НАБІР МАЙСТЕР КИТ ДЛЯ ПОЧАТКІВЦІВ телеграфіст

Ю. садок
sadikov (at) masterkit.ru


Трішки історії

У 1838 р професор живопису Нью-йоркського університету США Семюель Морзе (1791-1872 р.р.) (рис.1), займаючись паралельно питаннями передачі інформації, запропонував систему кодування букв і цифр для передачі їх по провідним каналам зв'язку, в наслідок названої його ім'ям. Всі букви, цифри і розділові знаки азбуки Морзе кодувалися у вигляді послідовностей крапок і тире [1]. До теперішнього часу кодування окремих символів істотно змінилася, але запропонована С. Морзе система передачі залишилася: точки, тире і інтервали між ними мали фіксовану тривалість - тривалість тире дорівнювала тривалості трьох крапок або трьох інтервалів.

Малюнок 1Малюнок 1.

Семюель Морзе Семюель Морзе   Малюнок 2 Малюнок 2. Перший телеграфний ключ

Перший телеграфний ключ (рис.2) виготовив і використовував молодий, талановитий помічник С. Морзе: Альфред Вейл (1807-1859 р.р.) (рис.3) [1].

Малюнок 3.

Конструктор першого телеграфного ключа Альфред Вейл

З його допомогою в 1844 р було передано перше повідомлення «морзянкою» зі столиці США (м.Вашингтон) в м Балтімор (рис.4) [1].

Малюнок 4.

Перша телеграма

Сьогодні таких телеграфних ключів [2,3] ви вже не зустрінете, вони стали надбанням приватних колекціонерів і музеїв.

ВведенняМалюнок 5 і 6.

Види телеграфних ключів

Для передачі радіограм використовуються два типи ключів: механічний і електронний [2,3].

Останнім часом для передачі текстових повідомлень багато радіооператори і радіоаматори застосовують клавіатуру персонального комп'ютера і спеціальну «телеграфну» програму. Існують також комп'ютерні програми, «розшифровують» коди Морзе в смислові фрази, але ніяка програма не зможе замінити професійного радиста!

Вивчення азбуки Морзе краще почати на звичайному механічному ключі: формується «почерк», легше запам'ятовуються символи.

А з нескладним електронним пристроєм для вивчення абетки Морзе читачі можуть познайомитися в цій статті. Генератор Морзе допоможе самостійно вивчити «морзянку»; завдяки малим розмірам, автономному живленню і досить великої потужності його можна використовувати для колективних тренувань, в тестах і змаганнях. Проста електрична схема і конструкція генератора дозволить зібрати надійний пристрій з набору МАЙСТЕР КИТ NM5036 навіть початківцю радіоаматорові. Генератор Морзе послужить хорошим навчальним посібником для вивчення основ радіоелектроніки.

Генератор Морзе NM5036

Для тих, хто робить перші кроки в світ радіозв'язку, пропонований генератор буде дуже корисний. Він стане в нагоді на заняттях з вивчення абетки Морзе і допоможе отримати практичні навички роботи на телеграфному ключі. Невеликі розміри плати і можливість роботи від батареї дозволяють зібрати пристрій цілком в невеликому корпусі, тому його можна використовувати не тільки вдома, але і брати з собою на заняття в радіошколі.

Таблиця 1. Технічні характеристики генератора Морзе Номінальна напруга живлення, В 3,0 ... 9,0 Максимальна вихідна потужність, Вт 2,0 Номінальний опір навантаження, Ом 8 ... 32 Максимальний струм навантаження, не більше, А 1,0 Розмір друкованої плати, мм 40х30

Генератор Морзе виконаний на основі універсальної схеми несиметричного мультивібратора (VT1, VT2). Робоча частота мультивібратора визначається номіналами резисторів R1, R2, R3, R4 і конденсатором C1. Принципова електрична схема показана на рис.7, а фотографія пристрою - на рис.8.

8

Малюнок 7. Схема найпростішого генератора

У табл. 2 наведено перелік елементів, необхідних для самостійної збірки генератора.

Для живлення пристрою необхідне джерело живлення, яке забезпечує вихідна напруга 3,0 ... 9,0 В. Слід враховувати, що зміна напруги живлення призводить до зміни гучності і робочої частоти генератора. До генератора можна підключити низькоомні головні телефони (наприклад, від аудіоплеєра) або невелику динамічну головку.

Малюнок 8Малюнок 8.

Фотографія звукового генератора Таблиця 2. Перелік елементів. Позиція Номінал Примітка К R1 270 кОм Червоний, фіолетовий, жовтий 1 R2, R4 22 кому Червоний, червоний, помаранчевий 2 R3 22 кому Подстроєчний резистор 1 R5 560 Ом Зелений, блакитний, коричневий 1 С1 0,01мкФ Керамічний конденсатор
Варіант маркування - 104 1 С2 - Чи не встановлювати - С3 - Чи не встановлювати - VТ1 BC557 Корпус ТО92-1 1 VT2 BD137-16 Корпус ТО126
Можлива заміна на КТ815 1 X1 BAT / SNAP Роз'єм живлення батареї +9 1 А503 Друкована плата 40х30 мм 1

Зовнішній вигляд друкованої плати А503 показаний на рис.9 і рис.10.

Малюнок 9 і 10.

Друкована плата Вивчаємо самостійно азбуку Морзе

Відомо кілька методик вивчення абетки Морзе [2], але всі вони засновані на періодичному повторенні кожної букви, до повного запам'ятовування її «мелодії». Найкращий спосіб вивчити «морзянку» - в радіоклуб або радіошколі оборонного спортивно-технічного товариства: кваліфіковані тренери протягом декількох місяців регулярних тренувань зроблять з вас професійних телеграфістів. Якщо у вас такої можливості немає, можна навчитися азбуці Морзе самостійно. Автору відомо дуже багато радіоаматорів, які успішно освоїли «морзянку» самостійно.

Для самостійного навчання азбуки Морзе додається навчальна таблиця 3. Ви можете прослухати все звуки, клацнувши по посиланню навпаки літери

Табл. 3, Телеграфний азбука Морзе (ти - точка, таа - тире)

Для практичного закріплення теоретичних відомостей рекомендуємо скористатися цією таблицею.

На сайті www.masterkit.ru записані звуки генератора Морзе NM5036, а в розділі «кити в журналах» можна знову прочитати цю статтю і прослухати звучання кожної літери і цифри. Щоб це здійснити, встановіть в комп'ютері звукову карту і підключіть її до колонок або навушників.

Бажаємо вам успіхів у вивченні абетки Морзе!

висновок

Щоб заощадити час МАЙСТЕР КИТ пропонує набір NM5036. Він складається з друкованої плати, всіх необхідних компонентів, докладного керівництва по збірці і налаштування.

Набори МАЙСТЕР КИТ для самостійної збірки і популярні радіолюбительські журнали питайте в магазинах радіодеталей вашого міста.

На сайті МАЙСТЕР КИТ ( www.masterkit.ru ) Наведено повний список адрес магазинів, знаходиться повний перелік і докладні характеристики наборів і модулів, працює «Конференція», де обговорюються найрізноманітніші технічні питання, розміщені статті в розділі «кити в журналах», «Корисні посилання» - відповіді на різні питання по монтажу пристроїв, організована підписка на електронні новини від МАЙСТЕР КИТ.

Використані джерела ( «Радіоаматор» їх чомусь вирізав)

1. www.samuelfbmorse.com
2. www.qrz.ru
3. www.bencher.com


Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация