На Лауру треба молитися

  1. Прем'єр потрапив «під каток»
  2. Два відсотки від суми зловживань
  3. Як заарештувати депутата
  4. Coruptia ucide

Найбільше румуни довіряють Лаурі Кодрута Ковеші // hotnews.ro

Хтось може собі уявити, щоб у директора новоспеченого Національного антикорупційного бюро пана Ситника рейтинг довіри населення перевищував рівень довіри, яке громадяни відчувають, припустимо, до церкви перед Великоднем?

Або може уявити, що народ в Україні довіряє генпрокурору Шокіна, втім, будь-якого чолі ГПУ відсотків десь на 90?

Ні, таке нам навіть не присниться.

Але ось в сусідній країні подібний приклад є. І він дуже показовий для України, яка за останніх два роки боротьби з корупцією дійшла до таких плачевних результатів, що, здається, ця біда поглинула вже всю країну.

Прем'єр потрапив «під каток»

У Румунії главу Національного управління по боротьбі з корупцією (DNA - the National Anti-Corruption Directorate) 42-річну Лауру Кодрута Ковеші вважають легендою за життя. І в рейтингу національної довіри в 2015 р відомство, очолюване пані Ковеші, з великим відривом обійшов церкву і посіло перше місце.

Під час її роботи на посаді генерального прокурора до цієї структури в Румунії громадяни ставилися з великою повагою, а рівень довіри набагато перевершував рейтинг і прем'єр-міністра, і лідерів провідних партій.

Пані Ковеші, яка займала раніше посаду генпрокурора Румунії (до речі, єдиною, хто відбув в прокуратурі повний термін каденції), присвятили свої матеріали такі видання, як The Economist і The New York Times.

На жаль, ми не змогли отримати коментар в посольстві Румунії в Україні - саме з приводу унікальної для нас діяльності пані Ковеші.

Можливо, диппредставництво порахувало, що це не той випадок, який вимагає особливих коментарів. Ну що ж: в Бухаресті вже потихеньку звикають, що боротьба з корупцією і «посадка» високих чиновників завдяки активній роботі Нацбюро - справа звична.

До речі, колеги з румунської преси підтвердили наші припущення: дійсно, в країні вже кілька років рівень довіри саме до пані Лаурі незмінно зростає.

У телефонних розмовах вони дипломатично припускали, що так буде і в Україні, мовляв, добре, що НАБУ все-таки створено, втім, не могли второпати, чому навколо цієї структури ведуться політичні баталії. І прокуратура, і Нацбюро апріорі повинні бути поза політикою.

Одним із прикладів серйозної боротьби з корупцією в Румунії називали, як під каток антикорупційної реформи потрапив екс-прем'єр Настасе.

Верховний суд засудив його до двох років позбавлення волі за звинуваченням у корупції за незаконне отримання коштів на виборчу кампанію ще 2004 р! У в'язниці він вчинив спробу самогубства, довгий час лікувався в госпіталі. Відбувши термін ув'язнення, судячи з усього, не встав на шлях виправлення ... Матеріали по колишньому прем'єру подало Нацбюро, очолюване пані Ковеші, і суд засудив екс-главу уряду вже до чотирьох років ув'язнення.

Не так давно була заарештована голова Національного управління по боротьбі з економічними злочинами і тероризмом пані Бика. Її звинуватили в зловживанні службовим становищем, коли вона працювала в комісії, яка відповідає за повернення законним власникам нерухомості, відібраної за часів Чаушеску.

Що найдивніше як для вітчизняного громадянина - ніхто не вважає такі заходи боротьби з високопоставленими чиновниками якимсь зведенням рахунків.

І тому свідчення - результати президентських виборів, що відбулися півтора роки тому: там тема боротьби з корупцією зіграла ключову роль.

«Перемогу в цій гонці здобув Клаус Йоханніса, який і до висунення кандидатом в президенти відзначився як затятий антикорупціонер.

Місцеві політологи вважають, що його головний опонент - прем'єр країни Віктор Понта - програв тому, що позначив у своїй програмі можливість амністії для політиків, вже звинувачених в корупції »( УНІАН ).

Два відсотки від суми зловживань

У Румунії за відносно нетривалий час - трохи більше року - майже по тисячі кримінальних справ, де фігурували міністри, більше трьох десятків мерів, сотні суддів, митників і поліцейських, були винесені обвинувальні вироки і конфісковано майна на 150 млн. Євро.

А тепер подивимося вітчизняні зведення (причому за дворічний період, коли - як і було оголошено - почалася боротьба з корупцією на всіх фронтах). Хоч одна гучна справа доведена до кінця? Комусь із посадових осіб (в тому числі і в погонах, хто кришував незаконний бізнес, брав хабарі коштовностями і т. Д.) Винесено вирок?

Деякі медіа час від часу складають власні рейтинги корупціонерів: виводять таку собі «гарячу десятку».

Як зробили, наприклад, співробітники «Еспрессо ТВ» ( ОБОЗРЕВАТЕЛЬ ).

Але візьмемо тільки трійку найбільш резонансних історій.

На першому місці - прокурори-хабарники: мова про зампрокурора Київської обл. Олександрі Корнійцем і першого заступника глави слідчого управління ГПУ Володимирі Шапакіна. Їх підозрюють у вимаганні хабара в особливо великих розмірах.

Друге місце віддали голові Апеляційного суду Антону Чернушенко: правоохоронці вилучили у служителя Феміди близько $ 6,5 тис., Які той нібито збирався витратити в цей вечір на стоматолога, а в мобільному телефоні виявили десятки входять SMS з вказівками, якими мають бути рішення суду.

Третє місце - за високопоставленими чиновниками з ГоСЧС г-дами Бочковського і Стоєцька, яких затримували під телекамери прямо на засіданні в Кабміні.

Країна пам'ятає, скільки було і в 2014-му, і в 2015-му затримань, але в підсумку все повернулося на круги своя. «Посадок» не відбулося. Деякі взагалі давним-давно на волі з виправдувальними вироками.

Ось тут, можливо, і послужила б хорошу службу преса, взявши на озброєння знову ж румунський досвід. Там, як запевняли деякі співробітники друку, якщо журналісти допомагають розкривати корупційні схеми чиновників, держава виплачує представникам ЗМІ 2% виявленої суми зловживань.

Можна припустити, що це теж зіграло позитивну роль. За словами пані Ковеші, «число пред'явлених звинувачень у корупційних справах в порівнянні з 2013 р подвоїлася».

Поминальні свічки і плакат - «Корупція вбиває». Країна, яка дізналася страшну звістку про загиблих під час пожежі в нічному клубі Бухареста, вважає, що головна вина за те, що трапилося - на корупціонерів // hunedoaralibera.ro

Як заарештувати депутата

Нещодавно Верховний касаційний суд Румунії санкціонував взяття під варту на 30 діб колишнього міністра у справах туризму і нинішнього депутата парламенту Олену Удре. За повідомленнями Balkan Insight, «Удре інкримінується хабарництво, зловживання повноваженнями і нецільове витрачання коштів, виділених на урочисті заходи з нагоди боксерського турніру в 2012 г.».

Причому вона вже не в перший раз опиняється під арештом. У лютому 2015 го її затримали за підозрою у використанні службового становища в корисливих цілях.

Слідчі відомства, очолюваного Лаурою Ковеші, вважають, що Удре отримала хабар в обмін на допомогу приватній фірмі в продовженні державного контракту на використання ліцензійних програм Microsoft в школах Румунії. Також їй закидають отримання грошей в обмін на сприяння якомусь бізнесменові в розморожуванні його активів в Швейцарії.

Втім, не все так гладко - в сенсі затримань і арештів депутатів, як того хотіло б відомство пані Ковеші.

Ще два депутати - пан Войко і пан пауні, про арешт яких ще на початку лютого ц. м воно клопотало, до сих пір на волі. Ці парламентарії разом з десятьма іншими підозрюваними проходять у справі про серію фінансових порушень, пов'язаних з можливим нецільовим витрачанням коштів, виділених ЄС для допомоги циганського національної меншини.

Як тільки пан Войко з парламентської трибуни заявив про свою невинність, додавши, що арешт став би для нього величезним приниженням, управління по боротьбі з корупцією прийняв щодо нього запобіжний захід у вигляді судового нагляду.

Що стосується пана пауні, то за останніми повідомленнями румунської преси, ордер на його арешт підтримали більшість парламентаріїв.

Обидва депутати (яких і звинувачують у фінансових махінаціях) - етнічні цигани, протягом багатьох років представляють нацменшини в парламенті. Мало того, пан пауні очолює Партію циган Румунії, є головою комітету з питань прав людини. Йому інкримінують шахрайські дії в рамках реалізації проектів ЄС, розкрадання і відмивання грошей. Його колега по непривабливим справах пан Войко - депутат від Соціал-демократичної партії, що займає в цій політсилі важливу посаду. Його підозрюють в легалізації незаконних доходів і подачі недостовірної звітності.

За версією антикорупційного відомства, таким чином не за призначенням було витрачено понад 6 млн. Євро, наданих ЄС, і близько 750 тис. - отриманих від румунського уряду.

Незважаючи на те що в цих історіях фігурують партійні боси, проте, як запевняють колеги з румунських ЗМІ, ні в тому, ні в іншому випадку з боку політичних сил не звучали звинувачення на адресу відомства пані Ковеші: мовляв, справи політичні, замовні.

А тепер згадаємо Верховну Раду 2015 го, коли вона з боєм схвалила-таки уявлення генпрокурора на затримання і арешт народного депутата від Радикальної партії Ігоря Мосійчука. На той час вся країна по сто раз переглянула відеодокази нахабного хабарництва і фактично торгівлі депутатськими повноваженнями.

При цьому до цих пір і «радикали», і деякі колеги по парламенту з інших партій впевнені, що «Мосійчука взяли за політичними мотивами».

Coruptia ucide

З такими гаслами (coruptia ucide перекладається як «корупція вбиває») румуни виходять на найбільші протести в історії країни - з часів падіння режиму Чаушеску.

На Університетській площі, що стала центром революцію 1989-го, довгий час висів банер з написом: «Тоді боролися на свободу, сьогодні боремося за справедливість». Справедливість по нинішніх мірках - це перш за все знищення такого зла, як корупція.

«Усунення Понти, екс-прем'єра країни, - писало одне з румунських видань, - це кульмінація боротьби, що почалася в 2003 р, коли за наполяганням Європейського Союзу, куди країна хотіла вступити, в Румунії було створено незалежне Національне антикорупційне агентство».

Прем'єр-міністру Віктору Понте офіційно пред'явлені звинувачення в шахрайстві, ухиленні від податків і відмиванні грошей.

«І хоча деякі представники правосуддя досі противляться реформам, - підкреслювало Balkan Insight, - агентство стало одним з найбільш авторитетних інститутів в Румунії. Маючи потужний захист ЄС і США від внутрішніх політичних нападок, воно набирає обертів. Отже, покладено край повної безкарності, яка довгий час була візиткою румунського політичного класу ».

Кампанії проти корупції на вищому рівні, яка досить успішно проходить в країні під керівництвом пані Ковеші, радіо Румунії присвячує прямі ефіри і серйозні аналітичні програми.

В одній з них було сказано, що «нинішня боротьба з корупцією затінює вже відому операцію« Чисті руки »завдяки Національному управлінню по боротьбі з корупцією». На «вістря списа» виявилися і екс-прем'єр-міністр, і суддя конституційного суду, і мер столиці, а також багато інших високопоставлених чиновники.

Тільки в 2015-му відомство Лаури Ковеші, зокрема, подало запити на арешт чинного міністра фінансів. За матеріалами, поданими DNA, були затримані 20 нинішніх і колишніх членів парламенту, 14 мерів, 9 голів повітових рад і один префект.

«Неважливо, лівої або правої вони орієнтації, при владі або в опозиції, з Бухареста або ж з інших міст - герої справ про корупцію покривають весь політичний спектр і всю карту країни», - вважають і в DNA.

Згідно з комюніке Національного управління по боротьбі з корупцією, винесення вироків у разі відправлених до суду зберігається на рівні 90%, що доводить якість розслідування.

Звичайно, хотілося б вірити, що колись і у нас відсоток історій - від моменту пред'явлення обвинувачення злочинному чиновнику і до його «посадки» - буде таким же. Та хоча б наполовину - і то легше дихати стало б.

На жаль, поки що надії залишаються ілюзорними.

Скільки потрібно доказів корупційних дій представників нашого нинішнього Кабміну, щоб хоча б відправити у відставку, не кажучи навіть про те, щоб судити?

Залишається сподіватися не стільки на закони, скільки на те, що з'явиться і в Україні своя Лаура. І тоді вже - молитися на неї треба ...

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

Або може уявити, що народ в Україні довіряє генпрокурору Шокіна, втім, будь-якого чолі ГПУ відсотків десь на 90?
Хоч одна гучна справа доведена до кінця?
Комусь із посадових осіб (в тому числі і в погонах, хто кришував незаконний бізнес, брав хабарі коштовностями і т. Д.) Винесено вирок?
Скільки потрібно доказів корупційних дій представників нашого нинішнього Кабміну, щоб хоча б відправити у відставку, не кажучи навіть про те, щоб судити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация