Національні особливості російського мату - лекцію в Новосибірську прочитала професор філології

Яскраві фрагменти шокуючою публічної лекції професора кафедри філології НГТУ, кандидата філологічних наук Галини Мандрикової, що відбулася 14 травня в Новосибірську - в матеріалі «Новосибірських новин».

Як наука відноситься до матюки
Якщо ви думаєте, що мат - це щось ганебне і жахливе, то ви помиляєтеся. Для лінгвістів в нецензурній лексиці немає нічого страшного. Для них це частина мови, мовні засоби, які вивчалися і будуть вивчатися ». Словники визначають нецензурну лайку як «абсолютно неприпустимий мовної пласт. Однак потрібно знати причини табуювання такої лексики і фразеології, щоб правильно реагувати, як на її вживання, так і на можливі запитання про причини, що не дозволяють її вживати ». Але тут виникає справедливе запитання - якщо цей мовний пласт неприпустимий, то чому його можна чути щодня і де завгодно?

Ми називаємо цей мовний пласт нецензурною лексикою, лайкою, лайкою, лихослів'ям, нецензурними словами, в побуті просто мат. По-науковому це називається - табуйована високо експресивна лексика і фразеологія

Визначимося в термінах
Визначимося в термінах    «Матюки» - цей термін ми використовуємо рідко, тому що він не відповідають статусу таких слів «Матюки» - цей термін ми використовуємо рідко, тому що він не відповідають статусу таких слів. Ми називаємо цей мовний пласт нецензурною лексикою, лайкою, лайкою, лихослів'ям, нецензурними словами (хоча вони вже давно стали друкованими), в побуті це називається просто - мат.

Правильно це називати так - табуйована високо експресивна лексика і фразеологія. Багато хто використовує термін «інвектива» (від латинського «лайка», «образа») - це все, що вам здається образливим.

Одного разу мене запитали, чи є образливим вираз «жертва аборту», ​​і чи можна на кривдника подати в суд. Якщо це був жарт - вас улюблена жінка в запальності так назвала - то це одне. А якщо ж це серйозно, і ви образилися, тоді, звичайно, це інвектива, образу.

Німці кажуть «шайзе», англомовні вживають слово «шитий», а по-російськи - лайно. У багатьох культурах це вважається дуже непристойним. Але у нас це практично не лайка

Інвектива підрозділяється за ступенем образливості
Інвектива ділиться на кілька груп. По-перше, це власне мат (слова і вирази, утворені від двох коренів - мат і ети ін-рус. «Мати»).

По-друге, скотологізми - так звані терміни, які відображають тілесний низ і фізичні відправлення (це те, що німці називають словом «шайзе», англомовні словом «шитий», а по-російськи - лайно) По-друге, скотологізми - так звані терміни, які відображають тілесний низ і фізичні відправлення (це те, що німці називають словом «шайзе», англомовні словом «шитий», а по-російськи - лайно). У багатьох культурах це вважається дуже непристойним. Але у нас це практично не лайка.

Далі, зооморфізму - це порівняння людини з якою-небудь твариною. Набір образ уподібнень тваринам в різних культурах дуже різний. У нас два нехороших порівняння з тваринами - козел і вівця. Остання з'явилася недавно, і незрозуміло чому, то вона пара козлу, чи то вигляд у неї не бойовий?

Сьогодні деякі люблять відправити лаятися в зону народжують жіночих статевих органів - в давнину це було побажання смерті

Витоки нецензурних лайок
Наші предки вважали, що слово є священним, і не вимовляли просто так клятви, божіння, прокляття. Для сучасної людини слово - це щось легке, без глибокого сенсу.

Сьогодні деякі люблять відправити лаятися в зону народжують жіночих статевих органів. Вкрай дивно такий вислів по відношенню до жінки. Як вона-то там може побувати? Витоки цього виразу - це страшне стародавнє прокляття, побажання смерті. У багатьох міфологіях це саме місце сприймається як пекло.

Походження матів і образливих виразів треба шукати і в військовій магії і ритуалах.

Чоловіча бійка починається з того, що хтось когось зачепив словом Чоловіча бійка починається з того, що хтось когось зачепив словом. Треба сказати, що за кілька тисяч років чоловіки взагалі не змінилися, і чоловічі бійки часто починаються з паплюження противника. Звідси і назва «поле брані». Зараз цей вислів високе, а ще тисячу років тому перед боєм суперники ображали один одного - виробляли психологічну атаку. Спеціально навчені люди виводили противника з себе, кажучи йому про його моральних і фізичних якостях, ображаючи його батьків і весь рід. Це було неможливо стерпіти. І це не випадкові речі, а частина військового ритуалу. А жінок там взагалі не було. Все це - виключно чоловіче заняття.

У нас два нехороших порівняння з тваринами - козел і вівця. Остання з'явилася недавно, і незрозуміло чому, то вона пара козлу, чи то вигляд у неї не бойовий

Коли нецензурна лексика стала забороненою
Питання про лихослів'ї виник в середні віки. Раніше табуювання не було. У житії протопопа Авакума всі речі названі своїми іменами. Будь-яка людина може ознайомитися з цим джерелом давньоруської літератури і переконатися. Заборона пішов з релігії. Іоанн Златоуст писав, що лаючись матом, ти ображаєш Богородицю, мати-землю і власну матір. Вся боротьба з лихослів'ям почалася в середні століття з боротьби з богохульством.

Мат, як форма спілкування
Неправильно ставити питання: мат - добре це чи погано. Лайка - це найдавніша форма людського спілкування. Така лексика виконує найважливіші соціальні, інформаційні, психологічні та фізіологічні функції. Особливо вона актуальна в кризових ситуаціях, коли без неї просто не обійтися.

Головна функція лайки - психофізіологічна. Лайка сприяє емоційній розрядці, зняттю стресу і напруги. Якщо вам на ногу впала цеглина, або ви прищемили дверима палець, людина викидає за допомогою лихослів'я величезна кількість негативної енергії, і йому стає легше. Питання в іншому. Якщо він робив ремонт будинку один і впав з драбини, ми його не просто пробачимо, ми його зрозуміємо. Інша справа, коли це звучить в громадських місцях у присутності дітей, жінок і т.д.

Така лексика виконує соціальні, інформаційні, психологічні та фізіологічні функції. Особливо вона актуальна в кризових ситуаціях

Чотири функції лайок
Автор словника російської лайки «Лайтеся правильно» називає чотири основні функції лайок. Перше - це негативне ставлення до об'єкта паплюження (в цій якості лайка замінює каліцтво, нанесення, побоїв, звірячі вбивства та інші кримінально карані форми прояву антипатії). Якщо ще 200 років тому люди кидали рукавичку в обличчя кривдника, і дуелі невідомо, чим закінчувалися, то в наші дні звичаї пом'якшилися. І ображений може просто у відповідь сказати - «сам такий!». І це суттєво знижує показники смертності.

Друге, мат - це універсальний носій інформації Друге, мат - це універсальний носій інформації. Він дозволяє економити час і розумову енергію. Деякі професійні та соціальні групи населення тільки так і виражаються. Вони матом не лаються, вони так розмовляють, нікого при цьому не ображаючи. І ця мова абсолютно зрозумілий більшості слухачів.

У філологів є така знаменита фраза Льва Щерби: «Глока куздра Штек будланула бокра і кудрячіт бокрёнка». Таких слів немає в російській мові, але кожному зрозумілий сенс сказаного. Мат діє за таким же принципом. До кореня додаються відомі всім приставки і суфікси, з іменника робиться дієслово ( «він образив її віддієслівним прикметником сексуального характеру») - і люди розуміють, про що йде мова.

Ще одна функція називається мобілізуюча і стимулююча. Лайка служить засобом інтенсифікації виробничого процесу. Це можна чути де завгодно - на виробництві, в родині, на вулиці. Не забуваємо і про самоподбадріваніе - «Ай да Пушкин, ай да сучий син!»

Вживаючи заборонену в громадських місцях лексику, людина демонструє власну соціальну свободу. Він знає, що так не можна говорити при дітях, при жінках, в громадському транспорті, але це його не зупиняє. Він демонструє себе людиною без забобонів. Це говорить про те, що комплекси у нього серйозні.

Джентльмен - це така людина, яка продовжує називати кішку кішкою, спіткнувшись об неї, впавши, розбивши обличчя і зламавши ногу. Погодьтеся, що це складно, і таких людей вкрай мало.

Сексуальний підтекст європейських і російських лайок
Часто це навіть не підтекст, а пряме називання дій і органів. У середні століття релігійні заборони сексуальної теми привели до того, що ця лексика стала лайливої. З сучасних позицій ці вирази просто грубі, непристойні і безглузді.

Є вираз - пішов ти на Є вираз - пішов ти на ... (далі йде назва первинного статевої ознаки чоловіки). По-перше, посилати жінку туди безглуздо, вона і так там періодично буває. А вголос сказали - некрасиво. А ось по відношенню до чоловіка це лайка вже серйозно, тому що зв'язок чоловіка з чоловіком - це принизливо і образливо. Є літературний аналог цього вираз - «начальство зробило йому втик». На нього ніхто не ображається. Хоча військовополонених в давнину так карали. Ось чому вікінги не здавалися в полон, а билися до останнього, вмирали на полі бою. Сучасні тюремні підвалини в Росії, Америці, Мексиці застосовують таке покарання, як виконання чоловіком жіночої ролі.

Саме страшно лайка - це богохульство
У російській культурі богохульство - рідкісне явище. Є один вислів, яке всі знають, але не здогадуються про його блюзнірстві. Це «Їй Богу», де «їй» - це форма наказового способу від дієслова ети др.-русс. «Мати». У західній культурі богохульств на порядок більше. У голлівудських фільмах, де лайки переводяться як «чорт забирай», насправді зовсім інші вирази і, вибачте, «срань господня» - це одне з милих американських богохульств. У нашій культурі таке неможливо за визначенням.

Неправда, що тільки в російській мові багато матірних виразів
Дуже багато мов цим багаті. Але є одне «але» - мені взагалі нескладно сказати «фак ю» або «мадонна-путана», тому що я не відчуваю ніякої емоційного навантаження, енергії, що стоїть за цими виразами. Неносителей мови не розуміють сили лайок чужої мови. Для північних народів найжахливіше образу - це назвати людину недотепою. Не зміг тюленя добути - що може бути гірше?

Якщо нецензурні вирази - це психофізіологічна реакція організму, чи можна їх заборонити Якщо нецензурні вирази - це психофізіологічна реакція організму, чи можна їх заборонити?
Для тих, кому виховання не дозволяє виражатися міцним слівцем в звичайних ситуаціях, мат заборонити можна. Але тоді виховані люди дозволяють собі використовувати слова-евфемізми, придумані для заміни міцних виразів. Блін, yoкарний бабай, ешкін кіт, yoперний театр, япона мать, японський городовий і інші. Заборонять їх - придумають ще що-небудь.

Читайте також:
Чи є життя без мату?

Але тут виникає справедливе запитання - якщо цей мовний пласт неприпустимий, то чому його можна чути щодня і де завгодно?
Остання з'явилася недавно, і незрозуміло чому, то вона пара козлу, чи то вигляд у неї не бойовий?
Як вона-то там може побувати?
Не зміг тюленя добути - що може бути гірше?
Якщо нецензурні вирази - це психофізіологічна реакція організму, чи можна їх заборонити?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация