Нафта. Новини дня: Чим пожертвував Путін для порятунку «Північного потоку-2» - Вільна Преса - Нафта сьогодні. Ціна на нафту. Володимир Володимирович Путін. Ринок нафти. Вартість нафти сьогодні. Росія. Новини Росії. Новини Росії сьогодні.

На зустрічі в Берліні президент Росії і канцлер ФРН дійсно говорили про транзит газу через Україну, але конкретних оцінок обсягу поки немає. Про це, через три доби після переговорів лідерів двох країн, заявив прес-секретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков .

«Обговорювалася тема прогнозів обсягів споживання газу на європейському континенті. Було підкреслено, що ці прогнози зараз досить суперечливі і існують різні концепції », - сказав Пєсков.

Він так само нагадав слова президента Росії, що транзит через Україну буде збережений. А на питання про обсяг цього транзиту зауважив, що йому нема чого додати.

Тим часом, звертає увагу, що зустріч проходила на тлі зростаючого тиску США на Росію, і на проект «Північний потік-2» зокрема.

І те, що інформація про зустріч надходить вкрай скупа, лише підтверджує, що на ній обговорювалися деякі важливі питання.

Чи піде Німеччина на поводу у «вашингтонського обкому» або, навпаки, варто чекати якихось принципових заяв від Ангели Меркель , Які свідчать про незалежну позицію її країни?

Читайте також

На зустрічі в Берліні президент Росії і канцлер ФРН дійсно говорили про транзит газу через Україну, але конкретних оцінок обсягу поки немає Маски скинуті, Путін «прогнувся»

Мітинг проти пенсійної реформи перетворився в вотум недовіри президенту

- Передумов для потепління відносин Росії і Німеччини я не бачу, - говорить декан факультету «Соціологія і політологія» Фінансового університету при уряді РФ Олександр Шатілов. - Ангела Меркель входить в неолібертаріанскую еліту Європи і особливих симпатій ні до Володимира Путіна, ні до Росії не відчуває. При цьому вона не володіє належним політичним та ідеологічним ресурсом, щоб на противагу Вашингтону розвернутися на Схід і задружіться з Росією. Навіть незважаючи на те, що США зараз по відношенню до ЄС поводяться жорстко і не хочуть враховувати економічні інтереси європейців.

Меркель може взаємодіяти з Путіним лише з якихось тактичних локальним напрямками. Зараз вся увага на «Північному потоці-2». Занадто багато інтересів європейців зав'язано на цю нитку. Тому, я думаю, що проект відбудеться, незважаючи на окрики з боку «вашингтонського обкому».

Але далі цього європейці не підуть. Так, в їх елітах відбуваються певні процеси. В Італії та Австрії, наприклад, еліти змінюються на більш незалежні від Сполучених Штатів. Але все одно вони в серйозних питаннях будуть діяти в фарватері політики Вашингтона.

«СП»: - Мабуть, питання «Північного потоку-2» варто дуже серйозно, оскільки знадобилася така спеціальна зустріч, про яку так мало інформації?

- Тиск США на Європу досягло межі. Тисне не тільки Трамп, але заодно і та частина американського істеблішменту, яка знаходиться в опозиції до нього, але володіє неабияким вагою у світовій політиці. Вони прихильники максимального обмеження Росії, як в економічній сфері, так і в політичній. На цьому тлі їх вкрай дратує, що Європа нарощує закупівлі російського газу, а американський сланцевий газ купує неохоче. Тому і Меркель, і взагалі європейські еліти будуть піддаватися все новому пресингу. Поки їм вдається відстояти свої позиції.

«СП»: - У такій ситуації Меркель може поставити перед Путіним питання ребром: або Росія припиняє підтримку Донбасу, або ми заморожуємо «Північний потік-2»?

- Меркель людина практична і розуміє, що така постановка питання схожа на ультиматум, а це зовсім не сподобається Путіну. Росія зараз не готова кидати Донбас напризволяще, оскільки в такому випадку довго він не протримається. А це означатиме, що США і НАТО спокійно зможуть перетворювати Україну в свій величезний антиросійський плацдарм.

Та й сама Меркель чудово розуміє, що «Північний потік-2» вигідний європейцям. Тому не в її інтересах ставити Путіна перед вибором - або-або.

- Оперативна зустріч лідерів двох країн знадобилася саме в зв'язку з «Північним потоком-2»., - говорить провідний експерт Фонду національної енергетичної безпеки, викладач Фінансового університету при уряді РФ Ігор Юшков. - Американці оголосили, що готують нові санкції проти цього проекту. Заперечити їм, і то дуже обмежено, можуть тільки європейці. У минулому році була схожа ситуація. Тоді американці брали черговий пакет антиросійських заходів, зокрема має на увазі протидію «Північному потоку-2». Тоді завдяки оперативному втручанню європейців була змінена одна формулювання, яка виявилася принциповою. Спочатку було написано, що американський президент зобов'язаний вжити жорстких заходів проти тих, хто залучений в реалізацію «Північного потоку-2», а потім європейці домоглися, що формулювання звучала як: американський президент може ввести санкції. Я думаю, що і зараз Володимир Путін переконував Ангелу Меркель займати більш активну позицію в суперечці з американцями.

Крім того, я думаю, що обговорювалося питання, як відшкодувати збиток компаніям, зайнятим у проекті, якщо вони потраплять під американські санкції.

«СП»: - А які заходи сьогодні можуть застосувати американці, щоб спробувати зупинити будівництво газопроводу?

- Нині діючі санкції передбачають заборону на фінансування проекту і заборона на вказівку послуг з будівництва нового газопроводу. З фінансуванням, я думаю, американці вже запізнилися. Гроші «Газпром» отримав від партнерів ще в минулому році. Ряд європейських компаній видали «Газпрому» кредити, а натомість отримали частину акцій майбутнього газопроводу. Однак важко тепер довести, що європейці фінансували саме «Північний потік-2».

Найскладніше питання - надання послуг з будівництва газопроводу. Суда-трубоукладчики належать швейцарській компанії Allseas Group SA, яка вже прокладає «Турецький потік». У вересні ця компанія повинна перекинути суду в Балтійське море і почати укладання труб для «Північного потоку-2». А це і є «надання послуг». І ось тепер треба вирішувати, як захистити від санкцій Allseas Group SA. Зробити так, щоб вона не злякалася і не відмовилася від участі в проекті. Ми бачимо, що європейські компанії йдуть з Ірану, налякані перспективою американських санкцій. Треба не допустити тут подібної ситуації. Ось саме це, я думаю, і було головним предметом обговорення на зустрічі Путіна і Меркель. В іншому все готово до будівництва.

І якраз питання збереження транзиту газу через Україну це такий додатковий посил в сторону США. Щоб показати, що «Північний потік-2» це не політичний, а економічний проект. І Путін не лукавить, коли заявляє, що транзит збережеться. Оскільки обсяги споживаного Європою російського газу зростають, то навіть двох «Північних потоків» разом з «Турецьким потоком» явно не вистачить для прокачування всього газу, який може купити ЄС. Порядку 10-15 мільярдів кубометрів після 2020 року могло б йти через територію України.

Читайте також

США впевнені: Кремль здасть Росії заради скасування санкцій

Трамп поманив нашу еліту солодкими обіцянками в обмін на відмову від національних інтересів

«СП»: - А чи може Німеччина під тиском США поставити якісь ультимативні умови Росії щодо Донбасу, наприклад? Або вона сама дуже зацікавлена в «Північчю потоці-2»?

- Почати з того, що Німеччина, як держава вже видало всі дозволи на будівництво нового трубопроводу. По-друге, європейці весь час намагаються довести, що вони живуть в правовому полі. І з цієї точки зору не можна сказати - а ось ви віддайте Донбас і Калінінградську область, а ми вам дамо дозвіл на будівництво «Північного потоку-2». У неформальній бесіді Меркель могла натякнути, що, наприклад, непогано б ввести миротворців НАТО на всю територію Донбасу. Але офіційно це не може бути пов'язане одне з одним.

Я думаю, що Путін ще раз говорив з Меркель про те, що видавлювання Росії з європейського газового ринку призведе до того, що більшу його частину займуть американці зі своїм більш дорогим газом. А це буде означати падіння конкурентоспроможності європейських товарів на світовому ринку.

Крім того, я думаю, Путін пообіцяв Меркель пом'якшити проблему біженців в Європі. Оскільки більшість тих же сирійців втекли саме від війни, то Росія цілком може допомогти створити умови для їх повернення, враховуючи, що війська Асада взяли під контроль більшу частину території Сирії.

Новини економіки: Експерт пояснив падіння середнього чека росіян до мінімуму

«СП»: - Мабуть, питання «Північного потоку-2» варто дуже серйозно, оскільки знадобилася така спеціальна зустріч, про яку так мало інформації?
«СП»: - У такій ситуації Меркель може поставити перед Путіним питання ребром: або Росія припиняє підтримку Донбасу, або ми заморожуємо «Північний потік-2»?
«СП»: - А які заходи сьогодні можуть застосувати американці, щоб спробувати зупинити будівництво газопроводу?
Або вона сама дуже зацікавлена в «Північчю потоці-2»?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация