НАЦІОНАЛЬНА БЕЗПЕКА РОСІЇ, роль і місце ФСБ в її забезпеченні - Сучасна Росія

Забезпечення національної безпеки Російської Федерації - це діяльність держави і всього суспільства, спрямована на здійснення загальнонаціональної ідеї, на захист національних цінностей і національних інтересів. Така діяльність спрямована також на попередження та ліквідацію загроз розвитку і зміцненню прав і свобод особистості, матеріальним і духовним цінностям суспільства, конституційному ладу, суверенітету і територіальної цілісності країни.

Функції забезпечення безпеки Росії не обмежуються і не зводяться до захисту. Ідея національної безпеки тісно пов'язана з концепцією сталого демократичного розвитку, виступає в якості її невід'ємної частини і одночасно умови її реалізації.

Правові основи забезпечення національної безпеки складають:

  • загальновизнані принципи і норми міжнародного права і міжнародні договори і зобов'язання Російської Федерації;
  • Конституція Російської Федерації, федеральні закони та інші нормативні правові акти Російської Федерації;
  • федеративний Договір і пов'язані з ним угоди про розмежування повноважень між Центром і суб'єктами Російської Федерації;
  • конституції, статути, закони та інші нормативні правові акти суб'єктів Російської Федерації, прийняті відповідно до Конституції Російської Федерації;
  • нормативні правові акти органів державної влади Російської Федерації, органів державної влади суб'єктів Російської Федерації та органів місцевого самоврядування, прийняті в межах їх компетенції і не суперечать Конституції Російської Федерації.

Завданням політики національної Безпека, ти на 1996-2000 рр. є забезпечення безпеки і соціальний захист громадян, суспільства, зміцнення російської державності, утримання нинішніх геополітичних рубежів і забезпечення гідної ролі і місця Росії у світовій політиці.

Нагальною проблемою для Росії є забезпечення виходу з кризи. Важкий перехідний період триватиме до тих пір, поки в країні не завершиться формування громадянського суспільства, правової держави і ефективної ринкової економіки як необхідних передумов сталого внутрішнього розвитку, зміцнення її зовнішніх позицій.

За останній рік намітилися позитивні зрушення в бік стабілізації внутріполітічес кого положення в країні. Політичній боротьбі, яка ще недавно вихлюпувалася на вулиці міст, вдається надавати цивілізований ні парламентські форми. Чіткіше, хоча ще і не в повній мірі, заробили структури виконавчої влади.

Національні інтереси Росії - це основа формування стратегічних завдань внутрішньої і зовнішньої політики країни. За своїм змістом вони є інтегрованим виразом життєво важливих інтересів особистості, суспільства і держави.

Внутрішнє становище Росії поряд з позитивним впливом проведених реформ характеризується негативними і досить довготривалими наслідками системної кризи, яка виникла в радянський період, а також кризовими явищами, що виникли після 1992 р

Особливості нинішньої зовнішньополітичної ситуації, коли немає масштабної зовнішньої військової загрози, дозволяють Росії задіяти сили і засоби для досягнення найбільш пріоритетних цілей добудови основі Конституції ційного демократичного ладу, духовного і господарського відродження.

Внутрішні загрози національній безпечно сті зараз визначаються труднощами інтелектуального, соціально-економічного, політико-правового, етнічного, екологічного та іншого характеру.

В сучасних умовах однією з важливих загроз національній безпеці є регіональний і національний сепаратизм. У політичному відношенні він веде до спроб окремих регіонів отримати додаткові права, що виходять за рамки, встановлені Конституцією, або в своєму крайньому прояві - до спроби самопроголошення як незалежну державу (Чечня). В економічному плані сепаратизм веде до розриву єдиного економічного простору, порушення цілісної фінансово-кредитної, податкової і митної системи і в кінцевому рахунку до підриву соціально-політичної стабільності в країні. Не менш серйозною є загроза подальшого загострення міжетнічних і міжконфесійних відносин. Основний виклик безпеки країни пов'язаний з незавершеністю створення і нестабільністю структур демократичних інститутів управління і влади. Багато закони не забезпечені механізмами їх реалізації і тому не працюють. Ці чинники містять у собі потенційну загрозу курсу реформ, побудови справді демократичного суспільства в Росії, а також загальнонаціональним цілям, цінностям та інтересам.

Зміни в світі надають в цілому сприятливі можливості для забезпечення життєво важливих інтересів Російської Федерації. Разом з тим зросла невизначений ність, а в деяких випадках і непередбачуваний ність розвитку міжнародної обстановки породжує ряд зовнішніх загроз національній безпеці Російської Федерації.

Найважливішим зовнішнім викликом національній безпеці є можливість неконтрольованих дезінтеграційних процесів на території колишнього СРСР. В економічній області головна небезпека пов'язана з тим, що позитивний і необхідний процес "відкриття" російської економіки при відсутності належної економічної політики може супроводжуватися ослабленням економічної самостійності Російської Федерації, деградацією її технологічного і промислового потенціалу, закріпленням за нею на перспективу тільки паливно-сировинної спеціалізації в світовій економіці. З одного боку, це пов'язано з економічною кризою в Російській Федерації, з малоефективною системою державного захисту економічних інтересів країни, з несприятливим інвестиційним кліматом і т.д. З іншого боку, ця небезпека посилюється і низкою зовнішніх чинників.

Забезпечення національної безпеки Російської Федерації - це діяльність держави і всього суспільства, спрямована на здійснення загальнонаціональної ідеї, на захист національних цінностей і національних інтересів. Така діяльність спрямована також на попередження та ліквідацію загроз розвитку і зміцненню прав і свобод особистості, матеріальним і духовним цінностям суспільства, конституційно му строю, суверенітету і територіальної цілісності країни.

Основні напрямки політики національ ної безпеки визначаються національними цілями, цінностями, життєво важливими інтересами Росії і необхідністю розробки та задіяння ефективних засобів протидії внутрішнім і зовнішнім загрозам. Досягнення довгострокових цілей політики безпеки реалізується шляхом вирішення комплексу підлеглих їм завдань у всіх сферах суспільних відносин.

Для ефективного здійснення політики національної безпеки по кожному з основних напрямків розробляються відповідні федеральні цільові програми, в рамках яких визначаються і вирішуються головні проблеми і завдання політики національ ної безпеки.

У внутрішньополітичній сфері головними цілями політики національної безпеки є:

  • формування правопорядку і стабільної політичної системи в країні;
  • зміцнення правової основи конституційно го ладу і формування на цій основі правосвідомості росіян і здорового економічного, соціально-психологічного і морального клімату в суспільстві;
  • побудова механізмів цивілізованого політичного діалогу, відсутність яких створює небезпеку політичних і військових криз, сепаратизму.

Успішність економічної реформи і територіальна цілісність Російської Федерації в значітеельной мірою забезпечуються ступенем єдності економічного і правового простору. Слід створити такий механізм взаємодій наслідком суб'єктів Федерації з Центром і один з одним, який робив би не тільки незаконним, а й невигідним перешкоджання переміщенню товарів, фінансових ресурсів, робочої сили, не порушував би систему взаємодії бюджетів різних рівнів, не обмежував би свободу підприємств різних форм власності.

Міжнаціональна злагода виступає як найважливіша умова безпеки і розвитку країни. Цим визначається важливість розробки і здійснення демократичної національної політики. Її головними цілями повинні стати:

  • створення оптимальних умов для вільного розвитку всіх народів, що історично сформувалися і проживають в Російській державі;
  • забезпечення міжнаціонального миру в країні, налагодження співтворчості народів як в масштабі всієї Російської Федерації, так і в рамках окремих регіонів;
  • поступове формування тісного спільноти всіх проживаючих на території Росії етносів, розуміючи під цим таке національна самосвідомість різних народів, при якому почуття приналежності до єдиної країні грає найважливішу роль в її збереженні і демократичний розвиток.

Шлях до такого союзу народів, до їх культурному взаємозбагаченню лежить через визнання основною умовою існування Російської Федерації факту багатонаціональності всіх вхідних в нього суб'єктів, через забезпечення повної рівноправності різних національних культур.

У зовнішньополітичній сфері головною метою політики національної безпеки є формування зовнішнього оточення, сприятливого для внутрішнього розвитку країни. Ключовою умовою її досягнення є збереження миру, мирне вирішення всіх виникаючих міждержавних проблем і протиріч.

Реалізуючи цілі національної безпеки на міжнародній арені, Росія керується ся нормами міжнародного права, принципами забезпечення невід'ємних прав і свобод людини. Зміцнення зовнішньополітичних позицій може бути досягнуто за рахунок підвищення ролі Російської Федерації в діяльності ООН та інших міжнародних організацій, недопущення залучення Росії в нове військово-політичне протиборство і блокове протистояння.

У зовнішній політиці Росія слід чітким пріоритетам, в яких переважне значення надається налагодженню добрососедс ких і взаємовигідних відносин з країнами - членами Співдружності Незалежних Держав. У цих умовах головною метою політики Росії щодо СНД стає створення стійкого об'єднання суверенних держав, інтегрованого економічно і політично і здатного претендувати на гідне місце в світовому співтоваристві - можливо, в якості самостійного суб'єкта світової економіки і політики. Зберігається також можливість об'єднання ряду нових незалежних держав, що виникли після розпаду СРСР, в якісно нове сучасне державне об'єднання.

Російська Федерація забезпечує національну безпеку всіма наявними в її розпорядженні засобами: політичними, економічними, правовими, військовими, організаційними та іншими - на основі послідовник ної реалізації політики національної безпеки з урахуванням розмежування відповідних повноважень і забезпечення координації дій органів законодавчої, виконавчої та судової влади.

Стан готовності РФ до захисту життєво важливих інтересів країни досягається за рахунок створення системи національної безпеки країни, основними завданнями якої є:

1. У законодавчій сфері:

  • здійснення законодавчого регулюван ня діяльності всіх державних і громадських структур в області Безпека, ти;
  • розгляд і затвердження стратегії національної безпеки РФ, фінансового забезпечення діяльності державних і громадських структур в області безопасност і;
2.

У виконавчій сфері:

  • виявлення і прогнозування життєво важливих інтересів країни;
  • оцінка стану безпеки РФ, прогнозування її динаміки, розробка і реалізація внутрішньої і зовнішньої політики РФ з метою захисту життєво важливих інтересів країни;
  • комплексне планування і реалізація програм діяльності виконавчих структур з метою забезпечення захисту національних інтересів РФ;
  • створення, підготовка і підтримка в достатній мірі готовності до дій сил і засобів системи забезпечення національної безпеки РФ, в тому числі для реалізації правового режиму надзвичайного та воєнного стану;
  • участь в заходах щодо забезпечення безпеки СНД відповідно до договірних ми зобов'язаннями;
  • виконання відповідних між народних зобов'язань в сфері забезпечення міжнародної безпеки.
3.

У судовій сфері:

  • нагляд за дотриманням законності органів виконавчої влади;
  • здійснення правосуддя у справах про злочини, які зазіхають на безпеку окремих громадян, суспільства і держави, а також створюють загрози природному середовищу і ресурсів, які забезпечують жізнедеятель ність суспільства.

Законодавча, виконавча і судова влади системи національ ної безпеки мають ієрархічну трирівневу структуру, що підрозділяється на федеральний, регіональному ний і місцевий рівні.

До федерального рівня системи безпечно сті відносяться Президент РФ, Федеральне Збори РФ, Конституційний суд, Рада Безпеки, а також Уряд РФ з підвладні ми йому міністерствами і відомствами, Верховний суд, Арбітражний суд і прокуратура РФ.

На регіональному рівні до органів системи безпеки відносяться президенти, федеральні збори республік, країв і областей, регіональному ни виконавчої та судової влади.

На місцевому рівні до органів системи національної безпеки відносяться глави адміністрацій, місцеві федеральні збори, місцеві органи виконавчої влади, районні (міські) суди та органи прокуратури. Їх завдання в межах їх компетенції аналогічні завданням відповідних органів системи безпеки регіонального рівня.

Сили і засоби забезпечення безпеки включають в свій склад: МО РФ, ФСБ РФ, МВС РФ, ФАПСИ РФ, СЗР РФ і т.д.

Так, система ФСБ РФ і її організаційна структура встановлюється виходячи з призначення, завдань і принципів організації і діяльності органів державної безпеки.

Єдину систему федеральних органів державної безпеки складають: Федеральна служба безпеки РФ; органи федеральної служби безпеки в республіках РФ, краях і областях, автономної області і автономних округах, містах Москві і Санкт-Петербурзі; органи федеральної служби безпеки в Збройних Силах України та інших військових формуваннях.

ФСБ є органом державного управління РФ в системі забезпечення національ ної безпеки. Вона реалізує завдання вищих органів управління в сфері забезпечення національної безпеки, видає відповідно до законів РФ нормативні акти, бере участь в розробці загальнодержавних програм забезпечення національної безпеки РФ.

Органи федеральної служби безпеки вирішують поставлені перед ними завдання у взаємодії з іншими державними органами, а також з громадськими об'єднаннями та громадянами. Можуть використовувати сили і засоби інших органів системи забезпечення національної безпеки РФ в порядку, визначеному Президентом РФ. З метою вирішення завдань забезпечення національної безпеки РФ до установам, організаціям і підприємствам з їх згоди можуть бути прікоманді рова співробітники органів ФСБ в порядку, визначеному Урядом РФ.

Органи ФСБ РФ відповідно до покладених на них функціями зобов'язані:

1. Вести контррозвідувальну роботу щодо виявлення, попередження та припинення розвідувально-підривної діяльності іноземних спецслужб і організацій проти Російської Федерації;

2. Проводити оперативно-розшукові заходи, дізнання та досудове слідство у справах про злочини, розслідування яких віднесено законом для вирішення федеральної служби безпеки; здійснювати розшук осіб, які вчинили зазначені злочини, або підозрюваних у їх скоєнні;

3. Здійснювати у взаємодії з органами зовнішньої розвідки РФ розвідувальну роботу з метою отримання інформації про загрози національній безпеці РФ.

У цих рамках на них також покладаються завдання:

  • Здійснювати контррозвідувальну роботу по забезпечення безпеки в Збройних Силах РФ, а такоже других Військових підрозділах;
  • Проводити оперативно-розшукові заходи относительно Виявлення, редупрежденію и припиненням АКТІВ тероризму;
  • розробляті и Здійснювати у роботи з комерційними органами прокуратури, внутрішніх справ та іншімі ДЕРЖАВНИЙ органами РФ заходь по борьбе с організованою злочінністю, корупцією и наркобізнесом;
  • брати участь в розробці и реализации ЗАХОДІВ относительно захисту державних секретів;
  • здійснювати контроль за забезпеченням їх збереження в міністерствах, відомствах, на підприємствах, в установах і організаці ях незалежно від форм власності, органах громадських об'єднань;
  • здійснювати аналіз інформації про ймовірні загрози безпеки країни і прогнозуванні тенденцій їх розвитку; інформувати вищі органи державної влади і управління РФ, інші державні органи про загрози національній безпечно сті РФ;
  • приймати у взаємодії з органами внутрішніх справ заходів щодо забезпечення безпеки іноземних представництв на території РФ на основі міжнародних і міждержавних договорів та угод, а також брати участь у взаємодії з органами зовнішньої розвідки в проведенні заходів щодо забезпечення безпеки установ і громадян РФ за кордоном;
  • брати участь у вирішенні вищих органів державної влади і управління РФ з іншими державними органами в забезпеченні безпеки проводяться на території РФ суспільно-політичних і релігійних заходів федерального, міждержавного і міжнародного характеру;
  • забезпечувати безпеку і готовність до функціонування в воєнний час і в умовах надзвичайного стану пунктів управління державою і Збройним Силами РФ;
  • підтримувати і забезпечувати мобілізаційної ву готовність;
  • здійснювати заходи щодо забезпечення власної безпеки.

Більшість загроз - як реальних, так і потенційних - може бути нейтралізовано або ослаблене шляхом розробки засобів подолання кризових явищ в Росії, зміцнення її державних інститутів, а також шляхом проведення ефективної зовнішньої політики.

Основні засоби і ресурси забезпечення національної безпеки, крім об'єктивних переваг географічного положення Росії і наявності у неї стратегічних ядерних озброєнь, пов'язані з її інтелектуальним багатством, можливостями її природи і надр, перспективами в області демографії, високим науково-технічним потенціалом і рядом інших факторів. Особливо слід підкреслити визначальне значення інтелектуального потенціалу як першоджерела всіх інших ресурсів суспільства і держави. Росія продовжує зберігати унікальний науково-технічний і виробничий потенціал, який необхідно підтримувати і використовувати для підвищення ефективності російської економіки.

На території Росії зосереджена значна кількість корисних копалин, включаючи паливно-енергетична сировина, руди чорних і кольорових металів, рідкоземельних елементів, дорогоцінних металів і інших видів стратегічної сировини, достатніх не тільки для власних потреб, а й для експорту.

Основними передумовами забезпечення національної безпеки у військовій області є збереження достатнього потенціалу ВПК (і перш за все наукового), проведення військової реформи та забезпечення на цій основі стратегічної стабільності.

стабільність:

  • в області стратегічних ядерних озброєнь забезпечується підтримкою здатності Росії до стримування будь-якого ядерного нападу шляхом забезпечення можливості гарантованого нанесення неприйнятного збитку у відповідних діях і, соответствен але, підтримки ядерного балансу на можливо низькому рівні з метою недопущення повернення до гонки стратегічних озброєнь;
  • в області звичайних озброєнь - підтриманням належного технічного оснащення і рівня боєготовності Збройних Сил Російської Федерації на рівні, достатньому для парирування будь-яких спроб агресії проти Росії і / або її союзників, щодо яких Росія має відповідними ющие договірні зобов'язання.

М.АРСЕНТЬЕВ,
член-кореспондент Академії
проблем якості, консультант
Комітету Ради Федерації РФ
з економічної безпеки
15.12.1997
М

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация