«Нагороди Великої Перемоги»: орден «Вітчизняна війна»

6 квітня 2015 12:59 6 квітня 2015 12:59   Офіційний портал Єкатеринбурга відкриває рубрику «Нагороди Великої Перемоги»

Офіційний портал Єкатеринбурга відкриває рубрику «Нагороди Великої Перемоги».

В першу чергу мова піде про орден «Вітчизняна війна».

У період з 1941 по 1945 рік у складі нагородної системи Радянського Союзу з'явилася велика кількість нагород, щоб відзначити мужність і героїзм солдат і офіцерів Червоної Армії, цивільного населення, що брав активну участь в боротьбі з німецькими загарбниками.

У числі перших нагород, що з'явилися в ці роки, був орден «Вітчизняна війна».

Історія його створення бере свій початок в квітні 1942 року, коли Йосип Сталін доручив генералу Хрулева, розробити проект нагороди для воїнів, які відзначилися в боях з гітлерівцями. Над проектом знака працювали художники С.І.Дмітріев і А.І.Кузнецов. Спочатку орден повинен був носити назву «За військову доблесть», але згодом при затвердженні пробних примірників вирішено було дати назву - «Вітчизняна війна».

У травні 1942 року орден був заснований зі ступенями - першої і другої, вищою з яких є перша.

Статус припускав нагородження військовослужбовців усіх родів військ, включаючи бійців і командирів партизанських загонів. Нагородження проводилося за хоробрість, стійкість і мужність громадян, які виявили їх під час боїв з німецько-фашистськими загарбниками.

Нагородженими були і ті військовослужбовці, які будь-яким чином сприяли успішному проведенню бойових операцій.

Для кожного ступеня в статусі присутній докладний, детальний опис подвигу, за який нагороджували орденом «Вітчизняна війна».

Основою знака є п'ятикутна штраловая зірка. На неї накладена червона п'ятикутна зірка, промені якої мають злегка опуклу форму. На її середину поміщений круглий щиток, краї якого облямовані опуклим паском, пофарбованим у білий колір. На паску нанесений напис «Вітчизняна війна». Середина щитка покрита червоною емаллю. На ньому розміщені золоті серп і молот. Червона зірка накриває собою схрещені гвинтівку і шашку.

Матеріал, з якого виготовлявся знак ордена «Вітчизняна війна» першого ступеня - золото і срібло, другого ступеня - зі срібла. Серп і молотна знаках обох ступенів виконані із золота.

Для кріплення до одягу був передбачений нарізний штифт з гайкою, закріплений на зворотному боці знака.

Ордену відповідає шовкова, муарова стрічка бордового кольору. На стрічку нанесені смужки червоного кольору. Для першого ступеня - одна смужка посередині, а для другого ступеня - дві смужки по краях стрічки.

Носіння знака першого ступеня передбачено після ордена «Олександра Невського» на правій стороні грудей. Кавалери двох ступенів носять їх також справа, але в порядку старшинства ступенів.

Перше нагородження орденом «Вітчизняна війна» відбулося в червні 1942 року. Його отримали бійці артилерійського дивізіону під командуванням капітана І.І.Кріклія за нанесення німцям в ході дводенних боїв серйозної шкоди в техніці. Вони знищили понад тридцять німецьких танків.

Всього в роки війни було вироблено нагороджень: першого ступеня - 324 тисяч громадян, другий - близько 1 мільйона.

Варто зазначити, що ця нагорода початку виготовлятися в 1942 році, коли Ленінград був оточений кільцем блокади, більшість фахівців працювало на краснокамск монетному дворі в евакуації, Московський монетний двір на той момент тільки що відкрився. У таких важких умовах і робили цей перший орден Великої Вітчизняної війни. У червні 1943 року змінився спосіб кріплення - з підвісного він став гвинтовим.

В історії нагороджень є випадки, коли нагороду отримували цілі військові частини, з'єднання, військові училища, оборонні підприємства і навіть міста. Крім того, серед нагороджених чимало іноземців. В основному це солдати і офіцери війська Польського, Чехословацького корпусу, французи - льотчики авіаполку «Нормандія - Німан», британські моряки. Є серед нагороджених і один американець - Аверелл Гарріман, колишній з 1943 по 1946 роки послом США в СРСР.

У 1947 році нагородження були офіційно припинені. Але були випадки, коли орден періодично відроджували. Так сталося в шістдесяті роки минулого року, коли його отримали іноземні громадяни, що надавали допомогу радянським військовополоненим, і багато хто з колишніх радянських військовополонених, партизан і підпільників. У 1985 році орден «Вітчизняна війна» був відроджений як пам'ятна нагорода для ветеранів війни з нагоди сорокаріччя Перемоги над гітлерівською Німеччиною. Конструкція орденів 1985 року суттєво відрізнялася від «військової», а золото було замінено на позолоту.

Всього ж до 1991 року було вручено: першого ступеня - 2 мільйонам 398 тисячам 322 громадянам, другого ступеня - 6 мільйонам 688 тисячам 497 людям.

Текст підготувала Катерина Катихіна (телефон +7 (343) 371-05-74) на основі матеріалу ordenrf.ru



Ключові слова: велика Вітчизняна війна , нагороди

Матеріали по темі

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация