Найдавніше місто Російської імперії

Суперечки про те, яке місто колишньої Російської імперії може претендувати на звання найстарішого, ведуться вже давно. Щороку вчені роблять відкриття, що змінюють традиційні уявлення про зародження древніх поселень. Серед тисяч книг та енциклопедій можна знайти сотні дат і описів, але, на жаль, не всі вони відповідають дійсності. Суперечки про те, яке місто колишньої Російської імперії може претендувати на звання найстарішого, ведуться вже давно

Фото: AP

Нещодавно були опубліковані дані, які здатні знову змінити наше уявлення про історію. Казахський академік Карл Байпаков зібрав наукові факти, які підтверджують, що Алмати більше тисячі років. В ході археологічних розкопок на території міста були виявлені сліди кількох досить великих поселень. Найбільший інтерес для вчених і археологів представляє місце, де сьогодні розташовується Прикордонне училище. Колись тут була ковальська майстерня. Знайдені під час розкопок керамічний посуд і ряд виробів з бронзи експерти відносять до Х-ХI століть. Крім того, були проведені розкопки інших городищ, в яких знайдені артефакти, які мають величезне значення для істориків.

"Таким чином, спираючись на археологічні дані, можна впевнено говорити, що вік Алмати становить не менше тисячі років", - заявив академік НАН РК Карл Байпаков. Він підкреслює, що тисяча років - це вік саме розвиненого міста, в якому процвітала торгівля, ремесло і існував свій монетний двір.

Про свої знахідки академік Байпаков повідомив сімнадцятого листопада на Міжнародній науково-практичній конференції "Давня і середньовічна урбанізація Євразії: виникнення, розвиток і вік міста Алмати".

Читайте також: Стародавні міста Амазонії погубили водосховища?

Свої висновки вчений підкріпив історичними фактами: раніше вік Алмати приписувався до дати виникнення зміцнення Вірне в 1854 році. Однак краєзнавці завжди стверджували, що місто з'явився не на порожньому місці. Про це згадується в записках етнографа і мандрівника Чокана Валиханова, російського сходознавця Василя Бартольді, а також інших вчених радянського періоду. "Ще одним поштовхом до вивчення історії Алмати стала знахідка срібних монет, які карбувалися поблизу Алмати і датуються 1271-1272 роками. Ця дата підтверджена нумізматами і є одним з важливих аргументів на користь розгляду нових підходів до історії і віком Алмати", - заявив академік.

Фото: AP

Вчених ніколи не покидає надія зробити велике відкриття. Можливо, саме це рухає археологами в їх прагненні відкопати що-небудь незвичайне. У 2007 році були опубліковані результати досліджень Олександра Кожевіна, який протягом декількох років проводив розкопки в Старомайнском районі Ульяновської області. В ході розкопок були знайдені речі племен іменьковской періоду, які сучасні дослідники відносять до слов'янських. В результаті прозвучало гучну заяву, що Стара Майна має вік понад 1700 років і по праву може вважатися найстарішим поселенням в Росії і центром зародження російської культури. Підставою для такого висновку послужила теорія про те, що поселення слов'ян в Середньому Поволжі були засновані ще задовго до Старої Майні. Історично змінювалося тільки розташування міста, який по черзі знаходився то на правому, то на лівому березі Ра-ріки (Ітіль, Волга). Це пов'язувалося з тим, що Волга служила природною сторожовий лінією, а розташування міста змінювалося в залежності від нападів ворогуючих племен.

Вчені не втомлюються нагадувати і про історичну цінність найдавнішої колиски східного Криму - місті Керч. Територія, на якій розташована сучасна Керч, була заселена вже в XVII-XV століттях до н. е., про що свідчать археологічні розкопки, що проводяться в районі селища Маяк. Однак історія Керчі як міста почалася близько 2600 років тому, коли в кінці VII століття до н. е. на берегах Боспору Кіммерійського (Керченської протоки) давньогрецькі колоністи заснували ряд незалежних міст-держав (полісів), що склали в 40-х роках VI століття до н. е. військову конфедерацію. Керч хоч і є одним з найстаріших міст Росії, але на звання самого древнього явно претендувати не може.

Про справді самому старовинному російською місті згадали лише три роки тому.

Один раз в два роки Комітет з культури ЮНЕСКО вручає містах премію за толерантність. У 2006 році в номінації "Місто світу" переміг Дербент - як самий толерантне місто не тільки нашої країни, а й усієї планети. Саме тоді світ звернув свій погляд на саме південне місто Російської Федерації, і вчені знову заговорили про нього як про найбільш стародавній місті країни.

Перші поселення виникли на території Дербента в епоху ранньої бронзи - в кінці 4 тисячоліття до н. е. Перша згадка Каспійських Воріт (найбільш давня назва міста) відноситься до VI століття до н. е., його наводить відомий давньогрецький географ Гекатей Мілетський.

Дербент - найстаріший культурний центр Дагестану. Саме тут, на думку дослідників, зародилося мистецтво, художнє ремесло і писемність корінних народів.

Саме тут, на думку дослідників, зародилося мистецтво, художнє ремесло і писемність корінних народів

Фото: AP

Державний історико-архітектурний і художній музей-заповідник включає в себе комплекс кам'яних фортифікаційних споруд VI століття з фортецею Нарин-калу, міськими стінами, системою гірської оборонної стіни протяжністю більше 40 кілометрів, а також Джума-мечеть VIII століття, надземні лазні, стародавні кладовища з збереженими надгробками VIII-IX століть, систему водопостачання (водопроводи, водяні цистерни VII-VIII століть) і інші цивільні споруди.

Найстаріший місто планети, судячи з розкопок археологів, знаходиться в Сирії. Саме там, недалеко від села Хамукар, були виявлені руїни міста, вік якого - близько шести тисяч років. Ця знахідка десять років тому фактично змінила традиційні уявлення про появу міст і цивілізації в цілому. Вона змусила вчених розглядати поширення цивілізації в новому світлі, відштовхуючись від більш раннього часу. До цього відкриття міста, що датуються 4000 роком до н. е., були виявлені лише в Стародавньому Шумері - між річками Тигр і Євфрат на території сучасного Іраку.

"Ми не припускали знайти місто, який був би старше трьох тисяч років, - розповів Клеменс Рейчел, який керував розкопками. - Ці розкопки свідчать про те, що людство стало прагнути до створення урбаністичного суспільства набагато раніше, ніж припускали історики".

Читайте також: Курили: розкопки древніх поселень

Про те, що це був саме місто, свідчать потужні стіни, величезні печі для випалювання кераміки, а також унікальні друку, якими користувалися жителі. Їх виявлення доводить, що в місті виникали соціально-правові відносини.

У той же час розкопки показали, що місто активно займався торгівлею. Можливо, причиною його загибелі були торгові війни. Серед залишків цивілізації, які вдалося викопати з-під землі, - горщики, зроблені на гончарному крузі, маленькі витончені судини зі стінками не товще шкаралупи яйця, статуетки з великими спиралевидні очима і багато уламків кераміки. Але головним на той момент відкриттям стало те, що це місто - найдавніше поселення в світі, яке вдалося знайти.

Зараз інтернет і бібліотеки буквально переповнені різної історичною інформацією. Є навіть портали, що надають, наприклад, відомості про древніх містах Росії і СРСР, вже припинили своє існування, або сайт, присвячений покинутим містам і селищам. Так що будь-який бажаючий на час може відчути себе археологом - варто тільки захотіти. Премію за це, звичайно, не дадуть, але культурний багаж поповнити точно можна.

Читайте найцікавіше в рубриці "Культура"

Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация