Найбільший стільниковий оператор Азербайджану став державним

  1. Telia продала Azercell
  2. Хто є співвласником Azercell
  3. Слід дочок президента Азербайджану
  4. Як Telia постраждав через іншого пострадянського лідера

Telia продала Azercell

Шведська Telia повідомила про продаж контрольного пакету акцій найбільшого в Азербайджані стільникового оператора Azercell. Покупцем виступив державний оператор Azerbaijan International Telecom (Azintelecom), створений в 2015 р для надання послуг телекомунікації.

Єдиним акціонером Azercell є компанія Azertel. Продані були 51,3% його акцій, що належать холдингу Fintur. Telia володіє 58,55% акцій Fintur, інші 41,45% акцій належать турецькому операторові Turkcell (Telia входить в число його найбільших акціонерів).

Сума угоди склала 222 млн євро. Це відповідає оцінці всього Azercell в 432 млн євро. Вартість компанії (Enterprise Value, EV) при такій оцінці становить 197 млн ​​євро. Ставлення даного показника до EBITDA (прибуток до сплати податків, відсотків по кредитах і витрат на амортизацію) - 2,1.

Хто є співвласником Azercell

Примітним є питання, кому належать залишилися 48,7% акцій Azertel / Azercell. Формально 42,2% акцій числяться за турецької Cenay Iletsim Hismetleri, 6,5% - за мальтійським офшором FA Invest. Однак в даній акціонерної структурі є «сюрпризи».

Держава купило найбільшого сотовика Азербайджану за 222 млн євро

Azercell був створений в 1996 р Спочатку 35,7% акцій оператора належало владі Азербайджану, 64,3% - вищезгаданої буферної структурі Azertel. У Azertel 79,8% акцій належало холдингу Fintur, що залишилися 20,2% - структурам турецького виробника телекомунікаційного устаткування Cenay Group.

Fintur був розділений між турецьким Turkcell і фінської Sonera. На початку 2000-х Sonera і Telia об'єдналися в TeliaSonera (зараз компанія знову називається Telia), яка встановила контроль над Fintur.

У 2008 р відбулася приватизація Azercell. Компанія викупила частку влади Азербайджану в Azercell за $ 180 млн і стала єдиним акціонером стільникового оператора.

Одночасно з цим структури, які вважалися пов'язаними з Cenay Group, збільшили свою частку в Azertel з 20% до 48,7%, а Fintur, навпаки, скоротив свій пакет з 80% до 51,3%. Тоді ж структури, що вважалися пов'язаними з групою Cenay Group, отримали put-опціон, що дозволяє їм продати Fintur свою частку в Azertel.

Слід дочок президента Азербайджану

У 2015 р міжнародна Організація по боротьбі зі злочинністю та корупцією (OCCP) провела розслідування на предмет того, хто насправді є партнером TeliaSonera в Azercell. Виявилася, що ще в 2005 р, тобто до приватизації Azercell, турецька Cenay Group продала велику частину свого пакета в Azertel.

Покупцем виступила вищезгадана Cenay Iletsim Hismetlesi, яка, незважаючи на свою назву, не пов'язана з Cenay Group. На думку OCCP, за даною структурою стоять Лейла і Арзу Алієви - дочки президента Азербайджану Ільхама Алієва. Вони ж, на думку OCCP, контролюють третього за велич стільникового оператора Азербайджану - Azerphone.

Цікаво, що в 2009 р Azerphone першим отримав 3G-ліцензію в Азербайджані. Azercell зміг отримати ліцензію на 3G тільки в 2011 р Сталося це після того, як Cenay Group продала залишалися у неї 6,5% акцій Azertel панамському офшору FA Invest. Цей офшор, на думку OCCP, пов'язаний з Рашад Хамзаєва, начальником охорони президента Азербайджану.

Як Telia постраждав через іншого пострадянського лідера

Корупція в пострадянських республіках стала «ахіллесовою п'ятою» для TeliSonera. У 2013 р з'ясувалося, що в іншій республіці - Узбекистані - TeliaSonera виплатила в цілому $ 330 млн структурам Гульнари Карімової, дочки колишнього президента Узбекистану Іслама Карімова.

Після цього керівництво TeliaSonera на чолі з президентом Ларсом Нубергом пішов у відставку . У минулому році влада США і Нідерландів вирішили оштрафувати компанію на $ 965 млн. При цьому в Швеції колишньому керівництву компанії було пред'явлено звинувачення в підкупі посадових осіб.

Також в 2015 р TeliaSonera прийняла рішення розпродати всі свої активи в макрорегіоні Євразія, який об'єднує країни СНД (крім Росії), Грузію і Непал. До теперішнього моменту, крім Азербайджану, Telia продала свої «дочки» в Грузії, Таджикистані і Непалі. На черзі продаж дочірніх підприємств в Узбекистані, Казахстані та Молдові.

Щодо Азербайджану в Telia раніше повідомляли, що розслідування не виявило яких-небудь порушень з боку компанії в цій країні. Зараз в Telia відзначили, що покупець - Azintelecom - пройшов всі необхідні перевірки і, будучи державною структурою, відповідає стандартам шведської компанії.

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация