На карті України можуть з'явитися Січеслав і Єлисаветград

  1. Прикріплений файл:

Дніпропетровськ пропонують перейменувати в Січеслав

Протягом 16 років після оголошення незалежності боротьба з "радянським минулим" поширювалася на гуманітаріїв з націонал-патріотичного табору. Однак прихід в грудні 2007 року до влади другого "помаранчевого" уряду оживив антирадянський привид. Знесення пам'ятника комуністичному лідеру України 30-х Косіору та перейменування вулиці Січневого повстання на вулицю Мазепи, наказ Мінкульту про вилучення радянських книг стали символом того, що справа націонал-патріотів живе.

Безумовно, більмом на оці у нинішньої влади є міста, що зберегли в своїх назвах прізвища більшовицьких вождів. Хоча після "декомунізації" карти України за часів хрущовської лібералізації і горбачовської перебудови їх залишилося не так багато, але влада незалежної країни так і не змогли завершити її. Тому все частіше лунають голоси про необхідність провести решту перейменування.

"Це потрібно було зробити ще в 1991-му, але біда в тому, що при владі тоді залишилися комуністи, або стали безпартійними, як Кравчук, або перефарбовані в опозицію, як Мороз, - каже лідер УНП, нардеп від НУНС Юрій Костенко. - тим часом, навіть якщо не говорити про районні центри, на карті України не важко помітити Дніпропетровськ чи Кіровоград. Хоча про те, що дала діяльність Петровського або Кірова, в честь яких вони названі, говорити не варто ".

На рівні районних центрів таких назв ще більше. Той же Сергій Кіров увічнений в Донецькій області (Кіровське) і Луганській (Кіровськ). На честь глави ВЧК Фелікса Дзержинського названі Дніпродзержинськ в Дніпропетровській області та два Дзержинська - в Донецькій і Житомирській. Прізвище Серго Орджонікідзе збереглася на картах Криму та Дніпропетровській області, Валеріана Куйбишева - в Запорізькій області (Куйбишеве), Якова Свердлова - в Луганській (Свердловськ). У різних варіантах зберігся і вождь пролетаріату - Іллічівськ (Одеська область) і Ульянівка (Кіровоградська), а в Донецькій області - навіть іноземні комуністичні вожді: французький - Торез - і німецький - Тельман (Тельманове). А ще існують Щорс, Фрунзівка, Стаханов, Комінтернівське, кілька Комсомольська, Червоноармійська і Первомайського ...

Але і це не весь список. Нардеп від НУНС Олесь Доній вніс в Раду законопроект про відновлення на мапі Криму татарських назв. За його словами, ця акція має не політичний, а національний характер. Але в Криму будь-національне питання - політичний ...


Велику карту дивіться ТУТ

Єлисаветград ВАРТО 4 МІЛЬЙОНИ ГРИВЕНЬ

Найбільш часто говорять про перейменування Кіровограда. З одного боку, Сергій Кіров не мав ніякого відношення до України, працюючи то на Кавказі, то в Ленінграді, з іншого - а в що перейменовувати? До Кіровограда місто називалося просто Кірово, раніше в честь іншого вождя - Зінов'євськ (Григорія Зінов'єва, до речі, розстріляли якраз за організацію вбивства Кірова), а до цього він був Єлисаветградом. До слова, не дивлячись на поширену думку, що місто отримало свою назву на честь російської імператриці, в дійсності він був названий в ім'я святої Єлизавети, яка допомагала бідним, хворим і страждаючим.

Ідея перейменувати місто виникла відразу після розпаду Радянського Союзу, але бажання - це одне, а реальність - інше. Перейменування - процес тривалий, складний і коштує чималих грошей, причому з пустого місцевого бюджету. Втім, місцева влада всіляко намагаються заощадити на дорогому процесі.

"Раніше ми хотіли провести референдум щодо перейменування міста. Але щоб це було недорого, він планувався під час позачергових депутатських виборів, які були заплановані на початок грудня. Тоді нам би знадобилося лише надрукувати бюлетені і це обійшлося б в 150-200 тисяч гривень, - розповідає нам керівник фракції "Наша Україна" в Кіровоградській міськраді Олександр Дануца. - Але вибори скасували, і, відповідно, референдум не відбувся. Тепер ми думаємо про можливість перейменувати місто на сесії міськради. в цілому, все пе еіменованіе обійдеться нам за 5 років в 3-4 мільйони гривень. Ми будемо економити. Наприклад, не міняти таблички, а клеїти на них наклейки, щоб людям не довелося міняти всі документи, ми будемо видавати довідки про те, що в такому-то році місто було перейменовано і всі документи зі старою назвою вважаються дійсними, а в закордонних паспортах ми будемо ставити штамп, що місто було перейменовано ".

За словами Дануци, вони розраховують перейменувати місто на протязі двох років, а ідею підтримує 5 з 7 депутатських парій в міськраді і 60% населення. На думку депутата, перейменувати місто необхідно, адже Кіров не мав ніякого відношення до населеного пункту, в той час, як Єлизавета вважається почесною святий.

Однак, ідею поміняти ім'я Кіровограду підтримують далеко не всі. "Міняти Кіровоград на Єлисаветград - все одно, що міняти шило на мило", - говорить глава УНП Юрій Костенко. Такої ж думки дотримуються і місцеві рухівці: глава молодіжної організації області Дмитро Сінченко запропонував дати місту не ім'я імператриці, а одне з історичних назв, пов'язаних з регіоном - або Ексампей (назва столиці Скіфського царства, що знаходилася, за легендами, недалеко від нинішнього Кіровограда), або Златопіль (колишнє місто Черкаської області, які влилися в Новомиргород Кіровоградської області).

"ДНІПРОПЕТРОВСЬК ПЕРЕЙМЕНУЮТЬ ПІСЛЯ МОЄЇ СМЕРТІ"


Петровський. Його місто на місці

Ще складніша ситуація з одним з найбільших українських міст - Дніпропетровськом. Він названий на честь глави Всеукраїнського ЦВК 1919-38 років Григорія Петровського, при якому відбулися і українізація 20-х, і Голодомор 1933-го (до речі, пам'ятник йому біля київського стадіону "Динамо" ще варто). І історична назва міста - Катеринослав, в честь імператриці, яка поставила хрест на Запорізькій січі. Правда, в історії була спроба дати йому іншу назву: у 1918 році Центральна Рада постановила назвати Катеринослав Січеславом, але влада Петлюри і Винниченка на місто практично не поширювалася, тому перейменування ніхто не помітив.

У минулому році, в зв'язку з ювілеєм Голодомору, місцева організація УНП запропонувала президенту ініціювати перейменування в Січеслав. Але навіть глава УНП Юрій Костенко каже, що Ющенко не може перейменувати місто сам - це питання місцевої ради. А в місті сильні тільки дві політсили - Партія Регіонів і БЮТ.

"Підозрюю, що місто перейменують тільки після моєї смерті, - каже молодий дніпропетровець, депутат-бютівець Святослав Олійник. - Січеслав до історії міста відношення не має, а Катеринослав не відповідає нинішній політиці України. Хоча Катерина для міста зробила багато - вона бачила його південній столицею своєї імперії. Але колишній СРСР і України знають Дніпропетровськ як батьківщину відомих політиків - Брежнєва, Кучми, Лазаренка і Тимошенко, і міняти це ім'я вже не потрібно ".

ЩОБ НЕ плутати з фашистами


Франко - чи не фашисти. ім'я іншого

Однією з найбільш незвичайних є історія перейменування Івано-Франківська. Історична назва міста - Станіслав (правда, за часів перебування Східної Галичини в Польщі його називали Станіславів). Але до 300-річчя міста в 1962 році його вирішили перейменувати. І привласнити прізвище тісно пов'язаного з ним поета Івана Франка. Але виникла одна проблема - в Іспанії на той момент вже чверть століття правил ненависний радянськими вождями диктатор Франсиско Франко, якого у нас іменували не інакше як фашистом (прийшов до влади за допомогою Гітлера і Муссоліні). Лідер СРСР Микита Хрущов вирішив питання кардинально: щоб ніхто не запідозрив його в любові до "фашиста", до прізвища додали ім'я, і ​​вийшов Івано-Франківськ.

Ворошиловград верталися чотири РАЗИ

Кіровоград - чи не єдине місто, який перейменовували кілька разів. Наприклад, Донецьк до 1961 року називався Сталіно, а до 1924 року - Юзівка. Євпаторія за свою історію мала цілих три імені. У VI-V ст. грецькі колоністи заснували на місці сучасної Євпаторії торгову факторію Керкинитиду. У XV ст. турки і татари дали нову назву місту - Гезлев (у російських літописах Козлов) і тільки в 1784 р указом Катерини II місто отримало свою нинішню назву Євпаторія. Місцеві жителі жартують, мовляв, їх місто особливе і має цілих три імені.


Луганськ. У колишньому Ворошиловграді є ще музей Ворошилова

Але більше всіх "повезло" Луганську. У нього було всього два назви - Луганськ і Ворошиловград, в честь народженого в ньому революціонера-більшовика Клима Ворошилова. Але скільки разів ці назви міняли! У перший раз Луганськ став Ворошиловградом в 1935. У 1942 році прийшли німці і повернули колишню назву. У 1943-му повернулася Червона Армія і місту знову дали ім'я полководця Громадянської війни. У 1957-му Ворошилов "залетів", взявши участь в змові проти Микити Хрущова. Як результат - місто знову став Луганськом. У 1970 році, через рік після смерті "червоного маршала", його ім'я знову увічнили в назві міста, а в 1989 році - в розпал перебудови, знову відібрали. Місто з тих пір називається Луганськом.

Якщо привласнювали імена видатних політичних діячів містах в різні роки, то відбирали їх двома хвилями. Перша пройшла в 1957-58 роках. Тоді зник не тільки Ворошиловград, а й зараз мало кому відоме місто Осипенко. У 1939 році його назвали так на честь загиблої української льотчиці Поліни Осипенко, що побила декілька світових рекордів. Нині ж це місто відоме курортникам зі скромним бюджетом під назвою Бердянськ.


Не оцінили. Поліна Осипенко (ліворуч) була героїнею. Але міста її позбавили

Друга хвиля припала на перебудову. Разом з уже остаточним зникненням Ворошиловграда з мапи України зник Жданов. Втім, і в нинішньому Маріуполі є будинок-музей, в якому народився найближчий соратник Сталіна 40-х років.

Третя хвиля поки не накотилася. І в умовах кризи її прихід може відтягнутися на невизначений час. За словами нардепа з БЮТ, заступник голови комітету з питань держбудівництва і місцевого самоврядування Ольги Бондар, перейменування обласного центру стоїть кілька мільйонів. І великий паперової тяганини: "Спочатку повинна бути ініціатива громади, ця ініціатива схвалюється на рівні району і прямує в область і збираються необхідні документи. Це історичні довідки, чому треба перейменовувати той чи інший населений пункт. Після того, як всі затверджується на обласному рівні: документи потрапляють до Верховної Ради. Також необхідно фінансово-економічне обґрунтування, адже після перейменування треба поміняти карти, таблички на будинках і при в'їзді в місто, на всіх документах. А це коштує чималих грошей. Для районного центру це, звичайно, дешевше, але там і бюджети мінімальні ".

В РІВНЕ виправити неточності

Готуються поміняти свої імена і деякі села Рівненської області. Про це буквально днями заявив заступник голови облради Валентин Крок. Правда, в даному випадку причиною для перейменування стала не боротьба з "радянським минулим". За словами чиновника, в області є багато населених пунктів, написання яких відрізняється в різних документах і довіднику "Україна. Територіальний устрій". Наприклад, не визначені вірні назви сіл Вельбівно або Вельбівне, Завизів або Завизів, Волковійска або Волковіівска, Бічель або Бечель. По-різному називають і село в Демидівському районі - Малево і Малєве. "Таких неточностей ми знайшли дуже багато. Будемо в селах влаштовувати зборів місцевих жителів і вирішувати, яке з назв залишити. Але треба, щоб скрізь воно звучало однаково", - розповів нам Крок.

КОЗЕЛ СТАВ Коцюбинського, А Хацапетівки - Вуглегірська


Стаханова перейменувати не дали

За часів незалежності були неодноразові спроби перейменування міст, але, як правило, вони закінчувалися провалом. Наприклад Стаханову Луганській області хотіли повернути початкове назва - Кадиївка, яке він носив до 1978 року. Однак перейменування не відбулося через опір місцевих жителів. Причина банальна - не сподобалося назву. Також стало проти населення на референдумі і перейменування міста Артемівська Донецької області (Артем - видатний більшовик, лідер Донецько-Криворізької республіки) в Бахмут (історична назва).

Нарешті, місто Комсомольськ на Полтавщині, де питання про перейменування піднімався вже неодноразово, але вирішено так і не був. Останньою пропонований місцевою владою варіант - історична назва міста, яке той носив до 1972 року, Комсомольськ-на-Дніпрі. Раніше жителі пропонували присвоїти місту назви Днепровск, Наддніпрянське, Борисфен, Християнськ, однак вони не були схвалені громадськістю та місцевою владою.

Що стосується неблагозвучність, то історія знає безліч випадків, коли місто носило некрасиві, а часом і складно вимовлені назви. Наприклад, до 1956 місто Комсомольське в Донецькій області носив назву Каракубстрой, а місто Лозове (Хмельницька область) до 1949 року носив милозвучності ім'я Торфоразроботка.

Знала наша історія і смішні випадки назв різних населених пунктів. Наприклад, нескладно припустити, як називали місцевих жителів міста Козел, який в 1960 році був перейменований в Михайло-Коцюбинське (місто в Чернігівській області). А ось жителі селища міського типу Новгородське (Донецька область) до 1951 могли на законних підставах відчувати себе громадянами США, адже їх невелике містечко називався не інакше, як Нью-Йорк. Історична назва міста Вуглегірськ в Донецькій області навіть стало предметом жартів і анекдотів, адже до 1958 року він звався Хацапетівки.

"Тепленьким І ТАНКОВІ ганьбить нашу ІСТОРІЮ"


Дозорне. Назви на кшталт цього хочуть прибрати

Незважаючи на дорожнечу перейменувань, один проект все-таки лежить у Верховній Раді: нардеп з НУНС Олесь Доній запропонував повернути татарські назви ряду кримських населених пунктів. Йдеться про назви, які стерли з карти Криму в 1944-му, коли звідти виселили всіх татар. Натомість їм дали в основному нейтральні назви типу Привільне або Тінисте.

Олесь Доній каже, що перейменування обійдеться не так вже й дорого, так як серед кількох сотень назв - тільки одне місто: Білогірську він хоче повернути ім'я Карасубазар. З найбільш відомих сіл і селищ, зазначених в законопроекті - Айвазовське, який планують назвати Шейх-Мамай.

"Реабілітувавши народ, потрібно реабілітувати його назви", - вважає депутат. Його підтримує велика частина НУНС. "Всі ці Веселенькі, Тепленькі і Танкові тільки ганьблять нашу історію", - говорить Юрій Костенко. Однак на даний момент НУНС - єдина фракція, де ідея перейменування має підтримку. Що й не дивно: саме в НУНС входять представники татарського Меджлісу.

Прикріплений файл:

Прикріплений файл:


Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

З одного боку, Сергій Кіров не мав ніякого відношення до України, працюючи то на Кавказі, то в Ленінграді, з іншого - а в що перейменовувати?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация