Найцікавіші результати виборів до Верховної Ради

  1. Новини по темі
  2. Новини по темі
  3. Новини по темі

Фото з відкритих джерел

Вибори депутатів Верховної Ради принесли ряд несподіванок. ЗМІ багато пишуть про несподіване успіху партій Яценюка і Садового, про невдачі "Свободи" і "Громадянської позиції". На деякі питання тут може відповісти електоральна географія, про яку ми поговоримо нижче

недобір Порошенко

Очевидно, що пропрезидентський "Блок Петра Порошенко" перед виборами розраховував отримати 30-35% голосів у багатомандатному окрузі. Про це говорили різноманітні соцопитування, та й в штабі поза камерою говорили про намір завести в парламент за списком близько 100 депутатів. Але підсумкові результати свідчать, що партія отримує близько 22% і 63-64 мандата. У штабі БПП зберігають спокій і запевняють, що у фракції буде близько 130 депутатів, а значить, вибори виграні. Президент поспішно проявив ініціативу у формуванні коаліції, хоча, згідно із законом, це не його прерогатива. Але цей психологічний хід, мабуть, не сильно спантеличив Арсенія Яценюка, адже той вже встиг заявити, що буде формувати коаліцію на правах переможця виборів.

Новини по темі

Новини по темі

Причини такого неоднозначного результату партії Порошенко частково розкриває електоральна географія. Президент всі ці місяці зберігав абсолютно центристську позицію, вміло лавірував між партіями "світу" і "війни", між запитами заходу і сходу. Таке позиціонування напередодні президентських виборів було успішним - перемога вже в першому турі. Але ось на цих виборах український виборець мав різноманітність вибору і географічний розділ електоральних симпатій в наявності. Президентський центризм привів до того, що більш радикальний захід країни і "реваншистський" схід не встали на сторону Порошенко. Основний електорат президента, як показали вибори, проживає на лінії північ-центр-південь - в областях, більш помірних в оцінці ситуації в країні. Західні області віддали перевагу більш радикального щодо Росії Яценюку, а схід - опозиційним апологетам світу за всяку ціну. Порошенко каже, що ніяких розділень України зараз немає, але карта голосування це не підтверджує. Втім, реалії такі, що рейтинг навіть самого прогресивного політика з часом буде падати, адже виборець, коли ставить хрестик в бюлетені, згадує про свій гаманець.

Як за два місяці створити партію і перемогти

Успіх "Народного фронту" - ще більш приголомшливий, якщо згадати, що партія фактично була створена на початку вересня, а перший з'їзд відбувся тільки за півтора місяці до виборів. В Україні ще не було випадків, коли щойно створена з нуля партія відразу ж не просто потрапила в Раду, а перемогла. У чому ж успіх "Народного фронту"?

Пункт перший: відома брендова особистість. Таким став Арсеній Яценюк, який багатьом імпонує на посаді прем'єра. До того ж він додав собі рейтингу на тлі протистояння з Росією, коли зайняв різку антикремлівську позицію. Різниця між Тимошенко і Яценюком для виборців очевидна: Тимошенко з її скандалами - це політик минулого, а Яценюк з його іміджем економіста-інтелігента - людина якщо не нової, то точно віддаленої від 90-х рр. генерації.

Пункт другий: команда. Тут, звичайно, є слабке місце. Команда у Арсенія Петровича виявилася не найвдаліша. Тому і вирішили її на рекламні борди не виносити. Мартиненко, Пашинський, Денисова - люди з неоднозначним минулим. А щоб перекрити цей негатив, вирішили запросити в партію "народних героїв" типу Тетяни Чорновол та Андрія Парубія, особи яких також прикрасили рекламні борди партії.

Пункт третій: "народні герої". Запрошуємо командирів добровольчих батальйонів, громадських активістів - і отримуємо на виході додаткові відсотки. Тетерук, Береза, Дейд, Гаврилюк та багато інших воїнів АТО - це віддушина для народу, який вимагає менше олігархів в Раді і побільше вихідців з народу.

Пункти четвертий і п'ятий: не шкодуємо грошей на вибори і чітко дотримуємося антиросійську позицію.

Результат - більше 22% голосів виборців, перше місце на виборах і близько 65 мандатів по партсписку. Електоральне ядро ​​"Народного фронту" - західні і частково центральні області, де партія посіла перше місце і де перемогли більшість її мажоритарників. В Галичині "Народний фронт" отримав близько 40% голосів, на Волині - понад 30%, в центрі - 25-30%.

Не плутайте нас з Партією регіонів

Всі партії умовного "антиМайдан" збиралися йти на вибори разом. Але відмовився від блокування Тігіпко, в останній день відпала Партія регіонів. Тому оскільки ПР об'єдналися в "Опозиційний блок", куди крім депутатів (колишніх регіоналів) увійшли персонажі типу Вадима Рабиновича, Наталії Королевської. Багато соцопитування і експерти прогнозували партії оглушливий провал на виборах і не потрапив до парламенту. Але лідер "Опозиційного блоку" Юрій Бойко якось попросив суспільство "не плутати їх з Партією регіонів". Очевидно, виборці на сході прислухалися до прохання Бойко і дружно проголосували за партію. Харківська, Донецька, Луганська, Запорізька, Дніпропетровська і Одеська області - справжній оплот "синьої команди".

Події цього року не сильно змінили електоральні смаки жителів сходу. Крім успіху "Опозиційного блоку" в вищевказаних областях, там також впевнено перемогли на більшості округів колишні або діючі члени Партії регіонів і просто одіозні кандидати. Своєрідну стабільність показала Харківська область, де в 13 округах перемогли колишні регіонали, 12 з яких перемагали тут ще в 2012 р І все ж не можна не відзначити, що відсоток "опозиціонери" набрали на Донбасі значно менший, ніж два роки тому, а в областях півдня і зовсім подекуди поступилися "Блоку Порошенко". Можна припустити, що електоральна географія на півдні і сході змінюється, але значно повільніше, ніж в інших регіонах країни (наприклад, на заході легко можуть собі дозволити поміняти "Свободу" на "Самопоміч"; схід у цьому плані більш консервативний).

"Нова сила"

У 2012 р в парламент пройшла ВО "Свобода", в якій українці бачили нову силу і авансом висловили їй довіру. Мабуть, партія його не виправдала, адже вже через два роки виборці не пустили її в Раду. Але ніша порожньою не може залишатися, і претендентів на її заповнення було більш ніж достатньо. Найбільш переконливою виявилася "Самопоміч" Андрія Садового. Партія вже пройшла "обкатку" на виборах до Київради, заручилася підтримкою молодої партії "Воля" і батальйону "Донбас". Прогресивної була і її програма: "Самопоміч" акцентувала увагу на децентралізації влади в країні, якісне оновлення влади.

Новини по темі

Новини по темі

Виборці заходу і Києва легко змінюють свої уподобання, а тому секрет "самопром про чи" - орієнтування на гнучке електоральне ядро. Високий результат партія показала у Львівській області - 18,8%, в Івано-Франківській і Тернопільській - відповідно 14,4% і 11,3%, на Волині та в Рівненській області - 11,8% і 11,1% відповідно. Трохи менше підтримали партію Садового на Закарпатті та Буковині - 9,39% і 8,39%. Але для порівняння, в самих Чернівцях "Самопоміч" - без будь-якого відомого місцевого представника - набрала більше 15% голосів. У Києві ж результат партії взагалі приголомшив всіх - 21,39%. Фінальний акорд - "Самопоміч" зайняла прохідне місце в 24 з 25 регіонів, де вибори відбулися (наприклад, "Опозиційний блок" - тільки в 10). Однак, незважаючи на це, "Самопоміч" перемогла лише в Трускавці Львівської області (той же "Опозиційний блок" - відразу в 5 великих областях, але в загальному набрав менше).

Сьогодні 32-33 мандата партії Садового - більш ніж вдалий результат, який демонструє в першу чергу не рівень довіри "самопром про чи", а пошук українцями нових осіб.

Швидкоплинність рейтингів Ляшко

Олег Ляшко в серпні їздив на білому коні - опитування показували, що рейтинг його Радикальної партії на тлі війни на Донбасі зріс до захмарних 20%, що виводило РПЛ в лідери виборчих перегонів. Ляшко, не шкодуючи сил, піарився на АТО, брав участь в затриманні сепаратистів, фотографувався на блокпостах, передавав машини бійцям. Однак виборці швидко розкусили "фішку" і наступні опитування показували швидке падіння рейтингів РПЛ: спочатку до 15%, потім до 10%. Екзит-поли в день виборів взагалі давали Ляшко 6%. У підсумку, Радикальна партія отримала 7,45%, зайняла прохідне місце в 22 регіонах, а електоральне ядро ​​РПЛ - центральна Чернігівщина і частково центральні райони Житомирщини.

Однак в цих цифрах є відразу кілька "але". Підсумковий результат партії в три рази менший, ніж був на піку популярності. Це наслідок його штучної роздутість на грунті популізму. У Чернігівській області, де Ляшко традиційно люблять, його партія перемогла тільки в одному окрузі - тому, де сам Ляшко обирався в Раду в 2012 р Однак гідного наступника депутат собі не виховав, а 208-й округ взагалі виграв кандидат від "заступив". У підсумку, РПЛ залишилася без мажоритарників. І якщо в парламенті ніхто не погодиться приєднатися до Ляшко, то РПЛ не матиме своєї фракції. Взагалі, дуже дивно, що аграрна партія Віри Ульянченко всі свої сили зосередила в Чернігівській області, а єдиний депутат від "заступив" пройшов в рідному окрузі Ляшко.

Закономірне падіння "Батьківщини"

Особливо розписувати ситуацію з "Батьківщиною" немає сенсу. Реальні рейтинги партії показали президентські вибори і вибори до Київради. Те, що партія потребує кардинальної перебудови, визнала і Юлія Тимошенко, яка почистила партію, запросила туди кілька молодих фахівців, а на перше місце в списку поставила ... льотчицю Надію Савченко. Очевидно, що Тимошенко не може позбутися популізму, а перебудова партії обмежилася зміною першої десятки. В очах виборців Тимошенко асоціюється з минулим, на відміну від того ж Яценюка, Садового. Програмні цілі "Батьківщини" не сильно відрізняються від колег по електоральному полю - "Народного фронту" і БПП. Та й соцопитування не давали приводу для великого оптимізму. Тому сам факт потрапляння "Батьківщини" з результатом в 5,7% нікого ні здивував, ні розчарував. По регіонах партія набрала більше 5% в 17 областях. В основному, це були 4-5-е місця в загальному заліку. Цікаво, що в Лук'янівському СІЗО Києва "Батьківщина" набрала всього на 1 голос менше "Блоку Порошенко" - 254 голоси проти 255. Мабуть, там ще пам'ятають Юлію Тимошенко. До слова, у Ляшко там 244 голоси і впевнене третє місце.

"Свобода" таки не при справах

"Свободі" пророкували непопадання в Раду багато соцопитування напередодні виборів. Соціологи малювали партії жалюгідні 3%. Екзит-поли відразу після закриття дільниць дали її прихильникам привід для оптимізму. "Свобода" обганяла навіть "Батьківщину" і з 6% потрапляла в Раду. Спокій і впевненість (мовляв, "ми ж говорили ...") зберігало і керівництво партії: за паралельним підрахунком "Свобода" отримувала 5,4% голосів виборців і "проповзала" в парламент. А це ні багато ні мало, але 16 мандатів. Але ось ЦВК вже опрацювала 98,5% протоколів, а "Свобода" застигла на позначці 4,72% і не потрапляє до Верховної Ради. По мажоритарці ситуація краща (в Раду потрапили 6 депутатів від партії), але тільки за рахунок узгодження кандидатів з "Блоком Порошенко" і "Народним фронтом" на окремих округах. Олег Тягнибок заявляє про фальсифікації, закликає прихильників партії відстояти справжній результат.

На тлі війни на сході радикалізм "Свободи" померк перед популярністю командирів добровольчих батальйонів (хоча "Свобода" теж створила свій батальйон, де воюють члени партії). Навіть Арсеній Яценюк зі своїми загрозливими заявами на адресу Росії був більш переконливий для виборців. У підсумку, "Народний фронт" з безліччю комбатів, "Самопоміч" з Семенченко і РПЛ на чолі з войовничим Ляшко виявилися в парламенті, а "Свобода" - немає.

Новини по темі

Новини по темі

Цікаво, що ні в одному з округів Львівської області "Свобода" не піднялася вище четвертої сходинки, безнадійно поступившись "Народному фронту", "Блоку Порошенко" і "самопром про чи". І це ще у Львові партія утримала 4-е місце, а адже в сільських районах області вона опустилася на 5-6-у позиції, іноді пропускаючи вперед партію Ляшко і "Батьківщину". Єдиною втіхою для партії можуть бути 6 мажоритарників, які перемогли за рахунок узгодження кандидатів з "Блоком Порошенко" і "Народним фронтом" на окремих округах.

Гриценко і "ДемАльянсу" в Раді не буде

Тут багато розписувати не будемо. Перед виборцями, спраглими нових осіб, стояв вибір: голосувати за "Самопоміч" або за "Громадянську позицію". Українці вирішили результат на користь першої партії, на користь якої грала реклама, відомі особистості в списку на зразок Семенченко. "Громадянська позиція" відмовилася від використання реклами в ході передвиборної кампанії, але виборець цього не оцінив. Весь піар партії взяв на себе Анатолій Гриценко, але його критика влади, яка лунає з екранів телевізора, швидко втомила виборців. У підсумку, "Громадянська позиція" не змогла набрати вище 5% ні в одному регіоні (навіть "заступив" це вдалося в двох областях).

мажоритарка

Мажоритарка завжди вважалася серйозним випробуванням, через яке далеко не всім фаворитам вдавалося пройти. В цьому році було дуже багато несподіванок. Чи не змогли потрапити в Раду депутати Калетник, відомі свободівці Фаріон, Сех, Кайда, київські завсідники Бондаренко, Ляпіна, Яворівський, а також досвідчені депутати Катеринчук, Доній, Рибаков, Рудьковський, Лабунська і ряд колишніх регіоналів.

Вдалою боротьба була для кандидатів від "Блоку Порошенко". Деякі з них перемогли навіть "на чужій території": п'ять - у Миколаївській, по чотири - в Херсонській і Запорізькій і відразу сім - в Дніпропетровській областях. В основному, переможцями стали місцеві бізнесмени. У Вінницькій області Порошенко лояльні чи не всі 8 переможців округів.

Також удача посміхнулася сімейства Балог - відразу чотири брата пройшли в Раду по Закарпатській області.

У Харківській, Донецькій, Луганській, частково Дніпропетровській та Одеській областях на більшості округів перемогли колишні регіонали, які перемагали там два роки тому.

Пристойний результат на мажоритарці показав "Правий сектор". У Раді праворадикали будуть представлені Дмитром Ярошем, Бориславом Березою та Андрієм Денисенко.

По мажоритарці в Раду змогли провести своїх представників партії "Сильна Україна", "Воля", "Лопата", "Самопоміч", "Опозиційний блок", "Батьківщина", "Свобода", "Народний фронт" і "Блок Петра Порошенко".

Сергій Звиглянич, 112.ua

Редакція може не поділяти думку автора. Якщо ви хочете написати в рубрику "Думка", ознайомтеся з правилами публікацій і пишіть на [email protected]

У чому ж успіх "Народного фронту"?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация