На Одещині зникли гадюки і ховрахи, зате розмножилися вовки і буянят кабани-нелегали - Новини України - Червона книга регіону стала товщі, але фахівці впевнені - толку від цього мало | СЬОГОДНІ

  1. На Одещині зникли гадюки і ховрахи, зате розмножилися вовки і буянят кабани-нелегали 17 квітня 2011,...
  2. Орфографічна помилка в тексті:
  3. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  4. АВТОР:
  5. Орфографічна помилка в тексті:
  6. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  7. АВТОР:
  8. Орфографічна помилка в тексті:
  9. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
  10. АВТОР:
  11. Орфографічна помилка в тексті:

На Одещині зникли гадюки і ховрахи, зате розмножилися вовки і буянят кабани-нелегали

17 квітня 2011, 19:28 Переглядів:

17 квітня 2011, 19:28 Переглядів:

Лебеді виключені з Червоної Книги. Фото cob-swan.ru.

Не так давно Одеська облрада затвердила - вперше з 1982-го року! - "Червону книгу" регіону (аналогічний український документ був прийнятий в 2009-му році). Найважливіше це подія, тим не менше, чомусь залишилося не поміченим широкою громадськістю. "Сегодня" спробувала виправити недопрацювання, з'ясувавши, яке звірина і яка рослинність у нас нині на межі зникнення, а хто, навпаки, так розмножився за останні роки, що його довелося з Червоної книги виключати.

ЯК ПРИПАДАЄ. Один з авторів переліку, доктор біологічних наук Володимир Стойловський розповідає: робота над будь Червоною книгою - процес надзвичайно трудомісткий. Вчені відвідують місця проживання потенційних "червонокнижників", збираючи величезний масив інформації. Опитують мисливців, місцевих натуралістів, самі проводять спостереження. Щоб внести в Книгу якийсь вид, потрібно довести, що кількість його представників сильно скоротилося. І доводиться місяцями хитатися по лісах, полях і болотах, підраховуючи гнізда якогось гусака-пискулька.

В оновлений список потрапили 633 виду - це майже в півтора рази більше, ніж в попередній редакції. "Але не варто з цього робити трагедії, - каже професор Стойловський. - По-перше, далеко не всі потрапили в список тварини і рослини завтра-післязавтра обов'язково загинуть. У Книзі є різні категорії: рідкісні, вразливі, зникаючі і недостатньо вивчені, вони ж неоціненні. неоціненим - це такі, за якими у нас немає інформації про чисельність популяції, тому про всяк випадок краще їх взяти під охорону. Уразливі - зараз їх досить багато, але через пару років може стати менше. Рідкісні - популяція постійна, але нечисленна . Ще адо сказати, що не завжди скорочення кількості особин обумовлено впливом людини і не завжди означає її близьку загибель. Іноді ці процеси протікають хвилеподібно - зменшення чисельності змінюється збільшенням і так далі ".

Тому, за словами фахівця, укладачі регіональної Червоної книги цього разу підійшли максимально обережно до свого завдання: "У 1980-і, наприклад, ми перестрахувалися і включили в неї по максимуму птахів. Охоронний статус отримали навіть ті види, яким нічого на той момент не загрожувало і не загрожує зараз. А потім ми наступили на власні граблі. Займалися кільцюванням птахів на Тилігулі - приїхали природоохоронні інспектори і нас оштрафували за вилов червонокнижного виду ".

ЛЕБІДЬ врятував. Отже, хто потрапив, а хто покинув Червону книгу Одещини? Ми перерахуємо лише відомих публіці. Почнемо, з птахів. Визнана вразливою звичайнісінька, відома з дитинства по картинках і мультиків нерозень, яка гніздиться на озерах і болотах. Вона страждає від хижаків і втручання людини. Качку стріляють браконьєри, а палії плавнів знищують її існування. Також, в "червоний" список увійшли болотна сова, гусак-пискулька (найменший з гусей) і колись надзвичайно поширена, наприклад, на Куяльницькому лимані, красуня шилодзьобка (з характерним вигнутим вгору дзьобом).

Охорону "приставили" до белоглазого нирка, чорному шуліці, білохвіст Орлану, сірому журавлю, пугачеві і дрохв. Зате, за словами Стойловський, виключили лебеді-шипуни: білосніжних красенів в регіоні нині в рази більше, ніж тридцять років тому. І це не так вже й добре, адже лебідь - птах дуже агресивна. Шипуни мають звичай виганяти зі своєї території інших птахів, а можуть і на людину накинутися. Але особливо дістається на горіхи качках ...

"Чи не включили ми в список і рожевого пелікана, хоча він є в Червону книгу України, - говорить професор Стойловський. - Справа в тому, що на Дунаї, де у нього літні гніздування, популяція досягла за останні 5-7 років декількох тисяч особин. якщо врахувати, що за раз пелікан з'їдає кілька кілограмів риби, то ставити його під охорону, щонайменше, нерозумно ".

Схожа ситуація з іншим любителем поласувати рибкою - малим бакланом. У дунайських плавнях гніздиться половина європейської популяції, з завидним апетитом поглинає рибні запаси річки. Однак в силу різкого скорочення чисельності бакланів по всьому світу, після довгих суперечок його вирішили в списку залишити.

З "некраснокніжних" особливо додають в чисельності граки, причому вибуховими темпами. Вони не вважаються у нас мисливським видом, у них мало природних ворогів, зате кормова база колосальна - погано прибрані поля, на яких залишається багато насіння, звалища і так далі. Але це, напевно, й на краще, так як грак знищує багатьох шкідників.

Але це, напевно, й на краще, так як грак знищує багатьох шкідників

Нових комах в списку майже немає, з чим, правда, не згодні ентомологи: "Я б їм ще 20-30 видів місцевих підкинув, - заявив" Сегодня "знавець комах Віктор Півнев. - Навіть таргана рудого треба в список включити - він адже майже повністю зник з наших квартир ".

Перейдемо до ссавців. Вчені включили в список охоронюваних всі чотири поширених у нас види кажанів. "Кажани харчуються комахами, а їх зараз сильно труять, причому найчастіше не пройшли сертифікацію інсектицидами. Ось і скорочується популяція", - говорить еколог Іван Русєв. Ще на межі знищення - колись повсюдно поширені крапчастий ховрах; хом'яки сірий, звичайний і одеський. Повністю зник кролик, ще років десять тому в достатку водівшійся між Куяльницьким і Хаджибейському лимані.

При цьому Червону книгу покинув борсук, який, будучи цінним промисловим трофеєм (його жир вважається в народі засобом від туберкульозу, а м'ясо їстівне), примудрився відновити свою чисельність. Не потрапили, не дивлячись на вимоги екологічних організацій, в список сірі вовки. " Волков Зараз в Одеській області стало більше, - констатує Стойловський. - Вовче населення сильно зросла на околиці Одеси - Комінтернівському районі ".

Немає проблеми і з дикими кабанами. А якщо у нас їх вистачати не буде, завжди є ... іммігранти з суміжної Румунії. "Румунські кабани регулярно порушують державний кордон, перепливаючи Дунай. Причому відразу великими стадами. Мене якось мисливці зводили подивитися на це - відразу 80 особин одна за одною, як солдати, перепливли спочатку річку, піднялися на берег і вузенькою тропіночкі пішли у своїх справах . А кажуть, бувають натовпу до 300 одночасно! Їх приваблюють наші поля, де можна знайти їжу "- каже професор Володимир Стойловський.

Чимало місця в Червону книгу області займають амфібії і плазуни. Так, під загрозою знаходиться недавно відкритий дунайський тритон, звичайна квакша і сіра жаба. Практично зникли степова і лісостепова гадюки, а також ескулапів полоз. З водної живності в список охоронюваних потрапили всі чорноморські дельфіни, осетер, стерлядь, звичайний і золотий карасі, чорноморський та дунайський лосось, судак, 5 видів бичків.

До рідкісних рослин зарахований звичайний ковила. Ботаніки кажуть, що це наслідок скорочення площі диких степів (в результаті оранки). Також в списку - водна папороть, хвойник, Бессарабська гвоздика, лісовий виноград та інші.

Писалася на замовлення? Про те, наскільки об'єктивно одеська і всеукраїнська Червоні книги відображають реальність, ведуться постійні дискусії. Багато фахівців звертають увагу на необґрунтованість виключення з цих документів деяких видів. Наприклад, того ж лебеді-шипуни. "Лебедя зараз, як ніколи, мало в Одеській області. Про те, що він небувалими темпами збільшує популяцію, кажуть тільки мисливці, яким кортить постріляти цю птицю", - вважає Іван Русєв. І пелікани, на його думку, занадто вразливі, щоб їх ігнорувати в охоронному переліку: "Чому їх з одеської Книги виключили, не дуже зрозуміло", - обурюється фахівець. Багато питань у еколога виникає у зв'язку із зникненням з числа червонокнижних тварин борсука і європейської болотяної черепахи, включеної в Міжнародну Червону книгу. Полювання на черепах - досить вигідний бізнес в наших краях. Їх відловлюють сотнями, відправляючи потім на продаж, в тому числі в Європу. Попит на черепашку, яка стоїть сущі копійки - кілька доларів за штуку, - формують любителі домашніх тварин і ... ресторани.

Мисливець з майже 30-річним досвідом Микола Аверченко впевнений, що ці "ляпи" не випадкові: "Абсолютно ясно, що складання Червоної книги так само схильне корупційним впливам, як і всі в нашій країні. Захотілося якомусь нардепові пополювати на якийсь рідкісний вид - він і пролобіював потрібна зміна ".

Втім, включення того чи іншого живої істоти до Червоної книги - зовсім не запорука його порятунку. Швидше навпаки, бо охоронний статус підвищує розцінки на чорному ринку. Наприклад, дельфін афаліна сьогодні менше ніж за $ 60-70 тис. Не продається. А передбачені законом покарання далеко не так суворі, як хотілося б. Згідно з Кримінальним Кодексом, за вбивство червонокнижного тварини світить максимум штраф - до 1700 гривень ... На практиці ж присуджуються куди менші суми.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "На Одещині зникли гадюки і ховрахи, зате розмножилися вовки і буянят кабани-нелегали". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Константинов Олег

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

На Одещині зникли гадюки і ховрахи, зате розмножилися вовки і буянят кабани-нелегали

17 квітня 2011, 19:28 Переглядів:

17 квітня 2011, 19:28 Переглядів:

Лебеді виключені з Червоної Книги. Фото cob-swan.ru.

Не так давно Одеська облрада затвердила - вперше з 1982-го року! - "Червону книгу" регіону (аналогічний український документ був прийнятий в 2009-му році). Найважливіше це подія, тим не менше, чомусь залишилося не поміченим широкою громадськістю. "Сегодня" спробувала виправити недопрацювання, з'ясувавши, яке звірина і яка рослинність у нас нині на межі зникнення, а хто, навпаки, так розмножився за останні роки, що його довелося з Червоної книги виключати.

ЯК ПРИПАДАЄ. Один з авторів переліку, доктор біологічних наук Володимир Стойловський розповідає: робота над будь Червоною книгою - процес надзвичайно трудомісткий. Вчені відвідують місця проживання потенційних "червонокнижників", збираючи величезний масив інформації. Опитують мисливців, місцевих натуралістів, самі проводять спостереження. Щоб внести в Книгу якийсь вид, потрібно довести, що кількість його представників сильно скоротилося. І доводиться місяцями хитатися по лісах, полях і болотах, підраховуючи гнізда якогось гусака-пискулька.

В оновлений список потрапили 633 виду - це майже в півтора рази більше, ніж в попередній редакції. "Але не варто з цього робити трагедії, - каже професор Стойловський. - По-перше, далеко не всі потрапили в список тварини і рослини завтра-післязавтра обов'язково загинуть. У Книзі є різні категорії: рідкісні, вразливі, зникаючі і недостатньо вивчені, вони ж неоціненні. неоціненим - це такі, за якими у нас немає інформації про чисельність популяції, тому про всяк випадок краще їх взяти під охорону. Уразливі - зараз їх досить багато, але через пару років може стати менше. Рідкісні - популяція постійна, але нечисленна . Ще адо сказати, що не завжди скорочення кількості особин обумовлено впливом людини і не завжди означає її близьку загибель. Іноді ці процеси протікають хвилеподібно - зменшення чисельності змінюється збільшенням і так далі ".

Тому, за словами фахівця, укладачі регіональної Червоної книги цього разу підійшли максимально обережно до свого завдання: "У 1980-і, наприклад, ми перестрахувалися і включили в неї по максимуму птахів. Охоронний статус отримали навіть ті види, яким нічого на той момент не загрожувало і не загрожує зараз. А потім ми наступили на власні граблі. Займалися кільцюванням птахів на Тилігулі - приїхали природоохоронні інспектори і нас оштрафували за вилов червонокнижного виду ".

ЛЕБІДЬ врятував. Отже, хто потрапив, а хто покинув Червону книгу Одещини? Ми перерахуємо лише відомих публіці. Почнемо, з птахів. Визнана вразливою звичайнісінька, відома з дитинства по картинках і мультиків нерозень, яка гніздиться на озерах і болотах. Вона страждає від хижаків і втручання людини. Качку стріляють браконьєри, а палії плавнів знищують її існування. Також, в "червоний" список увійшли болотна сова, гусак-пискулька (найменший з гусей) і колись надзвичайно поширена, наприклад, на Куяльницькому лимані, красуня шилодзьобка (з характерним вигнутим вгору дзьобом).

Охорону "приставили" до белоглазого нирка, чорному шуліці, білохвіст Орлану, сірому журавлю, пугачеві і дрохв. Зате, за словами Стойловський, виключили лебеді-шипуни: білосніжних красенів в регіоні нині в рази більше, ніж тридцять років тому. І це не так вже й добре, адже лебідь - птах дуже агресивна. Шипуни мають звичай виганяти зі своєї території інших птахів, а можуть і на людину накинутися. Але особливо дістається на горіхи качках ...

"Чи не включили ми в список і рожевого пелікана, хоча він є в Червону книгу України, - говорить професор Стойловський. - Справа в тому, що на Дунаї, де у нього літні гніздування, популяція досягла за останні 5-7 років декількох тисяч особин. якщо врахувати, що за раз пелікан з'їдає кілька кілограмів риби, то ставити його під охорону, щонайменше, нерозумно ".

Схожа ситуація з іншим любителем поласувати рибкою - малим бакланом. У дунайських плавнях гніздиться половина європейської популяції, з завидним апетитом поглинає рибні запаси річки. Однак в силу різкого скорочення чисельності бакланів по всьому світу, після довгих суперечок його вирішили в списку залишити.

З "некраснокніжних" особливо додають в чисельності граки, причому вибуховими темпами. Вони не вважаються у нас мисливським видом, у них мало природних ворогів, зате кормова база колосальна - погано прибрані поля, на яких залишається багато насіння, звалища і так далі. Але це, напевно, й на краще, так як грак знищує багатьох шкідників.

Але це, напевно, й на краще, так як грак знищує багатьох шкідників

Нових комах в списку майже немає, з чим, правда, не згодні ентомологи: "Я б їм ще 20-30 видів місцевих підкинув, - заявив" Сегодня "знавець комах Віктор Півнев. - Навіть таргана рудого треба в список включити - він адже майже повністю зник з наших квартир ".

Перейдемо до ссавців. Вчені включили в список охоронюваних всі чотири поширених у нас види кажанів. "Кажани харчуються комахами, а їх зараз сильно труять, причому найчастіше не пройшли сертифікацію інсектицидами. Ось і скорочується популяція", - говорить еколог Іван Русєв. Ще на межі знищення - колись повсюдно поширені крапчастий ховрах; хом'яки сірий, звичайний і одеський. Повністю зник кролик, ще років десять тому в достатку водівшійся між Куяльницьким і Хаджибейському лимані.

При цьому Червону книгу покинув борсук, який, будучи цінним промисловим трофеєм (його жир вважається в народі засобом від туберкульозу, а м'ясо їстівне), примудрився відновити свою чисельність. Не потрапили, не дивлячись на вимоги екологічних організацій, в список сірі вовки. " Волков Зараз в Одеській області стало більше, - констатує Стойловський. - Вовче населення сильно зросла на околиці Одеси - Комінтернівському районі ".

Немає проблеми і з дикими кабанами. А якщо у нас їх вистачати не буде, завжди є ... іммігранти з суміжної Румунії. "Румунські кабани регулярно порушують державний кордон, перепливаючи Дунай. Причому відразу великими стадами. Мене якось мисливці зводили подивитися на це - відразу 80 особин одна за одною, як солдати, перепливли спочатку річку, піднялися на берег і вузенькою тропіночкі пішли у своїх справах . А кажуть, бувають натовпу до 300 одночасно! Їх приваблюють наші поля, де можна знайти їжу "- каже професор Володимир Стойловський.

Чимало місця в Червону книгу області займають амфібії і плазуни. Так, під загрозою знаходиться недавно відкритий дунайський тритон, звичайна квакша і сіра жаба. Практично зникли степова і лісостепова гадюки, а також ескулапів полоз. З водної живності в список охоронюваних потрапили всі чорноморські дельфіни, осетер, стерлядь, звичайний і золотий карасі, чорноморський та дунайський лосось, судак, 5 видів бичків.

До рідкісних рослин зарахований звичайний ковила. Ботаніки кажуть, що це наслідок скорочення площі диких степів (в результаті оранки). Також в списку - водна папороть, хвойник, Бессарабська гвоздика, лісовий виноград та інші.

Писалася на замовлення? Про те, наскільки об'єктивно одеська і всеукраїнська Червоні книги відображають реальність, ведуться постійні дискусії. Багато фахівців звертають увагу на необґрунтованість виключення з цих документів деяких видів. Наприклад, того ж лебеді-шипуни. "Лебедя зараз, як ніколи, мало в Одеській області. Про те, що він небувалими темпами збільшує популяцію, кажуть тільки мисливці, яким кортить постріляти цю птицю", - вважає Іван Русєв. І пелікани, на його думку, занадто вразливі, щоб їх ігнорувати в охоронному переліку: "Чому їх з одеської Книги виключили, не дуже зрозуміло", - обурюється фахівець. Багато питань у еколога виникає у зв'язку із зникненням з числа червонокнижних тварин борсука і європейської болотяної черепахи, включеної в Міжнародну Червону книгу. Полювання на черепах - досить вигідний бізнес в наших краях. Їх відловлюють сотнями, відправляючи потім на продаж, в тому числі в Європу. Попит на черепашку, яка стоїть сущі копійки - кілька доларів за штуку, - формують любителі домашніх тварин і ... ресторани.

Мисливець з майже 30-річним досвідом Микола Аверченко впевнений, що ці "ляпи" не випадкові: "Абсолютно ясно, що складання Червоної книги так само схильне корупційним впливам, як і всі в нашій країні. Захотілося якомусь нардепові пополювати на якийсь рідкісний вид - він і пролобіював потрібна зміна ".

Втім, включення того чи іншого живої істоти до Червоної книги - зовсім не запорука його порятунку. Швидше навпаки, бо охоронний статус підвищує розцінки на чорному ринку. Наприклад, дельфін афаліна сьогодні менше ніж за $ 60-70 тис. Не продається. А передбачені законом покарання далеко не так суворі, як хотілося б. Згідно з Кримінальним Кодексом, за вбивство червонокнижного тварини світить максимум штраф - до 1700 гривень ... На практиці ж присуджуються куди менші суми.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "На Одещині зникли гадюки і ховрахи, зате розмножилися вовки і буянят кабани-нелегали". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Константинов Олег

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

На Одещині зникли гадюки і ховрахи, зате розмножилися вовки і буянят кабани-нелегали

17 квітня 2011, 19:28 Переглядів:

17 квітня 2011, 19:28 Переглядів:

Лебеді виключені з Червоної Книги. Фото cob-swan.ru.

Не так давно Одеська облрада затвердила - вперше з 1982-го року! - "Червону книгу" регіону (аналогічний український документ був прийнятий в 2009-му році). Найважливіше це подія, тим не менше, чомусь залишилося не поміченим широкою громадськістю. "Сегодня" спробувала виправити недопрацювання, з'ясувавши, яке звірина і яка рослинність у нас нині на межі зникнення, а хто, навпаки, так розмножився за останні роки, що його довелося з Червоної книги виключати.

ЯК ПРИПАДАЄ. Один з авторів переліку, доктор біологічних наук Володимир Стойловський розповідає: робота над будь Червоною книгою - процес надзвичайно трудомісткий. Вчені відвідують місця проживання потенційних "червонокнижників", збираючи величезний масив інформації. Опитують мисливців, місцевих натуралістів, самі проводять спостереження. Щоб внести в Книгу якийсь вид, потрібно довести, що кількість його представників сильно скоротилося. І доводиться місяцями хитатися по лісах, полях і болотах, підраховуючи гнізда якогось гусака-пискулька.

В оновлений список потрапили 633 виду - це майже в півтора рази більше, ніж в попередній редакції. "Але не варто з цього робити трагедії, - каже професор Стойловський. - По-перше, далеко не всі потрапили в список тварини і рослини завтра-післязавтра обов'язково загинуть. У Книзі є різні категорії: рідкісні, вразливі, зникаючі і недостатньо вивчені, вони ж неоціненні. неоціненим - це такі, за якими у нас немає інформації про чисельність популяції, тому про всяк випадок краще їх взяти під охорону. Уразливі - зараз їх досить багато, але через пару років може стати менше. Рідкісні - популяція постійна, але нечисленна . Ще адо сказати, що не завжди скорочення кількості особин обумовлено впливом людини і не завжди означає її близьку загибель. Іноді ці процеси протікають хвилеподібно - зменшення чисельності змінюється збільшенням і так далі ".

Тому, за словами фахівця, укладачі регіональної Червоної книги цього разу підійшли максимально обережно до свого завдання: "У 1980-і, наприклад, ми перестрахувалися і включили в неї по максимуму птахів. Охоронний статус отримали навіть ті види, яким нічого на той момент не загрожувало і не загрожує зараз. А потім ми наступили на власні граблі. Займалися кільцюванням птахів на Тилігулі - приїхали природоохоронні інспектори і нас оштрафували за вилов червонокнижного виду ".

ЛЕБІДЬ врятував. Отже, хто потрапив, а хто покинув Червону книгу Одещини? Ми перерахуємо лише відомих публіці. Почнемо, з птахів. Визнана вразливою звичайнісінька, відома з дитинства по картинках і мультиків нерозень, яка гніздиться на озерах і болотах. Вона страждає від хижаків і втручання людини. Качку стріляють браконьєри, а палії плавнів знищують її існування. Також, в "червоний" список увійшли болотна сова, гусак-пискулька (найменший з гусей) і колись надзвичайно поширена, наприклад, на Куяльницькому лимані, красуня шилодзьобка (з характерним вигнутим вгору дзьобом).

Охорону "приставили" до белоглазого нирка, чорному шуліці, білохвіст Орлану, сірому журавлю, пугачеві і дрохв. Зате, за словами Стойловський, виключили лебеді-шипуни: білосніжних красенів в регіоні нині в рази більше, ніж тридцять років тому. І це не так вже й добре, адже лебідь - птах дуже агресивна. Шипуни мають звичай виганяти зі своєї території інших птахів, а можуть і на людину накинутися. Але особливо дістається на горіхи качках ...

"Чи не включили ми в список і рожевого пелікана, хоча він є в Червону книгу України, - говорить професор Стойловський. - Справа в тому, що на Дунаї, де у нього літні гніздування, популяція досягла за останні 5-7 років декількох тисяч особин. якщо врахувати, що за раз пелікан з'їдає кілька кілограмів риби, то ставити його під охорону, щонайменше, нерозумно ".

Схожа ситуація з іншим любителем поласувати рибкою - малим бакланом. У дунайських плавнях гніздиться половина європейської популяції, з завидним апетитом поглинає рибні запаси річки. Однак в силу різкого скорочення чисельності бакланів по всьому світу, після довгих суперечок його вирішили в списку залишити.

З "некраснокніжних" особливо додають в чисельності граки, причому вибуховими темпами. Вони не вважаються у нас мисливським видом, у них мало природних ворогів, зате кормова база колосальна - погано прибрані поля, на яких залишається багато насіння, звалища і так далі. Але це, напевно, й на краще, так як грак знищує багатьох шкідників.

Але це, напевно, й на краще, так як грак знищує багатьох шкідників

Нових комах в списку майже немає, з чим, правда, не згодні ентомологи: "Я б їм ще 20-30 видів місцевих підкинув, - заявив" Сегодня "знавець комах Віктор Півнев. - Навіть таргана рудого треба в список включити - він адже майже повністю зник з наших квартир ".

Перейдемо до ссавців. Вчені включили в список охоронюваних всі чотири поширених у нас види кажанів. "Кажани харчуються комахами, а їх зараз сильно труять, причому найчастіше не пройшли сертифікацію інсектицидами. Ось і скорочується популяція", - говорить еколог Іван Русєв. Ще на межі знищення - колись повсюдно поширені крапчастий ховрах; хом'яки сірий, звичайний і одеський. Повністю зник кролик, ще років десять тому в достатку водівшійся між Куяльницьким і Хаджибейському лимані.

При цьому Червону книгу покинув борсук, який, будучи цінним промисловим трофеєм (його жир вважається в народі засобом від туберкульозу, а м'ясо їстівне), примудрився відновити свою чисельність. Не потрапили, не дивлячись на вимоги екологічних організацій, в список сірі вовки. " Волков Зараз в Одеській області стало більше, - констатує Стойловський. - Вовче населення сильно зросла на околиці Одеси - Комінтернівському районі ".

Немає проблеми і з дикими кабанами. А якщо у нас їх вистачати не буде, завжди є ... іммігранти з суміжної Румунії. "Румунські кабани регулярно порушують державний кордон, перепливаючи Дунай. Причому відразу великими стадами. Мене якось мисливці зводили подивитися на це - відразу 80 особин одна за одною, як солдати, перепливли спочатку річку, піднялися на берег і вузенькою тропіночкі пішли у своїх справах . А кажуть, бувають натовпу до 300 одночасно! Їх приваблюють наші поля, де можна знайти їжу "- каже професор Володимир Стойловський.

Чимало місця в Червону книгу області займають амфібії і плазуни. Так, під загрозою знаходиться недавно відкритий дунайський тритон, звичайна квакша і сіра жаба. Практично зникли степова і лісостепова гадюки, а також ескулапів полоз. З водної живності в список охоронюваних потрапили всі чорноморські дельфіни, осетер, стерлядь, звичайний і золотий карасі, чорноморський та дунайський лосось, судак, 5 видів бичків.

До рідкісних рослин зарахований звичайний ковила. Ботаніки кажуть, що це наслідок скорочення площі диких степів (в результаті оранки). Також в списку - водна папороть, хвойник, Бессарабська гвоздика, лісовий виноград та інші.

Писалася на замовлення? Про те, наскільки об'єктивно одеська і всеукраїнська Червоні книги відображають реальність, ведуться постійні дискусії. Багато фахівців звертають увагу на необґрунтованість виключення з цих документів деяких видів. Наприклад, того ж лебеді-шипуни. "Лебедя зараз, як ніколи, мало в Одеській області. Про те, що він небувалими темпами збільшує популяцію, кажуть тільки мисливці, яким кортить постріляти цю птицю", - вважає Іван Русєв. І пелікани, на його думку, занадто вразливі, щоб їх ігнорувати в охоронному переліку: "Чому їх з одеської Книги виключили, не дуже зрозуміло", - обурюється фахівець. Багато питань у еколога виникає у зв'язку із зникненням з числа червонокнижних тварин борсука і європейської болотяної черепахи, включеної в Міжнародну Червону книгу. Полювання на черепах - досить вигідний бізнес в наших краях. Їх відловлюють сотнями, відправляючи потім на продаж, в тому числі в Європу. Попит на черепашку, яка стоїть сущі копійки - кілька доларів за штуку, - формують любителі домашніх тварин і ... ресторани.

Мисливець з майже 30-річним досвідом Микола Аверченко впевнений, що ці "ляпи" не випадкові: "Абсолютно ясно, що складання Червоної книги так само схильне корупційним впливам, як і всі в нашій країні. Захотілося якомусь нардепові пополювати на якийсь рідкісний вид - він і пролобіював потрібна зміна ".

Втім, включення того чи іншого живої істоти до Червоної книги - зовсім не запорука його порятунку. Швидше навпаки, бо охоронний статус підвищує розцінки на чорному ринку. Наприклад, дельфін афаліна сьогодні менше ніж за $ 60-70 тис. Не продається. А передбачені законом покарання далеко не так суворі, як хотілося б. Згідно з Кримінальним Кодексом, за вбивство червонокнижного тварини світить максимум штраф - до 1700 гривень ... На практиці ж присуджуються куди менші суми.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "На Одещині зникли гадюки і ховрахи, зате розмножилися вовки і буянят кабани-нелегали". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Константинов Олег

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

На Одещині зникли гадюки і ховрахи, зате розмножилися вовки і буянят кабани-нелегали

17 квітня 2011, 19:28 Переглядів:

17 квітня 2011, 19:28 Переглядів:

Лебеді виключені з Червоної Книги. Фото cob-swan.ru.

Не так давно Одеська облрада затвердила - вперше з 1982-го року! - "Червону книгу" регіону (аналогічний український документ був прийнятий в 2009-му році). Найважливіше це подія, тим не менше, чомусь залишилося не поміченим широкою громадськістю. "Сегодня" спробувала виправити недопрацювання, з'ясувавши, яке звірина і яка рослинність у нас нині на межі зникнення, а хто, навпаки, так розмножився за останні роки, що його довелося з Червоної книги виключати.

ЯК ПРИПАДАЄ. Один з авторів переліку, доктор біологічних наук Володимир Стойловський розповідає: робота над будь Червоною книгою - процес надзвичайно трудомісткий. Вчені відвідують місця проживання потенційних "червонокнижників", збираючи величезний масив інформації. Опитують мисливців, місцевих натуралістів, самі проводять спостереження. Щоб внести в Книгу якийсь вид, потрібно довести, що кількість його представників сильно скоротилося. І доводиться місяцями хитатися по лісах, полях і болотах, підраховуючи гнізда якогось гусака-пискулька.

В оновлений список потрапили 633 виду - це майже в півтора рази більше, ніж в попередній редакції. "Але не варто з цього робити трагедії, - каже професор Стойловський. - По-перше, далеко не всі потрапили в список тварини і рослини завтра-післязавтра обов'язково загинуть. У Книзі є різні категорії: рідкісні, вразливі, зникаючі і недостатньо вивчені, вони ж неоціненні. неоціненим - це такі, за якими у нас немає інформації про чисельність популяції, тому про всяк випадок краще їх взяти під охорону. Уразливі - зараз їх досить багато, але через пару років може стати менше. Рідкісні - популяція постійна, але нечисленна . Ще адо сказати, що не завжди скорочення кількості особин обумовлено впливом людини і не завжди означає її близьку загибель. Іноді ці процеси протікають хвилеподібно - зменшення чисельності змінюється збільшенням і так далі ".

Тому, за словами фахівця, укладачі регіональної Червоної книги цього разу підійшли максимально обережно до свого завдання: "У 1980-і, наприклад, ми перестрахувалися і включили в неї по максимуму птахів. Охоронний статус отримали навіть ті види, яким нічого на той момент не загрожувало і не загрожує зараз. А потім ми наступили на власні граблі. Займалися кільцюванням птахів на Тилігулі - приїхали природоохоронні інспектори і нас оштрафували за вилов червонокнижного виду ".

ЛЕБІДЬ врятував. Отже, хто потрапив, а хто покинув Червону книгу Одещини? Ми перерахуємо лише відомих публіці. Почнемо, з птахів. Визнана вразливою звичайнісінька, відома з дитинства по картинках і мультиків нерозень, яка гніздиться на озерах і болотах. Вона страждає від хижаків і втручання людини. Качку стріляють браконьєри, а палії плавнів знищують її існування. Також, в "червоний" список увійшли болотна сова, гусак-пискулька (найменший з гусей) і колись надзвичайно поширена, наприклад, на Куяльницькому лимані, красуня шилодзьобка (з характерним вигнутим вгору дзьобом).

Охорону "приставили" до белоглазого нирка, чорному шуліці, білохвіст Орлану, сірому журавлю, пугачеві і дрохв. Зате, за словами Стойловський, виключили лебеді-шипуни: білосніжних красенів в регіоні нині в рази більше, ніж тридцять років тому. І це не так вже й добре, адже лебідь - птах дуже агресивна. Шипуни мають звичай виганяти зі своєї території інших птахів, а можуть і на людину накинутися. Але особливо дістається на горіхи качках ...

"Чи не включили ми в список і рожевого пелікана, хоча він є в Червону книгу України, - говорить професор Стойловський. - Справа в тому, що на Дунаї, де у нього літні гніздування, популяція досягла за останні 5-7 років декількох тисяч особин. якщо врахувати, що за раз пелікан з'їдає кілька кілограмів риби, то ставити його під охорону, щонайменше, нерозумно ".

Схожа ситуація з іншим любителем поласувати рибкою - малим бакланом. У дунайських плавнях гніздиться половина європейської популяції, з завидним апетитом поглинає рибні запаси річки. Однак в силу різкого скорочення чисельності бакланів по всьому світу, після довгих суперечок його вирішили в списку залишити.

З "некраснокніжних" особливо додають в чисельності граки, причому вибуховими темпами. Вони не вважаються у нас мисливським видом, у них мало природних ворогів, зате кормова база колосальна - погано прибрані поля, на яких залишається багато насіння, звалища і так далі. Але це, напевно, й на краще, так як грак знищує багатьох шкідників.

Але це, напевно, й на краще, так як грак знищує багатьох шкідників

Нових комах в списку майже немає, з чим, правда, не згодні ентомологи: "Я б їм ще 20-30 видів місцевих підкинув, - заявив" Сегодня "знавець комах Віктор Півнев. - Навіть таргана рудого треба в список включити - він адже майже повністю зник з наших квартир ".

Перейдемо до ссавців. Вчені включили в список охоронюваних всі чотири поширених у нас види кажанів. "Кажани харчуються комахами, а їх зараз сильно труять, причому найчастіше не пройшли сертифікацію інсектицидами. Ось і скорочується популяція", - говорить еколог Іван Русєв. Ще на межі знищення - колись повсюдно поширені крапчастий ховрах; хом'яки сірий, звичайний і одеський. Повністю зник кролик, ще років десять тому в достатку водівшійся між Куяльницьким і Хаджибейському лимані.

При цьому Червону книгу покинув борсук, який, будучи цінним промисловим трофеєм (його жир вважається в народі засобом від туберкульозу, а м'ясо їстівне), примудрився відновити свою чисельність. Не потрапили, не дивлячись на вимоги екологічних організацій, в список сірі вовки. " Волков Зараз в Одеській області стало більше, - констатує Стойловський. - Вовче населення сильно зросла на околиці Одеси - Комінтернівському районі ".

Немає проблеми і з дикими кабанами. А якщо у нас їх вистачати не буде, завжди є ... іммігранти з суміжної Румунії. "Румунські кабани регулярно порушують державний кордон, перепливаючи Дунай. Причому відразу великими стадами. Мене якось мисливці зводили подивитися на це - відразу 80 особин одна за одною, як солдати, перепливли спочатку річку, піднялися на берег і вузенькою тропіночкі пішли у своїх справах . А кажуть, бувають натовпу до 300 одночасно! Їх приваблюють наші поля, де можна знайти їжу "- каже професор Володимир Стойловський.

Чимало місця в Червону книгу області займають амфібії і плазуни. Так, під загрозою знаходиться недавно відкритий дунайський тритон, звичайна квакша і сіра жаба. Практично зникли степова і лісостепова гадюки, а також ескулапів полоз. З водної живності в список охоронюваних потрапили всі чорноморські дельфіни, осетер, стерлядь, звичайний і золотий карасі, чорноморський та дунайський лосось, судак, 5 видів бичків.

До рідкісних рослин зарахований звичайний ковила. Ботаніки кажуть, що це наслідок скорочення площі диких степів (в результаті оранки). Також в списку - водна папороть, хвойник, Бессарабська гвоздика, лісовий виноград та інші.

Писалася на замовлення? Про те, наскільки об'єктивно одеська і всеукраїнська Червоні книги відображають реальність, ведуться постійні дискусії. Багато фахівців звертають увагу на необґрунтованість виключення з цих документів деяких видів. Наприклад, того ж лебеді-шипуни. "Лебедя зараз, як ніколи, мало в Одеській області. Про те, що він небувалими темпами збільшує популяцію, кажуть тільки мисливці, яким кортить постріляти цю птицю", - вважає Іван Русєв. І пелікани, на його думку, занадто вразливі, щоб їх ігнорувати в охоронному переліку: "Чому їх з одеської Книги виключили, не дуже зрозуміло", - обурюється фахівець. Багато питань у еколога виникає у зв'язку із зникненням з числа червонокнижних тварин борсука і європейської болотяної черепахи, включеної в Міжнародну Червону книгу. Полювання на черепах - досить вигідний бізнес в наших краях. Їх відловлюють сотнями, відправляючи потім на продаж, в тому числі в Європу. Попит на черепашку, яка стоїть сущі копійки - кілька доларів за штуку, - формують любителі домашніх тварин і ... ресторани.

Мисливець з майже 30-річним досвідом Микола Аверченко впевнений, що ці "ляпи" не випадкові: "Абсолютно ясно, що складання Червоної книги так само схильне корупційним впливам, як і всі в нашій країні. Захотілося якомусь нардепові пополювати на якийсь рідкісний вид - він і пролобіював потрібна зміна ".

Втім, включення того чи іншого живої істоти до Червоної книги - зовсім не запорука його порятунку. Швидше навпаки, бо охоронний статус підвищує розцінки на чорному ринку. Наприклад, дельфін афаліна сьогодні менше ніж за $ 60-70 тис. Не продається. А передбачені законом покарання далеко не так суворі, як хотілося б. Згідно з Кримінальним Кодексом, за вбивство червонокнижного тварини світить максимум штраф - до 1700 гривень ... На практиці ж присуджуються куди менші суми.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "На Одещині зникли гадюки і ховрахи, зате розмножилися вовки і буянят кабани-нелегали". інші Останні новини України дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Константинов Олег

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Спасибі! Повідомлення надіслано.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Отже, хто потрапив, а хто покинув Червону книгу Одещини?
Писалася на замовлення?
Отже, хто потрапив, а хто покинув Червону книгу Одещини?
Писалася на замовлення?
Отже, хто потрапив, а хто покинув Червону книгу Одещини?
Писалася на замовлення?
Отже, хто потрапив, а хто покинув Червону книгу Одещини?
Писалася на замовлення?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация