На роботу, як у відпустку

Випускники вузів шукають роботу. А вона їх немає

Тисячі молодих фахівців в ці дні залишають вузи. Після іспитів і отримання диплома їм належить самостійний пошук першої своєї роботи. Багато залишаться розчаровані умовами і рівнем зарплати, а в плюсі виявляться ті, хто до першого трудового досвіду підготувався заздалегідь.

Серед претензій до нового покоління фахівців - теоретична підготовка та мінімум практики. Фото: Сергій Міхєєв / РГ

Зарплатні очікування випускників вітчизняних ВНЗ в середньому на 15-50 відсотків перевищують реальні пропозиції роботодавців. Так, в Москві новачок зі свіжим дипломом розраховує отримувати 56 тисяч рублів на місяць, про що свідчить дослідження НДУ "Вища школа економіки". За фактом роботодавці готові запропонувати такому фахівцеві не більше 30 тисяч рублів. В цілому ж по Росії випускники вузів можуть розраховувати приблизно на 22,7 тисячі в місяць. З минулого року ця цифра майже не змінилася: зростання перших зарплат склав всього один відсоток.

На високу зарплату розраховують "сильні" студенти. Відмінники, а також дипломники хороших вузів, вкладають в навчання більше інших і "логічно очікують отримати більш високу віддачу від цих інвестицій", йдеться в дослідженні. Роботодавці роблять вибір не тільки на користь студента, але і на користь навчального закладу, репутації якого довіряють

Найбільш реалістичні уявлення про свою майбутню заробітній платі мають працевлаштовані студенти. До речі, саме вони можуть розраховувати на найвищі доходи, так як пропонують наймачеві диплом разом з досвідом роботи - найбільш затребувану комбінацію на ринку праці. Часто вони отримують пропозицію працювати в штаті компанії відразу після закінчення вузу. Самі випускники охоче погоджуються на такі пропозиції, проте це не говорить про довгостроковості їх намірів. Деякі з них розглядають зміну роботодавця як можливість переглянути розмір своєї зарплати.

До речі, не всі випускники вирішують вийти на ринок праці в червні, одразу після отримання диплома. Багато хто віддає перевагу зробити паузу - побездельничать або відправитися в подорож.

Випускники вузів хочуть оплату на 15-50 відсотків вище, ніж готовий запропонувати роботодавець

Підготовкою випускників сьогодні задоволені близько половини роботодавців. Серед претензій до нового покоління фахівців все та ж теоретична підготовка з мінімальним набором практичних навичок, а також зашкалювали амбіції і зарозумілість.

Читайте також

Академія літніх стажувань запрацює в Москві

Наймати випускників на роботу сьогодні готові 60 відсотків роботодавців. У 2013 році їх було більше 70 відсотків. "Помічено, що бажання компаній наймати новачків безпосередньо залежить від стану економіки", - зазначила Наталія Голованова, керівник дослідницького центру сервісу з пошуку роботи та працівників Superjob.ru. Коли організації відчувають себе стабільно, вони готові витрачати ресурси на підготовку, адаптацію і навчання випускників. Навчати новачків будь-якого фаху готові сьогодні 7 відсотків компаній, ще 4 відсотки пропонують претендентам пройти стажування з можливістю подальшого працевлаштування, свідчать дані порталу.

Найбільш охоче випускників приймають організації банківської сфери, IT-компанії і великий бізнес. Правда, у великих компаніях новачки рідко можуть претендувати на хороші посади. Найчастіше співробітникам без досвіду пропонують позиції адміністраторів і офіс-менеджерів, помічників і асистентів, фахівців з продажу та закупівель, роботі з клієнтами, інші стартові позиції.

Не всі готові до такого повороту. Випускники технічних спеціальностей розглядають тільки роботу за фахом і мають найвищими зарплатними очікуваннями. У Москві вони планують отримувати 56-65 тисяч рублів на місяць. При цьому найбільш затребувані фахівці, такі як програмісти і інженери, часто влаштовуються в самому вузі, роботодавці доглядають їх ще зі студентської лави. У гуманітаріїв запити скромніші, вони розраховують на зарплату 49-50 тисяч рублів на місяць, і працевлаштуватися їм доводиться самостійно.

думка

Дмитро Болкунец, завідувач Центром розвитку кар'єри НДУ "Вища школа економіки":

- У Радянському Союзі проблеми працевлаштування не було. Після вузу тебе відправляли за розподілом туди, де твоя професія була затребувана.

До речі, я вчився в Білорусії, де ця система існує до цих пір. Не всі республіки колишнього СРСР від неї відмовилися.

Читайте також

Розкрито головний секрет багатства програмістів

Логіка розподілу випускників проста - держава витратила гроші на освіту студента, він повинен їх відпрацювати. Плюсом такої системи є те, що випускник гарантовано отримує роботу, мінусом - доводиться працювати навіть там, де не подобається. Наприклад, в далеких селах.

Проблема розподілу в тому, що не кожна людина готовий відпрацьовувати визначений термін. І ті, хто не хоче робити цього, всіма способами намагаються уникнути розподілу. Це було в Радянському Союзі, з цією ж проблемою стикається і Білорусія.

Сьогодні складно уявити собі, але розподіл існувало не тільки між регіонами - між республіками. Це дозволяло вирішити кадрові проблеми, але було дуже складно для людей, яких посилали працювати далеко від будинку.

Зараз розподіл є тільки в вузах, які укладають договори з роботодавцями. Фактично роботодавець платить за навчання свого фахівця. Випускник, що відучився за таким контрактом, повинен відпрацювати певний час в компанії, яка допомогла йому здобути освіту.

Далеко не завжди роботодавцям доводиться платити за навчання, щоб отримати молодого фахівця. Вузи зацікавлені в працевлаштуванні своїх випускників, стежать за тим, скільки з них влаштувалося, всіляко допомагають їм у пошуку роботи. У Вищій школі економіки працевлаштовується після закінчення навчання 93-96 відсотків випускників. Велику роль відіграє не тільки якість підготовки студентів, а й кількість кар'єрних заходів, які проводить вищий навчальний заклад.

Читайте також

Роботодавці розширять штати і підвищать зарплати

До нас приходять роботодавці і пропонують свої позиції, в тому числі для проходження практики. Таким чином відбувається відбір студентів ще на етапі навчання. На ярмарку вакансій приходять роботодавці зі своїми пропозиціями стажувань. Деякі з них розраховані на 1,5 тисячі вакансій. Це говорить про те, що у роботодавців є потреба в залученні студентів.

Практика і стажування дозволяє роботодавцям залучити студентів без оплати їх навчання. Студент при цьому отримує досвід, а часто і пропозиція роботи після закінчення університету.

Конкурс на деякі найбільш цікаві для студентів позиції може становити кілька десятків людей на місце.

Найбільшою популярністю серед російських студентів користуються компанії "Яндекс", Google, "Газпром", Сбербанк.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация