На роботу в Польщу без візи! Для українців змінюється ринок праці / Новини Житомира / Економіка

  1. Що дає безвіз українцям?
  2. Підстави для працевлаштування: які документи потрібні українцям?
  3. Зміни закону: крок вперед, крок назад
  4. Зміни міграційних правил

Для українців, які вже працюють або хотіли б працювати за кордоном, польський ринок праці - найбільш важливий. На сезонну або постійну роботу в Польщу щорічно їдуть сотні тисяч громадян України. Українська міграція давно вибилася в топ-теми місцевих ЗМІ, як зі знаком плюс, так і зі знаком мінус.
Польській економіці дійсно потрібні українські робочі руки, а бізнес веде фактично лобістську кампанію щодо полегшення процедури працевлаштування та легалізації іноземців.

Червень приніс зміни на польському ринку праці.


Найближчим часом все чекають продовження цих змін. Ось тільки не треба сподіватися, що вони будуть тільки позитивними. Чого варте одне лише дозвіл на те, щоб їхати на роботу в Польщу без візи!
Польща дійсно спростила працевлаштування для тих українців, хто їде на нетривалий час, зокрема, на сезонну роботу. А ось перед тими громадянами України, хто давно живе в Польщі, або ж хоче приїхати і комфортно облаштувати своє життя в цій країні на довший термін, виникнуть додаткові перепони.

Що дає безвіз українцям?


Теза про те, що їхати в ЄС щодо безвізового режиму з метою працевлаштування строго заборонено, звучав від всіх - і від європейських чиновників, і від експертів. Це правило залишається дійсним для всіх країн - окрім Польщі. Варшава законодавчо дозволила працевлаштування тим українцям, які в'їхали по безвізу. Це підтверджує, зокрема, офіційне роз'яснення польських прикордонників.
Таким чином, Польща - поки єдина країна Шенгенської зони і єдина країна ЄС, законодавство якої передбачає, що негромадяни Євросоюзу, які перетнули кордон в рамках безвізового режиму, по біометричного паспорту без візи, мають таке ж право на роботу, як і власники робочих віз і посвідок на проживання.

Раніше українці, що в'їжджали до Польщі по польській шенгенській візі, не мали такого права. Тому тут відбулися дійсно радикальні зміни.


Отже, безвізовий українець в Польщі має право легально просити у держави дозвіл на роботу або так зване "освядчення" - декларацію про намір працевлаштування іноземця. Ця норма була зафіксована ще в попередній редакції закону "Про працевлаштування ...". Оскільки Сейм НЕ відкоригував її в останніх змінах, які приймалися вже при безвізе, можна припустити, що польська влада не тільки не будуть заважати, а й допомагатимуть сезонним безвізовим робочим. Власне, Польщі та самої потрібні українці для короткострокових робіт.
Як відомо, по безвізу можна залишатися в Шенгені не більше 90 днів на 180 днів, для безвізових працівників це правило теж діє. Три місяці - цілком достатній термін для сезонної роботи. Але польське законодавство дає мігрантам право легально залишитися в Польщі навіть на термін довше 90 днів.
На підставі "освядчення" або дозволу на роботу мігрант вже може легалізувати подальше перебування, подавши паперу в воєводський відділ у справах іноземців. Головне - подати заяву до закінчення терміну легального перебування в країні, тобто не пізніше, ніж на 90-й день.
Такі норми польського законодавства корисні українцям не тільки тому, що вони зможуть працевлаштуватися, минаючи оформлення робочої візи. Вони також повинні зменшити роль непорядних посередників на українському ринку, які стали страшним сном і для працівників, і для польських консулів: робили фальшиві запрошення (часом без відома мігранта), вимагали гроші за інформацію про вакансії (хоча така інформація є безкоштовною), готували " освядчення "від одного роботодавця, а привозили працівників до іншого з гіршими умовами праці, блокували електронну чергу в консульствах.
Тепер ті, хто хотів би знайти роботу в Польщі, можуть приїхати в рамках безвіза і самі знайти вакансію і отримати необхідні документи для працевлаштування в країні над Віслою.
Але для тих, хто хоче скористатися цим правом, є дві важливі ради.
По-перше, одного лише слова "я хочу на роботу" прикордоннику може здатися мало. На кордоні ви повинні підтвердити мету поїздки. В ідеалі - потрібно їхати через кордон, вже маючи на руках "освядчення" або дозвіл на роботу.
Якщо у вас немає необхідних документів - ні в якому разі не варто стверджувати, що "їдете на роботу", адже юридично це не так - без документів вас не візьмуть працювати. Легальної метою безвізової поїздки є співбесіда з можливим роботодавцем (але ви повинні мати всі його контакти і призначену зустріч), або ж вивчення ринку праці з зобов'язанням найближчим часом або повернутися додому, або оформити дозвіл на тривале перебування. Зберігаються також усі інші вимоги до безвізових мандрівникам: готель або місце, де ви будете ночувати, квиток або маршрут додому, а також грошове забезпечення. Про все це "Журнал Житомира" вже писав раніше .
Друга порада: не забувайте, що це правило діє саме для безвізових мандрівників (а також, за польським законодавством, воно поширюється на власників "шенгену", виданого не Польща).
Якщо у вас є паспорт з чинним польським "шенгеном", нехай навіть цей паспорт - біометричний, краще оформити новий документ, щоб не зіткнутися з проблемами.
І третій: не забувайте, що це правило діє тільки для роботи в Польщі. Їхати працювати в Німеччину або будь-яку іншу країну ви не маєте права, навіть якщо в'їжджали в Шенген через польський кордон.
Отже, безвізовий українець в Польщі має право легально просити у держави дозвіл на роботу або так зване освядчення - декларацію про намір працевлаштування іноземця

Підстави для працевлаштування: які документи потрібні українцям?


Іноземцю з-за меж ЄС, який хотів би працювати в Польщі, потрібно дозвіл на роботу. Цей документ видається воєводою за поданням роботодавця на термін не більше трьох років. Зокрема, власники "карти поляка", випускники польських вузів і власники дозволів на постійне проживання в ЄС звільнені від обов'язку оформляти дозвіл. Однак для більшості громадян України проблема актуальна.

Оформлення дозволу на роботу коштує недорого - від 12 до 35 євро. Підводних каменів два: термін розгляду справи і необхідність робити тест ринку праці.


Законодавство говорить, що дозвіл на роботу має видаватися адміністрацією протягом 30 днів, в особливо складних випадках - 60 днів. Однак воєводські управління нечасто дотримуються цього графіка. Запізнення з видачею нерідко досягають півроку. Якщо мова йде також про дозвіл на проживання, то справа може затягнутися на довше - така ситуація з 2015 року типова для столичного Мазовецького або Гданського воєводств.
Причому мігранти не можуть ні працювати без дозволу, ні вільно в'їжджати і виїжджати з Польщі. І хто буде чекати потенційного працівника рік? До того ж дозвіл на роботу дає іноземцю право працювати тільки у конкретного роботодавця на конкретній посаді. Так що перехід на іншу роботу кожен раз пов'язаний з необхідністю робити дозвіл заново.
З тестами ринку праці простіше - документ видається повітовим старостою протягом 14-21 днів. Він показує, що на зазначену вакансію польський роботодавець не знайшов охочих серед громадян Польщі або ЄС. Є список професій, які звільнені від цієї процедури, і він різний для різних регіонів. Наприклад, у Варшаві українським програмістам буде потрібно тест ринку, а в Кракові - немає.
Вище ми вже згадали "освядчення" - спеціальний документ для країн Східного партнерства та Росії. Цей варіант простіше, і його вважають за краще використовувати більшість польських роботодавців. Польський підприємець повинен просто заповнити декларацію з даними своїми і іноземного працівника, зареєструвати її в повітовому управлінні праці та видати іноземцеві. Реєстрація "освядчення" поки безкоштовна (скоро це зміниться), все можна залагодити за один день.
Але є одне але - з "освядченням" в Польщі можна працювати тільки 6 місяців протягом 12. Потім - або повернення додому, або процедура оформлення дозволу на роботу.
І хоча практика "освядчень" в цілому отримує позитивні відгуки, в останні роки вона обросла патологіями: "освядчення" почали виставляти фіктивні фірми, іноземці брали "освядчення" у одних, а їхали працювати до інших, роботодавці через бажання перестрахуватися замовляли більше " освядчень ", ніж реально було потрібно працівників.
З цієї причини, зокрема, польські власті вирішили переглянути нинішню практику.

Зміни закону: крок вперед, крок назад


22 червня Сейм проголосував за зміни в закон "Про працевлаштування ...", який регулює працевлаштування як поляків, так і мігрантів не з ЄС. Закон, за який ще повинен проголосувати Сенат і підписати президент, вступить чинності 1 січня 2018 року. Однак вже сьогодні можна сказати: в деяких моментах життя українських мігрантів стане значно легше, а в деяких - нові проблеми чекають і іноземних працівників, і їх роботодавців.

  • По-перше, законом вводиться новий тип документів - дозвіл на сезонну роботу до 8 місяців протягом року. Документ буде оформлятися простіше, ніж звичайне дозвіл на роботу.
  • По-друге, практика видачі "освядчень" стане більш упорядкованим. За його реєстрацію роботодавець повинен буде заплатити близько 7 євро, вони будуть вноситися до спеціального реєстру, адміністрація буде уважніше вивчати, не реєструються вони фіктивної або непорядним фірмою. Також роботодавці будуть зобов'язані інформувати владу, чи приступив до роботи іноземець, на якого було виписано "освядчення". Такий підхід піде на користь добросовісним роботодавцям і працівникам, але вдарить по посередниках і "гастролерів", які їхали на роботу за фіктивними документами.
  • По-третє, тепер в разі зміни даних роботодавця - назви, форми юридичної особи - дозвіл на роботу не треба буде міняти.
  • По-четверте, роботодавці тепер зможуть працевлаштовувати іноземців вже в день подачі заяви до Державного управління праці, тобто проблема річного очікування роботи повинна зникнути.

Згадані зміни допомагають ринку легальної роботи в Польщі. Але є нововведення, які можуть посилити якраз ринок тіньової. Закон вперше вводить в польське право категорію квот на іноземну робочу силу.
Так, з 2018 року міністерства внутрішніх справ, розвитку і праці, сім'ї та соцполітики разом повинні встановлювати квоти на працівників з-за меж ЄС з конкретних професій на кожне воєводство.
Нововведення сумнівне. Рівень безробіття в Польщі зараз найнижчий за 25 років і, за даними Eurostat, не перевищує 5%, тому важко уявити, яким чином будуть оцінюватися потреби кожного воєводства в іноземній робочій силі.
Закон не пояснює, в який момент квота буде спрацьовувати: коли іноземець буде оформляти візу, перетинати кордон або починати працювати. Як і будь-який квотування, це може посилити догляд працівників в "сіру зону", коли "офіційна" спеціальність іноземця не відображає реальну.

Зміни міграційних правил


Цього року Сейм планує проголосувати також за зміни в закон "Про іноземців" - головний документ, що регламентує права і обов'язки мігрантів. Тут для українців теж є і хороші новини, і гірше.
Хороших новин кілька: ті мігранти, хто приїхав працювати на підставі "освядчення" і подався на посвідку на проживання, зможуть працювати без додаткових дозволів, навіть якщо термін дії "освядчення" вже завершився, а розгляд справи триває. По-друге, іноземці, що працюють на підставі цивільно-правового договору, при переході на трудовий договір з тим же роботодавцям не повинні будуть змінювати дозволу на роботу і проживання.
Також як позитив можна сприймати намір уряду створити список професій, які будуть звільнені від необхідності робити тест ринку праці на території всієї країни, а після 4 років зможуть подати папери на постійний вид на проживання. Правда, які це будуть професії, в законі не згадується.
Новина погана стосується в першу чергу тих, хто планує пов'язати своє майбутнє з Польщею на тривалий час. Сьогодні поляки видають два типи документів, які є формою дозволу на довгострокове перебування: дозвіл на постійне проживання, яке можуть отримати власники " карти поляка "І шлюбні партнери громадян Польщі, і статус довгострокового резидента ЄС - для трудових мігрантів.
Статус резидента отримати непросто і зараз - через вимоги безперервно проживати в Польщі протягом 5 років, легально працюючи, статус резидента щорічно на 38-мільйонну країну отримують заледве кілька сотень іноземців. Тепер пропонується зобов'язати потенційних заявників ще й здавати повноцінний державний іспит на знання польської мови, який може стати проблемою, особливо для людей старшого віку, які працюють в невеликих містах.
З цими ініціативами контрастує політика Варшави щодо власників "карти поляка" - з минулого року вони можуть отримати дозвіл на постійне проживання відразу після переїзду в Польщу, а через рік - паспорт громадянина країни ЄС і грошову допомогу.
Не дивно, що в такій ситуації все більше українців шукають у себе польське коріння або платять за фіктивні документи - коли немає легальної можливості забезпечити собі комфортні умови працевлаштування і легалізації, люди вибирають брехня і махінації.
Але потреби польського ринку праці перевищують кількість поляків за походженням, які проживають на Сході. Тому не виключено, що з часом Варшава перегляне такий підхід, і законодавство стане більш дружнім не тільки до коротко-, але і до довгострокових мігрантам.
Автор: Олена Бабакова, журналіст (Варшава), для "Європейської правди"

На роботу без візи! Польща змінює ринок праці для українців

Що дає безвіз українцям?
Підстави для працевлаштування: які документи потрібні українцям?
Що дає безвіз українцям?
Підстави для працевлаштування: які документи потрібні українцям?
І хто буде чекати потенційного працівника рік?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация