Найдавніше городище Європи знайшли поблизу Варни

Недалеко від чорноморського курорту Варна знаходиться доісторичне городище, яке, за попередніми оцінками, може вважатися найдавнішим в Європі. Швидше за все, тут знаходився великий центр солеваріння. Розкопки, які ведуться з 2005 року, відкрили вченим двоповерхові будинки, ритуальні ями, частина воріт і три пізніших кріпаків стіни. Недалеко від чорноморського курорту Варна знаходиться доісторичне городище, яке, за попередніми оцінками, може вважатися найдавнішим в Європі

Згідно радіовуглецевого датування, поселення Провадія-Солніцата існувало в 4700-4200 роках до нашої ери. Науковий співробітник Національного інституту археології Болгарії Васил Ніколов, як повідомляє AFP, стверджує, що в даному випадку мова йде "не про давньогрецькому місті-державі, давньоримському муніципії або місті середньовіччя, але про місто, який, на думку археологів, виник в 5 тисячолітті до нашої ери". Фахівців вражає, що доісторичні люди звели двометрові стіни в три метри заввишки і двоповерхові будівлі ще до винаходу колеса і тачки.

Читайте також: Болгарський Геркуланум поділився своїми таємницями

У цьому археологічному сезоні виявлений некрополь з прецікавим способом поховання, а також предметами, що не характерними для інших неолітичних могил Болгарії. Як пише сайт Argophilia, деякі тіла розрізали навпіл і потім ховали тільки верхню частину тулуба.

У Провадії-Солніцате, названої так на честь видобутої солі, були зроблені перші відомі золоті прикраси. Тут виявлено більше 3 тисяч ювелірних виробів і предметів культу. Як хлібороби і скотарі зуміли нажити таке багатство? Наявні в цьому місці поклади кам'яної солі донині є одними з найбільших на південному сході Європи, а в VI тисячолітті до нашої ери вони були єдиними розробляються.

Сіль здавна вважалася цінним товаром. Цей продукт годився не тільки для того, щоб солити їжу і заготовлювати м'ясо і рибу, але і служив еквівалентом грошей. "Сіль випарювали з розчину в тонкостінних керамічних посудинах, поміщених в масивні глинобитні печі, споруджені прямо всередині житлових будинків, - пише" Газета.ru ". - Пізніше процес був вдосконалений, печі були винесені за межі поселень, а в період середньої та пізньої бронзи (культура Хамангія IV, 4700-4500 роки до нашої ери, а також Варненська культура, 4500-4200 роки до нашої ери) виробництво кухонної солі досягло промислових масштабів: сіль варили "конвеєрним" способом у великих керамічних посудинах, які розміщені в вириті в землі глибокі поглиблення-печі - кілни ". З 5500 року до нашої ери одна завантаження в піч давала приблизно 25 кілограмів соляних брикетів, а до 4700-4500 років до нашої ери виробництво збільшилося до 4-5 тонн.

З 5500 року до нашої ери одна завантаження в піч давала приблизно 25 кілограмів соляних брикетів, а до 4700-4500 років до нашої ери виробництво збільшилося до 4-5 тонн

Місцевих жителів в Провадії-Солніцате налічувалося приблизно 350 осіб. Хороший ласий шматочок дістався, швидше за все, предкам фракійців, тобто тим племенам, які уникали міського життя і в більш пізні часи. Передбачувані союзники троянців під час Троянської війни, фракійці були жорстокими воїнами. Найбільш імовірним видається, що саме їхні предки звели зміцнення навколо Соляного міста.

Про те, наскільки древнім було поселення Провадія-Солніцата, ніхто не сперечається, а от питання, чи було це городище самим найдавнішим в Європі, поки залишається відкритим. Нинішній болгарський Пловдів (грецький Филиппополь) також виник до VI тисячоліття до нашої ери. Приблизно тим же часом історики датують археологічні городища на місці Аргоса. До доісторичним містах відноситься також знаменитий Аркаим - укріплене поселення III-II тисячоліть до нашої ери, що входить до складу так званої "країни міст" - розвиненою южноуральской протоурбаністіческой культури епохи бронзи.

Читайте також: Принцеса і коваль з бронзового століття

Хоча археологічні розкопки ведуться тут з 2005 року, до їх завершення еше далеко. Все впирається у відсутність державного фінансування, болгарським археологам, за словами Ніколова, доводиться розраховувати виключно на приватні пожертвування та на допомогу зарубіжних колег. У цьому сезоні на розкопках безкоштовно трудилися антрополог з Великобританії, експерт по кераміці з Японії і група фахівців з радіовуглецевим аналізом з Німеччини.

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Як хлібороби і скотарі зуміли нажити таке багатство?
Навигация сайта
Новости
Реклама
Панель управления
Информация