів є в православній спільноті, чому при дефіциті матеріалу тоді ніхто до них майже не звертається?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация