На Венері в минулому були океани і вулкани

AP

До такого висновку прийшли вчені після вивчення даних, отриманих європейським зондом Venus Express.

Дослідники з Японії, Німеччини, Франції, Британії та Італії аналізували першу карту південної півкулі Венери в інфрачервоному діапазоні. Вона була складена на основі тисяч знімків, зроблених інфрачервоним приладом VIRTIS з травня 2006 року по грудень 2007.

Раніше для вивчення поверхні планети, недоступною прямим спостереженнями через товстого шару хмар, використовувалися радари.

Однак Venus Express став першим зондом, що склав карту, по якій можна судити про хімічний склад порід, оскільки різні породи по різному випромінюють тепло.

Нові дані узгоджуються з гіпотезою, що гірські плато на Венері - стародавні континенти, які були оточені океаном.

"Це не доказ, але це відповідає нашим даними. Тепер ми можемо сказати, що породи плато виглядають інакше, ніж всі інші", - сказав керівник проекту Нільс Мюллер з німецького університету Мюнстера.

Вісім радянських зондів опускалися на поверхню Венери в 1970-80-і роки. На місці посадок були виявлені тільки базальтові породи.

Однак нова карта Венери показала, що породи на деяких плато світліше за кольором і виглядають старше, в порівнянні з рештою поверхні. Вчені вважають, що ці породи відповідають земному граніту, з якого складаються континенти.

Граніт формується, коли древні базальти в процесі зсуву континентів потрапляють вниз, де вони реагують з водою і знову потрапляють на поверхню під час вивержень вулканів.

"Якщо на Венері є граніт, тоді в минулому тут мав бути океан і тектоніка плит", - говорить Мюллер.

Разом з тим, він визнає, що єдиний спосіб дізнатися це напевно - послати туди посадковий модуль. З плином часу вода на Венері випарувалася в космос, але могла залишитися вулканічна активність.

Інфрачервоні спостереження дуже чутливі до температури, однак на всіх зображеннях коливання температур не перевищують 3-20 градусів, що явно менше, ніж коливання, які можна очікувати від потоків лави.

Хоча Venus Express не зафіксував слідів вулканічної активності в цей час, Мюллер не виключає, що вона все ж може мати місце.

"Венера велика планета, зсередини її розігрівають радіоактивні елементи. Тут повинна бути вулканічна активність не менша, ніж на Землі", - вважає він.

Дійсно, деякі області видно на карті, як складені темнішими породами, що може вказувати на відносно недавню вулканічну активність.

Нова карта дає астрономам новий інструмент в їх спробах зрозуміти, чому Венера будучи за розмірами дуже схожою на землю в той же час еволюціонувала настільки інакше.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация