Національне надбання: Сонце всередині

  1. Камінь з характером
  2. Ліки від усіх бід
  3. Сила тертя
  4. смоляна жила

Для одних це просто скам'яніла смола, для інших - оригінальний камінь. Для латишів бурштин значить набагато більше. Він - хранитель здоров'я нації і ліки в прямому сенсі слова.

Він - хранитель здоров'я нації і ліки в прямому сенсі слова

Вулиці Старого міста Риги «усипані» бурштином. Золотисто-жовті камінці блищать у вітринах і на ринкових розкладках. Тут можна купити не тільки бурштинові прикраси, мундштуки і картини, а й бурштинову косметику, чай і навіть горілку з бурштином.

- У нас в жилах замість крові тече бурштин, - посміхається продавщиця з вогненно-рудим волоссям і такого ж кольору масивними сережками. Вона поправляє намиста на вітрині. - Правда, красиво? Неначе це шматочок сонця, якого нам тут так не вистачає. Ми його так і називаємо - сонячний камінь.


Камінь з характером

Піщаний пляж Юрмали тягнеться на багато кілометрів вдалину. За березі неквапливо бродять люди, раз у раз нахиляючись і виглядаючи щось в піску.

- Янтар шукають. Напевно, немає такого латиша, який би ніколи не збирав бурштин, - каже дієтолог Дзінтра Делпере. - Але тут, в Ризькій затоці, знайти шматочки скам'янілої смоли - рідкісна удача. Потрібно їхати на західне узбережжя, де відкрите море. Там хвилі викидають на берег багато камінчиків. Dzintara jūra, Янтарне море - так ми, латиші, іноді називаємо Балтійське.

Dzintara jūra, Янтарне море - так ми, латиші, іноді називаємо Балтійське

Дзінтра зберігає вдома шматочки бурштину, які колись знайшла на узбережжі. І всякий раз, коли потрібно подумати про щось важливе, висипає на долоню жменю камінців і перебирає їх. Каже, це заспокоює і приводить думки в порядок.

- Від бурштину стає тепло на душі. І люди, яких назвали на честь бурштину (латиською - dzintars), несуть в собі світло і тепло, - впевнена Дзінтра, жінка з бурштиновим ім'ям. - У нас багатьох жінок звуть Дзінтра, а чоловіків - Дзінтарс. Люди часто називають мене сонечком. Кажуть, що я заряджаю їх позитивною енергією. Мабуть, це вплив імені. Я люблю піклуватися про інших. Якщо бачу, що когось кривдять, тут же вступають, захищаю. Такий ось «бурштиновий» характер.

Ліки від усіх бід

Латиші з давніх часів використовували бурштин в якості оберега. Його клали під подушку і підвішували над колискою, щоб відлякувати злих духів. Вшивали в одяг для захисту від пристріту. Бурштиновий порошок кидали в вогонь, після чого димом обкурювали молодят і новонароджених - на щастя. Шматочками бурштину накривали очі померлого, щоб захистити його душу в потойбічному світі.


- Будь-який латиш сприймає бурштинове прикраса як оберіг. Це у нас на генетичному рівні, - говорить доктор медицини Юріс Салакс, заступник директора з наукової роботи Музею історії медицини імені Страдиня. Серед експонатів цього музею - фармакопеї із стародавніми рецептами. Часто серед інгредієнтів зустрічається бурштин.

- Коли у дітей прорізувалися зуби, їм давали «пожувати» бурштинове намисто. Я навіть бачив соски з бурштину, які передавали з покоління в покоління. Бурштиновий порошок додавали в таблетки від безпліддя, змішували з горілкою і брали для підвищення потенції. Настрій від цього точно підвищувався.

У XIII столітті Тевтонський орден завоював Східну Прибалтику і встановив монополію на видобуток бурштину і торгівлю ім. Усі наступні правителі забороняли місцевим жителям збирати або обробляти бурштин аж до XIX століття. Але латиші не перестали використовувати його в медицині.

- Особливо активно янтарем лікували в XVI-XVIII століттях. Від застуди, сухот, психічних розладів. Під час спалахів чуми в маску з довгим носом насипали бурштиновий порошок - вірили, що він захистить від хвороби, так як має бактерицидні властивості. Тому, до речі, порошок використовували в церквах замість ладану: при згорянні бурштин виділяє ароматні пари, які, як вважалося, очищають повітря. А мощі святих поміщали в бурштинові раки, - продовжує Юріс Салакс. - Залежно від кольору янтарю приписували різні властивості. Так, камінь зеленуватого відтінку вважався корисним при захворюваннях легенів, червоно-коричневий - при проблемах серцево-судинної системи, синій - при збоях в роботі нервової системи, а камені жовтих відтінків - при хворобах шлунково-кишкового тракту.

Так, камінь зеленуватого відтінку вважався корисним при захворюваннях легенів, червоно-коричневий - при проблемах серцево-судинної системи, синій - при збоях в роботі нервової системи, а камені жовтих відтінків - при хворобах шлунково-кишкового тракту

Сила тертя

Харіс Якобсон, з діда-прадіда майстер по обробці бурштину і автор книги «Янтар: справжній чи підроблений?», Розповідає:

- Наші предки використовували бурштин ще в 4-му тисячолітті до нашої ери. Шліфувати його тоді не вміли, просто проколювали дірку в камушке і вішали його на нитку. Але вже тоді помітили, що, коли носиш бурштин, легше справляєшся з хворобами. Вся справа в терті. Коли бурштин торкається шкіри або одягом, він електризується. Через цю особливість стародавні греки називали його електроном. За рахунок тертя поліпшується кровообіг - приблизно такий же ефект виникає під час фізіотерапії. Якщо постійно носити бурштинове намисто, це стимулює роботу щитовидної залози. Деякі мої покупці, яким ендокринологи призначили операцію, носили бурштинове намисто протягом півтора-двох місяців, і в операції більше не потребували. Я зазвичай раджу знімати намисто раз в тиждень і промивати їх у воді або потримати півгодини на грунті для заземлення.

Схожий стимулюючий ефект у бурштинового порошку, впевнений Харіс. Якщо його втирати в шкіру, він виробляє статичний заряд, який впливає на верхній шар епідермісу. Тому багато косметичних фірм додають бурштинову крихту в скраби.

- Янтарю ще в давнину приписували омолоджуючі властивості, - продовжує Якобсон. - При археологічних розкопках на території Латвії знайшли бурштинові диски для особи. Ними масажували шкіру, за рахунок чого поліпшувався капілярний кровообіг. В смолі міститься потужний антиоксидант - бурштинова кислота. Вона є в малих дозах в помідорах, винограді, обліписі, виробляється також в людському організмі, однак з віком її кількість зменшується. У бурштині цієї кислоти до 8%, що досить багато. Але її досить складно виділити з бурштину, тому частіше її синтезують.

ФАКТИ

бурштинові розсипи

бурштинові розсипи

Dzintars ( «Янтар») - так в Латвії називають популярну косметичну фірму, плавлений сир, народний жіночий хор і дитячий танцювальний ансамбль.

Lielais Dzintars ( «Великий бурштин») - так називається концертний зал, який з'явився в місті Лієпая в 2015 році. За формою будівля нагадує шматок бурштину, викинутий на балтійський берег.

123 метра - довжина найбільших бурштинових намистин Латвії. Вони зберігаються в місті Лієпая в будинку ремісників. Їх вага - 19,5 кг.

У 2010 році національний банк Латвії випустив колекційну срібну монету номіналом 1 лат зі шматочком бурштину в центрі. З лицьового боку бурштин виглядає просто як камінчик, який викинуло хвилею на берег, а на реверсі - як зіницю ока.

Балтійський бурштин доставляли з Прибалтики до Італії, а звідти до Єгипту ще в античні часи. Так з'явився торговий маршрут, який назвали бурштиновим шляхом.

«На янтарний пагорбі» (Dzintara Kalnā) - так перша в Латвії жінка-президент Вайра Віке-Фрейберга зв валу свою книгу, присвячену національним традиціям.

У Ризькому аеропорту продається «їстівний бурштин» - льодяник з обліпихи, журавлини та житнього солоду придумала режисер дитячого театру Каріна Шишло.

смоляна жила

Сьогодні латиші роблять з бурштину не тільки косметику, але і одяг. Її виготовляють зі спеціальних композитних ниток з бурштиновим напиленням. Автор цієї ідеї - Інга Ляшенко, доктор інженерних наук і керівник лабораторії біотекстільних матеріалів Ризького технічного університету.

- Під час клінічних випробувань ми з'ясували, що бурштин абсорбує ультрафіолетове випромінювання, - каже вона. - Він також впливає на увядающие волокна еластину і колагену за рахунок стимуляції кровообігу. Тим самим він покращує метаболізм у клітинах, продовжуючи їх життєвий цикл.

Тим самим він покращує метаболізм у клітинах, продовжуючи їх життєвий цикл

З бурштинових ниток сьогодні «шиють» компресійну білизну для профілактики і лікування варикозу. Такі панчохи та гольфи покращують мікросудинної кровообіг і зберігають тепло. А ще з ниток тчуть шалі, які президент Латвії офіційно вручає в якості державного подарунка правителям інших країн. Першою такою презент отримала шведська королева Сільвія. У майбутньому з ниток планують створювати імплантати.

- Янтар не дозволяє крові згортатися, - пояснює Інга Ляшенко. - Ще в Давньому Єгипті кров тримали в бурштинових ємностях, і вона довго не згорталася. А під час Другої світової війни використовували спеціальний апарат для переливання крові. Його циліндр був зроблений з пресованого бурштину, що перешкоджало утворенню тромбів. Так я загорілася ідеєю виготовити з бурштинових ниток кровоносні судини, які можна буде імплантувати в організм людини. Уявіть тільки - більше ніяких тромбозів! Однак не все так просто. Янтар не володіє постійним хімічним складом, тому ніхто в світі його не зміг синтезувати. Ми працюємо над вирішенням цієї проблеми.

Якщо ця ідея буде життєздатною, то жарт про те, що в венах латишів тече бурштин, перестане бути просто фігурою мови.

ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ
Латвія

Площа 64 589 км² (122-е місце в світі)
Населення 1 930 000 чол. (148-е місце)
Щільність населення 30 чол / км²
ВВП 30,176 млрд дол.

ПАМ'ЯТКИ ризький музей бурштину, концертний зал Lielais Dzintars і Будинок ремісників в Лієпаї, «Балтійський бурштиновий шлях» - туристичний маршрут протяжністю 418 км, що проходить по березі Балтійського моря через Латвію, Литву і Калінінградську область.
ТРАДИЦІЙНІ СТРАВИ сірий горох з шпиком, скландраусіс - відкритий пиріжок з овочевою начинкою, хліб c солодом і кмином, кминний сир.
ТРАДИЦІЙНІ НАПОЇ кисіль з ревеню з молоком, ягідні вина.
СУВЕНІРИ чорний бальзам, вироби з бурштину, бурштин-льодяник.

ВІДСТАНЬ від Москви до Риги ~ 850 км (1 година 40 хвилин польоту)
ЧАС збігається з московським влітку, відстає на годину взимку
ВІЗА «шенген»
ВАЛЮТА євро

Фото: GETTY IMAGES, PHOTONONSTOP, ALAMY, HEMIS / LEGION-MEDIA, LAIF / VOSTOCK PHOTO, HEMIS / LEGION-MEDIA

Матеріал опублікований в журналі «Навколо світу» № 3, березень 2018 р

Правда, красиво?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация