На яких машинах їздив Володимир Ілліч Ленін

  1. Нещасливі «французи»
  2. Машини та водії
  3. Щасливих «англійці»
  4. ексклюзивні всюдиходи
  5. Технічний прогрес

З радянських часів повелося вважати, що Володимир Ленін не витрачав народних грошей на свій автопарк, а використовував старі машини, «віджаті» більшовиками у Миколи ІІ та Тимчасового уряду. Ми розібралися, чи так це, і на чому найбільше любив їздити вождь світового пролетаріату.

Замість передмови розповім одну історію. Судячи з усього, у Володимира Ілліча з автомобілями з самого початку якось не склалося. Його перше тісне знайомство з машинами пов'язано з ДТП. Так, будучи в своїй першій еміграції в Швейцарії, скромний Ленін-велосипедист був збитий якимось заможним європейцем на Rolls-Royce. Обійшлося без серйозних травм, але осад напевно залишився.

Нещасливі «французи»

Минув час, і після відомих подій статус Володимира Ілліча значно виріс - він сам став пасажиром авто. Одним з перших транспортних засобів, в яке сіл Ілліч після революції, була дворічна французька Turcat-Mery 1915 року випуску з кузовом «ландо-лімузин», яку купили для старшої дочки Миколи Другого, Великої Княжни Тетяни. Після неї з лютого по жовтень 1917-го на машині пересувався міністр-голова Тимчасового уряду Олександр Керенський.

Після неї з лютого по жовтень 1917-го на машині пересувався міністр-голова Тимчасового уряду Олександр Керенський

Turcat-Mery

Офіційно вперше цю машину Леніну подали 27 жовтня в 10 годині ранку. Але незабаром позначилася та напруженість у відносинах вождя з автотранспортом: з 4,7-літровим (50 к. С.) Розкішним лімузином відразу не пощастило - машина була викрадена в грудні того ж року безпосередньо з території Смольного. За втрату транспортного засобу Ілліч відсторонив свого водія від справ і пообіцяв повернути його на службу тільки після повернення машини. Варто відзначити, що він свого слова дотримав. Сищики незабаром вирахували, що викрадачами були контрабандисти, які промишляли нелегальною торгівлею з Фінляндією. Уже тоді існувала індустрія викрадення машин на розбирання. Як правило, викрадені авто переправлялися до Фінляндії, а звідти вже у вигляді запчастин розходилися по всій Європі.

Другим автомобілем, що обслуговував Леніна, також став «француз», лімузин Delaunay-Belleville 45, яким раніше користувався останній імператор Російської Імперії. Але і з ним Ілліча спіткала невдача. 1 січня 1918 року під час замаху на вождя добротний дерев'яний кузов був майже повністю знищений нападниками - відновити лімузин не змогли, і його списали. Після був Renault 40CV все з того ж Першого гаража розпалася країни, який - злий рок! - викрали так само нахабно, як і Turcat-Mery.

- викрали так само нахабно, як і Turcat-Mery

Delaunay-Belleville

Машини та водії

Взагалі, реквізиція в перші роки правління рад розглядалася як основний метод вирішення транспортної проблеми. Цікаво, що для виправдання реквізиції автомобілів у приватних осіб, підприємств і навіть у дипломатичних місій писалися офіційні листи. Вони містили пояснення на кшталт «для експедиції, наступного за хлібом», «для потреб армії» і мали обов'язкову приписку в кінці - «не підлягає возвр.» 10 листопада 1917-го навіть була створена ціла комісія, яка мала право реквізувати автомобіль у кого- або для потреб уряду. До кінця лютого наступного, 1918 року, всього за квартал було вилучено 37 машин.

До кінця лютого наступного, 1918 року, всього за квартал було вилучено 37 машин

Володимир Ленін, Надія Крупська і сестра Леніна Марія Ульянова в автомобілі «Renault 40CV»

Водії першої особи молодої держави проходили ретельну перевірку в «сімдесят п'ятих» кімнаті, попередниці ВЧК. Їх перевіряли не тільки на профспособності, але і на лояльність до ідей партії, на відсутність контрреволюційних ідей і інші важливі якості. Після успішно пройденого співбесіди водії отримували табельну зброю і мали паралельно виконувати роль охоронців. Дуже часто для запобігання нештатних ситуацій Леніну подавали «автомобілі різних номерів», тобто різних марок і моделей.

Щасливих «англійці»

Після серії замахів Ленін і його охорона прийняли спільне рішення - відмовитися від закритих автомобілів і пересісти на кабріолет, адже якщо народ буде дізнаватися свого керівника і кумира, то і боятися йому нічого. Rolls-Royce Silver Ghost 1914 року зі м'яким верхом, оснащений 55-сильним мотором, експропріювали з гаража Михайла Романова. Цікаво, що спочатку кабріолет замовлявся для участі в гірських гонках. За легендою, саме на цьому автомобілі товариша Леніна вивезли в Кремль після замаху Фанні Каплан. Хтозна, якби машина виявилася повільніше, то вождь міг би закінчитися кров'ю - і як би повернулася тоді історія великої країни?

Хтозна, якби машина виявилася повільніше, то вождь міг би закінчитися кров'ю - і як би повернулася тоді історія великої країни

Rolls-Royce В. І. Леніна

Мабуть, розкішні авто з «духом екстазу» на пробці радіатора припали Володимиру Іллічу за смаком. У самий розпал громадянської війни відповідальним людям в Великобританії було дано доручення замовити і доставити партію «Роллс» для перших осіб молодий Країни Рад. Леніну покладався найпотужніший 73-сильний варіант з подовженою базою, який обслуговував його до самої смерті. Сучасники скаржилися і дивувалися, що цей легковий автомобіль споживав 28-30 літрів бензину на 100 км пробігу. Для Надії Крупської Володимир Ілліч велів вишукати автомобіль із закритим кузовом. Необхідну машину знайшли в одному з гаражів Петрограда - їй виявився «Роллс-Ройс» з утепленою кабіною і обігрівачем салону. Молодший брат вождя Дмитро Ульянов згадував, що той любив швидку їзду і регулярно нарікав на спокійний стиль водіння шоферів, вимагаючи підвищити середню швидкість з 60 до 80 км / ч.

Rolls-Royce Silver Ghost '1914

ексклюзивні всюдиходи

Як і попередній правитель Росії, Ленін оцінив всю красу напівгусеничного транспорту - єдиного варіанту швидкого переміщення з зимової дачі в Горках в Москву в «холодну зимову пору». Перші автосани в гаражі Леніна з'явилися в 1919 році: це був американський «Packard», переобладнаний на Путиловском заводі. Випробування новинки гаража проходили в Москві, на Ходинському полі. Досить скоро зношений двигун не витримав зрослих навантажень і зажадав відновлення. За оперативно виконаний капітальний ремонт машини Ленін особисто вказав виділити робочим у вигляді премії пуд борошна.

За оперативно виконаний капітальний ремонт машини Ленін особисто вказав виділити робочим у вигляді премії пуд борошна

Переобладнані на Путиловском заводі автомобілі «Packard». Фото: Автопілот

Другим напівгусеничним автомобілем став один з нових Rolls-Royce 1922 року випуску, куплений на замовлення компанії АРКОС (All Russian Cooperative Society Limited). Зусиллями інженерів і робітників 4-го Державного автомобільного заводу його перевели на «рушії Кегресса», встановивши замість заднього моста гусеничну візок, а спереду - лижі. Саме цей автомобіль, що пройшов реставрацію в пізній радянський період, і зберігся до наших днів в музеї-заповіднику «Горки».

Rolls-Royce Silver Ghost Continental В. І. Леніна

Технічний прогрес

Як ми вже знаємо, Микола II став піонером в області автомобілізації перших осіб держави , А Ленін з успіхом вирішив продовжити розпочату. У гаражі Володимира Ілліча побували вже не тільки серійні автомобілі, але і спеціальні екземпляри, виготовлені за особливим замовленням. Так зароджувалася традиція мати в урядовому гаражі кращі зразки світового автопрому - наступного разу ми з'ясуємо, які саме машини прийшли на зміну тим, що возили Леніна.

Читайте також:

Хтозна, якби машина виявилася повільніше, то вождь міг би закінчитися кров'ю - і як би повернулася тоді історія великої країни?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация