Нафта. Новини дня: Газопровід TANAP: Ердоган мстить Путіну за Порошенка - Вільна Преса - Нафта сьогодні. Ціна на нафту. Петро Порошенко. Ринок нафти. Вартість нафти сьогодні. Азербайджан сьогодні.

У вівторок, 12 червня в турецькому місті Ескішехір був урочисто відкритий Трансанатолійський трубопровід (TANAP), який входить в «Південний газовий коридор» (ПГК) і призначений для транспортування «блакитного палива» з Азербайджану в Європу. У церемонії взяли участь президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган , Президент Азербайджану Ільхам Алієв, а також представники інших держав, в тому числі президент України Петро Порошенко .

Як заявив Ердоган, перші поставки газу в Європу, а саме до кордону Греції, по новому трубопроводу почнуться вже в червні 2019 року.

«Енергетика є сферою співпраці, а не протистояння. TANAP - наочне тому свідчення. Очікується, що первісна пропускна здатність газопроводу складе 16 млрд куб. м газу в рік, 10 з яких підуть в Європу », - розповів Ердоган.

Трубопровід TANAP має протяжність 1,85 тис. Км і пролягає від кордону між Грузією і Туреччиною до турецько-грецького кордону. Пропускна здатність, як і сказав Ердоган, становить 16 млрд. Кубометрів газу, з яких 6 мільярдів залишатимуться в Туреччині, а решта 10 - йти в Європу по Трансадріатичний трубопроводу (TAP), що входить в систему ЮГК.

Читайте по темі

Раніше повідомлялося, що в перший рік обсяг поставок азербайджанського газу до Туреччини складе 2 млрд куб. м, у другій - 4 млрд куб. м, в третій - 6 млрд куб. м. Загальна вартість проекту ЮГК, що представляє собою інтегровану систему газопроводів, що включає Південно-Кавказький трубопровід, TANAP і TAP оцінюється в 42 млрд доларів, його протяжність повинна скласти 3,5 тисячі кілометрів. Як ресурсної бази на початковому етапі служить родовище «Шах-Деніз» на шельфі Каспійського моря з запасами 1,2 трильйона кубометрів газу.

На перший погляд присутність на церемонії відкриття TANAP президента України, яка не має особливого ставлення до газопроводу, не дуже виправдано. Однак Порошенко приїхав до Туреччини не просто так. По-перше, український лідер заявив, що його країна хотіла б отримувати азербайджанський газ через територію Болгарії і Румунії, що дозволило б диверсифікувати енергетичні поставки.

По-друге, Порошенко не забув порівняти TANAP з «Північним потоком-2». Але якщо Трансанатолійський газопровід, на думку українського президента, буде сприяти забезпеченню енергетичної безпеки в регіоні, то російський - навпаки, є проектом чисто політичним і безпеку підриває. Як то кажуть, відчуйте різницю, хоча в чому насправді ця різниця полягає зі слів Порошенка так і не стало зрозуміло.

Всіляко підтримують TANAP і ЮГК і в Євросоюзі, в той час як роботи з будівництва «Північного потоку-2» постійно оточені негативним флером висловлювань європейських і американських політиків (не дивлячись на те, що дозволу поки видаються своєю чергою). Віце-президент Єврокомісії з Енергосоюз Марош Шефчович заявив , Що ЮГК є стратегічно важливим для енергетичної безпеки ЄС.

Незважаючи на це, експерти вважають, що газопровід TANAP не становитиме велику загрозу для позицій «Газпрому» в Європі, так як покриває незначну частину її зростаючих енергетичних запитів. Хоча при розширенні можливостей маршруту, російської компанії, можливо, доведеться потіснитися, особливо в Південній Європі.

Тим більше, що «Газпром» зараз також будує свій газопровід до Туреччини - «Турецький потік», що складається з двох ниток потужністю по 15,75 мільярда кубометрів кожна. Перша нитка призначена для поставок газу самій Туреччині і повинна бути введена в експлуатацію вже в цьому році. Друга ж потрібна для газопостачання країн Південної та Південно-Східної Європи, і тут поки немає визначеності. «Газпром» розглядає варіанти продовження «Турецького потоку» через Болгарію і Сербію, або через Грецію та Італію. Але якщо врахувати, що через позицію Болгарії проект «Південний потік» вже був зірваний, будівництво другої гілки може бути під питанням, особливо з урахуванням TANAP, також розрахованого на Південну Європу.

Провідний аналітик Фонду національної енергетичної безпеки, викладач Фінансового університету при уряді РФ Ігор Юшков вважає, що TANAP чи не позначиться на долі «Турецького потоку», а ось плани України щодо диверсифікації за допомогою азербайджанського газу навряд чи виявляться вигідними для неї самої.

- Конкуренції з Азербайджаном у великих масштабах не виникне, тому що ми поставляємо в Європу 193 млрд. Кубометрів газу, а максимальна пропускна здатність TANAP - 16 млрд. Кубометрів на рік. Тому на загальноєвропейському ринку вони нас не посунуть. Хоча певна конкуренція на турецькому, болгарською, грецькою і частково італійському ринках через нового газу виникне.

Але не факт, що саме російський газ цю конкуренцію програє. Та ж Туреччина купує газ у інших постачальників, наприклад, у Ірану, в Італію «блакитне паливо» поставляє ще й Алжир. «Газпром» нещодавно надав Анкарі знижку в 10% від контрактної ціни, тим самим зміцнивши свої позиції на турецькому ринку, він залишається найбільшим постачальником. Навряд чи саме російську пропозицію виявиться найгіршим і «Газпром» скоротить свою частку в цих країнах. Цілком можливо, що посунутися через TANAP доведеться іншим компаніям.

Складніше ситуація з Грецією і Болгарією. У Болгарії досі газ поставляла тільки Росія, так що тут конкуренція виникне, але не в глобальному плані.

Найцікавіший момент з TANAP в тому, що коли Азербайджан підписував угоду про цей проект і про тверді поставках газу, він розраховував на зростання власного видобутку. Головною ресурсною базою для газопроводу є родовище Шах-Деніз. Однак якщо там видобуток зростає, то на інших родовищах вона почала падати. Ряд джерел вступили в стадію виснаження, що стало великою проблемою. Підписані експортні контракти потрібно виконувати, а це досить складно через падіння внутрішнього видобутку.

Азербайджану довелося піти на наступний крок. Він забезпечує експортні контракти своєю здобиччю, а що утворився внутрішній дефіцит покриває за рахунок російського газу. У листопаді 2017 року Баку підписав контракт з «Газпромом» на закупівлю газу. У першому кварталі 2018 року був закуплено 0,8 мільярдів кубів. За рік ми можемо вийти на три мільярди кубометрів, і що буде в 2019 поки незрозуміло. Все залежить від того, чи зможе Азербайджан відновити обсяги видобутку або йому доведеться нарощувати закупівлі у Росії. Тому вийдуть, що газ по новому газопроводу начебто йде азербайджанський, але насправді він почасти російський. Так що хоча конкуренція зростає, далеко не факт, що саме ми її програємо.

«СП»: -А як запуск нового газопроводу позначиться на долі «Турецького потоку»?

- До недавнього часу не було розуміння, що буде з його другий ниткою. Це був самий невизначений російський газопровідний проект із заявлених. Зараз після ряду зустрічей і переговорів з болгарами, турками і австрійцями ми бачимо, що друга нитка, швидше за все, піде з Туреччини не в Грецію, а в Болгарію, а далі буде представляти із себе «Південний потік» в усіченому вигляді. По ньому піде не 53 мільярди кубів, а 15,75 млрд. Частина залишатиметься в Болгарії, а частина піде в Сербію і Угорщину. Думаю, «Газпром» хоче живити другий ниткою всі країни, які знаходяться на південь від України, щоб ці поставки не залежали від Києва.

В якійсь мірі він буде конкурувати з азербайджанським газом, але потрібно враховувати, що якщо TANAP - це нові обсяги, то друга нитка «Турецького потоку» - вже існуючі обсяги, які просто змінять маршрут доставки. Вони залишаються базисом для всіх країн на маршруті, а азербайджанський газ є бонусом.

«СП»: - Наскільки реалістичні плани України отримувати азербайджанський газ?

- На сьогоднішній день поставки азербайджанського газу на Україну малоймовірні. Хоча можлива інша схема. Турки можуть купувати газ у Азербайджану і перепродувати його українцям. Якщо роль Туреччини, як хаба, буде зростати, на її спотовому ринку зможуть закуповувати газ інші компанії і перепродувати, в тому числі України. Тим більше, що газопровід, який сьогодні використовують для того, щоб качати наш газ через Україну, Молдавію, Румунію і Болгарію, залишиться незадіяним. Цю трубу можна буде використовувати в реверсі і качати газ з Туреччини на північ.

Читайте по темі

У вівторок, 12 червня в турецькому місті Ескішехір був урочисто відкритий Трансанатолійський трубопровід (TANAP), який входить в «Південний газовий коридор» (ПГК) і призначений для транспортування «блакитного палива» з Азербайджану в Європу Росіяни знають, хто винен у зростанні цін на бензин і зубожінні країни

Навіть зменшення акцизів не призведе до зниження вартості палива, попередили в ЦБ

Але, повторю, у самого Азербайджану зайвого газу немає, і це проблема для України. Його зможуть продати болгари, які будуть закуповувати у Баку мільярд кубів. Але це для України не такі вже великі обсяги. Можна намагатися вицепіть певні обсяги у трейдерів. Але ціни будуть вище, ніж у прямого постачальника.

Так що така схема можлива, але вона не буде занадто вигідна для України, на відміну від Туреччини. І з боку Києва досить дивно радіти успіхам Анкари в цьому плані, якщо врахувати, що саме турки заборонили прохід СПГ-танкерів через Босфор, в зв'язку з чим Україна не може побудувати приймальний термінал для скрапленого газу. У Туреччині та Україні абсолютно різні потреби в газовій галузі, і часто вони є конкурентами.

Натхнення Порошенко виглядає досить дивно. Втім, зрозуміло, що це просто антиросійська позиція. Все, що не російське - добре, а думати головою - це вже справа десята. Насправді, мені здається, в Києві не розраховують серйозно на прихід азербайджанського газу, просто ця заява «за все хороше проти всього поганого».

Новини по темі: Порошенко впевнений, що проект «Північний потік-2» не буде реалізований

«СП»: -А як запуск нового газопроводу позначиться на долі «Турецького потоку»?
«СП»: - Наскільки реалістичні плани України отримувати азербайджанський газ?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация