На параді на честь 25-річчя Незалежності військові будуть вже в новій формі (фото)

Тканина для нової повсякденної форми українських військовослужбовців буде поставляти підприємство з Білорусі, а матеріал для беретів - індійська фірма

як уже повідомляли «ФАКТИ» , Президент України Петро Порошенко затвердив нову форму і знаки відмінності Збройних Сил країни. Чим вони відрізняються від нинішніх, ми попросили розповісти одного з їх розробників - визнаного фахівця з геральдики, заслуженого художника України Олексу Руденко.

- Нові знаки відмінності і повсякденне форму для армії створила група ентузіастів з шести чоловік, в яку я входжу, - каже заслужений художник України Олекса Руденко. - Керівником нашого творчого колективу став телеведучий «5-го каналу» Віталій Гайдукевич (як історик за освітою він серйозно цікавиться військовою тематикою). Ми почали роботу в 2014-му. У травні минулого року представили президенту України Петру Порошенко напрацювання, і після цього наша група отримала офіційний статус - був виданий відповідний наказ міністра оборони України. До речі, пам'ятаєте історію про те, як кілька років тому в Росії подібний проект доручили кутюр'є Валентину Юдашкину і витратили на це купу грошей? Так ось, у нас все було з точністю до навпаки. Ми принципово працювали на волонтерських засадах - без плати. У нас і офісу немає. Кожен працював самостійно, а щоб звести напрацювання до спільного знаменника, періодично збиралися в якомусь кафе. Ми оформили авторське свідоцтво на форму і знаки відмінності, безоплатно передавши права на нього української армії. На військовому параді з нагоди 25-ї річниці незалежності України більшість підрозділів пройдуть Хрещатиком вже в створеному нами обмундируванні.

На військовому параді з нагоди 25-ї річниці незалежності України більшість підрозділів пройдуть Хрещатиком вже в створеному нами обмундируванні

* Олекса Руденко: «Дві мої перші спроби домогтися прийняття українською армією форми, заснованої на національних, а не радянських традиціях, успіху не дали. А ось третя виявилася результативною »(фото Сергія Тушинського,« ФАКТИ »)

- Що вдає із себе новий мундир українських військових?

- Це френч англійського типу - кітель з накладними кишенями з клапанами на грудях і внизу з боків. Ми виходили з того, що подібну форму носили в армії Української Народної Республіки. До речі, збройні сили УНР першими в Східній Європі перейшли на британський крій мундира. У нашому варіанті френч має відкритий воріт, адже передбачено носіння під кітель сорочки.

У нашому варіанті френч має відкритий воріт, адже передбачено носіння під кітель сорочки

* Новий повсякденний мундир - це френч англійського типу. Так виглядає форма (зліва направо) Сухопутних сил, Повітряних сил, Сил спеціальних операцій

Брат поета і прозаїка Богдана Лепкого, художник Левко Лепкий, був бійцем легіону Українських січових стрільців (військове формування в складі армії Австро-Угорської імперії. - Авт.). У легіоні працювала комісія з військової формі. За її дорученням в 1916 році Левко Лепкий розробив дизайн клапана на кишені френча - з рубаними трапецієподібними краями. Подібні клапани потім були на формі воїнів Української галицької армії та армії УНР. Тому кишені створеного нами кітеля теж мають такі краю. До речі, Лепкий є і автором кепі-мазепинки. З минулого року головний убір цього крою став частиною польової форми Збройних Сил України. Правда, в масовому виробництві Мазепинка вийшла не зовсім такою, якою вона задумана. Сподіваюся, виробничники впораються з цією проблемою, і кепі будуть випускатися в повній відповідності зразком.

- Який колір мають створені вами френчі?

- Ми відмовилися від темно-зеленого відтінку (офіційно він називається «колір мокрою полину») нинішніх мандрів сухопутних військ і вибрали зелений хакі, який виглядає набагато привабливіше. Іншим стане колір і у мундирів Повітряних сил. Зараз він глибокий синій (такий же, як у залізничників і пілотів цивільної авіації), а буде синьо-сірий. У військових моряків залишиться традиційне поєднання чорного і білого кольорів. Нещодавно в Україні створені Сили спеціальних операцій. Для них ми розробили френчі сіро-сталевого відтінку, а сорочки - графітового. Всі знаки на їх формі мають особливий зачернений відтінок. Головними уборами бійців Сил спеціальних операцій стануть берети. Знак на них виконаний у вигляді вовка з поясом, поруч з яким розміщений двузубец - герб князя Святослава Хороброго (його ще називають Святослав Завойовник). Зображення вовка ми вибрали, грунтуючись на переказах про козаків-характерників. Згідно з цими легендами, деякі козаки (як, наприклад, отаман Сірко) могли при необхідності, надівши чарівний пояс-Наузен, перетворюватися на вовків, ну, а потім повертатися в людське обличчя. Що ж стосується двозубця, то вибір на цей герб упав тому, що його володар увійшов в історію як князь-воїн.

Важливо сказати, що крій одностроїв для військовослужбовців усіх звань - від рядового до генерала - буде однаковий. Природно, лампасів, золотого шиття та інших подібних елементів у генералів ви вже не побачите.

- Передбачаються спеціальні парадні мундири?

- Ні. Різниця між повсякденному і парадною формою - в кольорі сорочок: в урочистих випадках військовослужбовці сухопутних військ будуть надягати білі сорочки, а в звичайні дні - попелясто-бежевого відтінку (він називається «тан»). Для офіцерів як елементи парадної форми передбачені особливі ремені, а також аксельбанти. До слова, коли Україна стане багатший, сподіваюся, з'явиться можливість ввести так звану вечірню форму - як в арміях країн Заходу. Це дуже елегантний одяг для виходу в світ.

- Для пошиття створених вами френчів використовується вітчизняна тканину?

- Ні. На тендері переміг матеріал (він складається на дві третини з бавовни, решта - синтетика) білоруського виробника, який запропонував продукцію відмінної якості за досить привабливою ціною. Відбір сукна проводився за особистої участі міністра оборони України генерала армії Степана Полторака. Зауважу, до речі, що Степан Трохимович надавав нашій робочій групі всіляке сприяння.

Постачальником тканини для пошиття беретів теж стане іноземне підприємство. Жодна з українських фабрик не брала участі в тендері, оскільки не змогла запропонувати потрібну напівшерстяну тканину. Берети, в яких зараз ходять наші військові, пошиті з матеріалу вітчизняного виробництва. На жаль, якість тканини залишає бажати кращого. Знаю від військових, що берети доводиться вимочувати (причому не тільки у воді, але навіть в пиві), щоб надати їм потрібну форму.

Світовий ринок тканин для пошиття таких головних уборів розподілений в основному між індійськими і пакистанськими фірмами. У нашому тендері перемогла компанія з Індії, яка постачає свою тканину армії Великобританії.

- А як щодо верхнього одягу?

- Ми розробили куртки для рядового і офіцерського складів. Парадна форма одягу офіцерів передбачає носіння пальто, а для пересічних і сержантів - напівпальто.

- В Інтернеті вже з'явилися зображення розроблених вами знаків розрізнення. Замість п'ятикутних зірок на погонах з'являться ромбовидні. Чим це обумовлено?

- Тим, що в 1918 році знаки відмінності воїнів армії Української держави гетьмана Павла Скоропадського мали форму витягнутого ромба (офіційно називалися українським словом «зоря»). Верх у них гранований, межі утворюють хрест. Ці зірки мали подовжену форму, а ось ті, що запропонували наша робоча група, - квадратну. Потрібно сказати, що в армії УНР та Української галицької армії погон не було - знаки відмінності носили на комірах і рукавах. Ми вирішили залишити погони.

Ми вирішили залишити погони

* Погони лейтенанта (зліва) і генерала армії України

На кашкеті нового зразка передбачені знаки у вигляді козацького лапчастого хреста. Для Сухопутних сил він доповнений перехрещеними мечами, у Повітряних сил - розпростертими крилами і мечем, у Військово-морських сил - двома перехрещеними якорями.

* Такі знаки будуть на кашкетах українських військовослужбовців

- В які терміни планує реалізувати перехід на нову повсякденну форму?

- У наступні два роки українська армія буде, як і зараз, ходити в польовій формі. За цей час промисловість пошиє необхідну кількість комплектів повсякденного обмундирування і тоді почнеться його масова видача. А перехід на нові знаки відмінності проведуть відразу після підписання відповідного наказу.

* Знак на берете бійця Сил спеціальних операцій

- Польова форма військовослужбовців найближчим часом змінюватися не буде?

- Зараз переважна більшість військовослужбовців ходить в польовій формі, введеної в 2014 році. Її забарвлення називають «український піксель». Найближчим часом ряд елітних підрозділів отримає нову польову форму із забарвленням «варан ВСУ».

- Система військових звань залишиться колишньою?

- Ні, частково зміниться. Учасники нашої робочої групи підняли питання про зміни в лінійці звань в минулому році під час демонстрації президентові України Петру Порошенко зразків нової форми. І він нас підтримав. Передбачається за прикладом армії УНР ввести звання хорунжий - замість молодший лейтенант. Звання лейтенант, капітан, майор, підполковник, полковник залишаються. І вводиться нове звання - бригадний генерал. Це обумовлено тим, що основними підрозділами Збройних Сил України не є полки і дивізії, як це було в Радянській армії, а бригади - натовська структура (в арміях західних країн бригадами командують бригадні генерали). Правда, для цього доведеться внести зміни в ряд законодавчих актів.

Передбачені нововведення і в званнях сержантського складу. Вони стануть такими: капрал (замість молодший сержант), сержант, головний сержант, майстер-сержант, штаб-сержант, головний майстер-сержант і нарешті головний майстер-сержант армії, який матиме посаду заступника міністра оборони України.

- Як розподілялися обов'язки в вашій робочій групі?

- Систему знаків розрізнення розробив мій колега Олександр Лежнев, я займався в основному військової формою, нашим науковим консультантом став історик Микола Чмир (він 11 років пропрацював в геральдичної службі Генерального штабу України), створення лекал - прерогатива подружньої пари дизайнерів одягу Олексія і Тетяни СОПІН. У них є своя студія одягу, яка тривалий час займалася пошиттям костюмів і військової форми минулих епох для любителів історичних реконструкцій. Як я вже говорив, очолює наш колектив телеведучий Віталій Гайдукевич. Зауважу, що форму для нової патрульної поліції теж створила наша група.

Знаєте, не дарма кажуть: «Бог любить трійцю». Дві мої перші спроби домогтися прийняття українською армією форми, заснованої на національних, а не радянських традиціях, успіху не дали. А ось третя виявилася результативною. Я займаюся військовою тематикою зі студентських років. Є автором дизайну ордена Богдана Хмельницького, розробив емблеми більшості силових структур країни і офіційні символи президента України.

Читайте нас в Telegram-каналі , Facebook і Twitter

До речі, пам'ятаєте історію про те, як кілька років тому в Росії подібний проект доручили кутюр'є Валентину Юдашкину і витратили на це купу грошей?
Який колір мають створені вами френчі?
Передбачаються спеціальні парадні мундири?
Для пошиття створених вами френчів використовується вітчизняна тканину?
А як щодо верхнього одягу?
Чим це обумовлено?
Система військових звань залишиться колишньою?
Як розподілялися обов'язки в вашій робочій групі?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация