На обговорення: «З-під злочинів йде національний грунт» «БНК

З подачі спікера Мосміськдуми Володимира Платонова реанімована ідея заборони на згадування національності злочинців у ЗМІ. Ініціативу вже підтримав президент країни Володимир Путін. видання «Газета.ру» з'ясувало, призведе така міра до «міжнаціональному благоденства». БНКомі пропонує текст на обговорення читачів.

ру»

малюнок gazeta.ru

«Необхідності згадувати національну і релігійну приналежність злочинців немає, тому цього не варто робити і журналістам, вважають депутати Мосміськдуми. Ініціатива про заборону згадувати національність злочинців в ЗМІ лежить в Держдумі з 2007 року, але зараз вона реанімована з подачі спікера Мосміськдуми Володимира Платонова. Він запропонував президенту Володимиру Путіну підтримати забутий документ, з чим той погодився. За його, Путіна, думку, згадувати національність злочинців «абсолютно безглуздо і навіть шкідливо».

Російські законодавці можуть заборонити журналістам згадувати національність осіб, які порушили закони, причому нова норма буде стосуватися не тільки підозрюваних, а й затриманих, заарештованих, а також вже засуджених громадян. Відповідна міра обговорюється на найвищому рівні: у четвер спікер московського парламенту Володимир Платонов запропонував президенту Володимиру Путіну підтримати ініціативу, нагадавши, що такий законопроект був внесений до Держдуми ще в 2007 році.

«Що ми бачимо зараз? Інформація про будь-якому злочині, супроводжувана зазначенням національності, - в суспільстві починаються додаткові проблеми, - сказав Платонов. - Керуючись не тільки цим, ми підготували і внесли законодавчу ініціативу, яка забороняє засобам масової інформації щодо будь-якого учасника кримінального процесу (не тільки затриманого, а й арештованого, засудженого, потерпілого) вказувати його національність, віросповідання та інше ».

«Так, жорстким законодавчі ініціативи: там аж до закриття ЗМІ», - визнав Платонов.

Згадувати національність злочинців «абсолютно безглуздо і навіть шкідливо», погодився зі спікером Мосміськдуми Путін, додавши, що він би підтримав такий законопроект, якби він прийшов до нього на підпис. «Яка різниця, до якої етнічної групи належить людина, яка порушила норму закону?» - сказав президент, коментуючи питання Платонова.

Законопроект, про який говорить спікер Московської думи, міські парламентарі внесли в Думу ще в березні 2007 року. Причому документ передбачає введення заборони на згадування національності злочинців не тільки для ЗМІ, а й «в комп'ютерних мережах».

Пропонується заборонити поширення відомостей про національну, расову приналежність або про ставлення до релігії потерпілих, осіб, які вчинили, підозрюваних і звинувачених у вчиненні злочинів. Подібні згадки будуть трактуватися як зловживання свободою масової інформації, яка може самому журналісту загрожувати кримінальною або адміністративною відповідальністю, а його виданню - відкликанням ліцензії.

У Держдумі розгляд документа в першому читанні переносилося тричі, після чого законопроект остаточно ліг на полицю. Після консультацій «Єдина Росія», що мала і в тому скликанні Держдуми більшість, вирішила не підтримувати законодавчу ініціативу московських депутатів. Негативну оцінку цього закону дала Громадська палата, порахувавши, що журналісти за допомогою евфемізмів продовжать згадувати національність і релігійну приналежність злочинців.

Як пояснює Платонов, причина, по якій ініціатива зависла в Думі на 4,5 року, в тому, що «документ дуже непростий» і не був тепло зустрінутий працівниками ЗМІ. «Ось ви представник ЗМІ, і вам вносять додаткові обмеження у вашій роботі, - сказав Платонов« Газеті.Ru ». - Я з цього приводу вислухав всі і від усіх, навіть такі не надто мудрі питання до мене: «А про що ми тепер будемо писати?» Таке відчуття, що писати можна, тільки коли можна вказати національність людини, його расу і віросповідання. Дивовижний питання було! »

Націоналіст Володимир Тор вважає, що ініціатива московських депутатів суперечить російській Конституції, в якій закріплено право громадян на вільне отримання та поширення інформації. «Для чого робиться цей закон? З точки зору Платонова, для того щоб «не розпалювати». Платонов розуміє, що, дивлячись на національний склад злочинів, в суспільстві починається напруга з національної лінії. Ми розуміємо, що велика кількість злочинів скоюється людьми певних національностей », - сказав Тор, перерахувавши відразу кілька прикладів« національної злочинності ». На його думку, спроба законодавців приховати цю інформацію від громадян закінчиться провалом, оскільки люди «стикаються з життям постійно і прекрасно розуміють, від кого виходить загроза».

«Щоб побороти національну злочинність, необхідно враховувати національні особливості», - вважає Тор. В першу чергу потрібна державна політика в галузі міграції, причому як внутрішня, так і зовнішня, додає він.

Керівник інформаційно-політичного відділу Конгресу російських громад Федір Бірюков скептично ставиться до цієї законодавчої ініціативи. Неформальним лідером КРО вважається віце-прем'єр Дмитро Рогозін.

«Можна не називати стать злочинця, це можна розцінювати як сексизм. Можна взагалі не говорити, що він людина, тому що це ганьбить горде звання людини. І взагалі не згадувати про злочини, тому що є презумпція невинності », - іронізує представник КРО.

За словами Бірюкова, для профілактики ксенофобії та національних конфліктів не можна забороняти згадувати національність. «У російському середовищі і в середовищі національних громад повинна бути робота. Є традиції, навіть москвич, тут народився, але з неслов'янськими корінням, це людина з певним психотипом. Навіть стрілянина на весіллі, вона не трапляється в корейських сім'ях, російських сім'ях, сім'ях нащадків німецьких переселенців. Про це не треба боятися говорити. І будь-який замовчування буде йти на шкоду », - переконаний представник КРО.

Екс-кандидат в мери Хімок рок-музикант Сергій Паук Троїцький, відомий своїми націоналістичними поглядами, також негативно ставиться до ідеї заборони згадки національності злочинців у ЗМІ. «Я вважаю, що це повна маячня, наприклад. Тим більше для чого потрібні такі поняття, як кольори, національність? Для того, щоб людина, що живе в інформаційному потоці, був в курсі всіх цих речей », - каже Павук Троїцький. «Припустимо, наприклад, банда кавказьких шахідів чогось там підірве, частина їх зловлять, а частина буде шастати в підмосковних лісах. Якщо повідомили, що це кавказці, наприклад, людина буде придивлятися до перехожих, до людей, які злодійкувато озираються. Може навіть в міліцію повідомити, що допоможе знешкодити злочинців », - наводить приклад балотувався в мери Хімок музикант, який в своїй передвиборній кампанії пропонував переодягти всіх гастарбайтерів в роби.

На зауваження критиків Платонов парирує, що заборона на згадування національності в ЗМІ не буде єдиною мірою, яка здійснюється владою. Під час зустрічі з Путіним спікер Мосміськдуми дійсно підкреслив: «Ми прекрасно розуміємо, що це не єдиний спосіб наведення порядку». При цьому, він не став вдаватися в подробиці, про які конкретно пропозиції йдеться.

«Я, виступаючи, сказав про те, що є необхідність підготувати ряд заходів, спрямованих на імміграційну політику ... Наприклад, турбує, що москвичі втрачають робочі місця навіть в універсамах на касі», - пояснив Платонов.

«Цей законопроект - не панацея, що ось, цей закон буде прийнятий, журналісти перестануть про це писати і у нас настане міжнаціональне благоденство. Це не так. Це дійсно багатогранна робота в політиці, міжрегіональне співробітництво та робота правоохоронних органів, міграційних органів. Це величезна проблема, і нам належить її вирішувати », - констатував Платонов».

«Що ми бачимо зараз?
«Яка різниця, до якої етнічної групи належить людина, яка порушила норму закону?
Я з цього приводу вислухав всі і від усіх, навіть такі не надто мудрі питання до мене: «А про що ми тепер будемо писати?
«Для чого робиться цей закон?
Тим більше для чого потрібні такі поняття, як кольори, національність?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация